Zrní - O kapele | Bandzone.cz

Zrní alternative / Kladno

Sledovat

Bandzone.cz Tip týdne

18. června 2012
Playlist kapely
0:00 / 0:00
 • Igor Pelech
  Jiskřící
 • Před náma
  Jiskřící
 • Když se ztratíš
  Jiskřící
 • Jiskřící bůh láska jest
  Jiskřící
 • Vraky
  Jiskřící
 • Někde tam venku
  Jiskřící
 • Silnice od ní
  Jiskřící
 • Lehko
  Jiskřící
 • Deadman
  Jiskřící
 • Jiskřící raketa TOTO
  Jiskřící
 • Kdo to budí medvěda?
  Nezařazeno
 • Rychta - CD Soundtrack ke konci světa
  Nezařazeno
 • Dva - CD Soundtrack ke konci světa
  Nezařazeno
 • Království
  Nezařazeno
 • Lazar
  Nezařazeno
 • 9) jabloně - CD Hrdina počítačový hry jde do světa
  Nezařazeno
 • Jabloně - akusticky Střelák 2015
  Nezařazeno
 • Pastorale
  Nezařazeno
 • 3) hrdina - CD Hrdina počítačový hry jde do světa
  Nezařazeno
 • 5) Tokio - CD Hrdina počítačový hry jde do světa
  Nezařazeno
 • 6) Japonsko - CD Hrdina počítačový hry jde do světa
  Nezařazeno
 • Rychta - akusticky Střelák 2015
  Nezařazeno
 • Loďky
  Nezařazeno
 • Straky
  Nezařazeno
 • Ježíšek - vánoční singl 2013
  Nezařazeno
 • Milá klidná hezká - č.8 z CD Kolik váží vaše touha?
  Nezařazeno
 • Jenom lépe - vánoční singl 2012
  Nezařazeno
 • Skoč - vánoční singl 2011
  Nezařazeno
 • Hekání - č.4 z CD Kolik váží vaše touha?
  Nezařazeno
 • Hory
  Nezařazeno
 • 1) bojím - CD Hrdina počítačový hry jde do světa
  Nezařazeno
 • 2) vězni - CD Hrdina počítačový hry jde do světa
  Nezařazeno
 • 4) autobus - CD Hrdina počítačový hry jde do světa
  Nezařazeno
 • 7) mraky, domy, les - CD Hrdina počítačový hry jde do světa
  Nezařazeno
 • 8) nebe s hvězdama - CD Hrdina počítačový hry jde do světa
  Nezařazeno
 • 10) běžím - CD Hrdina počítačový hry jde do světa
  Nezařazeno
 • 11) král, chlap, dredatej typ - CD Hrdina počítačový hry jde do
  Nezařazeno
 • 12) design mrtvoly - CD Hrdina počítačový hry jde do světa
  Nezařazeno
 • CD Voní - Koně
  Nezařazeno

Členové skupiny

Nástrojové obsazení: Beatbox, Bicí, Tamburína, Triangl, Syntezátor / Sampler, Piano, klavír, Akordeon
Nástrojové obsazení: Kytara, Zpěv, Jódlování, Tamburína, Triangl, Flétna
Nástrojové obsazení: Housle, Banjo, Doprovodný zpěv
Nástrojové obsazení: Kytara, Ukulele, Doprovodný zpěv, Bicí, Xylofon

Kontakty a odkazy

michal@bumbumsatori.org - Booking, management
+420724463565 - Michal Janík - booking, management

Dodatečné info

Jsme Zrní. Něžný artbrut, kladenskej uhelnej zen.

Na hudbě nás baví objevovat nový možnosti a kombinace. Hrát si, bejt spolu v hudební krajině, kterou společně vytváříme. Baví nás zkoumat, vyjadřovat a sdílet svý pocity. Většina našich písniček vzniká společnou improvizací. Hodně nás inspiruje příroda, její trvalý principy, krajina, lidová hudba, ale stejně tak vycházíme i ze současný, rychlý, elektronický doby, která přináší zvuky strojů, aut, měst, specifický lidský pocity a situace, i nový hudební možnosti. Zpíváme česky. Je nás pět. Hrajeme spolu od roku 2001 pořád ve stejnym složení. Hudbou chceme šířit chuť pozorovat, fascinovat se, brát život jako hru a velkej zážitek. Na outfit sere pes.

Zrní je hra, kladenskej uhelnej zen.

 

Více na: www.zrni.cz

Bio a historie

V biografii se nacházejí faktické chyby, většinou ve stylu, že něco se událo někdy jindy a mezitím se třeba událo ještě něco jiného, ale dělejme, jako že nic.

 

Kapitola 1. - Vznik

Jednoho slunného dne,

konkrétně 23. června 2001,

se dva švitořaví vrabci hádali o první lipový žalud, když pod nimi, přímo pod tím velkým stromem, se začala historie seskupení muzikantů, jenž stále trvá a bojuje o své místo na hudebním slunci.

Abychom nenarušili jednotu Zrní a nevyzdvihovali jednotlivé individuality, použijme pro každého člena tajné přezdívky, pro tento účel zcela jedinečně vytvořené. Budou se tedy jmenovat třeba - Šíša, Sláma, Bubla, Bunda spíše známý jako Poledník a Tajm.

Tak tedy onoho dne měl jakýsi předstupeň Zrní koncert na Kladně v hospodě U České Lípy. Tento předstupeň tvořili Šíša na housle, Bubla zpívající a hrající na kytaru a Poledník s čapkou, na flétnu a zpívající. Již spolu nějakou dobu hráli jako pouliční hudci v Celetné, kde si sběrem do klouboku tu a tam vydělali pár měďáků. Na repertoáru měli především staré Pink Floyd, ještě z období 60. let, tedy písně hlavně od Syda Barreta, Davida Bowieho, také Muchomůrky bílé od Plastiků (od Mejly Hlavsy) a pár vlastních hudebních pokusů.

Souběžně s touto formací existovala kapela Blue Jay, v níž byl opět - a tedy spojovacím článkem - Bubla kytarista, Tajm hrál na basu a Sláma hrál na bicí. Byli tu i další tři neZrní členové, Blue Jay mělo na repertoáru pár Beatlesáckých písní a trochu Johna Lennona.

Zpátky do Lípy...zde odehráli svůj koncert Blue Jay a po nich nastoupilo trio Šíša, Bubla, Poledník. Před vystoupením však Bubla špitl Slámovi a Tajmovi, jestli se nechtějí v Muchomůrkách bílých na basu a bicí přidat, tak nějak decentně uprostřed písně s nárůstající silou. Oba samozřejmě, že jasně, a tak se stalo...

A tak se 23. června 2001 odehrál první oficiálně neoficiální koncert Zrní v restauraci U České Lípy.

Kapitola 2. - Začátky

První zkušebna se nacházela u Poledníka ve Hřebči, v domě jeho rodičů, ve sklepě alias prádelně. Bicí a aparáty byli nám zapůjčeny/věnovány od již nefunkční kapely Philadelphia, jmenovitě od Frantáka.

Tak jsme začali zkoušet a dělat naše první písně. Začátky nejsou až tak intenzivní, přesto už od této doby kapela dává do tvorby značné úsilí a zjišťuje, že si je názorově v jistých věcech až podivuhodně blízká.

První naplánovaný koncert Zrní v plné sestavě se odehrává v Deltě někdy na podzim 2001, děláme předkapelu Posmrtným zkušenostem. Mimo jiné zde hrajeme Sat in the Pet, během kteréhož se asi tak uprostřed písně ocitáme v momentě, kdy nikdo neví, jak je to dál a tak koncert spíš přežíváme. Po této první zkušenosti následuje koncert v Dundee Jamu, který se setkává s velkým úspěchem, především díky spřízněnosti lidí z gymplu. Také zde vzniká ten láskyplněopovržlivý vztah kapel Zrní a Fousů Moudžou Rajzin. Rok zakončujeme předvánočním koncertem s kapelou The Teplo - The Beatles Revival (kteří s námi hráli i na prvním koncertě u Lípy).

Před létem 2002 vyrážíme do amatérského nahrávacího studia JIZVA u Jičína, kde nahráváme písně jako je Miloš, Ordinary Peach, Crumpled Petal, Breakfast in L.A., I'm out of me. Ve studiu, obklepeném platy od vajec a spící ve spacácích na koberci se odehraje vtipná příhoda - v sobotu večer po pár dnech nahrávání nahrávací technik omylem při ukládání maže asi 12 hodin práce a tak jedem všechno znovu, bereme první pokusy a ve 3 v noci posloucháme v napjatém hroznu naše první CDčkové dítě.

Plni energie se vracíme domů na Kladno a chystáme se vyrazit do Trenčína, kde hostěni našimi slovenskými kamarádkami hrajeme na Gympelrocku - několik dní po nahrávání, plni energie a náš první mezinárodní koncert. Hraní se vydařilo a my si užíváme zbytek pobytu v Trenčíně.

Kapitola 3. - Spirála

Se začátkem školního roku a víkendovým zkoušením zjišťujem, že hřebečský sklep je nám malý, začíná tam být tak trochu zima, mimo jiné začínáme narušovat sousedské vztahy a tak situaci řešíme dočasným přemístěním do sklepa basáka Tajma. Zde se nějakou dobu udržíme a odehráváme při tom několik koncertů.

Postupně se přesouváme i odsud do klubu Spirála, který se v té době nacházel asi 20 kroků od bydliště bubeníka Slámy. Zde jsme platíc pravidelné nájemné zavedli pravidelné zkoušky a tvořili další písně. Mimo jiné jsme rozvinuli píseň Sat in the Pet a přiaranžovali do ní Pavla Turzu na klávesy z kapely Doors Revival, přidali jsme i Michala Horáčka na trombon a Standu Šittu na trumpetu (přivedené z kladenského Big Bandu, ve kterém hrál Sláma) a celé toto veledílo jsme předvedli na maturitním koncertě Šíšy a Poledníka. Píseň trvala něco přes 17 minut, existuje z ní záznam. Vedlejším produktem nicméně bylo, že od té doby nesmí žádná kapela účinkovat na hlavním pódiu kulturního domu v Kladně. Pořadatelé zřejmě nemají příliš pochopení pro alternativu.

Během prázdnin 2003 se odehrává první soustředění na chatě přítelkyně Šíšy a vše natáčí náš nověnabitý vzdálený příbuzný a kamarád - současný iluminátor a šestý člen - Lída. Díky tomu i vzniká první DVD Zrní - in da grass...

V létě jsme odjeli na dlouhý stopařský výlet na Slovensko a odtud dále do Chorvatska.

Kapitola 4.- První úspěch

Když se našich pět zahnědlých hubených hrdinů vrátilo od moře, začali jsme opět naplno zkoušet. Neboť pronajímat si zkušebnu za 70 Kč/h, když chceme cvičit tak 15 hodin týdně a při tom nemáme ani na Tatranky, znamená finanční sebevraždu, pomáháme si půjčkou, kterou zaplatíme co dlužíme na nájmu a rovnou jsme si i koupili akustické kombo pro housle a zpěv. Situaci s nájmem vyřešil přesun do sklepa basáka Tajma, kde cvičíme dosud.

Také přestáváme hrát jakékoli převzaté písně a cestičku si dál šlapeme už jen s původními. Koncertů pomalu, ale jistě přibývá a netrvá dlouho a na dveře nám zaklepe první úspěch.

V naší e-mailové schránce se objevuje mail, že k příležitosti opětovného vydávání časopisu Rock & Pop vyjde CD s podtitulem Mladí a nepo(de)psaní. A že by Rock & Pop chtěl zařadit naši píseň Světlo mezi oněch 15 nadějných kapel. Součástí má být kapelní fotka, několik slov o kapele a o písni. Ano, je to tady. Tep se nám hromadně, ba přímo symbioticky, zvyšuje.

Přeochotně souhlasíme a tak se ocitáme na onom CD. Vzhledem k velkým očím šéfů časopisu nakonec CD vychází jako stahovací na internetu. Tedy uvnitř magazínu je "obal", kde je internetová adresa na ono CD a na kapely. Lidé si pak měli stáhnout onu kapelu přímo z internetu. No, to je trochu slabší varianta, asi to moc velký ohlas nemělo, ale pořád dobrý.

Nicméně telefon se nerozdrnčel. Vlastně svět o nás nevěděl takřka pořád stejně jako před tím. Ale pro nás to byla ona pověstná injekce. Potvrzení toho, že jsme možná opravdu dobří, a že se cíle stát se skvělou a známou kapelou dá dosáhnout. Ne kvůli slávě (ehm), prachum (ehm, ehm), nebo holkám (ehm, ehm, ehm), ale protože je to absolutní zábava, která nám dává pocit naplnění.

Kapitola 5. - Vtipálci v rádiu

Tady bude o naší výhře na Rádiu Beat, ale to zas příště.