Lokomotiva Planet - O kapele | Bandzone.cz

Lokomotiva Planet heavy-power / Praha

Playlist kapely
0:00 / 0:00
 • Šlupky, pecky-košt
  Nezařazeno
 • Jsem zlej
  Back Into The USSR
 • Back Into The USSR
  Back Into The USSR
 • Check Czech Che Guevara
  Back Into The USSR
 • Nenaletíš
  Back Into The USSR
 • Pít
  Lokomotiva ,,Planet"
 • Halelujah
  Lokomotiva ,,Planet"
 • Dakota
  Lokomotiva ,,Planet"
 • Pálí oči
  Má krev
 • Vstávej
  Má krev
 • Večer
  Promo CD
 • Mít tak jen sílu
  Back Into The USSR
 • Blues, whisky, Harley Davidson
  Má krev
 • Kristýnka
  Má krev
Účastníme se soutěže

SPARK FRESH BLOOD

Členové skupiny

Nástrojové obsazení: Baskytara, Doprovodný zpěv
Nástrojové obsazení: Bicí
Nástrojové obsazení: Kytara, Zpěv

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

Vláďa Dvořák- kytara, zpěv

Pavel Haniger -  baskytara, zpěv

Libor Hošek - bicí

 

...a recenze naší placky na irockshock.net...

6.2.2018 v 6:21 Upraveno: 6.2.2018 v 10:46

LOKOMOTIVA PLANET – Back Into The USSR
Vlastní náklad / 49:04

Kytarista a zpěvák Vláďa Dvořák a jeho parta Lokomotiva Planet přišli už na přelomu předloňského a loňského roku se třetím albem. Kapela existuje už od počátku devadesátých let, přičemž doprovodní muzikanti se kolem strojvůdce a nezmara Dvořáka střídají doslova jako na orloji; o tom svědčí skutečnost, že základy na desku položila kapela už v roce 2010, tehdy ve zcela odlišné sestavě.

Po několika personálních veletočích pak Dvořák celý materiál kompletně přehrál s baskytaristou Ondřejem Jedličkou (zakládající člen, který hrál už na prvním, eponymním albu) a bubeníkem Jiřím Kanajlem, a v této podobě vydal. Oba dva jsou ale v komplikované historii kapely rovněž minulostí. Kdo je obeznámen s tvorbou Vládi Dvořáka, který, ačkoliv se tomu brání, ze sebe zřejmě nikdy nesmaže punc českého Zakka Wyldea, nebude novým albem překvapen. Na to je Dvořákův skladatelský, riffový i sólový rukopis příliš charakteristický a opět je z něj nejvíc slyšet inspirace kytarovým mistrem, který dnes znovu hraje u Ozzyho Osbournea. Přesto je novinka v něčem jiná a nebojím se říci svěžejší, byť ani není v rámci stylu tak experimentální jako minulé album Má krev (2007). Není to jen zvukem, který je mnohem čistší, a to i přes to, že album bylo nahrané prakticky naživo a co nejsyrověji. Lokomotiva Planet zní na nahrávce sebejistě a uvěřitelně, drží se ostře hardrockových mantinelů, ve kterých si je nejjistější v kramflecích, přesto je ale paradoxně nejsilnější v momentech, kdy se z nich snaží trochu vymanit.

To platí například o písni Chci se jen ztratit s melancholickým oparem, Hoří nenávist, která ústředním riffem i náladou trochu upomíná na devadesátkové Deep Purple v období alba Battle Rages On, za zcela nejzdařilejší pak považuji pohodovou skladbičku Novota mi nevoní, ve které kapela nechá zatěžkané a ostře řezané riffy spát a pustí se do vod odlehčeného jižanského rocku, přesně tam, kde loví Lynyrd Skynyrd a podobní pardálové. Dokonce bych řekl, že kdyby se Dvořák a spol. v budoucnosti více pustili tímto směrem (a dál od Zakka), rozhodně by jim to prospělo. Naopak pro kapelu typické skladby jsou rychlejší Check Czech Che Guevara, která má oproti anglickému názvu český text, 'sabbathovský' Žhář a úvodní Back Into The USSR, která připomíná slavnější skladbu Paula McCartneyho skutečně jen názvem: zajímavý text plný chytrých jinotajů, napsaný před několika lety, se dnes ukazuje jako mrazivě prorocký. Úplně odlišnou kapitolou je coververze dávno neexistující klubové legendy Dorota B. B. Zlatý voči, která je i přes celkově tvrdší vyznění zpracovaná s velkou pokorou k originálu – Lokomotiva Planet se s touto poklonou vypořádala s velkou ctí.

Album uzavírají dvě čistě akustické skladby – Mít jen tak sílu Podzim, jejichž vyznění má zřejmě napodobovat feeling Zakkova alba Book Of Shadows. Tak či onak, obě písně patří spíše k těm méně zapamatovatelným, a to i přesto, že na obou minulých albech Lokomotivy Planet patřily pomalé balady k těm silnějším momentům. I přes leckde stereotypní a opakující se aranže a také všudypřítomný duch Zakka Wyldea se jedná o album v kontextu české hardrockové tvorby silně nadprůměrné.

minimum 1, maximum 5 Jan Martinek

...recenze našeho alba na rockpalace.cz...

11.9.2017 ve 23:19 Upraveno: 14.1.2018 v 18:52

http://www.rockpalace.cz/recenze-cd/item/1103-lokomotiva-planet-nezastavovat-nevystupujeme

Lokomotiva Planet – nezastavovat, nevystupujeme !!

Lokomotiva Planet – nezastavovat, nevystupujeme !!

První plány na odlišně a syrověji znějící vlastní kapelu vznikly už v roce 1994. Projekt byl od počátku koncipován jako trio /kytara, basa, bicí/ s maximálním nárokem na využití hráčského a pěveckého potenciálu hudebníků se zřetelným důrazem na dravém a hutném projevu s výraznými melodickými zpěvovými linkami se striktně českými texty. Od počátku byla skupina ovlivněna tvorbou amerických PRIDE & GLORY /sólový projekt ZAKKA WYLDEA,  kytaristy OZZY OSBOURNA/, jejichž čitelný a aranžérsky bohatý zvuk je zřetelně odlišoval od většiny barevně mnohavrstvých či nedůrazných konkurentů. Bohužel celé roky se střídají muzikanti a kapela zřejmě nemůže najít stabilitu a zažívají střídavé úspěchy - V roce 1997 vychází první, eponymní  CD album "Lokomotiva PLANET", v roce 2007 vychází druhé oficiální CD album MÁ KREV. Kapela natáčí svůj vůbec první oficiální videoklip  "Back Into The USSR", který předchází vydání stejnojmenného alba v samém závěru roku 2016. 

Na jaře 2017 se sestava aktualizovala v tomto složení:
Vláďa Dvořák  - kytara, zpěv
Pavel Haniger -  baskytara, zpěv
Libor Hošek – bicí

Doufejme, že jim to vydrží, protože jejich muzika vážně stojí za to.

Při prvním poslechu tohoto CD jsem si řekl a sakra, jak o tomhle mám něco napsat. Tolik superlativů v češtině snad není. Tak mě to chytlo, že jsem si to nejdříve poslechl celý podruhý. Něco tak nabušenýho jsem už hodně dlouho neslyšel. Těžké úderné riffy kytary mě překvapily a ovládly. Do toho velmi hutná basa, až jsem si musel trochu stáhnout basy, který většinou mám vyhulený hodně vysoko, abych slyšel a rozuměl textu.

Chvíli jsem se přistihl, že marně hledám k čemu to přirovnat, ale rychle jsem to hledání opustil, protože je to naprosto originální a nelze to nikam zařadit a porovnat.

Už titulní úvodní skladba vás nabere na rohy hutnými riffy a dunící basou. Neřku-li ty další.

„Novota mi nevadí“ – opět se mi líbí zvuk kytary, podle mě dost vyniká a určuje směr. Skvělej slogan v refrénu - Jseš hustej  týpek v hustý síti, já starej vůl nestačím ti.

„Check Czech Che Guevara" – tak to je největší pecka na týhle fošně…“kdo neskáče, není Čech, kdo neskáče je na zádech“

„Mít jen tak sílu“ – tohle hodně vybočuje z celého alba nejenom tím, že je to balada, ale i polohou zpěvu a obsahem textu – láska je dar, že víc by si jen blázen přál.

Opět nemá cenu popisovat jednotlivé skladby, chce si to sednout, nasadit sluchátka a nechat se vtáhnout.

Nakonec mi to nedalo, chyběla mi vizuální stránka a tak jsem si vyhledal videa. Protože nahrávka je nahrávka, ale živé vystoupení je o něčem jiném.

Přeji  Lokomotivě aby se jim sestava stabilizovala a nezastavovala zase v nějaké stanici a nenechala nás čekat na další jejich tvorbu dlouhý roky. Má podle mě předpoklady na pořádnou jízdu naší hudební scénou.

Pro Rockpalace Martin Hruška

Bio a historie

První plány na odlišně a syrověji znějící vlastní kapelu vznikly už v roce 94, kdy se chýlila ke konci spolupráce VLÁDI DVOŘÁKA se skupinou R-FORCE. Při nahrávání promo materialů skupiny DOROTA BB ve studiu SOLISKO došlo k domluvě na společném projektu mezi VLÁĎOU DVOŘÁKEM a ONDŘEJEM JEDLIČKOU, tehdejším baskytaristou DOROTA BB.

Zatím bezejmenný projekt byl odpočátku koncipován jako trio /kytara, basa, bicí/ s maximálním nárokem na využití hráčského a pěveckého potenciálu hudebníků se zřetelným důrazem na dravém a hutném projevu s výraznými melodickými zpěvovými linkami se striktně českými texty.Od počátku byla skupina ovlivněna tvorbou amerických PRIDE & GLORY /sólový projekt ZAKKA WYLDEA,  kytaristy OZZY OSBOURNA/, jejichž čitelný a aranžersky bohatý zvuk je zřetelně odlišoval od většiny barevně mnohavrstvých či nedůrazných konkurentů.

Prvním bubeníkem kapely se stal v roce 95 RADEK KLUČKA, který do té doby působil především v keltsko-irských skupinách kytaristy VÁCLAVA VESELÉHO /Dobrohošť, Irish Dew/. Krátce před počátkem nahrávání debutního CD alba přichází na místo bubeníka razantní DAVID LANDAUER (Merlin).

V r.1997 vychází první, eponymní  CD album "Lokomotiva PLANET"  pod vydavatelskou firmou PUKY RECORDS. V závěrečné písni zpívá mj i BOBBY HOUDA. Křest proběhl v Hard Rock Café, příznivé recenze vyšly ve většině hudebních periodik.

Koncem tisíciletí dochází k přerušení činnosti kapely, VLÁĎA DVOŘÁKA se proto podílí na  různých studiových projektech mj s PAVLEM GREGOREM na úspěšném společném autorském CD albu GREGOR & DVOŘÁK.

V r.2000 na místo bubeníka přichází JAN DIVIŠ (dříve metalový Virus), na basu hraje PAVEL TUČEK (Heebie-Jeebies). PAVEL TUČEK je v roce 2002 je nahrazen hudebně spřízněnějším baskytaristou  HONZOU POKORNÝM  (Rowdies, Easy Rider, Excelence).

Další  změna v obsazhení kapely proběhla v roce 2003 - za bicí usedá zpívající HONZA MARTINEK (First Choice aj).

V této sestavě nahrává skupina počátkem roku 2004 ve studiu SOLISKO čerstvé čtyřpísňové promo CD,jež je s úspěchem prezentováno na RADIU BEAT, ČR Plzeň aj., a předchází chystanému novému CD. Kapela se úspěšně představuje v médiích - rozhovory pro RADIO BEAT, ROCKSHOCK, ROCK'N'POP, atd. a koncertuje především v pražských klubech /KAIN, CLUB KINO, BATALLION, MAL.BESEDA/.

V r. 2007 vychází druhé oficiální CD album MÁ KREV , ještě předtím se však kapela loučí s baskytaristou HONZOU POKORNÝM, na jeho místo přichází ZDENÉK SOUKUP. V létě 2008 odchází bubeník HONZA MARTINEK a v říjnu za bicí usedá 20ti letý MICHAL PILOUŠEK (Black Spirit Rose, Crazy or high).

Letní měsíce jsou pro změny v kapele asi typické - ty roku 2011 jsou v kapele poslední pro ZDEŇKA SOUKUPA, se kterým se VLÁĎA DVOŘÁK po několikaměsíčních organizačních tahanicích loučí, ale odchází i MICHAL PILOUŠEK. 

Zatímco za bicími se rychle střídá MILAN SZANTO (Sada, DHC) s EDDIEM DŘÍZGOU (Dr.Triceratops aj), aby nakonec za bubny usedl JIRKA KANAJLO (Bublifuck), k baskytaře se do LOKOMOTIVY PLANET  po více než patnácti (!) letech vrací  "dobrý holub" ONDŘEJ JEDLIČKA  (Durman, Echt).

V této sestavě kapela natáčí svůj vůbec první oficiální videoklip  "Back Into The USSR", který předchází vydání stejnojmenného alba. Třemi texty přispěl MARTIN NĚMEC z Precedens a o kytarové feelingy se v jedné skladbě postaral legendární americký bottle neckový čaroděj ERIC SARDINAS. Třetí řadové, ve studiu tentokrát naživo nahrané CD pak vychází v samém závěru roku 2016. Už dlouho předtím však skupina opět řeší změny, JIRKA KANAJLO na jaře roku 2016 věší bubny na hřebík.

Na místě bubeníka se v průběhu léta 2016 bez výsledku střídají EDDIE DŘÍZGA a DAN DYK, se kterým v červenci skupina odehraje jediné vystoupení, a začátkem roku kapelu opouští  i ONDŘEJ JEDLIČKA.

Hledání nových členů na jaře 2017 aktualizuje rytmiku takto :  baskytara - PAVEL HANIGER (Havana Street) , bicí - LIBOR HOŠEK (Faustband, Starý prsty).