Taras Bullba - O kapele | Bandzone.cz
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

Taras Bullba hardcore-punk / Plzeň

„Otevírák na konzervy“

Skladby v přehrávači

Pro přehrávání skladeb je třeba zapnutý javascript, flash plugin verze 9 nebo HTML5 kompatibilní browser.


Členové

Nástrojové obsazení: Baskytara
Nástrojové obsazení: Kytara, Zpěv
Nástrojové obsazení: Bicí

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

 

současná sestava:

BACHI - kytara, zpěv

VATÍ - kytara, zpěv

SMETY - basa, vokály

PALMÍK - bubny

 

 

ex Bullba:

VENCA - kytara (2001 - 2002)

GARGI - bonga (2001 - 2004)

TEREZ - basa (2001 - 2005)

DAVID -  kytara (2001 - 2007)

BAXX - kytara (2008 - 2009)

DR - basa (2003 - 2005)

 

 

 

 

 

 

Bio a historie

Taras Bullba je punk-rocková kapela, co pochází ze západních Čech. 

 

kapitola první: SVOBODA NENI LEGÁLNÍ

Byli tu dvě kapely: TARAS BULBA (BACHI, PETR LAPKA, TWEETY), co hráli akustickej punk v paneláku a STÁDO MIKROBŮ (DAVID, TEREZ, PALMÍK) hrající ve sklepě rodinného domu. Tyhle se setkali v tehdejším klubu ŠANTÁN, kde se nedohodli na společnou zkoušku. Ta proběhla ve zkušebně SM. Tam se kapela, ani moc ne, připravila na první veřejný vystoupení v PLZNI v hostinci U ŠEBESTŮ pod názvem TARASOVI MIKROBY. Jak to tam tehdy vypadalo je možný vidět tady..Youtube Video DgWOMP7hfx4Youtube Video DgWOMP7hfx4

Pak nic páč PETR LAPKA odchází na vojnu.

Při návštěvě tehdejšího zhuleneckého doupěte PANTERa se nabízí kytarista VENCA, že bude hrát na kytaru. Rovněž DAVID začal trénovat a chce taky hrát na kytaru. Dokoce i TEREZ dostane od svýho táty ručně dělanou baskytaru, kterou hodlá použít. BACHI se tedy zříká kytary a chopí se jen mikrofónu, zpoza něhož chaoticky vysvětluje ostatním, jak hrát jeho písně. Aby toho nebylo málo, přidává se i kamarád kapely, dlouhovlasý indián GARGI, na bonga.

V tomto složení kapela hraje koncerty a z hlediska účasti lidí velmi navštěvovaných. Na prvním oficiálním koncertě TARAS BULLBA je víc jak 100 lidí (v RUNWAYi), na druhém ve Sříbře si 150 v klubu pro tak 50 lidí!!!), na třetím, který probíhá v rámci dirtbikových skoků NA LOPATÁRNĚ v Plzni (odkudje také pořízen první živák nazvaný LIVE AT LOPATÁRNA) zhruba dvakrát tolik.

Kapela pak znovu "vyprodá" RUNWAY a účastní se akce, která je významná historicky asi nejpočetnější návštěvou, co kdy dorazila do DIVADLA POD LAMPOU.

Po těchto vysilujících/nabíjejících momentech si TARAS BULLBA na pozvání spřátelených PIVO ZDARMA jela oddychnout do SVOJŠÍNA na víceméně soukromou akci, kde došlo k psychedelické seanci, na jejímž závěru VENCA v kapele končí.

BACHI bere znovu do rukou kytaru.

Parta, okolo 16-17 let starých, svobodomyslných lidí, konkrétně ideotvůrce, výhradního skladatele a cca textaře BACHIHO (kytara, zpěv), odborníka přes technické záležitosti PALMÍKA (bubny), manažera, nahrávače a vydavatele DAVIDA (kytara) a držáka celé bandy, svobodného ducha, TEREZKY (basa) hrála v období 2002-2005 okolo sta koncertů, převážně po západních Čechách, kde si u leckoho vydobyla kultovní status.

 Občas předskakovala kapelám, který si tudy projížděli. Občas někam vyrazila sama.

Dokonce zahrála, na pozvání Vitamína, v německém squattu Kassablanca, kde se víceméně pasivně /ganja vela/ taky účastnila čtrnáctidenního "letního tábora", které zdejší autonomní-jugend centrum pořádalo. Na místo se pak vrátila i rok poté a někteří členové i další rok.

Éra je ve srozumitelné zvukové podobě zdokumentovaná na demokazetách, živácích a především na albech NÁŠ JE SVĚT (které nahrával přes jeden mikrofon tehdejší  kytarista DAVID a zároveň na něm hrál:)) a JEDNÉ NOCI NA PUKLICI (to produkoval a nahrával PAVEL HŮRKA alias KENNY. Také se zde poprvé objevuje DR, jako host na basu v jednej písni).

Z týhle doby je nutno zmínit taky kapely, se kterejma sme vícekrát rádi hrávali, jmenovitě šlo o BEZ FILTRU, MRTWEJ VANĚK, MY NEVÍME, ŘETĚZOVÁ REAKCE, NASTY WORK, SNAKECHARMER, TRVALÝ NÁSLEDKY a hlavně PIVO ZDARMA!.

 

Kapitola druhá aneb DĚTSTVÍ JE MRKVÍ

V průběhu nahrávání třetího alba TEREZKA kapelu opouští.

Na její místo dočasně nastupuje DR (SNAKECHARMER, později NEWMAN, REDFORD a OWLS ARE NOT WHAT THEY SEEM), jež ji v průběhu jejího působení už několikrát zastupoval a repertoár se nemusel učit. Ten však současně má, již předem dohodnuté působení, v jiné kapele (na doporučení BACHIHO a PALMÍKA).Youtube Video 6oiZQ0Iv-tUYoutube Video 6oiZQ0Iv-tU

Kapela najela na nebezpečou vlnu vedoucí k "urychlené" personální sebedestrukci  dvou tří členů, jejichž sociální život je tou dobou skutečnou dekadencí. Hraní koncertů je jedinou smysluplnou věcí, jediným světlem členů TB.

 

Po zhruba dvaceti úspěšných štacích oznamuje DR svůj odchod.

Kapela přesto zasílá nahrávku NEWTOPIA na renomované vydavatelství DAY AFTER, neboť jinde u nás vydávat nechtěla. Odezvy se jí však dostalo až o zhruba tři roky déle a to takové, že CD ztratili.

Proběhly pokusy o to zaplnit neobsazený post baskytaristy od přátel kapely, nicméně ani jeden nedisponoval vyhovující instrumentální dovedností.

Tím končí první jedna etapa kapely a nastává období ticha, kdy se každý věnuje svým "záležitostem". Uprostřed mlčení navíc vyhřezne osobní konflikt PALMÍKA s BACHIM, kteří přestanou komunikovat.

 

PORTRÉTY ZE ZÁHROBÍ

Po vyjasnění některých, pro fungování kapely nezbytně nutných, osobních nesrovnalostí kapela znovu obnovuje činnost.

 Na post baskytaristy nastupuje dlouhovlasý hoch venkovského původu, jež byl objeven ve sklepení nejmennovaného, avšak vyhlášeného plzeňského hudebně-pivního klubu ZACH´S PUB.

Tam se také začne znovu zkoušet v sestavě BACHI- kytara, zpěv; TWEETY- kytara; SMETÁK- basa a GARGI- bubny.

PALMÍK s DAVIDEM mezitím rozjíždí novou kapelu DIRTY LOVE, ve které hraje i VENCA

"Nová" kapela to však dotáhla jen k záznamu zkoušky na kazetě a rozpadá se.

BACHI je pozván na zkoušku DIRTY LOVE jako zpěvák. Chvíli to vypadá slibně. Je nazkoušen asi čtvrthodinový repertoár. Z jistých důvodů se ale i tato kapela rozpadá. 

V naprosto zoufalých stavech se PALMÍK, DAVID a BACHI domlouvají, že obnoví TARAS BULLBU.

Spolu se SMETÁKEM se začíná střídavě ve zkušebně a u PALMÍKA na chatě rodit nový materiál, který veřejně poprvé zazní v květnu 2007 v NEUTRALU na pozvání VENCY.

Kapela koncertuje celkem aktivně. Našla parťáka v kapele DR.OGY (basa- SMETÁK; kytara- BAXX; bubny- GARGI). 

 Schyluje se k nahrávání čtvrtého alba. Již je domluvený termín v domácím studiu Ondry Fraňka, když DAVID ze dne na den prohlásí, že opouští kapelu (po koncertě v DPL).

Kapela se na čas rohodne hrát ve třech, v kteréžto sestavě taky odehraje pár koncertů, mimojiné i na Bachiho dvoudenním megafestivalu BOLESTFEST. Youtube Video ti1PHEoohpoYoutube Video ti1PHEoohpo

Na tomto festivalu se také SMETÁKOVo kapela DR.OGY rozhodla ukončit svojí dráhu, protože se jejich zpěvák (a náš kámoš) PLECHY zabil.

První čtyři písně jsme nahrávali ve třech. Aby kapela zjistila, že písním budou slušet kytary dvě, rozhodne se naverbovat kytaristu BAXXE (taky ex- Dr.OGY), s nímž desku PORTRAITS OF FALSE AUTHORITY: SOUNDTRACK TO YOUR PERSONAL ENSLAVEMENT dotočí a začne zase koncertovat.

Toto roční období lze považovat za zásadní zlom v přístupu k muzice, krok k vyšší profesionalitě, což se z odstupem času ukázalo bejt totální píčovinou. Ve zkratce - hráli sme koncerty, který byly instrumentálně nabušený a prakticky bezchyby zahraný, jenže, jak sme byli odcizený, tak to bylo takový strašně sevřený. To se nakonec promítlo i do celkový nálady desky P.O.F.A..

Po téměř roce, kdy se deska upravovala je konečně k dispozici finální master k lisu, který DAVID (bývalý kytarista), jakožto dohodnutý vydavatel, obdrží, aby zhruba po půl roce čekání kapele oznámil, že peníze na vydání nemá.

Následné jednání s jinými labely rovněž nedopadlo úspěšně (BJ SLUKA rovněž sliboval a Papagájův Hlasatel neměl zájem si to poslechnout).

 Roky, strávený ustavičnou prací na albu, které nakonec nemělo vyjít, dohnal BACHIHO k takřka totální skepsi a apatii. Nově vzniklá situace vyústila v následující:  BAXX se odchází věnovat jiné kapele a jádro kapely se rozhodne pro ukončení existence (se štěstím pouze kapely).

 

NOVÝ ÚSVIT

Nepřestáváme však hrát. Životní vášeň pro hudbu je asi nezlomná a tak se po roce jammování jako kapela rozhodujem neplánovaně udělat jedno-koncertní comeback na benefičním koncertě pro dům EXODUS, kam nikdo nepřišel (pršelo).Youtube Video qsJMmJCfESIYoutube Video qsJMmJCfESI

Koncert se nám sice zas až tak moc nepovedl, ale to nás taky neodradilo a je jasný, že pokračujeme dál.

Za zmínku jistě stojí i kapela KURRVA, kterou BACHI založil spolu s PETREM a VLÁĎOU z kapely BARREL a PALMÍKEM na bicí. Desetiminutová erupce crustové energie vybouchla dosud jen jednou veřejně a to na koncertě v JABLONi. 

Pak odehrajeme tak jedenáct dvanáct koncertů, přičemž je třeba zmínit jak ty avantgardní (koncert pod mostem pouze na vlastní aparaturu), sérii tří koncertů s PVA, společný koncert s Dejfffovo a DRovo novou kapelou v Domažlicích, spoluúčast na turné dvou spolucestujících kapel z Ameriky a Francie v Litvínově a v neposlední řadě dva skvělé koncerty v DIVADLE POD LAMPOU (viz. odkazy na reporty od RAWZINE a COREMUSIC níže).

Tato velmi pozitivní etapa TARAS BULLBA je završena čtyřpísňovým EP PRINCIPLE OF CHARITY, který kapela vyvěsila v časech krutých mrazů na bandzone.

Pak dlouho nic. Teda ve světě TARAS BULLBA. Palmík začal hrát s "nejmenovanou" kapelou, Bachi se věnoval svým projektům s PER GYNTem (s čímž mu mimo jiné pomáhal jak Smety, tak Palmík) a hraní s THEMPTINESS, kapelou kterou založil se svým kamarádem od dětství, ČERMIM na basu a s GARGIM na bubny.

 

Kapitola pátá: NOSTALGIE

  Skoro rok a půl to trvalo, než se na benefičním koncertě pro Food not bombs Plzeň objevila známá trojka s ouplně novým programem, kterej přes léto svépomocí nahrávala u Michala na chatě. Bachi napsal český texty, taky pár novejch songů  a Smeták se činil pak následně doma u kompu. Výsledkem je třináctiskladbový album NOSTALGIE.

V průběhu jara se TARAS BULLBA rozhoduje natočit svůj první videoklip - konkrétně ke skladbě "Utrpenec na útěchu". Bachimu se urvalo kolečko na bedně.  Samotné natáčení probíhalo hlavně v prostoru bejvalý papírny. Po fázi stříhání byl klip premiérově promítnut na velmi úspěšném koncertě v JAMu.

Za další skvělý věci, který se odehráli v životě kapely lze jistě považovat, jednak prohloubení a strvrzení přátelství s PVA (společné výjezdy na koncert - mj. TB poprvé v Brně), ale hlavně také spřátelení se skvělou kapelou WE WILL FLY z Berlína, se kterou se záhy Taras octnul podruhé na moravě (Valmez, Ostrava).

V létě jezdíme dál koncerty s PVA, občas uděláme koncert sami, nebo nás někdo pozve a vychází nám rozhovor v RAWZINE. Bachi se, protentokrát i s pomocí přátel okolo plzeňskýho FOOD NOT BOMBS, rozhodne uspořádat jednodenní festival BORSKÝ PANK.

Na pozvání Paula z WWF vyrážíme na třídenní výlet "AMBIVALENT KONVERGENZ" po trase NÜRNBERG - LUDWIGSBURG - PLÁNĚ. Za povedenej lze považovat především koncert v Ludwigsburském muzeu bicích nástrojů, a to i přes menší návštěvnost. Místní provozní a majitel zde mimo jiné Bachimu konečně připevnil neustále padající kolečko od bedny.

Ještě před timhle vejletem se kapela vypravila na chatu do Ledec, aby zde nahrála píseň "LÍNÁ", poslední nezapadnuvší střípek naší Nostalgie.

Po dlouhých letech hledání vhodného formátu pro záznamy našich písní, jsme kontaktovali ADRIKa, s prosbou "Vyryj nám Nostalgii do plastu...".

Dále pak, pozooor...

Na pozvání Vatího (ex- BEZ FILTRU) letíme v době války na čtyři koncerty do IZRAELE, kde postupně zahrajeme ve městech Haifa, Herzelyia, Tel Aviv a Jeruzalem. Vatí nás na těchto štacích doprovází na druhou kytaru a mikrofon. Z tour Bachi napíše reportáž (ta se později objeví v punkovym zinu Kazimír č. 6)...., dále zde také natáčíme záběry pro videoklip k písni JEDEN ČLOVĚK.

Po návratu na domácí půdu, a po velmi povedeném koncertě v plzeňském JAMu hrajeme na různých místech převážně na jihu a na západu, ale hlavně přijímáme Vatího za člena kapely.

Youtube Video BHySKzMRO3YYoutube Video BHySKzMRO3Y

Honzu Vaňka (Vatího) je nutno připomenout, že kdysi v začátcích kapely působil ve zdejších alko-punkových, undergroundových a kdovíjakých kapelách (výše zmínění BEZ FILTRU, dále AJETO!, BFT, později MOMENTÁLNÍ NÁPAD). Díky němu, jeho  talentu a především muzikantskému umu naše muzika dostává další rozměr.

Pokračujeme v koncertování na různých místech, a pomalu nám dochází Nostalgie.. Nevadí, svůj koncertní program nakopáváme některejma starejma peckama a taky coverem od Social distortion, kterej má v našem podání českej text a jmenuje se Rány lásky.

Ještě stihneme odehrát turné spolu s našimi izraelskými přáteli SIN TAX, které mělo celkově šest zastávek (Rottenburg - Plzeň - Kladno - Praha - Č. Budějovice a Brno) a se kterým nám hodně pomáhala ZELÍ.

Pak nutno zmínit dva koncerty pro HELPDRIVER, v Lampě a v pražskym ROCK CAFÉ, kde byla mimojiné pokřtěna kompilace NOW OR NEVER, na které máme písničku a kterou Bachi dával celou dohromady.

V rámci zapomínání, jsme se (ne)rozhodli, teda některý z nás, totálně zrušit na koncertě v BOŽKOVĚ Pod Kopcem, který v rámci turné k albu (prozatím) poslední.

Zveřejnění druhého klipu "Jeden člověk" proběhlo v tichosti a pokoře.

V relativní zimě za sporadického sněžení vychází v počtu 21 ks na ZEM RECORDS náš první vinyl - NOSTALGIE, kterou se nakonec rozhodneme distribuovat individuálně kus po kuse.

Úplně posledním koncertem před delší pauzou pak byl koncertní výlet (již s průřezovým setem) do Horažďovic, resp. tamního pro kapelu kultovního skateparku, ve které se jezdilo kdysi a jezdí dodnes. Hrálo se v minirampě. 


***

Jako odrazový můstek nové etapy se jevilo soustředění u Palmíka na chatě, ale taky v podstatě každá další zkouška, kde se dělá na nových - celkem asi 21 peckách pro desku s pracovním názvem.

Taky jsme se nechali ukecat na vystoupení v Třemošné na DŘEMFESTU, kde nějaká ta ukázka vznikajícího materiálu i proběhla. Tehdy se novinky jmenovali například Chce to neklid, Země nebo Sebelítost. Bylo velice romantické procházet se timhle plzeňskym new jersey a vidět bilboard na  HC/punkovej festival.

Ono vůbec se rozjela v kapelním životě, přišli děti a s tím i nová perspektiva a logistika věcí, která se postupně překlenula v pozvolné hraní.

Youtube Video fY7excO3Od8Youtube Video fY7excO3Od8

Jisté rozpory vyvstali okolo našeho premiérového vystoupení v plzeňské Papírně, kde jsme hráli spolu s nejmenovanou populární švédskou skupinou, a kde jsme si zapálili cígo na stagi na protest - protože se k nám chovali hnusně.

Chuť jsme si spravili hned na dalších dvou koncertech (Klatovy, Rokycany), rovněž na jednej takovej soukromé akci, kde se s náma radovali úplně všichni.

Materiálu na desku bylo tolik, že jsme se jej rozhodli rozdělit na dvě části. Tu první jsme celou po dobu tří let nahrávali ve zkušebně a dokončili jí kalbou v Louňavě.

 V současné chvíli se celkem 11 tracků mixuje. Verze z Izraele se nejevila jako ideální (půvdní plán), ale pomohla k tomu definovat zvuk pro náš vlastní.

Pak přišlo rušení koncertů v souvislosti s kovidem. No a když už jsme to nemohli vydržet s tou nečinností, objevil se ani ne tak první singl, jako spíš klip od Palmíka s Dejvem k písni PŘÍTEL.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...

 

Veškerou naší hudbu si můžeš poslechnout tady:

www.tarasbullba.bandcamp.com

pozn. některý naše desky sou onlajn!

 

 

DISKOGRAFIE:

LÍNÁ (on-line singl, červem 2014) *******

NEWTOPIA (CD-r + DIY tape, ledem 2005)  ***

newtopia/poslední/not happy consumer/tradiční/look I´m down/řekni svoje ne/a.p.l./právo/frking story

PORTRAITS OF FALSE AUTHORITY  (CD-r, kvetem 2008) ****

ashes of humanity/don´t let these bastards steal your soul/our rotting will/rise up again/destroy!/turn this page/brothers in pain/my burial/discharged/if/osa nostra/portrait of false authority/missing the meaning/last wish

NÁŠ JE SVĚT  (CD-r, jedem 2003)

návštěva zubního lékaře/jaký sme/ta naše generace/11223/adrenalin song/malej kluk/melodie/vo pózách/living in own lies/all I really wanna/náš je svět/skunks not dead/holy man/188 2b/venku pořád chčije/hulení není legální/I need you/outro

 PRINCIPLE OF CHARITY (on-line EP, úhoř 2012) *****

ghost inside/always with the doubts/freedom daughter/last of the mohicans

JEDNÉ NOCI NA PUKLICI (CD-r EP, květem 2003) **

taras bullba/I wanna be sXe/debil war/žiju rád/we/děti

NOSTALGIE (lathe-cut LP, on-line, chlebem 2013) ******

svítání/dotkni se/utrpenec na útěchu/počítač/na okraji srázu/nostalgie/moje srdce/nevěřím/koloběh/děti šedi/předpokládej/jeden člověk/odcházení

videoklipy: Utrpenec na útěchu; Jeden člověk, Nevěřím.

 

NOW OR NEVER (výběr CD-r, říje 2015)

líná

BOLEST FEST (výběr DVD-r, březí 2009)

ashes of humanity/rise up again (live)

MOVE YOUR ASS II. (výběr CD, ?? 2004, MYA)

we

  

NÁŠ JE SPEED (prdelky on-line, 2013, s laskavým svolením Taras Bullba records)

výběr ZENARCHY! (CD-r, září 2011)

 

---------------------------------------------------------------------

ODE TO FEEDBACK - live (on-line, 2012)

POD LAMPOU NA ZEMI - kazeta (DIY, 2004)

CHCE TO NEKLID (NOSTALGIE LIVE ´13-´17)  (on-line, 2020)

LIVE MŮZA (CD-R, 2004)

LIVE AT LOPATÁRNA (CD-R, 2002)

----------------------------------------------------------------------

 

+non-album trax:

winstonův smír, lék pro ztracený svět,

taras bullba will never be a sXe band, broken heart, líná, rány lásky (s hudbou od Social distortion), imagefuckers, punk is dead, feťák, blblblbeček a punklife.

covery:

NOFX (Murder the government, Bob, Drugs are good), BAD RELIGION (Sorrow), GOOD RIDDANCE (One of the braves), E!E (Míša), GREEN DAY (Basket case, She), TRAGEDY (Life), SEX PISTOLS (Anarchy in the U.K.), RAMONES (Blitzkrieg bob), PVA (Roste tráva na poli), BOB MARLEY (Natural mystic) a další...

 

 

publicistika: 

 http://ludek.blovsky.cz/cidre-punk-fest-14-7-2018 - reporty z CIDRE PUNK FESTu

https://www.youtube.com/watch?v=1VKM87TUre0   - rozhovor s Palmíkem na youtube

https://www.youtube.com/watch?v=Zfd46oMZehM   -  recenze na naší desku Nostalgie na youtube v podání Dejva

http://punkgen.sk/interview.php?with=bachi - rozhovor s BACHIm z velké části i o Taras Bullbě

http://www.czechcore.cz/TARAS-BULLBA-IZRAEL-SUMMER-TOUR-P7023892.html - Bachiho report o izraelském tour.

http://www.echoes-zine.cz/reporty/wake-up-mountains-vol-5 - ohlédnutí za báječným Kašperským večírkem (z hor)

http://www.coremusic.cz/component/k2/item/1634-big-kids - report ze skvělýho koncertu v lampě

http://rawezin.wgz.cz/rubriky/download - zin o plzeňskej kutluře, ve kterym je (nejen) s námi rozhovor

http://www.rawezin.wgz.cz/reporty-z-akci/koncerty-plzen-zari-2011.html - report z výroční akce

 http://www.plzenskekapely.cz/reporty/taras-bullba-a-spol-10-2014 report z JAMu