Artery - O kapele | Bandzone.cz

Artery ethno-hardcore / Amsterdam

Playlist kapely
0:00 / 0:00
 • Art Of Bleeding - Electricity
  Nezařazeno
 • Art Of Bleeding - No Family
  Nezařazeno
 • Art Of Bleeding - Me & You
  Nezařazeno
 • Newtopia - Control
  Nezařazeno
 • Newtopia - Anymore
  Nezařazeno
 • Newtopia - Rubber Moon
  Nezařazeno
 • Balkan Underground - Take It From Me
  Nezařazeno

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

Hudba ARTERY je výbušná jako Molotovův koktejl, který je namíchan z metalu, hard-coru a nu-metalu s příměsí bulharského, řeckého a balkánského folkloru. Díky tomuto nezaměnitelnému stylu bývají často přirovnáváni k arménsko-americkým System Of A Down.

Bio a historie

Vše začlo v létě roku 1989, kdy se na pobřeží černého moře dali dohromady 3 teenageři – Yanko, Huby a Chico. Kapela se během svého působení v rodném Bulharsku rychle etablovala na tamní scéně. Procestovali celou zem křížem krážem a absolvovali stovky vystoupení po místních klubech, hráli na mnoha malých i velkých festivalech, objevovali se i v televizi a na stránkách časopisů. Na jaře roku 1997 zvedají ARTERY kotvy a přesouvají se do Prahy. Zde si na živobytí vydělávali převážně hraním balkánských, řeckých a bulharských lidových písní v různých klubech. Kdo zažil některou z jejich akustických show, má jistě v živé paměti gejzíry nespoutané energie prýštící z jejich performace. Na elektrické kytary ale nezanevřeli a vystupují i se svým autorským repertoárem, který je právě směsí balkánského folkloru, metalu a hardcoru. Pro svůj jedinečný sytl kombinující kytarový nářez s ethnem bývají často přirovnáváni ka arménsko-americkým Systém Of A Down.

 

V době svého působení na českých pódiích silně ovlivnili rodící se českou a de facto i evropskou nu-metalovou scénu. Za dva roky strávené v Čechách si zde vydobili velkou popularitu a početný zástup věrných fanoušků. V roce 1999 už jim začíná být náš rybník malý a vydávají se dále na západ – do Holandska. Zde se ke kapele připojila australská zpěvačka Kate Flaming, která přidala do této fůze další hudební vlivy ze své domoviny. V této sestavě nahrávají desku Valley Of Sunflower, se kterou se v roce 1999 dostali do semifinále hudební soutěže De Groote Prijs van Nederland (Velká cena Nizozemí). V tomtéž roce Kate ARTERY opouští. V roce 2000 přichází talentovaný třináctiletý americký kytarista Clyde Shory a vzniká nahrávka Balkan Underground, které se stalo celosvětově populární. V roce následujícím nahrávají další CD s názvem Newtopia a vzniká videoklip k písni Contrl, který se stal po mnoho týdnů číslem jedna v bulharské hudební televizi MM. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat a vyústil ve dva roky trvající turné po celé západní Evropě. V dubnu roku 2003 se vydávají do města hudbě zaslíbeného Kalifornského Los Angeles. Zde mimojiné před zraky Ohavo Obadiana (SOAD), Munkyho (Korn) a Logana Madera (Machine Head, Soulfly) s velkým úspěchem zahráli v legendárním ROXY. Clyde dostává nabídku a zůstává v USA. Na jeho post přicházi Menna a v roce 2005 natáčejí své zatím poslední album Art Of Bleeding.