Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

Z Ničeho Nic punk-rock / Strakonice

„welcome to hell vol. XXIX“

Skladby v přehrávači

Pro přehrávání skladeb je třeba zapnutý javascript, flash plugin verze 9 nebo HTML5 kompatibilní browser.

Členové

Nástrojové obsazení: Kytara, Doprovodný zpěv
Nástrojové obsazení: Kytara, Doprovodný zpěv
Nástrojové obsazení: Zpěv

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

Melodický punk rock ze Strakonic.

 

Aktuální sestava 

Jan Raus - zpěv /zakládající člen/

Martin Walter - kytara, zpěv /zakládající člen/

Martin Pojer - kytara, zpěv

Josef Hlavenka - basa

Jaroslav Beneš - bicí

 Jiří Brabec jr. - basa, kytara alt.

Bio a historie

From prehistoric times to date :-)

Historie kapely Z NIČEHO NIC se začala psát na podzim roku 1989, kdy se vykrystalizovala původní sestava Martin Walter (kytara), Jan Raus (baskytara), Miloš Hůda (bicí), Milan Marek (kytara) a Miloslav Laňka (zpěv).


Přes truhlářskou dílnu a různé garáže se kapela přemísťuje do zkušebny nově se rodícího rockového klubu. Po nesčetných hodinách strávených zkoušením přichází 4.květen 1990, kdy se ZNN objevují poprvé na pódiu strakonické Sokolovny při premiérovém koncertě, tehdy coby předkapela blatenské heavymetalové formace FAUST.

Se svým neuměle hraným, melodickým punkrockem vystupují v roce 1990 na dalších osmi akcích ve společnosti kapel TELEX, ZELENÍ KANIBALOVÉ, ČÍŠNÍCI, THE GIED, CELA PRO KLÁRKU, E!E, PLEXIS, P.S., ŠIŠATÝ KOLO, STRES, SVOBODNÝ SLOVO, KRITICKÁ SITUACE a v neposlední řadě i se ZNOUZECTNOST. Právě ZNC se stávají jakýmsi patronem mladé strakonické kapely. V tvorbě obou kapel lze najít mnoho společných rysů jak v hudbě, tak i v textech, což mohli posluchači posoudit při společných koncertech na počátku roku 1991. To už ZNN fungují jako trio, když z osobních důvodů odchází Marek a následně i Laňka. Po něm přebírá pěvecké žezlo Raus.

Na jaře 1991 má již kapela dostatek materiálu pro první demokazetu. Natáčí ji živě v improvizovaném studiu ZNC v Plzni. Za mixážní pult usedají pánové Cain a Golda. Demo dostává lakonický název "Bahno" a v několika skladbách se účastní i Marek s Laňkou. Hodně zdařilý obal je prací Jana Huszara ml.. Celkově je "Bahno" dílkem, které plně koresponduje s dobou. Z kazety uslyší posluchač melodický, syrový punk, nahrávka působí autenticky, přirozeně, čehož bylo dosaženo minimálním použitím zvukových efektů. Za dobu aktivního působení prodala kapela na 500 kopií.

ZNN se dostávají nejen do podvědomí fanoušků, ale i pořadatelů, takže koncertují dvakrát více než v předešlém roce a to i s veličinami českého punku devadesátých let (VISACÍ ZÁMEK, S.P.S., DO ŘADY!, ŠANOV 1 aj.). Vrcholem je pozvánka na WOODSTOCK 91 do Příbrami a vystoupení na KLUBFORU v Žiaru nad Hronom.

Následující rok 1992 začíná koncerty, kam jsou ZNN zváni jako hlavní kapela a za zlomový okamžik lze považovat měsíc březen, kdy odjíždí do libereckého klubu Golet. Zde se nachází malé nahrávací studio (8stop) a ZNN tu natáčí materiál na první oficiální 7" EP. Tentokrát se o produkci nahrávky starají pánové Rejent a Lochman a po perném víkendu jsou nahrány čtyři skladby - Alk.o.hol, Zapomněli nám říct, Snílek a Sen o Donu Quijotovi. Po zdlouhavých finančních problémech však kapela od tohoto záměru ustupuje. Singl nevychází až do roku 2000, kdy ho v malé edici vydává kapela již na CD. 

V nových písničkách dua Walter-Raus pozorujeme posun k tvrdšímu, hudebně propracovanějšímu a zaranžovanějšímu repertoáru. Vytrácí se i určitá naivita z textů a je jasné, že se ZNN snaží "oprostit" od "starých dobrých" punkových časů". Ovšem reakce publika je pro kapelu velkým zklamáním, neustále se opakují negativní ohlasy a nastává určitý útlum a krize.

Přesto se v září ZNN vrací ke koncertování a dokonce dostávají nabídku účastnit se nahrávání kompilace "Znouzectnost uvádí své hosty na vlnách rádia Bla Bla plus", kam přispívají písněmi "Pro dobrotu na žebrotu" a "Válka". Ani tohle však nezmírňuje pocit zmaru a tak 1.12.1992 v Plzni, při křtu výše zmiňovaného CD oznamuje kapela konec činnosti.

 

 

 

 

Pro mnohé věc nepochopitelná se stává holou skutečností 15.5.1993, kdy naposledy vystupují spolu se strakonickými THE REST a se ZNC ve strakonickém klubu. Přesto se udržuje v podvědomí díky svým nahrávkám a občasnému koncertování ( Mutěnice 1994, Volyně 1995, Prachatice 1997, Volyně 2000 - 10.výročí od 1. vystoupení, Strakonice 2001 - Vánoční show v klubu Kashe, Strakonice 2002 - Vánoční show v klubu Kashe ).Na této poslední vánoční show hraje kapela v nové sestavě (Minyr Brabchan alias Milan Brablec-bicí,Dave Keyba alias David Kába-basa,Wally alias Martin Walter-kytara a Honza Raus-zpěv) a ohlašují návrat na koncertní pódia.

Rok 2003 byl pro kapelu úspěšným rokem. Na jaře natočila a vlastním nákladem vydala CD s názvem "Jak zabít čas" a odehrála cca 60 koncertů a festivalů ve společnosti kapel Totální nasazení, Iné kafe, Šanov 1, ZNC, Do řady, E!E, Slobodná Európa, Funkce Šroubu, Sex Deviants, Lucky 4, Delusion a dalších. V létě se zůčastnila Antifestu IX. ve Svojšicích u Přelouče, kde byla hlavní hvězdou festivalu skupina The Exploited.

V uvedené sestavě kapela odehraje další koncerty, v roce 2005 vychází na labelu CECEK Records další CD "Ježíš Kristus byl mimozemšťan", které i přes poměrně dobré texty a melodie neznamená převratný počin hlavně kvůli nepovedenému zvuku. Přesto skladby jako Ruská ruleta, Tátův valčík, Chci bejt sám pronikají do srdcí posluchačů včetně asi největšího hitu KEYBDAY. Tuto skladbu kapela o dva roky později nahrává v nové aranži společně s cover verzí songu JEN PO NÁS NECHTĚJTE - N.V.Ú, která se po delší prodlevě objevuje na kompilačním CD 20 LET N.V.Ú TRIBUTE.

Po vystoupení na festivalu ROCK NA VALNÍKU-MADE IN GAMBRINUS 2008 ve Slaném kapela ZNN přerušuje prakticky veškeré aktivity převážně z osobních důvodů některých členů. Přes rok trvající klid ukončuje vynikající comeback na podzim 2009, kdy na křtu CD kapely BAJADERA JOY kapela ZNN vystupuje coby kvartet Martin WALTER- kytara, zpěv, Honza RAUS - zpěv, Pepino HLAVENKA - basa, Milan BRABLEC - bicí.

S příchodem roku 2010, ve kterém strakonická parta oslavila 20.výročí trvání, dochází k první změně v personálním i nástrojovém složení. Baskytarista David KÁBA definitivně potvrzuje svůj odchod z kapely a novým, pátým ZNN boyem, se stává kytarista Martin POJER (ex-TAKTIKA KYSELEJCH HROZNŮ, PUNKOVÁ SEKCE ad). S příchodem podzimu již v rozběhnutém turné kapela přistupuje k další výměně a Míňu Brablece za bicí soupravou střídá teprve 17ti letý ex-drumer 12 BAG PIPERS Denny DUFEK.

Celý rok kapela tvoří a koncertuje, vrcholem bylo TWENTYTENTOUR 2010/11, mj. s kapelami HOUBA, PUNK FLOID, KOHOUT PLAŠÍ SMRT, FALEŠNÝ OBVNĚNÍ, BAJADERA JOY., které se plynule protáhlo celým rokem 2011, mj. s kapelami BANKRUPT (Hungary) a českými klasikami N.V.Ú nebo TOTÁLNÍ NASAZENÍ či spoustou dalších dokonce i včetně OPEN AIR FESTIVALŮ. Úspěšný videoklip KEYBDAY zvítězil v HITPARÁDĚ TV ALTERNATIVA a na You Tube ho za rok shlédlo přes 1000 lidiček. V roce 2012 přichází do kapely bubeník Michal ŘANDA, který se podílí na nahrávce pro kompilační CD „Let´s Fight together vol.II“

 

V roce 2013 kapela koncertuje minimálně, zmiňme snad jen koncert s kapelou TELEX v českobudějovickém KD Slavie. Kapela se spíše angažuje mimo pódia, v červenci jsou Policií ČR zadrženi HansPM a Pepino při tzv. „extrémistické demonstraci a rasových nepokojích v Č. Budějovicích“, doma se kapela zasazuje a angažuje proti časovému omezení živých koncertů v kempu na Podskalí tehdejší nomenklaturou spuštěním petice STRAKONICE 2014, za účasti ČT, včetně protestního a benefičního koncertu 13. září 2013, kterou do jejího skončení podepsalo téměř 3000 občanů. Ve stejném duchu pokračují ZNN i v následujícím roce, kdy za bicí usedá mladý bubeník z kapely KRWAVÝ KOLENO Jakub Horký (MahoNY), kapela se účastní protestní akce Škodná v revíru, která reagovala na zákaz kulturního happeningu na náměstí radnicí. Akce byla bez vstupného a navštívilo ji (mimo kapel) na 600 spokojených diváků. Všechny kapely včetně technického zajištění akce vystoupily bez nároku na honorář. Na akci škodná v revíru souběžně probíhala charitativní sbírka na nemocnou holčičku ze Strakonic kdy se vybralo 23000,-Kč.

Rok 2015, v kapelním deníku označen jako 25. sezóna v pekle přinesl na tři desítky koncertů k 25. výročí kapely, ať se jednalo o retro večírky ve vyhlášených punkových hospodách, nebo o koncerty s kapelami P.S, Plexis, Apple Juice nebo Znouzectnost, včetně spoluorganizace a vystoupení na festivalu Strakonice nejen sobě nebo benefiční akce Den pro MC Růžička.


Věčnou aktualitou je opětovná výměna na pozici bubeníka, takže vězte, že novým ZNN drumboyem již není Mahony alias Kuba Horký, kterému děkujeme za super koncerty v letech 2013 - 2016 a přejeme mu v další kariéře hodně štěstí. Výzvu na tento post přijal za svou Jára Beneš, bubeník bigbandu L Band, hostující člen bubenického projektu 100 Fingers and  5 Pints a ex-bubeník strakonické kapely CELA PRO KLÁRKU..