Z HECU - O kapele | Bandzone.cz
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

Z HECU folk-rock / Praha

„Klip je venku! Vychází Vzkaz pro cizí planetu“

Skladby v přehrávači

Pro přehrávání skladeb je třeba zapnutý javascript, flash plugin verze 9 nebo HTML5 kompatibilní browser.

  • Vítej v pralese! (NOVINKA 2019) 728 ×
  • Lanový most 1 802 ×
  • Labyrint (Na gumičku nos 2014) 1 882 ×
  • Iluzionista (Na gumičku nos 2014) 1 707 ×
  • Pompeje (Na gumičku nos 2014) 1 430 ×
  • Dorset Street (píseň o Jacku Rozparovači - Na gumičku nos 2014 1 251 ×

Členové

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

 "VÍTĚZOVÉ MOHELNICKÉHO DOSTAVNÍKU 2016"

Z HECU JSOU: MAREK KUTA: Texty písní, hudba, doprovodná kytara, zpěv

                           MARTIN HOMOLA: Sólová kytara, zpěv

                           FRANTIŠEK KUDLÁČEK: Baskytara

                           ONDŘEJ KUTA: Bicí

 

Bio a historie

Kapela vznikla z iniciativy frontmana, textaře a kytaristy Marka KUTY. Ten začal texty a hudbu psát již v roce 2007.Do roku 2013 vystupoval na společných koncertech s vlašimským písničkářem Alešem Povolným.  V létě tohoto roku založil folk - bigbítovou skupinu Z Hecu, v jejímž repertoáru jsou právě Markovy autorské písně. O necelý rok později, na jaře 2014 se kapela přihlásila na pražské kolo festivalu PORTA, odkud si v dubnu téhož roku odnesla cenu "Pražská PORTA diváků." V červnu přichází nový člen. Je jím baskytarista Tomáš Jirák.

Obsazení:

Texty písní, hudba, doprovodná kytara, zpěv: Marek KUTA

Sólová kytara: Jakub NOVOTNÝ

Bicí, vokály, zpěv: Ondřej KUTA

Baskytara - Tomáš Jirák 

Kapela se začíná usilovně věnovat koncertování, a to jak sólovými vystoupeními po pražských klubech, tak i v rámci hudebního talkshow ČASOVÁNÍ, pořádaného v kavárně ČAS na starém městě v Praze. Zde v srpnu 2014 dostala nabídku na natočení svého debutového alba, které oficiálně vyšlo 18. prosince 2014. Pokřtěno bylo o měsíc později, 23. ledna 2015.

Je potřeba zmínit, že jak loni, tak i letos v březnu se kapela účastní již 49. ročníku soutěžního folkového festivalu  PORTA a startuje na pražském oblastním předkole v kulturním domě Mlejn ve Stodůlkách, odkud si následně v dubnu odnáší ocenění. A to v kategorii:

Pražská  PORTA diváků 2014

Autorská cena, udělená Marku Kutovi a Martinu Homolovi za písně Dorset street a Vzkaz pro cizí planetu.

Interpretační PORTA - 1. místo

Celkové vítězství v pražském oblastním kole a postup do celostátního kola v Ústí nad Labem a finále v Řevnicích.

26. května 2015 střídá Tomáše Jiráka na postu baskytaristy student pražské Konzervatoře Jaroslava Ježka oboru Baskytara František Kudláček.

Na jaře 2016 kapela vydává zbrusu nový singl s názvem „Lanový most“, opět u společnosti SoundYard Records vyjíždí na svoji první festivalovou Tour v Čechách a především na Moravě, kde koncertuje a účastní se soutěží v rámci folkových a country festivalů. První z nich se uskutečnil v sobotu 7. května 2016 v Zábřehu na Moravě, tj. 20. ročník soutěže Moravský vrabec 2016, kde kapela Z HECU zvítězila, odnesla si cenu odborné poroty za nejlepší kapelu festivalu a postoupila do národního finále v Karviné Fryštátě. Zde se bohužel neumístila. Dalšími zastávkami byly Jindřichovice pod Smrkem a festival Jindřichovická SORTA, Jičín – Město Pohádky, Mezi Ploty v areálu pražské psychiatrické léčebny v Bohnicích a v neposlední řadě 41. ročník, dnes již jednoho z největších soutěžních folkových festivalů v Čechách, tedy 41. Mohelnický dostavník 2016. Koná se v prostorách nádherného kempu v Mohelnici na Moravě, a to v pátek 26. srpna na hlavní scéně. Kapela Z HECU vítězí a následující den si odnáší cenu odborné poroty za nejlepší kapelu festivalu, cenu Českého rozhlasu Olomouc ve formě památeční zarámované gramofonové desky se zvukovým záznamem, dále sošku znázorňující bájného NOEHO, pozvání od TV NOE, na základě kterého kapela 18. května 2017 koncertuje živě v pořadu Cvrlikání a konečně pozvání na půlhodinový recitál v rámci 42. Mohelnického dostavníku 2017 na hlavní scéně.

 

18. září 2016 opouští post vokálového zpěváka a sólového kytaristy zakládající člen Martin Homola, když odlétá na Londýnskou Cambridge University na půlroční studium angličtiny. Kapela se s ním loučí na zcela vyprodaném koncertě v pražské Malostranské Besedě. V zimě se kapela věnuje přípravám svého prvního pouze festivalového Tour s deskou „Na gumičku nos“ Až v tomto roce se totiž bubeníkovi a manažerovi Ondřeji Kutovi podařilo oslovit větší množství pořadatelů a představit, tak tvorbu kapely Z HECU zcela novým fanouškům v rámci 29 koncertů v roce 2017. S počátkem března, konkrétně 18. přilétá Martin Homola zpět do Prahy, vrací se na svůj post a skupina Z HECU vyjíždí na již zmiňované Tour. Kapela tak zavítá především na Moravu, ale také do Jižních Čech a Slezska.  Jeden z hlavních zlomů ve vývoji nastává 2. září 2017, kdy se Z HECU představí jako loňský vítěz v rámci 42. Mohelnického dostavníku. Toho dne dopoledne opět přijíždí do mohelnického kempu Morava. Krátce po poledni nastupuje na obvyklý následující ceremoniál.

Kapela, která, jeden rok na Mohelnickém dostavníku zvítězí je příští rok pozvána na půlhodinový recitál na hlavní scéně s tím, že po poledni se zúčastní zahajovacího ceremoniálu, kdy ji mezi diváky přiváží dostavník s koňmi. Za potlesku diváků vbíhá na pódium a představuje se publiku. Téhož dne odpoledne za stejném pódiu vystoupí. V tomto momentu hovoříme právě o velkém a zcela náhodném zlomu. Nejenom, že kapela vystoupí v PRIME TIME – neboli hlavním hracím čase, který obvykle pořadatelé přidělují kapelám již  známým, ale představí se divákům v nové sestavě, jinými slovy, obohacena o sedmnáctiletého kytaristu Jakuba Novotného, který ale oficiálně nastupuje na post Martina Homoly, až od poloviny září. Martin tou dobou totiž znovu odjíždí, a to na půlroční pracovní stáž do arabské Dubaje. Vraťme se ale zpět k Mohelnickému dostavníku. Původně měli Z HECU hrát již v 17:00 a ve 21:00 měl vystoupit POZDNÍ SBĚR. Nakonec tomu bylo naopak. Když POZDNÍ SBĚR z osobních důvodů požádal o změnu hracího času, kapely si je navzájem vyměnili. Z HECU tedy shodou náhod vystoupili na 42. Mohelnickém dostavníku na hlavní scéně, v hlavním čase, tedy ve 21:00 a poprvé od svého vzniku zahráli pro 1 200 nadšených fanoušků.

Těsně před skončením Tour 2017 se Z HECU účastní další soutěže folkových kapel a písničkářů, tentokrát 15.ročníku „NOTOVÁNÍ“, které se, ostatně jako každý rok, koná v klubu Music City POINT, který je součástí prodejny hudebních nástrojů MUSIC CITY v Praze Vysočanech. Dělí se na 6 základních kol. Konají se od září do února, vždy každý první čtvrtek v měsíci, a z každého z nich postupuje jeden interpret do březnového semifinále. Z HECU se účastní hned prvního oblastního kola, a to 7. září. Opět vítězí, a to s 9 preferenčními hlasy poroty a 46 hlasy od přítomných diváků. Díky tomu se zcela jednomyslně stává nejlepší písničkou v Praze již zmíněný nový singl s názvem „LANOVÝ MOST a kapela postupuje do březnového semifinále.

16. září Martin Homola odlétá do Spojených Arabských Emirátů, do Dubaje a na jeho post tedy oficiálně nastupuje kytarista a student herectví na Pražské Konzervatoři, Jakub Novotný. Kapela se zavírá do zkušebny a pracuje ne novém materiálu. 3. února 2018 ji čeká vystoupení v rámci folkové soutěže FOLKYTONK v divadle „ZA PLOTEM“ v areálu pražské psychiatrické léčebny Bohnice.