Saphet - O kapele | Bandzone.cz
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

Saphet metal / Praha

„PF 2021“

Skladby v přehrávači

Pro přehrávání skladeb je třeba zapnutý javascript, flash plugin verze 9 nebo HTML5 kompatibilní browser.

Fanoušci: 22

Spřízněné kapely: 1

Podobné kapely

Statistika profilu

Návštěv dnes
3
Návštěv celkem
20 282
Poslechnuto skladeb
7 818
Profil registrován
28.11.2009

Členové

Nástrojové obsazení: Zpěv
Nástrojové obsazení: Kytara
Nástrojové obsazení: Zpěv
Nástrojové obsazení: Baskytara, Kytara

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

Metalová skupina z České republiky, působící v hlavním městě Praze.

 

Sestava:

 

Michaela "Mišule" Kolská - zpěv

Petr "Deris" Machaň - zpěv

Stanislav Havel (Lord Saphet) – baskytara, kytara

Libor Kleisner – solová kytara

Olin Rokyta – kytara

Martin „Bóďa“ Růžek - bicí nástroje

Hana Vaňková Štěříková - klávesy

 

SAPHET se v současné době věnuje studiovému nahrávání, prezentaci v mediích a příležitostnému vystupování na koncertech a festivalech.

Bio a historie

Pražská skupina SAPHET vznikla v roce 1993 jako thrashmetalová kapela, jejíž původní název byl „LORD SUBETT“. Zakladateli byli Standa Havel (basa, zpěv) a Michal Kocum (kytara). Po jedné akci v hospodě Na Samotě se třetím a velice potřebným členem stal bubeník Petr Machaň. Jeho nápadem došlo ke změně jména na „LORD SAFET“. Kapela v té době začínala, nebyla příliš známá a měla problémy se zkušebnou a s dostupností hudební techniky. Zlom nastal, když Petr přivedl do skupiny sólového kytaristu, jehož jméno je Libor Kleisner. Libor nejenže v té době měl prostory pro zkoušení, ale zároveň všechny instrumentálně převyšoval a byl hnacím motorem, díky kterému se kapela opravdu rozjela.

Kvůli vystoupením a prezantaci bylo potřeba vytvořit logo. „Tuto činnost jsme pro velké zaneprázdnění Franty Štorma svěřili Honzovi Blechovi. Obdrželi jsme spoustu návrhů, z nichž jsme vybrali nejlepší, ve kterém Honza změnil písmena z F na PH. Z grafického hlediska to bylo nenahraditelné dílo a tudíž jsme tomu (naposledy) přizpůsobili jméno skupiny, tedy SAPHET.“ Další prezantační záležitosti si vzal na starost sám Standa a pod hlavičkou svojí metalové agentury Amber vydával čtvrtletně stejnojmenný fanzin o kapele.

„Liborovým vlivem jsme se odklonili od Thrashmetalu více k Heavy. V tomto mezidobí jsme vydali demo – Útok šakala 95, které se stalo jakousi legendou. Demo vyšlo na MC bez obalu a bylo téměř hned rozebráno.“ Sestava na demu: Standa Havel (Lord Saphet) – baskytara, zpěv, Libor Kleiner – kytara, sbor, Michal Kocum – kytara, Petr Machaň – bicí.

Krátce po vydání dema odchází Michal Kocum a tříčlená kapela začíná spolupracovat s klávesistkou Hankou Vaňkovou. Klávesy dodaly skupině oživení a prostor pro další hudební tvořivost, vzniklo několik hudebních nahrávek, které nebyly nikdy vydány. Nicméně Hanka byla zaneprázdněna působením ve více kapelách a tak SAPHET odehrával většinu vystoupení bez ní. „Říkali jsme tomu „klasická trojka: Standa, Libor, Petr.“ Jasným příkladem byl úspěšný Vlaďkafest – SAPHETtour 96 v KD Jana Masaryka.

Po čase se stěhuje na plzeňsko bubeník Petr Machaň a zároveň s těžkým srdcem opouští SAPHET. Po několika měsících neúspěšného hledání nového bubeníka kapela svoji činnost ukončuje a její zbytek (Standa, Libor, Hanka) se stává součástí choceradské heavymetalové bandy MASTIX, kde posléze zůstává jen Standa, aby s Filipem Šimberou tvořil dlouhá léta obrovskou metalovou sílu. To už je ovšem příběh na jiné stránky …

SAPHET se tak v dobrém rozešel a zůstaly jen vzpomínky, fans a v té době téměř směšný slib Standy, že SAPHET se ještě někde objeví.

V roce 2007 však bývalý bubeník Petr Machaň vznáší myšlenku o založení profilu SAPHETu na Bandzone, coby vzpomínky na tuto kapelu. Standa téměř okamžitě začíná shromažďovat dochované materiály a profil s Petrem zakládají. Záhy je však jasné, že jen u vzpomínky nezůstane. Libor Kleisner, Michal Kocum a Hanka Vaňková se přidávají a dochází k obnovení SAPHETu v nejsilnější sestavě:

Standa Havel (Lord Saphet) – baskytara

Libor Kleisner – kytary

Michal Kocum – kytara

Hana Vaňková – klávesy

Petr Machaň – bicí

 Trvalo to 13 let, slib byl ale dodržen. Doba je jiná, hudební scena taktéž, nicméně SAPHET se dal opět dohromady.

 „Díky modernější době, posíleni novou hudební technikou, oprašujeme a předěláváme staré skladby a tvoříme nové. V období 2007 – 2009 připravil SAPHET znovu materiál „Útok šakala“ v nové podobě, leč bez zpěvu, jelikož dostat se do pěvecké formy po tolika letech není snadné a angažovat na tak výrazné místo do této legendární kapely externí osobu se nám zatím nechce, to necháme budoucnosti. Přicházíme tedy s novým modelem – instrumentálního metalu, kde naše texty vypráví sólové kytarové linky, nebo klávesy. Naším hlavním plánem je vydání CD s pracovním názvem „Východ z temnoty“ na které bude „Útok šakala“ zařazen.“

Vše ale nemůže probíhat tak hladce a ideálně jak se zprvu zdálo, a tak se stalo, že se historie SAPHETu zopakovala. Začátkem roku 2012 nahrazuje časově zaneprázdněnou klávesistku Hanku Vaňkovou nadaná kolínská muzikantka s metalovou minulostí Tereza Podhajská, a v nejednoduché roli nástupkyně Hanky přesvědčivě zaujímá silné postavení. Nahrává klávesové party po Hance, přidává svoje nápady, tvoří nové hudební linky...   I jí ovšem zradí nedostatek času a tak na konci roku 2014, tedy po tříletém působení, z kapely odchází. SAPHET nejprve hledá možnou nástupkyni v Markétě Neřoldové, po čase se ale rozhodne pokračovat bez kláves.

Také bubeník Petr Machaň během roku 2013 kvůli velké geografické vzdálenosti od zbytku kapely přerušuje spolupráci. Zůstává ovšem stejně jako Hanka a Tereza čestným členem Saphetu a nadále velkým přítelem.

Bicí nastroje jsou zprvu nahrazeny automatem, ovšem začátkem roku 2015 přichází do SAPHETu ostřílený metalový harcovník – bubeník Martin „Bóďa“ Růžek. SAPHET se tak vrací na chvíli ke svému modelu z roku 95: kytary, basa, bicí a pokračuje v práci na CD Východ z temnoty.

U toho ale nezůstává dlouho a SAPHET chystá velký přelom v doposud připravované instrumentální verzi svých skladeb. Kapela vyslyší neustálý attack fans, lačnící po zpívané verzi a uplatnění již existujících textů. Koncem roku 2015 se k SAPHETu přidává excelentní zpěvačka Michaela „Mišule“ Kolská, která se okamžitě suverénně postaví za mikrofon, a zároveň se do kapely vrací bývalý bubeník SAPHETu Petr Machaň, aby posílil zpěvovou linku.

SAPHET v této doplněné staronové sestavě natáčí v prosinci 2015 ve Studiu Smaragd Records dvouskladbový promosingl. Po tomto natáčení je jasné, že kapela upouští od vydání instrumentálního CD Východ z temnoty (zůstane k dispozici v demoverzi), a okamžitě připravuje materiál pro zpívané CD, které by mělo spatřit světlo hudebního světa ještě v roce 2016. 

Natáčení CD se uskutečňuje po částech ve studiu Amber a Smaragd Records. V závěru nahrávání se do SAPHETu vrací i původní klávesistka Hana Vaňková Štěříková, aby doplnila do skladeb potřebné klávesové party a zkomponovala intro, které bude celou desku uvádět.

SAPHET opět v nejsilnější sestavě, s Mišulí Kolskou za mikrofonem a připravenou textařkou Janou Bauerovou pro další spolupráci!!!

SAPHET

Michaela „Mišule“ Kolská – zpěv

Petr „Deris“ Machaň - zpěv

Stanislav Havel - baskytara, kytara

Libor Kleisner - solová kytara

Michal Kocum - kytara

Martin „Bóďa“ Růžek - bicí

Hana Vaňková Štěříková - klávesy

 

 V roce 2016 vychází dlouho očekávané CD Východ z temnoty, které je pokřtěno 15. 10. 2016 v pražském Hardrockbaru. Kmotry byli Luděk Adámek (baskytara VITACIT) a Petr Korál (novinář a hudební publicista).

SAPHET vyráží na turné "Východ z temnoty", to poznamenává celý rok 2017 a 2018. Na postu doprovodné kytary nahrazuje stále spolupracujícího Michala Kocuma kytarista a producent Olin Rokyta.

V roce 2019 začíná SAPHET pracovat na novém albu, které ponese název Fantom smrti.