Radio Royal - Úvod | Bandzone.cz

Radio Royal industrial-experimental / Praha

Playlist kapely
0:00 / 0:00
 • Ohm ( RRDL01)
  Nezařazeno
 • RR live, klub Styx
  Nezařazeno
 • RR live 2, klub Styx
  Nezařazeno
 • RR live 3, na Parukarce
  Nezařazeno

Kontakty

Novinky

Radio Royal - RRDL01 - Recent Music Heroes

9.6


/Avant-garde, Experimentalism, No Wave, Psycho-acoustic, Improvised music, Noise, Krautrock, Experimental electronica, Sound art, Psychedelia/

Comment: aarrghh, this 7-piece issue is an erratic blend of psychedelic and spaced-out propulsions, chameleonic improvisation sections, psychotic squeezing noise forays, mesmerizing repetition-heavy electronica, however, ideologically resulting from the tradition of early electronic days (regarding the academic or classical music circuits) and the synthesis-induced krautrock alchemy (Conrad Schnizler, Roedelius-Moebius) and the tradition of NY, California and Chicago-based improvised noise and sound art (Big City Orchestra, Borbetomagus, Tuxedomoon, The Residents). Highly convincing and one of the most impressive albums in the year of 2012 indeed. In a word, it is holy madness.

http://agier.blogspot.de/2012/08/radio-royal-rrdl01-2012.html

Zobrazit všechny novinky

Nově přidané fotky

Zobrazit všechny galerie

Poslední názory

Bez profilu

Sumejš

Paráda! K řízení auta do Szekesfehérváru to zrovna nebude to pravé, ale k cestě na Mars nebo do Mariánského příkopu by se to šiklo. Škoda, že se na nahrávce neobjevují klasici ruchů, kráječ na vajíčka, nemazané panty dveří, preparovaný vysavač, babičiny francouzké hole atd.. Ještě připomínám, že započal čas přípražských výletů, buďto jako hlavy očista, nebo jako inspirace, případně vyraž na Smrže. Zdar Tome!

Zobrazit všechny názory