Paraneuro - O kapele | Bandzone.cz
BZ si odteď na mobilu užijete lépe díky partnerovi redesignu GoGEN.

Paraneuro jazz-alternative / Praha

Playlist kapely
0:00 / 0:00
  • Chemical (Live Hrušov)
  • Farewell
  • Práce v Železné (Alternativa 1998)
  • Closing Act (Live Delta)
  • Delta (Live Delta)
  • Coron (Live Železná)
  • Manic Phase (Live)

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Z důvodů ochrany proti spamu jsou kontakty skryté a chráněné captchou. CAPTCHA je většinou různě zdeformovaný obrázek obsahující text, který má ověřit, zda u počítače sedí člověk anebo jde o robota. Robot totiž nedokáže rozpoznat text, který se na obrázku nachází. CAPTCHA slouží k tomu, aby automatizovaní roboti neposílali nevyžádanou poštu (tzv. spam) na uvedené emailové adresy.

Dodatečné info

Profil

Paraneuro je českofinské trio hrající zcela improvizovanou hudbu. Pohybuje se mezi jazzem, free improvisingem, elektronikou, industriálem, noisem a ambientem. Zaměřuje se zvukové plochy.

Skupinu tvoří finský trumpetista Jarmo Sermilä, cellista Miroslav Posejpal a percussionista Alex Švamberk, který má též na starosti elektroniku a samply. Všichni tři zúčastnění nejen využívají netradiční styl hry, ale zvuky svých nástrojů dále modulují a upravují přes nejrůznější elektronické efekty.

Trio vzniklo konci devadesátých let jako redukovaná verze kvartetu Neuro, v němž dále působil dlouholetý spoluhráč Sermiläho pianista Emil Viklický. Absence harmonického nástroje umožnila oprostit se od pevných vazeb a volně experimentovat se zvukem, s jeho vrstvami a barvou. Původně nouzové řešení pro koncerty, jichž se nemohl účastnit Viklický, nabídlo možnost mnohem důslednější a komplexnější integrace akustického zvuku s elektronikou.  

Paraneuro vystoupilo na několika festivalech v České republice,mimo jiné na Alternativě, na Mezinárodním bienále  současmého umění ve Veletržním paláci, v Boskovicích, na Industriálním festivalu i na Valašském špalíčku.

Pořídilo dvě nahrávky pro Český rozhlas, první v říjnu 2004, druhou v červnu 2012 při příležitost desátého výročí PremEdice Radioateliéru. Hudba Paraneura zněla též v inscenaci Kodaně od Michala Frayna v libereckém Divadle F. X.Šaldy.

Vydané nahrávky

Paraneuro
Music From Live Sources, CD-R demo
Short Stories And White Noise Poems, CD-R demo
His voice sampler 4 (skladba Boskovice)

Neuro

Neuro: Sermilä, Viklický, Posejpal, Švamberk (Gallup 1998)

Anderle, Sermilä, Švamberk, Viklický: Kyvadlo času (Ante Futurum 2006)

Členové

Jarmo Sermilä (1939, křídlovka, elektronika)

Hudební skladatel, který zaměřuje se především na komorní hudbu a elektroakustické skladby. V sedmdesátých letech byl uměleckým šéfem Experimentálního hudebního studia Finského rozhlasu. V letech 1987-99 byl uměleckým ředitelem festivalu soudobé hudby Viitasaari - Time of Music. Vedle aktivit v oblasti soudobé hudby působil též jako známý a ceněný jazzový trumpetista.

Miroslav Posejpal (1952, violoncello, elektronika)

Zabývá se improvizovanou hudbou. Od roku 1977 působí na tuzemské scéně v různých seskupeních se saxofonistou Jiřím Durmanem. Od roku 1992 do roku 2006 spolupracoval s Alexem Švamberkem v Tonton Macoutes, hostoval i v S/M a hrál v Neuru. Věnuje se též sólové elektroakustické tvorbě a byl i členem improbvizačního souboru IQ+1 hrajícím abstraktní ambient.

Alex Švamberk (1961, sampler, elektronika, analogové syntezátory, kovy a perkuse) 

Zaměřuje a se zabývá performancemi a zvukovými strukturami. Ve svých zvukových kolážích je ovlivněn industriálem, elektronickou a alternativní hudbou. Od začátku devadesátých let vedl soubor Tonton Macoutes, pohybující se na hranicích elektroakustické komorně laděné hudby a performance. Krátce poté se stal členem industriální noiseové skupiny Suicidal Meditations a jejího následovníka S/M. Od roku 2010 vystupuje i sólově jako X61 a je členem souboru sONaLeX.

Používané nástroje

samplery - Alesis Quadraver (1998), Minidisc Sony MZ-R-3 (1998-2005), Akai S2000 (1999-2007), Korg MicroSampler (2012 -), Boss SP-303 (2004-), Boss SP -404 (2008-)

syntezátory - Coron DS 8, Spectral audio Neptune (2004-2006), DSI Mopho (2008-), Alesis Nano Piano (2012)

bicí automaty - Roland TR 626 (1998-2001), Roger Linn adrenallin (2012-)

efekty - Ibanez Analog Delay AD -202 (1998-2006), Boss DD-2 (1998-), Boss PS 2 (1998-) , Ibanez chorus flanger CF7 (2000-).

 

 

 

 

Bio a historie