Scalp - O kapele | Bandzone.cz

Scalp hardcore-punk / Liberec

Playlist kapely
0:00 / 0:00
 • Horizonty
  Nezařazeno
 • Samota
  Nezařazeno
 • Hrany
  Nezařazeno
 • Proti sobě
  SCALP / VICTIMS OF HATE
 • GMO
  SCALP / VICTIMS OF HATE
 • Den za dnem
  SCALP / VICTIMS OF HATE
 • Bulvar nation
  SCALP / VICTIMS OF HATE
 • Odpor
  SCALP / VICTIMS OF HATE
 • Vstát a jít
  SCALP / VICTIMS OF HATE
 • Zákon džungle
  Zákon džungle (Singl)
 • Na útěku
  Zákon džungle (Singl)
 • Defekty a normy
  Zákon džungle (Singl)
 • Como un perro
  Aorta/Scalp (Split)
 • Rudé dobytčáky
  Aorta/Scalp (Split)
 • Nic než zákon
  Aorta/Scalp (Split)
 • Bulvár Nation
  Aorta/Scalp (Split)
 • Hráz
  Aorta/Scalp (Split)
 • Vězení
  Aorta/Scalp (Split)
 • Kostlivec ve skříni
  Nezařazeno
 • Beznaděj a zášť
  Nezařazeno
 • A co když jseš to právě ty?
  Nezařazeno

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Z důvodů ochrany proti spamu jsou kontakty skryté a chráněné captchou. CAPTCHA je většinou různě zdeformovaný obrázek obsahující text, který má ověřit, zda u počítače sedí člověk anebo jde o robota. Robot totiž nedokáže rozpoznat text, který se na obrázku nachází. CAPTCHA slouží k tomu, aby automatizovaní roboti neposílali nevyžádanou poštu (tzv. spam) na uvedené emailové adresy.

Dodatečné info

Jsme kapela ze severních Čech.
Hrajeme za cesťák (bydlíme v rozlišných vzdálenostech od Liberce, takže cesťák potřebujem dle situace i v případě místních koncertů) a vegeguláš (popřípadě něco jiného na zub).

AKTUÁLNÍ SESTAVA:
Grossik (Máma M) – Křik & propaganda
Kafka (Táta K) – Ruční vějířek, Scalp rider
Lukáš (Kytarák L) – Tarantule na pražcích a chuligánský řev
Pavlov (Pan P) – Basa, pterodaktylí skřeky
Dejv (Synek D) – Hnací motor

SESTAVA (2015-2022):
Grossik (Máma M) – Křik & propaganda
Kafka (Táta K) – Ruční vějířek, Scalp rider
Lukáš (Kytarák L) – Tarantule na pražcích a chuligánský řev
Pavlov (Pan P) – Basa
Recyklátor (Bicman M) – Hnací motor, dvorní tiskař

SESTAVA (2009-2015):
Grossik (Máma M) – Křik & propaganda
Kafka (Táta K) – Ruční vějířek, Scalp rider
Lukáš (Kytarák L) – Tarantule na pražcích a chuligánský řev
Přemrd – Bassturbace, murmur + občasná propaganda.
Recyklátor (Bicman M) – Hnací motor, dvorní tiskař

PŮVODNÍ SESTAVA (2007-2009):

Grossik – Křik, propaganda
Kafka – Ruční vějířek, svědomitý řidič
Přemrd – Bassturbace, murmur + občasná propaganda.
Zurja – Hnací motor

Každý/á posloucháme spoustu inspirací napříč hudebnímy žánry, ale pomyslná cesta se schází někde v punk-hardcore řečišti, kde se také plavíme.

VEŠKERÉ TEXTY naleznete v sekci ALBA pod názvem každé SKLADBY.

Bio a historie

   Čtyři kreatury, obytný Barkas B1000 a podlazenej rock ´n´ roll potřísněný promakanou syrovostí punkových bicích, trashovaným receptem na švédsko a neotesaným vokálem, který by se po takové době za mikrofonem mohl už konečně naučit zpívat (nebo aspoň křičet). Kapelní kamarád Venca rozdal na poslední štaci členům bandu čtyři trefné přezdívky: Hodný, Zlý, Ošklivý, Starý... Kdo je kdo, necháme na čtenářově bystré intuici.

   Jestli se píše rok 2012 tak by měl být Scalp pěti a půl letý capart. Kapela se totiž odhalila publiku ve Smržovce u Jablonce nad Nisou 16. 11. 2007. To byl den kdy capart poprvé vystrčil hlavu z temnoty zkušebny a oslavil svůj příchod na svět za doprovodu nesehraného rámusu podpořeného kvalitním, o holé betonové stěny na tisíc kousků, roztříštěným zvukem. Jak to ale bylo s početím?

   Táta celé myšlenky založit novou kapelu byl K., bývalý kytarista crossover/punkrock podivnosti Kohout Plaší Smrt. Mámou projektu se stal M., kterému se právě rozpadla jeho první kapela (jablonecká Anonymita). Vše se odehrálo tři čtvrtě roku před prvním koncertem, v děloze si tedy Scalp pobyl celých 9 měsíců. Jelikož obě ex-kapely zakládajících členů otáčely kormidlem trochu jiným směrem, než se ubíral tehdejší vkus M. a K., bylo od první chvíle jasné, že tempo nového projektu by nemělo jít pod dolní hranici 160bpm, kytary by měly být co nejvíce podlazené a volume na aparátu by se mělo současně s distortion točit ostře do prava.

   Když byly stanoveny požadavky, žačalo se s pátráním po podobně naladěných jedincích. Do party skvěle zapadl P. z Železného Brodu, který začal popotahovat za čtyři špagátky, za které se naučil tahat v dalším obskurním tělesu, brodském Východu z nouze. Rytmickou sekci se dlouho nedařilo doplnit. Když už to vypadalo, že je místo za bicíma obsazeno stálým členem, přišla smršť krabicových vín, lahvových piva Rudolfů Jelínků, která dva týdny před dohodnutým koncertem vymetla "nadšence", bicí i zkušebnu. Naštěstí personální oddělení kapely na zmiňovaný koncert vyhledalo záskok v podobě ex-bubenice z KPS a UVKSČ. Záskok dostal za skvěle odbouchaný koncert stálé členství a na tři koky se s kapelou spojil ve svazek přátelský.

   První dva roky se měl Scalp vskutku k světu . Dělal první krůčky po okolí své zkušeby a velice rychle se naučil běhat i do vzdálenějších míst. Našel si spoustu kamarádů a ty zval na návštěvy do svého města. Někteří pozvání oplatili a tak si vesele cestoval po republice.

   Velká změna ovšem nastala, když se bubenice Z. odstěhovala do daleké Prahy. Jeden člen z Jablonce nad Nisou, jeden z Železného Brodu, další z Liberce a poslední z Prahy. Časové harmonogramy se začaly stáčet do šroubovice připomínající DNA a organizace zkoušek, koncertů se začala měnit ve státnice z Logistiky.

   Po třech a půl roku přišla do života Scalpu velká změna. Na konci léta 2010 zalezl do zkušebny a rok tam zůstal, oblbován monotónním, mozek naleptávajícím, zvukem metronomu. Znovu kapela vyjela až 22. 04. a to novým vozem (obytný veterán barkas B1000) naloženým třemi otrhanci a jedním novým přírůstkem naverbovaným do kapely opět pod záminkou záskoku. Kapele vytrhl trn z pozadí nový bicman M., člen v tu dobu „rozpadajících“ se PMH a vzniknuvších Aorta. Nejspíš z vrozené skromnosti, nejspíš ze strachu z následných povinnosti chodit ostatním členům během zkoušky pro pivo, vzdorovitě odmítá přijmout stálé členství a už rok častuje kapelu otázkou, jestli si už konečně našla bubeníka?

   Zatímco se Scalp potácel v téměř roční hibernaci, trochu se na jeho existenci pozapomnělo, a tak za téměř roční existenci v nové sestavě vystartoval Barkas pouze k deseti koncertům. Krom nahrávání prvního dema, byl nejzajímavější nedávný zimní výlet do Krupky u Teplic a Děčína. Při něm kapela zjistila, že pokud je venku teplota pod dvaceti stupni celsia, kolísá teplota vnitřku kapelního veteránu kolem nuly a rychlost vozu zase kolem třiceti km za hodinu. Navlečeni  v zimních bundách, obaleny spacáky a dekami, usrkávajíce denaturát, nazvala kapela dvoudenní výlet jako Winter homeless microtour. Další microtour se konalo až v dubu kdy se Barkas provětral až do daleké Plzně, kde posádka vybalila svůj repertoár před celými 9ti platícími a několika fízli, kterým se kapela nejspíš nestrefila do vytříbeného vkusu, a tak byl jejich set ukončen. Počasí se opět projevilo jako škodolibé a tak byl dubnový winter tour no. 2 opět ve znamení spacáků, dek a páry od huby.

   Životopis nezmara jménem Scalp byl v po sledích měsících obohacen i o příhody z natáčení, kdy se Scalp rozhodl zakonzervovat své umění do podoby videoklipu. Z natočeného materiálu tak vznikly dva snímky. V době kdy se do klávesnice zarývají prsty a vzniká tak toto psaní je na spadnutí split s kapelou Aorta. Nahrávka visí na posledním vlákně téměř půl roku, tak jen doufejme, že ten plod, co nám spadne do klína bude čerstvý a né již přezrálý...
   
   V roce 2013 konečně spatřilo světlo světa split CD Aorta/Scalp, kde jsme zanechali šest zářezů. V témže roce vyšel singl Zákon Džungle v limitovaném nákladu 30ti kusů, a stejně jmenovaný videoklip. Singl byl téměr kompletně vyprodán během česko-slovenského turné s Thalidomide a A-Brigade, která slavila 10 let existence aka resistence.

   Po tomto turné bylo jasné, že jediné co může kluka jménem Scalp povýšit na dospělého muže je druhá kytara. Hon na kytaristu si vzal na bedra pan K., který si dal tu práci a sehnal do rozjeté mašiny nového kytaristu pod krycím názvem L.
   V tu dobu nadobro opustil Scalp Barkas B1000. Po dlouhém rozhodování kapela usoudila, že další investování nemá smysl, a tak dvou tunový dědeček odešel do důchodu a jeho místo přebrala Felicia Combi na LPG pohon, která zvládne uvést celou posádku i s aparátem.

   A aby těch změn nebylo málo, nejpopulárnější, historkami překypující, s metalem a lihem onanující basák P. se se Scalp rozloučil po dlouhých osmi letech. Netrvalo dlouho a pan M. do kapely dohoukal nového basáka, který nese stejné jméno jako pan P. – P. V tuto chvíli je seskupení Scalp osazeno pěti kreaturami, které jdou dál po nejisté cestě za nejistým cílem.

I když se ve svých osmi letech Scalp cítí příliš mlád pro přízvisko "politický", myšlenka celé kapely obsahuje snahu vytvářet alternativu k současné punkové kytarové diskotéce. Na koncertech Scalpu se tedy můžete mimo hraní setkat i s mluvením anebo můžete dostat do ruky texty, jejichž témata jsou protkána jak problémy všedních dní žitých v šedi všedních lidí, tak pocity ze světa reflektovaného otevřenými srdci a prohloubenými obzory…PROBĚHLÉ KONCERTY:

2019

16. 11. – Liberec, Azyl

15. 11. – Bransýd nad Labem, Egzyl
24. 08. – Vzdor fest
22. 06. – Lysá nad Labem, Fest pod mostem
22. 06. – Borek u Brandýsa nad Labem, Hospoda
08. 06. – Plzeň, Pohoda Music club
07. 06.  – Zruč nad Sázavou, Pallasit

25. 05. – Liberec, Azyl 

24. 05. – Kutná Hora, Kaňk
16. 03. – Praha, Brouk
23. 02. – Přeborov, Hospoda
22. 02.  – Brno, Sibiř

 

2018

15. 12. – Vsetín, Vesmír
14. 12. – Brno, Bajkazyl

18. 11. – Praha, Café na fpůl cesty
17. 11. – Liberec, Azyl
16. 11. – Mělník, Stará Mydlárna
14. 09. – Trutnov, 
09. 06. – Borek, Hospoda
11. 05.  – Liberec, Had

14. 04. – Vsetín, Vesmír - Zrušeno
13. 04. – Trnava, Kubík - Zrušeno
12. 04. – Brno, Bazkazyl - Zrušeno

07. 04. – Liberec, Had
24. 03. – Praha, Žizkovská noc - Modrá vopice
03. 03. – Zruč nad Sázavou, Pallasit
23. 02.  – Jihlava, Bezvědomí

 

2017

18. 11. – Brandýs nad Labem, Saloon
17. 11. – Liberec, Azyl
11. 11. – Olomouc, U čerta
10. 11. – Ostrava, Chacharkovo doupě
04. 11. – Plzeň, Sally brown
03. 11. – Němčice u Domažlic, DIY garáž
31. 10. – Praha, Fatal musc club
16. 10. – Tábor, Orion
07. 10. – Chomutov, Huháč
06. 10. – Teplice, Rajče
27. 05. – Krhovice u Znojma, Maťárna párty
12. 05. – Praha, Goreboys party - Mayamapur pokojíček
22. 04. – Brno, Bajkazyl
21. 04. – Kolín, Pod hodinama 

25. 03. – Praha, Žizkovská noc - Fatal music club
11. 03. – Štenberk, Nádražka
10. 03. – Frenštát pod Radhoštěm, Lubina
13. 01. – Ústí nad Labem, Exil 

2016

19. 11. – Liberec, Azyl
18. 11. – Praha, Café na půl cesty
17. 11. – Plzeň, Sally Brown
21. 10. – Čáslav, Sokolovna
07. 08. – Liberec, Azyl
28. 04. – Děčín, Biografs
15. 04. – Liberec, Azyl
26. 03. – Holešov, Wats
25. 03. – Orlová, Futura
24. 03. – Brno, Mejdlo
19. 03. – Poděbrady, Boss bar
05. 03. – Černousy, Tábořiště (Hanzovy narozeniny)
13. 02. – Votice u Benešova, Music club 

2015

19. 12. – Brandýs nad Labem - Sloon
28. 11. – LIberec - Azyl
28. 09. – Jindřichův Hradec, zkušebna Wolfish
27. 09. – Znojmo, Music club GOGO (Hardcorepunk fest vol. 11)
26. 09. – České Budějovice, MC Fabrika (Fabrikafest)
25. 09. – Brandýs nad Labem, Saloon

Koncertní pauza - personální obměny

09. 05. – Liberec, Pivní bar Azyl
08. 05. – Chomutov, Klub Promblem?!
07. 05. – Ústí nad Labem, Klub Exil
28. 03. – Plzeň, Klub Pohoda
27. 03. – Poděbrady, Restaurace v Pivovaře

2014
08. 11. – Praha, Café na půl cesty
07. 11. – Liberec, Klub Azyl
20. 09. – Lysá nad Labem, Shibak BMX Contest
24. 05. – Nová Paka, RC Marylin
09. 05. – Brušperk, Louka "Private Open Air"
08. 05. – Opava, U Vočka
01. 02. – Brandýs nad Labem, Egzyl
30. 01. – Nová Paka, RC Marylin
04. 01. – Liberec, Had

2013
28. 09. – Praha, Klub 007
27. 09. – Teplice, Klub Božák
26. 09. – Plzeň, Klub Kapsa
21. 09. – Malacky (SK), Piváreň
20. 09. – Lučenec (SK), Klub Slimák
19. 09. – Trenčín (SK), Klub Boogi boogi
18. 09. – Brno, Vegalité
27. 04. – Mníšek u Liberce, Czarodějnice
13. 04. – Poděbrady, Boss bar
13. 04. – Praha, Klub Bažina
12. 04. – Brandeys nad Labem, Egzyl
01. 04. – Liberec, Azyl
02. 03. – Děčín, Biografs

2012
23. 11. – Brandeys nad Labem, Klub Egzyl
17. 11. – Jablonec nad Nisou, Klub dEppl
10. 11. – Plzeň, Club Jam
09. 11. – Praha, Bunkr Parukářka
02. 11. – Liberec, Pivní bar Azyl
26. 10. – Hradec Králové, Restaurace U bejka
29. 06. – Dráždany (DE), 
25. 05. – Liberec, Pivní bar Azyl
28. 04. – Mníšek u Liberece, Czarotekk
08. 04. – Brandýs nad Labem, Klub Egzyl
07. 04. – Hořovice, Restaurace Na Floridě
06. 04. – Plzeň, Music club Live (ex Cosmo)
24. 03. – Jablonec nad Nisou, Klub dEppl
11. 02. – Děčín, Klub Biografs
10. 02. – Krupka, Restaurace U Herzinů
27. 01. – Liberec, Pivní bar Azyl

2011
24. 09. – Poděbrady, Klub Boss bar
29. 06. – Železný Brod, Klub In Bar
04. 06. – Liberec, Ještědská odysea
22. 04. – Hradec Králové, Klub Mana mana

Koncertní pauza – hledaní bubeníka

2010
29. 05 – Liberec, Klub Azyl
22. 05. – Praha, Klub Čekárna
21. 03. – Liberec, Klub Azyl
20. 03. – Nový Bor, Klub Díra
19. 03. – Pardubice, Klub Divoká Veverka
26. 02. – Liberec, Klub Had
12. 02. – Děčín, Hospoda U Ryby
06. 02. – Praha, Klub Bažina

2009
19. 12. – Podluhy u Hořovic, Hospoda
20. 11. – Liberec, Pivní bar Azyl
28. 09. – Uničov, Garáž
27. 09. – Orlová, Futra
19. 09. – Poděbrady, Bar
12. 09. – Úštěk, Festival
20. 06. –  Teplice, Hvězda
24. 05. – Liberec, Had
08. 05. – Praha, Squat Milada
14. 03. – Liberec, Had
07. 03. – Semily, Chladírna
03. 01. – Jablonec, Klub dEpl

2008
22. 11. – Děčín, Klub Biografs
15. 11. – Liberec, Na letce
27. 09. – Jablonec, Klub dEpl
13. 09. – Brno, Klub Muzak
07. 09. – Liberec, Zkušebna Fasteratu
14. 06. – Praha, U Tvrze
07. 06. – Jablonec, Klub dEpl
06. 06. – Liberec, Hospoda Na letce
10. 05. – Praha, Milada
12. 04. – Liberec, Hospoda U Váchy
29. 03. – Jablonec, Klub dEpl
22. 03. – Lindava, Hospoda
29. 02. – Nový Bor, Zkušebna Samochotijo
16. 02. – Praha, Modrá Vopice
12. 01. – Jablonec, Klub dEppl

2007
14. 12. – Liberec, Menza
16. 11. – Smržovka, Scaffunedr