Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

Zeměžluč punk-hardcore / Brno

„Nové LP/CD "Kolik a komu?"“

Skladby v přehrávači

Pro přehrávání skladeb je třeba zapnutý javascript, flash plugin verze 9 nebo HTML5 kompatibilní browser.

 • Něco se děje- Kolik a komu? (2019) 508 ×
 • Za mou bídu- Kolik a komu? (2019) 755 ×
 • Adapt or Die- split Zeměžluč / Davová psychóza (2013) 645 ×
 • Pod kontrolou- split Zeměžluč / Davová psychóza (2013) 426 ×
 • Zas znova a znova- Hledání (2011) 352 ×
 • Hannover-Nottingham- Hledání (2011) 308 ×
 • Ta věc- 07 & 08 (2009) 268 ×
 • Mírovej štváč- Střepy (2004) 231 ×
 • Systém kanibal- Systém kanibal (2003) 219 ×
 • Svět řídí kapitál- Systém kanibal (2003) 197 ×
 • Z extrému do extrému- Z extrému do extrému (1997) 216 ×
 • Díky- Z extrému do extrému (1997) 181 ×
 • Uh- 4 EP (1999) 187 ×
 • Je mi smutno - je mi zle- 4 EP (1999) 166 ×
 • Stačí jenom chtít- 4 EP (1999) 177 ×
 • Tancuj pogo!- Fajn, bezva, prima (1990) 185 ×

Členové

Kontakty a odkazy

Z důvodů ochrany proti spamu jsou kontakty skryté a chráněné captchou. CAPTCHA je většinou různě zdeformovaný obrázek obsahující text, který má ověřit, zda u počítače sedí člověk anebo jde o robota. Robot totiž nedokáže rozpoznat text, který se na obrázku nachází. CAPTCHA slouží k tomu, aby automatizovaní roboti neposílali nevyžádanou poštu (tzv. spam) na uvedené emailové adresy.

Zobrazit kontakty

Dodatečné info

Brněnská punková kapela působící na scéně od roku 1986, tedy letos již neuvěřitelných 33 let. I když z původní sestavy zbyl jen zpívající basák a textař Šoty a sestava se tak několikrát obměnila, kapela bez přestávky stále aktivně koncertuje a vydává nové nahrávky.

Aktuální sestava Zeměžluče:

Šoty - zpěv, basa

Barmy - kytara, zpěv

Sam Jr. - bicí, zpěv

Bio a historie

Historie Zeměžluče je dlouhá a místy pěkně zašmodrchaná, tak jestli chcete, pojďte si v tom udělat jasno :D

Skupina Zeměžluč vznikla v Brně někdy v říjnu nebo listopadu 1986 a jejími zakladateli byli baskytarista a zpěvák Pavel „Šoty“ Zachoval, kytarista Roman Kubík (tihle dva spolu již několik let hráli „v různých bezejmenných pokusech o cosi“) a zpěvák a kytarista Tomáš Bělka (předtím působil ve folk-rockové formaci Bosá pointa). V únoru 1987 se k trojici připojil i bubeník Martin „Malcev“ Maleček a tím byl zrod první sestavy završen.

Koncertní premiéru si Zeměžluč odbyla ve známém brněnském rockovém klubu Křenka až 17. června 1988 spolu s kapelami S.R.K. a Insania. To už ale hrála naopak jen ve trojici, neboť předtím na jaře odešel R. Kubík.

V březnu 1989 skupina natočila svoje první demo „Zeměžluč“, které v šedesáti minutách shrnovalo její dosavadní tvorbu (nahráno napůl studiově, napůl živě - záznam koncertů v Praze na Chmelnici a v Tuřanech). Právě v tomto období vystřídal Tomáše na postě kytaristy člen brutálního spolku Krabator Jiří „Necros“ Novák, kde působil jako baskytarista. A už během podzimu '89 začal vznikat nový materiál, ostrý jak břitva a o hodně rychlejší než původní tvorba.

Do devadesátých let vstoupila Zeměžluč s jedinou změnou – Jiříčka u kytary vystřídal Karel „Eda“ Florián, bývalý člen S.R.K..

V dubnu 1990 nahrávají další demo s názvem „Perspektiva“ a v listopadu 1990 první samostatné LP „Fajn, bezva, príma“. V roce 1992 je zachycen na kazetě živák pod názvem „Live 92“.

Další „lajvka“ z roku 1994Všechno už bylo řečený“ už zachycuje Zeměžluč s novým bubeníkem Rudou (ex Vzor 60) a kytaristou „Peppisem“ (ex Ze Sklepa), který v několika válech střídá Šotyho i ve zpěvu. Ve stejném roce vychází i 7“ EP „Už je čas vrátit stádo na stromy“, kde „Peppis“ zpívá např. skladbu „UH“. V roce 1996 Zeměžluč nahrává 7“ EP „Jsme na jedný lodi“ ve čtyřech, kdy se do sestavy vrací kytarista Eda i bubeník Malcev. Peppis odchází ze Zeměžluče po koncertu s U.K.SUBS v Roxy v lednu 1997 a už v březnu 1997 vydává Zeměžluč další dlouhohrající desku s názvem „Z extrému do extrému“ opět ve třech. A odehraje se také legendární „parník“ tedy koncert na lodi plující po brněnským Prýglu.

V roce 1998 ještě v téže „nejslavnější“ sestavě vydává dvě 7“ EP „Máme co jsme chtěli“ a „Stačí jenom chtít“. V roce 1999 pak Zeměžluč poprvé přeplouvá Kanál a jede vysněné tour po UK, videozáznam z turné vyjde později jako „Blackthorn tour 99“.

Tady někdy Martin Maleček končí definitivně svoje angažmá v Zeměžluči, na bicí hraje na záskok chvíli „Mája“, pak „Tico“. V létě roku 2000 opět probíhá výměna bubeníka a do kapely přichází „Sam Jr.“. Zeměžluč odehraje 2 koncerty v Česku a hned vyráží na druhé turné po Anglii a Skotsku. V této sestavě natáčí na přelomu roku 2000 a 2001split 7" EP Zeměžluč / Davová psychóza“. V září 2001 vyráží Zeměžluč už potřetí na turné po Velké Británii, z kterého jsou pořízeny audiozáznamy vydané na živém albu „Live in UK“. V roce 2003 pak vychází třetí studiové LP „Systém kanibal“,7" EP „split Zeměžluč / The Crunky Kids“ a vzápětí „Trvalá svoboda“, reagující na začátek války v Iráku. Koncem roku je Sam Jr. z kapely tzv. odejit.

Na začátku roku 2004 si Šoty s Edou půjčují do studia bubeníka Blackdruma z Insanie a nahrávají 6 válů jako pro 7“„split Zeměžluč / Lecsa punk“, tak EP "Tak řekni". Jinak ale v sestavě za bicí sedá „Flegma“. Tahle sestava je zachycena např. na živáku z festivalu Puntala-Rock ve Finsku z roku 2005.

Ale už v roce 2007 nahrává Zeměžluč v úplně nové sestavě 7" EP „Z očí do očí“ a vzápětí i "Zabit v akci" s bubeníkem „Titanikem“, a kytaristou Béďou zvaným „Fredrikson“. O rok později pak vydává EP "Odložte všechnu naději". Tato sestava působí až do roku 2011, ve kterém skupina oslavila čtvrtstoletí existence vydáním dvoj-LP „Hledání.“

Po vydání této desky Šoty opět pořádně zamíchá sestavou. Za bicí sedá „Slovča“ (ex. My Dead Cat, Pazi Snajper) a kytaru bere do rukou „Barmy“ (Vzor 60). První studiovej počin téhle sestavy je 7" EP "split Zeměžluč / Gride" z roku 2014. V roce 2015 vychází, po 15 letech od toho prvního, druhý „split Zeměžluč / Davová psychóza“. Zeměžluč taky nahrává splitko "Zeměžluč / Angry Brigade" s Edou jako hostem na kytaru a basu nahrává místo Šotyho Ofca, kterej později začne hrát v kapele druhou kytaru a Zeměžluč hraje po spoustě letech ve čtyřech.

Během roku 2016 hraje kapela šňůru koncertů se spřízněnou kapelou Resurgo k výročí 30 let působení kapely na scéně. Vytíženého „Slovču“ na několika koncertech zaskakuje „Sam Jr.“, který nakonec bubenické žezlo přebírá natrvalo a vrací se tak do kapely po dlouhých 13 letech.

Na jaře 2019 kapelu opouští Ofca, kapela se rozhoduje pokračovat v hraní opět jen ve třech, jak bylo pro Zeměžluč vždycky typické. Na začátku prázdnin se kapela zavírá do studia a natáčí 5. studiové LP „Kolik a komu?“. Album vychází v prosinci 2019 u PHR.