CE1 - Úvod | Bandzone.cz
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

CE1 Muž, 40 let / Brandýs nad Labem-Stará Boleslav

Skladby v přehrávači

Pro přehrávání skladeb je třeba zapnutý javascript, flash plugin verze 9 nebo HTML5 kompatibilní browser.

Playlist je prázdný :(

Fanoušek CE1 si do osobního playlistu zatím nepřidal žádné skladby.

Blog

Extremismus a tolerance, zkušenost 9/2020

Upraveno:

Přátelé, kamarádi,

po dlouhé době jsem získal opět potřebu vypsati se z negativního zážitku naší scény a tím uvést pár věcí na pravou míru. Jedná se vyloženě o můj subjektivní názor a pokud se objeví i na profilu kapely, pravděpodobně se s ním kapela ztotožnila a zároveň ho chtěla prezentovat. O co jde?

2.9.2020 se objevil na tomto FB

https://www.facebook.com/madduckbooking/?hc_ref=ARQybTBriTyiTjHbTJYDp65nT7dAc4oGpYgZri4mGJLO2mEpil7BccgksXQnUUH3avY&fref=nf&__tn__=kC-R

článek popisující úspěšnou akci proti rasismu v clubu Cross (Praha), na které jsme hráli, ale v článku jsme byli použiti i v souvislosti se schválením "vymáhání práva a správného postoje" na fanoušcích. Vzhledem k tomu, že se nám nelíbil způsob vymáhání, dovolili jsme si vydat prohlášení a to 4.9.2020 zde:

https://cs-cz.facebook.com/hnusaci/

Vzhledem k tomu, že se pod prohlášením strhla místy vyhrocená diskuze na téma tolerance nacismu, strach hrát na antifa akcích (a nebo strach o to, že nebudeme moct hrát na běžných metalových akcích) a různé další zavádějící až humorné argumentace a na straně druhé útoky na organizátora akce, nedá mi to a dovolím si úvahu na téma tolerance a extremismus.

Dnešní doba je velice složitá, na hudebním trhu je bambilion kapel a 5x tolik lidí, kteří v nich hrají. Už neexistuje setkání s přáteli, na kterých bych se nedozvěděl jména skvělých metalových i nemetalových kapel, o kterých jsem v životě neslyšel a pak divící se kamarádi, jak je to jen možné, když je to taková pecka. Proč? Protože jich je opravdu hodně, jiný důvod není.

A teď ta představa, že budu každou kapelu lustrovat, zda se tam náhodou někdy někdo nedopustil něčeho, co by někomu mohlo vadit. Připomíná mi to naše mládí, kdy jsme se dostávali jako mladi blackmetlisté k pro nás novým a novým kapelám a jednou jsme narazili na skvělý black z Francie (název si satanžel nepamatuji) a na obale byly andělé...to nás opravdu znejistilo a báli jsme se, že by to mohl být white metal (teď je myšleno white jako křesťanský)...a tak jsme to CD raději zahodili :) směšný přístup, když vezmete v potaz, že to byla skvělá muzika, které jsme navíc nikdy nemohli textově rozumět.

Dnes je ten strašák někde jinde, je to náckovství a samozvaní soudci/lovci všeho nekorektního v zájmu vyššího dobra. Problém však podle mě nastává v tom, že se tohle právo vymáhá extremisticky a extremisticky je i posuzována vina a nevina. (nedělám si iluze, že všechny kapely, které poslouchám na youtube jsou korektně v pořádku - pravda, nenosím je na tričku, když o nich nic nevím)

Pro příklad - to že nosím na krku obrácený kříž ze mě nedělá Satanistu. Tím jsem v očích extremisty, který mě posoudí na základě obráceného kříže. Obrácený kříž znamená, že nejsem křesťan a jsem křesťanství v opozici (mohu tím vyjadřovat např. nesouhlas se všemi církvemi, symbol kříže je u nás nejvíce zastoupený). Extremista ale vidí symbol a odsuzuje automaticky přesným protipólem.

Stejné je to s nácky nebo antifou - pokud se vyhraním proti jednomu v detailu (např. ve způsobu, ne v myšlence), automaticky si mě přivlastní ti druzí, pokaždé, když se k čemukoliv vyjádřím ve smyslu nepodpory jednoho, dostanu přívlastek toho druhého...ALE SVĚT NENÍ ČERNOBÍLÝ.

I v mém minulém příspěvku mě srala přehnaná korektnost Němců na koncertě, kde jsem nesměl mít obrácený kříž (diskriminoval jsem jím ostatní náboženství) a nesměl jsem se vysvléct při hraní do půl těla (je to sexistické). Tohle opravdu chceme? Není to tak trochu víc o možnosti vyjádřit svůj názor, zavést diskuzi, argumentovat si...než jen slepě potlačovat? Není tohle o SVOBODĚ?!!

Dovolili jsme se zastat fanouška (cca 25 let) s tričkěm Mgla, který o pozadí nevěděl zbla nic - paradoxně ani já jsem nevěděl, že je tato kapela závadová. Ten kluk to nevěděl taky a měl možnost sundat triko a nebo odejít. Pořadatel na to měl pochopitelně právo, pořádal si takovou akci, byla s určitou myšlenkou - nicméně možná by bylo mnohem účinnější, kdyby před první kapelou pořadatel vylezl na pódium a všm přítomným vysvětlil, že dnes viděl pár triček se závadnými kapelami, uvedl by názvy a důvody proč a co je účelem akce...ti lidé to mnohdy ani nevědí = nejsou to náckové. Pak by možná nezahořkli vůči podobným akcím, ale zamýšleli by se nad podobnými sděleními a upozorněními (a nebo nezamýšleli, všichni jsou svobodní).

Bez protistrany se člověk nemůže konfrontovat názorově s ničím, zároveň nemá protipohled. Ten obecně přispívá ke kritickému myšlení a zamezuje myšlení extremistickému (silně jednostrannému). Zde je meritum, zde je zdroj vědění. Zde je cesta moudrosti před extremismem, která se má používat pro přesvědčování nebo snahu o změnu názoru druhých, pokud jsou ochotni naslouchat.

Připomínám, nestojím proti myšlence, ale proti způsobu. A znovu, aplikace je možná pouze tam, kde je nevědomost/neinformovanost nebo ochota poslouchat.

Pokud mi na koncert přijde týpek s vytetovaným hákáčem na čele, nikdy s ním dialog nepovedu.

Vím, je to dlouhé, ale někdy se ne snadno vysvětluje, že je člověk antifašista, ale zároveň není organizován v ANTIFA, stejně tak nevěří v boha, ale není satanista, hraje do půl těla, ale není sexista, říká romům cikáni a není rasista, je tolerantní k lidem neznalým pozadí méně známých kapel a není nacista. Vše je totiž především o ROZUMU a TOLERANCI.

CE1

Zobrazit všechny články »

Poslední přidané obrázky

Zobrazit všechny galerie

Poslední názory

jeffsky

Zdar rádi bychom te pozvali k poslechu naší staro-nové kapely ktera se začala znovu rozjíždet, časem toho bude určitě víc .Budu rád, když nám k němu napíšeš svůj názor popř. si nás přidáš mezi své oblíbené kapely :-)
Díky moc.
Zdravime z Hodonína.. RB.!
http://bandzone.cz/rbproject

Zobrazit všechny názory