Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

Sapon heavy-hard rock / Plzeň

„WE ARE STARTING !“

Skladby v přehrávači

Pro přehrávání skladeb je třeba zapnutý javascript, flash plugin verze 9 nebo HTML5 kompatibilní browser.

Členové

Nástrojové obsazení: Cimbál, Zpěv, Jódlování

Kontakty a odkazy

+420605721283 - Vladimír vápno Vápeník

Dodatečné info

Nynější SAPON vznikl koncem roku 2011. Volně tak navazuje na tvorbu formace SAPON
z let 1984 až 1989. Několik skladeb  z  tohoto období je oprášeno a kapela je chce fanouškům představit  "skoro"  v původním kabátu, jen s minimem úprav. K těmto starým, Sapoňáckým peckám samozřejmě přibylo pár skladeb nových. Od roku 2011, po několika personálních  změnách se v roce 2016  SAPON ustálil v tomto personálním obsazení:

 Vladimír  Vápeník      - zpěv, řev, zvuky, harmonika 

Jakub Štěpán              - bicí  vokály

Josef Štěpán               - basa, vokály

Jiří  Baumruk              - kytara, vokály

Bio a historie

Již v únoru 1984 vznikl v Plzni Sapon, první regionální skupina hrající tehdy v zemi nastupující styl heavy metal. V zakládající sestavě byli kytaristé Michal Štrauch a Miroslav Kulhánek, rytmiku tvořili zpívající baskytarista Vladimír Sochací a bubeník Josef Zedník. Po půlroce zkoušek přišel zpěvák Vladimír Vápno Vápeník, který přivedl kytaristu Miroslava Jabko Hanuše. Ten se po čase stal jedniným hráčem Saponu na tento určující nástroj.

Sestava Vápeník-Hanuš-Sochací-Zedník se záhy vypracovala z tanečních zábav na republiková koncertní pódia a stala se ozdobou mnoha přehlídek a festivalů tvrdé muziky, kde účinkovala po boku tehdy populárních formací Arakain, Vitacit, Titanic či Citron. Koncertní program Saponu nesl název Hlavou do zdi a byl i natočen - v ryze amatérských podmínkách - na kazetu. Nejslavnější písní skupiny považovanou za její neoficiální hymnu byl Ďábel v nás. Na Plzeňsku měl Sapon trvalé problémy u úřadů a přehrávkových komisí hraničících až s hysterií. Mj. byla kapele vyčítána neznalost not, depresivní texty a celkový pesimismus.To, že zde hrál pod přezdívkou Jabko absolutně špičkový kytarista republikové úrovně poroty jaksi nezaznamenaly.

Sestavu krátce a dočasně také doplnili na klávesy M Cíla, později na Hammondy M Orca , Jaromír N Sýrius  na kytaru, na bicí R Krajdl, P Batěk a R Zíka zpěv.

Největší úspěchy slavil Sapon v roce 1988, kdy vystoupil - v rámci národního Rockfestu - na Metalovém matiné v pražské Lucerně jako objev roku 1987.Ukázka jeho tvorby byla i na tehdejší supraphonské   kompilaci Rockmapa. Kapela pokračovala v činnosti ještě nějaký čas po revolucii, když na postu baskytaristy hrál sušický Josef Štěpán. Rozešla se po epizodním koncertním vystoupení na festivalu v Rakousku. 

                                                                                          Ladislav  Rott

Fanoušci: 29

Spřízněné kapely: 0

Žádné spřízněné kapely

Podobné kapely

Statistika profilu

Návštěv dnes
3
Návštěv celkem
7 450
Poslechnuto skladeb
3 747
Profil registrován
9.1.2014