Kohout plaší smrt - O kapele | Bandzone.cz

Kohout plaší smrt crossover-punk / Liberec

Sledovat

Bandzone.cz Tip týdne

06. srpna 2018
Playlist kapely
0:00 / 0:00
 • Lodivod - EP 2016
  Nezařazeno
 • Pedro - Hužva 2011
  Nezařazeno
 • Optimista - EP 2016
  Nezařazeno
 • Písnička veselá EP 2017
  Nezařazeno
 • V rámci dobra - singl 2018
  Nezařazeno
 • Ztracená generace - EP 2016
  Nezařazeno
 • Neřeš EP 2017
  Nezařazeno
 • Sněhulák - EP 2016
  Nezařazeno
 • Tak si tady žijem - EP 2017
  Nezařazeno
 • Vstávej! EP 2017
  Nezařazeno
 • Padouch nebo hrdina - EP 2017
  Nezařazeno
 • Taneční mistr - EP 2016
  Nezařazeno

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Z důvodů ochrany proti spamu jsou kontakty skryté a chráněné captchou. CAPTCHA je většinou různě zdeformovaný obrázek obsahující text, který má ověřit, zda u počítače sedí člověk anebo jde o robota. Robot totiž nedokáže rozpoznat text, který se na obrázku nachází. CAPTCHA slouží k tomu, aby automatizovaní roboti neposílali nevyžádanou poštu (tzv. spam) na uvedené emailové adresy.

Dodatečné info

Pro pořadatele ke stažení:

Technický rider

Promo foto

Logo

Bio a historie

Promotext (aneb povídání se superlativy):

Kohout plaší smrt je kapela založená roku 1996 v Liberci. Jednoho dne, v nenápadně vyhlížející garáži blízko studentských kolejí, se to prostě stalo. Název byl vyřčen a osud tak zpečetěn. Po celou dobu o sobě kapela tvrdí, že hraje punk, ale vlastně ne zas tak úplně. Tu více, tu méně se v různých epizodách své existence nechala unést do žánrů tu více, tu méně příbuzných, nikdy však neopustila svou cestu, tedy hrát především to, co ji baví.

Skupina po většinu svého trvání funguje ve standardním čtyř-členném složení – zpěv, kytara, basa, bicí. Otci zakladatelé basista Krtek a kytarista Kafka, které z Mostu do Liberce přivedlo studium, a měli za sebou účinkování ve středoškolské kapele Braun, drželi otěže pevně v rukou po 8 let, kdy Kafka soubor z rodinných důvodů opustil a nahradil ho Honza, jenž kytarový post okupuje dodnes. Klíčovým historickým rozhodnutím bylo to, které učinili Krtek s Kafkou v roce 2001, tedy angažovat zpěváka – přišel Matěj a až do roku 2018 vytrval, aby rovněž z rodinných důvodů nastala rozluka a bylo tak uvolněno místo nástupci - Vojtovi. V otázce bubeníků pak kapela vykazovala o poznání větší promiskuitu, nicméně po řadě výměn se již po slušnou řádku let s paličkami činí Béba a zdá se, že mu to dlouho vydrží, minimálně co kohout kohoutem bude.

Od prvních nesmělých koncertních krůčků roku 1997 soubor vytrvává v neustálém hraní a neúnavně téměř každý víkend vyráží provozovat své dílo do klubů po celé republice, v létě si pak pravidelně užívá šťavnatých plodů festivalové sezony. Ansámbl se zabydlel v soupiskách festivalů typu Benátská noc, Keltská noc, Pod parou či Jiráskův Hronov a vyskytl se na řadě dalších zdařilých akcí významu republikového i lokálního. Kapela se nevyhýbá ani zahraničním výpadům, jejichž vrcholem bylo bezpochyby měsíční turné po Francii v roce 2005, koncertovala však i v Berlíně, Varšavě, Bratislavě či Košicích.

Za dobu existence má kapela na svém kontě 7 dlouhohrajících nahrávek, dvě EP a účast na řadě kompilací s předními kapelami žánru. Prvním počinem bylo v roce 1997 demo „Mějme se rádi,“ které bylo následováno roku 1999 dílem „Nic víc, nic míň.“ Po draftování Matěje pak kapela stvořila své pro mnoho fanoušků definiční demo „Samý nový věci“ (2002) s úspěšným pokračovatelem – prvním oficiálním albem -  „Kurnik šopa!“ (2004). Po odchodu Kafky zakladatele a nástupu Honzy byla další etapa existence zahájena albem „Duševní výluka“ (2008), které doplnily ještě nahrávky „Hužva“ (2011) a „Vykřičený muž“ (2013).

U příležitosti kulatého dvacetiletého výročí bylo stvořeno EP 2016 o pěti písních. Zároveň vznikly oficiální klipy k písničkám Optimista a Lodivod, které na Youtube sbírají tisíce shlédnutí. Vyvrcholení kapelního bilancování uplynulých 20-ti let pak představuje kniha, napsaná přímo jednotlivými současnými i bývalými členy, s názvem „Nejlepší by bylo mít tučňáka ve vaně...,“ jejíž nedílnou součástí je ono EP na flash disku a která byla pokřtěna 22.10.2016 v klubu Bunkr v Liberci.

Jelikož si kapela na nostalgické posmrkávání nad zašlým leskem časů minulých nikdy moc nepotrpěla, vyhlíží třetí křížek existence aktuálním pěti-písňovým EP „Padouch nebo hrdina“ spolu se stejnojmenným videoklipem. Začátkem roku 2018 se rozhodl odejít do hudebního důchodu zpěvák Matěj. Nyní v sestavě opět obměněné stále v plné síle směle vyhlíží časy budoucí.

Poctivým koncertováním si Kohout plaší smrt vytvořili stabilní fanouškovskou základnu po celé republice a přijedou-li kamkoli, vždy se najdou dobré duše jejich hudbě nakloněné.