Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

Slunovratovy paprsky aneb kongruence indukovaná homomorfismem alternative-rock / Plzeň

„Nové album SLOVO je venku!“

Skladby v přehrávači

Pro přehrávání skladeb je třeba zapnutý javascript, flash plugin verze 9 nebo HTML5 kompatibilní browser.

 • Slovo I- Slovo (2018) 159 × Stáhnout MP3 zdarma
 • Slovo II Pravda- Slovo (2018) 66 × Stáhnout MP3 zdarma
 • Ticho když- Slovo (2018) 78 × Stáhnout MP3 zdarma
 • Perský koberec- Sloupořadí (2013) 564 ×
 • Faun- Sloupořadí (2013) 629 ×
 • Krbová římsa II- Sloupořadí (2013) 982 ×
 • 01 - Čas kyne jak kvašený chléb- Sytiniápyrís (2011) 1 047 ×
 • 02 - Vymen- Sytiniápyrís (2011) 655 ×
 • 03 - Sytiniápyrís I- Sytiniápyrís (2011) 532 ×
 • 04 - Prokáte zamijí- Sytiniápyrís (2011) 463 ×
 • 05 - Lipotepožáre- Sytiniápyrís (2011) 383 ×
 • 06 - Sytiniápyrís II- Sytiniápyrís (2011) 307 ×
 • 07 - Gekemu- Sytiniápyrís (2011) 302 ×
 • 08 - Sytiniápyrís III- Sytiniápyrís (2011) 238 ×
 • 09 - Quindef pýhr- Sytiniápyrís (2011) 237 ×
 • 10 - Dinuti- Sytiniápyrís (2011) 229 ×
 • 11 - Sytiniápyris IV- Sytiniápyrís (2011) 189 ×
 • SITINIAPYRÍS - úryvek z nově nalezeného starověkého eposu 581 × Stáhnout MP3 zdarma

Členové

Nástrojové obsazení: Banjo, Ukulele, Harfa, Cimbál

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

Skupina Slunovratovy paprsky je hudební uskupení, jež v průběhu své letité existence prošlo čtyřmi významnými kvazistacionárními stavy, kterými jsou skupiny označované  v mluvě běžných smrtelníků jako Slunovratovy paprsky aneb paleocerebellární guanosindifosfát (tvorba z let 2010 - 2012), Slunovratovy paprsky aneb syndrom kontinuální reminiscence (tvorba z let 2012 - 2013), Slunovratovy paprsky aneb prostor diskrétní anticipace (tvorba z let 2014 - 2018) a Slunovratovy paprsky aneb kongruence indukovaná homomorfismem (tvorba r. 2018 a pozdější). Skupinu tvoří následující umělci v nejrůznějších kombinacích:

 • Štěpán Dyk - kytara, loutna, banjo (třináctistrunné), viola da gamba, cemballo, desetioktávový klavír, recitace, zpěv, emoce, Gekemu osvícenec
 • Radek Bulín - basová kytara, kontrabas, triangl, chrochrot, operní zpěv, didgeridoo, bonga, ideový vedoucí, recitace
 • Radovan Kunc - bicí (bubny, činely, ale i zvonce), umělecký vedoucí, cirkusácký činel, klepot, recitace
 • Jirka Opl (od konce r. 2018) - kytara, harfa se strunami z přerostlých vousů, panina flétna, imitace Freddieho Mercuryho, absolutní sluchař v osmino- a dvanáctinotónových systémech
 • Barbora Haasová (2012 - 2014) flétny, zpěv, cvrnkání kuliček, ohýbání drátů do tvaru trianglu, zapisovatelka, umělecký duch, nositelka krásy a étosu kulturnosti
 • Vojta Ettler (2013-2018) - kytara, čínský hrdelní zpěv, přijímání FM hudby mimozemských civilizací, mistr brumu, šumu a ambientních kvákanců 

Diskografie

 • (2018) Slunovratovy paprsky aneb prostor diskértní anticipace: SLOVO
 • (2013) Slunovratovy paprsky aneb syndrom kontinuální reminiscence: SLOUPOŘADÍ
 • (2011) Slunovratovy paprsky aneb paleocerebellární guanosindifosfát: SYTINIÁPYRÍS

Hudba SP mimo rádiové hitparády

Recenze

Podrobnější info o albech viz alba. Originální audioCD objednávejte po mailu, elektronickou verzi alba pak přes Google Play.

Cílem našeho snažení je všeobecný uvědomělý blahobyt smyslů, a aby kus mírumilovného a vědecky založeného umění Gekemu byl aktivní součástí každé domácnosti. Rádi bychom se také zasadili o rozšíření povědomí o Hausholderově identitě a Fourierově transformaci.

Bio a historie

Motto: Hurenže turí akim neblich!

Gekemu? Sytiniápyrís? Gekemu a Slunovratovy paprsky?

Sytiniápyrís (asi 4500 let př. n. l.) je starověký gekemu epos, nejstarší dochované dílo lidského písemnictví. Pojednává o hrdinských skutcích Sytiniápyríse, syna Kreturháma Druhého, za války proti svému bratru Syvihručovi, vůdci nepřátelských Menuhenuů. Dílo je rozděleno do osmadvaceti zpěvů – zpěv první se započíná v době těsně před bitvou u Grakulíše (4678 nebo 4677 př. n. l.), jež vypukla po podlém útoku krvelačných Menuhenuů, a poslední část, zpěv dvacátý osmý, líčí již triumfální vítězství Sytiniápyrísovy družiny v bitvě u Lirpu (4659 př. n. l).

Gekemu je známý africký kmen slovanského původu. Kolem roku 5000 př. n. l., při prvním stěhování národů, tento kmen zabloudil, a po dlouhém putování se usídlil na úpatí hory Grakulíš (dnešní Kilimandžáro). Již v dobách před přesunem kmen vynikal značnou vyspělostí a civilizovaností. Gekemu jako první na světě objevili např. kolo či křesadlo, jako první rovněž užívali písmo a byli schopni výroby železa. Kmen je od pradávna nosičem humanistických ideálů, vyniká svou vzdělaností, kulturní vyspělostí a mírumilovností (vede výhradně jen obranné války).

Slunovratovy paprsky je alternativní hudební uskupení, jež věnuje svou uměleckou tvorbu snahám o znovuzavedení gekemu umění a gekemu myšlenek do běžného života, do života uměleckého, či všeobecně kulturního. Skupina zpracovává písně s dochovanými gekemu texty i s jejich českými překlady. Hlavním zdrojem inspirace je výše zmiňovaný epos Sytiniápyrís.

Vizte první MANIFEST GEKEMU UMĚNÍ!

 

Biografie SP

Jedno dne na sklonku minulého tisíciletí se schází u menhiru Zennir tři hoši. Po náhlém, nečekaném kolektivním osvícení provádí následující operace; odmocněním součtu třetích mocnin jejich věků sečtených s jejich výškami v metrech a odečtením dat zimního a letního slunovratu dostávají po speciálním normování jisté zeměpisné souřadnice. Neváhajíce ani chvilku, vydávají se ihned na toto místo.

Zde, v odlehlých horách, nalézají kmen Gekemu, jejž tvoří výhradně černoši s asijskými rysy. Šaman kmene jim svěřuje hluboké tajemství vesmíru a několik svitků posvátných textů s tím, že je potřeba poselství vymírajícího kmene zachovat a šířit po celém světě.

Protože hoši nenalézají vhodnějšího způsobu, jak učinit starému šamanovi po vůli, rozhodují se pro založení hudební skupiny. Po mnohaletém vyčerpávajícím studiu jazyka gekemu kmene Gekemu a jejich náboženství nazývaného gekemu skládají první skladbu s názvem Gekemu. Tato píseň vstupuje do západních hitparád a vede po nevídaně dlouhou dobu první místa prestižních žebříčků populární hudby, v důsledku čehož se ke kultu kmene Gekemu hlásí stále víc a víc následovníků.

Po tvrdé odvetné akci ze strany katolických radikálů, jejichž píseň Ave Maria byla skupinou sesazena z prvního na druhé místo, jsou písně z rádií staženy a papež Benedikt XVI. vyhlašuje svatou válku proti této "novodobé herezi". Přívrženci nového náboženství gekemu, hlasajícího mír mezi národy a porozumění mezi veškerenstvem tohoto vesmíru, jsou perzekvováni a nuceni uchýlit se do anonymity a k životu v diasporách.

Na počátku třetího tisíciletí ve vlně nastupujícího všeobecného liberalismu dochází díky misijní činnosti skalních přívrženců k postupnému opětovnému rozšiřování kultu gekemu. Média, pod vlivem různých náboženských lobbistů, šíří jednohlasně propagandu, jejímž předmětem je nedůležitost a bezvýznamnost tohoto hnutí, leč vzdor tomu kult gekemu začíná všem světovým náboženstvím nejen konkurovat, ale mnohá z nich co do četnosti vyznavačů i předčí.

Tak to bylo, tak to je. Tato fakta, nezměněná a pravdivá, nechť jsou šířena každým dobrým člověkem na této zemi.