Raptor Five - O kapele | Bandzone.cz

Raptor Five rock-pop / Praha

Playlist kapely
0:00 / 0:00
 • Spirits
  Spirits single
 • Momentary Glimpse of Fancy
  Rainmaker EP
 • Rainmaker
  Rainmaker EP
 • Don't Care
  Don´t Care single

Členové skupiny

Nástrojové obsazení: Zpěv
Nástrojové obsazení: Kytara, Doprovodný zpěv
Nástrojové obsazení: Bicí, Syntezátor / Sampler
Nástrojové obsazení: Baskytara, Kytara

Kontakty a odkazy

Z důvodů ochrany proti spamu jsou kontakty skryté a chráněné captchou. CAPTCHA je většinou různě zdeformovaný obrázek obsahující text, který má ověřit, zda u počítače sedí člověk anebo jde o robota. Robot totiž nedokáže rozpoznat text, který se na obrázku nachází. CAPTCHA slouží k tomu, aby automatizovaní roboti neposílali nevyžádanou poštu (tzv. spam) na uvedené emailové adresy.

Dodatečné info

Raptor Five je kapela složená z různorodých osobností, přičemž každý člen má své specifické hudební založení a umělecký přístup. Výsledkem je pak tvorba koketující s žánry rock, reggae, pop či grunge...

"Přejeme si, aby si posluchač v naší hudbě našel něco, co ho baví, bez ohledu na to, jestli vyznává zrovna indie nebo hip hop. Stejně tak bychom rádi oslovili jak dámské, tak i pánské publikum. To je vlastně taková metafora pro naši tvorbu. Nejsme vyhranění; až na touhu dělat dobrou muziku."

Bruno Tyro   - kytara/ songwriting/ zpěv
Raptor Dejv  - baskytara/ kytara/ songwriting
PJ Blowfish  - bicí/ programming

Bio a historie

Kosmopolitní volnočasová kapela Raptor Five vznikla v zimě roku 2013 v Praze pod původním názvem Surrender Brainchild.

Praotcem celého projektu byl příležitostný, leč ambiciózní, kytarista Bruno Tyro, který tou dobou studoval druhý ročník Vysoké školy ekonomické. Na univerzitní koleji se Tyro setkal se svým kamarádem z pubertálních let Tomášem "Forme" Formánkem, začali spolu jamovat, chodili na pivo a myšlenka založení hudební skupiny se pomalu rodila. Původně se mělo jednat o Red Hot Chili Peppers revival, proto bylo důležité získat i kvalitního zpěváka. Tyro se rozhodl angažovat Oscara Mikea, neznámého zpěváka bez větších předchozích úspěchů. Vsadil však na divokou kartu, Mike se zapálil pro věc a postavil se pomyslně do čela kapely jako lídr. Sestavu doplnil Tyrův spolužák Daniel Jestřáb na bicí a skupina byla na světě!

Jestřáb však ze sestavy brzy vypadl a zbylému triu se podařilo dokončit jediný song s název Don´t Care. Jeho melodie však působila na chlapce tak silně, že se rozhodli záležitost zaznamenat ve studiu jako singl. Stalo se tak i protože kapela věděla, že se bude muset sice ne úplně rozpadnout, ale na relativně dlouhý čas rozejít. Byl konec letního semestru, Tyro mířil na nějakou dobu do Francie, stejně jako Mike do Číny. Natočení skladby Don't Care bylo jasnou volbou. Měla sloužit i k tomu, aby se kvůli ní kluci opět jednou sešli. Natáčelo se ve studiu Milana Koreného ve Štenberku i u kravařského producenta Patrika Benka. Píseň byla uveřejněna v lednu roku 2014.

Na podzim roku 2015 se věci uvedly znova do pohybu. Kapela měla chuť se po více než dvou letech znovu sejít, uchopit projekt pevněji než kdy předtím a nastavit dalšímu směřování jasný kurz. Na bicí stoličku usedl nový člen: rodilý Pražák PJ Blowfish. PJ je talenovaný hudebník, schopný programátor a producent. Svou povahou a přístupem do uskupení ihned zapadl. Posledním článkem se stal dávný kamarád a miláček davů Otakar Svitavský, který se zhostil postu sólového kytaristy a doprovodného zpěváka.

Do tohoto období se datuje vznik klasickcýh "Raptorských" skladeb jako je "Rainmaker", "Momentary Glimpse of Fancy" či píseň "What a Guy!" věnovaná legendární postavě Eso Rimmera z kultovního seriálu Britské televize Červený Trpaslík. Kapela začala na základě malých krůčků postupně působit i veřejně - jejich "domovským" klubem se stala zejména pražská Vzorkovna na Národní třídě, kde tehdy 5-ti členná sestava pravidelně hrála se svým formátem "veřejných zkoušek".

Dne 13.6. 2016 vydala skupina své debutové EP s názvem Rainmaker obsahující skladby "Momentary Glimpse of Fancy" a "Rainmaker". S tímto počinem se kapela začala postupně angažovat na pražské undergroundové scéně a budovat tak svůj veřejný profil. Posluchačsky populární skladbou tohoto období se stala zejména off-beatová píseň "Spirits" s naléhavým vokálem Oscara Mikea ve formě rapu.

Na podzim roku 2016 sestavu po vzájemné dohodě opustil zakládající člen a baskytarista Tomáš Formánek, který se rozhodl umělecky realizovat spíše ve spřízněném pražském tělese BároTy charizmatické zpěvačky Báry Kupkové. V únoru 2017 pak oznámil odchod z pozice sólového kytaristy i miláček Otakar Svitavský.

Léto 2017 se psalo v duchu působení skupiny v pořadu KB Band Academy v kooprodukci televizní stanice ÓČKO. V rámci pořadu vznikl i studiový singl "Spirits". Na nahrávce se podílel v roli hosta i bývalý sólový kytarista Otakar Svitavský. Po vzájemných neshodách, jejichž katalyzátorem byla právě přítomnost Raptor Five ve zmiňovaném televizním seriálu, záhy kolektiv opustil i zpěvák a songwriter Oscar Mike.

Historie Raptor Five se píše i nadále...