James Bond Quartet - O kapele | Bandzone.cz
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

James Bond Quartet blues-funk / Praha

„Máme nového kytaristu a bubeníka!“

Skladby v přehrávači

Pro přehrávání skladeb je třeba zapnutý javascript, flash plugin verze 9 nebo HTML5 kompatibilní browser.

  • James Bond Theme 140 ×

Členové

Nástrojové obsazení: Varhany
Nástrojové obsazení: Saxofon

Kontakty a odkazy

Z důvodů ochrany proti spamu jsou kontakty skryté a chráněné captchou. CAPTCHA je většinou různě zdeformovaný obrázek obsahující text, který má ověřit, zda u počítače sedí člověk anebo jde o robota. Robot totiž nedokáže rozpoznat text, který se na obrázku nachází. CAPTCHA slouží k tomu, aby automatizovaní roboti neposílali nevyžádanou poštu (tzv. spam) na uvedené emailové adresy.

Zobrazit kontakty

Dodatečné info

Jiří Křivka (1961) - organ, piano, synth, vocal
Multiinstrumentalista, hudební publicista, skladatel a zpěvák, známý ze svého působení ve skupinách Zikkurat, Letadlo, OK band, Toyen a Půlnoc. Klávesovým nástrojům se věnuje od dětství. Vedoucí kvarteta, jako varhaník začínal s kytaristou Milanem Špačkem a kapelou Bluesbirds, později v triu Blue Mode, vystupoval a nahrával se skupinami Blues Experience a Tshikuna. Jeho oblíbenými hráči na varhany jsou Jimmy Smith, Joey DeFrancesco, Booker T. Jones, Richard "Groove" Holmes, Reuben Wilson a Alberto Marsico, z českých nedoceněný Ivan Khunt. V kapele hraje na nástroje Hammond XK-1, Korg M1 a Korg PS60.

Jan "Bobr" Sládek (1981) - guitar
Hudbou vyvažuje akademické aktivity na katedře sociologie FFUK. S kytarou začal po třech letech hry na klavír, zkušenosti získal v kapelách Potrubí, Blueset a Inversion. Mezi tím navštívil dvě Jazzové dílny a stále chodí na soukromé hodiny. Má rád záskoky za kolegy kytaristy, studiovou práci a psaní článků o muzice a nástrojích. V kapele hraje na kytary Fender Standard Stratocaster a Epiphone Joe Pass. Používá zesilovače Hot The Thirty a Peavey Classic 50 410. Jeho oblíbení kytaristé jsou John Scofield, Dominic Miller, Martin Barré a Nile Rodgers, z českých Tomislav Zvardoň.

Jakub Koláček (1994) - drums
Precizní bubeník, stejně jako vedoucí kapely narozený v Ústí nad Orlicí. Nejmladší člen kvarteta, momentálně student druhého ročníku Konzervatoře Jaroslava Ježka. Na bicí hraje třináct let, zkušenosti získal s různými orchestry a kapelami (La Muzica, Saxtet UNO, Tokhi & Groove army). Jeho oblíbeným bubeníkem je Benny Greb, jinak rád poslouchá hudbu různých žánrů, která "má groove a drive" (metal , funk, jazz, swing). Na konzervatoři jsou jeho učiteli Roman Vícha a Jan Linhart.

Róbert "Bobo" Mitrega (1979) - tenorsax, altsax, flute, vocal
Opravdový jazzman, všestranný hráč na barytonsaxofon v Big Bandu Felixe Slováčka, kromě dalších kapel hraje i s vlastní kvartetem 4Bars!, složeným ze samých barytonů. Charismatický a vždy dobře naladěný sólista, do skupiny přinesl kromě dokonalé profesionality i bezednou sbírku muzikantských anekdot. Jeho oblíbenými saxofonisty jsou Bob Mintzer, Eric Marienthal a Pepper Adams, z mnoha kapel, které rád poslouchá, by rád uvedl Gordon Goodwin's Big Phat Band a Tower Of Power. Hraje na nástroje značky Trevor James, Yamaha a Selmer.

Bio a historie

Kapelu James Bond Quartet založil v dubnu 2011 v Praze varhaník Jiří Křivka, původně jako poctu hudbě legendární memphiské čtveřice Booker T. & The MG's. Druhým zakládajícím členem byl kytarista Petr Škuta, jako třetí přišel funkový bubeník Leoš Bezkočka. Po krátké epizodě s baskytarou pokračovala ve zkoušení jako James Bond Trio. Název skupiny prozrazuje nejen vztah ke klasickým bondovkám a filmům se špionážní tématikou, ale obsahuje i odkaz na inspiraci v hudbě "bondovských" šedesátých a sedmdesátých let. S příchodem dalšího člena, kterým se stal v létě 2011 saxofonista Róbert Mitrega, rozšířila kapela svůj repertoár o skladby z repertoáru varhaníků Reubena Wilsona a Alberta Marsica, postupně doplňovaný o standardy z oblasti funku a jazzu. V červnu 2013 došlo k další významné personální změně, na místo kytaristy přišel programátor Petr Pokorný. Ten však na jaře následujícího roku z kapely odchází, následován svým kolegou bubeníkem. V srpnu 2014 se tak po veřejném konkursu stali novými členy JBQ kytarista Jan Sládek a nadějný hráč na bicí Jakub Koláček.

Zaměření skupiny je poměrně široké, od blues přes fusion až k jazzu, ale základním znakem je magický zvuk varhan Hammond. Ty fungují i jako basový nástroj, na některých koncertech doplněný reprobednou Leslie 147. První sestava měla předpremiéru 12. prosince 2011 u příležitosti 50. narozenin svého vedoucího. Na některých koncertech ji od léta 2013 doplňuje hráč na perkuse Jiří Zmek (1964). Skupina dává příležitost i mladým talentovaným sólistům, v plánu je rozšíření dechové sekce a více jazzových improvizací. Do bondovské stylizace je laděné i vystupování kvarteta včetně legendární znělky, kterou kapela hraje ve vlastní úpravě.