Rimortis - O kapele | Bandzone.cz

Rimortis power-metal / Poděbrady

Playlist kapely
0:00 / 0:00
 • Vyhnání z ráje
  VĚČNOST ŽIVLŮ
 • V žáru ohně
  VĚČNOST ŽIVLŮ
 • Odvahu vám všem
  VĚČNOST ŽIVLŮ
 • Za horizontem
  DVACET ČERNÝCH RŮŽÍ
 • Kletba rodu
  DVACET ČERNÝCH RŮŽÍ
 • Pramen řeky
  DVACET ČERNÝCH RŮŽÍ
 • Divadlo v bílém
  OZVĚNY MINULOSTI
 • Ztracená karta
  OZVĚNY MINULOSTI
 • Třináctá komnata
  OZVĚNY MINULOSTI
 • Hvězdám
  PEKLO, CO ŘÍKÁ SI SVĚT
 • Ve smečkách
  PEKLO, CO ŘÍKÁ SI SVĚT
 • Obraz vzpomínek
  PEKLO, CO ŘÍKÁ SI SVĚT
 • Nepřítel s úsměvem
  DESET KROKŮ ZPĚT
 • Opera v plamenech
  DESET KROKŮ ZPĚT
 • Labyrint vášní
  DESET KROKŮ ZPĚT
 • Zvony fantazie
  VESMÍREM PLOUT
 • Rimortis II
  VESMÍREM PLOUT
 • Pláč andělů
  STÍN KŘÍDEL

Členové skupiny

Nástrojové obsazení: Piano, klavír, Syntezátor / Sampler

Kontakty a odkazy

Z důvodů ochrany proti spamu jsou kontakty skryté a chráněné captchou. CAPTCHA je většinou různě zdeformovaný obrázek obsahující text, který má ověřit, zda u počítače sedí člověk anebo jde o robota. Robot totiž nedokáže rozpoznat text, který se na obrázku nachází. CAPTCHA slouží k tomu, aby automatizovaní roboti neposílali nevyžádanou poštu (tzv. spam) na uvedené emailové adresy.

Dodatečné info

oficiální stránky: www.rimortis.cz

Jaromír Bartoš - zpěv,  Martin Čermák - kytara,  Jirka Vrba - klávesy,
Vašek Mrzena - basa,  Kamil Růžička - bicí

 

Bio a historie

    Právě začínáte číst, a snad i dočtete, několik řádků historie, v níž se Vám chce představit poděbradská skupina RIMORTIS, jenž si našla název v ženském křestním jménu ze starolatinského kalendáře.

    Tříčlenné kytarové jádro kapely se sešlo na přelomu roků 98/99 a ihned začalo vyhledávat vhodného zpěváka a hlavně bubeníka. Ten se po mnoha peripetiích našel v březnu roku 99 a od tohoto měsíce se datuje oficiální vznik. Se zpěvákem je to o mnoho horší, proto se tohoto postu nedobrovolně a ze znouzectnosti ujímá baskytarista, neboť další zdržení hledáním pěvce kapela nechce akceptovat. Sestava je tedy od března 99 následující: 

Vašek Mrzena - basa, zpěv
Dušan Miňovský  - kytara
Roman Beneš - kytara
Martin Růžek - bicí

    Během pěti měsíců kapela nacvičila sedmdesátiminutový koncertní program nazvaný "PROUD ČASU", jenž obsahoval deset vlastních věcí a několik coververzí zahraničních kapel (např. Running Wild, Metallica, Iron Maiden). První vystoupení se uskutečnilo po půlroční existenci, a to 21. Srpna 1999 na letním rockovém festivalu v Kutné Hoře.

    V lednu a únoru roku 2000 kapela natáčí své první CD, které se jmenuje jako koncertní program, tedy "PROUD ČASU". Je na něm zachyceno osm vlastních písní a stylově se jedná o powerspeedmetal.

    Ihned po nahrání CD se baskytarista hodlá zbavit otěží zpěvu, proto po krátkém, ale o to intenzivnějším jednání  posiluje sestavu zpěvák Marek Neckář ze skupiny Cruel Barbarian. Jeho oficiální nástup je nahlášen na červenec 2000, ihned po křtu prvního CD. Původní sestava posílená novým zpěvákem funguje do září 2001, kdy se Marek Neckář rozhodl vrátit do své původní kapely a je nahrazen velkým talentem v osobě Milana Hloucala, a navíc kapela přibírá klávesistku Terezu Mlázovskou. O několik měsíců později odchází jeden ze zakládajících členů, kytarista Roman Beneš, na jím uvolněné místo nastupuje další mladík, David Varga, takže sestava byla od ledna 2002 následující:

Milan Hloucal - zpěv
Dušan Miňovský - kytara
David Varga - kytara
Vašek Mrzena - basa
Tereza Mlázovská - klávesy
Martin Růžek - bicí

    V této omlazené sestavě, jejíž věkový průměr je 22 let, kapela natáčí v létě 2002 druhé CD "Oheň a led", které je oproti prvotině více melodické, rychlejší a dravější. Trvá 70 minut a obsahuje 13 písní. Pro koncertní vystoupení kapela připravila tři coververze od finských Stratovarius. Od srpna 2002 jsou k nahlédnutí webové stránky s veškerými informacemi o kapele.

    CD "Oheň a led" bylo pokřtěno 23. 11. 2002 v pražském klubu Hell's Bells a zaznamenalo kladné ohlasy v rádiích a časopisech nejen u nás, ale také v Německu, Holandsku, Finsku a třeba i v Argentině, Chile a na Novém Zélandu. Náš nejlepší hudební časopis Spark označil album za strhující a udělil mu pět bodů ze šesti možných.

    O vánocích 2002 oznamuje svůj odchod kytarista Dušan Miňovský a skupina začne opět vyhledávat vhodnou náhradu. Během třech měsíců vyzkoušela devět kytaristů, ale jelikož nepozastavila po tuto dobu koncertní činnost, zjistila při těchto koncertech, že ji pětičlenná sestava s jednou kytarou a klávesami maximálně vyhovuje, takže takto zůstává i do budoucna, zatím...

Milan Hloucal - zpěv
David Varga - kytara
Vašek Mrzena - basa
Tereza Mlázovská - klávesy
Martin Růžek -  bicí

    Od ledna 2003 kapela pracuje na nových písních pro třetí CD, které se jmenuje "Stín křídel" a vychází na podzim 2004. Těsně před nahráváním opouští skupinu z osobně rodinných důvodů klávesistka Tereza a je nahrazena studentem konzervatoře Jakubem Liškou. Na CD je deset vlastních skladeb a coververze legendárního českého písničkáře Karla Kryla. Logickým vývojem po odchodu druhého kytaristy dostaly v aranžmá písní větší prostor klávesy, což se projevilo jako velmi kladný prvek, a tak pokud se po poslechu "Ohně" ozvaly hlasy, že Rimortis znějí tu jako Gamma Ray, jindy jako Blind Guardian nebo Helloween, po poslechu "Stínu" je tvorba kapely přibližována ke Stratovarius, Sonata Arctica nebo Edguy, ale to je jen obecný názor... Sestava od léta 2004:

Milan Hloucal - zpěv
David Varga - kytara
Jakub Liška - klávesy
Vašek Mrzena - basa
Martin Růžek - bicí

   Úspěch třetího CD sebou přinesl jak větší zájem fanoušků, tak i koncertních možností, kapela vystupuje průměrně 6x do měsíce, nejčastěji na festivalech, v rockových klubech, ale také jako speciální host na rockových zábavách. K dnešnímu dni má na kontě 200 vystoupení a to i se známými kapelami, jako jsou Debustrol, Törr, Harlej, Tublatanka, Škvor, Doga, Dodo Doležal, ze zahraničních kapel třeba Grave Digger…

   Skupina nepolevuje v cíli vydávat alba pravidelně každý druhý rok, proto se během roku 2005 připravuje materiál na čtvrté CD, jenž vzniklo v létě 2006 a vychází v říjnu téhož roku. Album "Vesmírem plout" hudebně navazuje na předchozí úspěšný počin, obsahuje deset vlastních písní a opět jednu coververzi, tentokráte píseň "Hádith" od Petra Nováka.
Navíc se na CD objevuje i videoklip, první, který kapela natočila.

   V lednu 2007 kapelu posiluje druhý kytarista David Vaněk, příčinou je snaha skupiny vrátit se k modelu dvě kytary - klávesy, ovšem na jaře ze studijních důvodů odchází původní kytarista David Varga, takže je kapela opět s jednou kytarou. Navíc se ukázalo, že nově příchozí kytarista není pro RIMORTIS tím pravým, proto po vzájemné dohodě odchází a je nahrazen Jakubem "Jamesem" Váchou, sestava je tedy od listopadu 2007 následující:    

Milan Hloucal - zpěv
James Vácha - kytara
Jakub Liška - klávesy
Vašek Mrzena - basa
Martin Růžek - bicí

  V lednu 2008 kapela pořizuje videozáznam z pražského koncertu, na jaře natáčí druhý klip a v květnu vydává své první DVD s hodinovým live koncertem, několika klipy, záznamem z nahrávacího studia, dokumentem o historii kapely a nějakým tím homevideem… Stále často koncertuje a od podzimu připravuje nové písně na výroční album…

  Rok 2009 se nese nejen ve znamení koncertů, ale hlavně práce na připravovaném dvojCD, které je dárkem fanouškům k desátému výročí skupiny. Album nese název „Deset kroků zpět“, vychází v říjnu 2009 a obsahuje deset novinkových písní, deset starších oprášených skladeb a opět nový videoklip k titulnímu songu. Křest CD se uskutečnil v listopadu 2009 na domácí půdě v Úmyslovicích u Poděbrad a zúčastnili se ho všichni bývalí členové kapely…

Bohužel, jak už bývá v RIMORTIS smutnou tradicí, po vydání novinkového alba opouští kapelu kytarista James a je nahrazem našim dlouholetým známým, Pavlem Pokorným. Navíc po několika měsících odchází bubeník Martin Růžek, kterého nahradil Honza Kozák, a pak také klávesák Jakub Liška, kterého se nepodařilo ihned nahradit, proto kapela začala hrát se samply ve čtyřčlenném obsazení, takže je sestava od února 2011 následující:

Milan Hloucal - zpěv
Pavel Pokorný - kytara
Vašek Mrzena - basa
Honza Kozák - bicí

V tomto období kapela poprvé vystupuje na Masters of Rock ve Vizovicích, z čehož se stala pravidelná vítaná tradice až do dnešních dní. Na podzim 2012 vychází CD „Peklo, co říká si svět“ a bohužel již tradičně odchází jeden z členů, tentokrát kytarista Pavel Pokorný a jelikož se náhrada nepodařila včas najít, celou sezónu 2013 s námi odehrál náš host Přéma Šulc. V létě tohoto roku se připojuje ke kapele klávesák Jirka Vrba a sestava je tedy opět pětičlenná.
Začátkem roku 2014 se podařilo najít stálého kytaristu v osobě Romana Černého, sestava je tedy od ledna 2014 následující:

Milan Hloucal - zpěv
Roman Černý - kytara
Jirka Vrba - klávesy
Vašek Mrzena - basa
Honza Kozák - bicí

Během roku 2014 se začalo připravovat album „Ozvěny minulosti“, které mělo vyjít na podzim 2015, ovšem tyto plány vzaly za své kvůli nemoci zpěváka, práce se úplně zastavily, až to vše došlo tak daleko, že kapelu koncem roku 2016 opustili tři členové najednou. Těžkou situaci se podařilo vyřešit postupným příchodem kytaristy Martina Čermáka, zpěváka Ládi Spilky a bubeníka Vojty Zapadla. Tato sestava se ihned vrhla na dokončení CD „Ozvěny minulosti“, které tedy nakonec vyšlo s dvouletým zpožděním, na podzim 2017. Kapela chytla nový dech a směr, opět odehrála spoustu koncertů, natočila videoklip ke skladbě „Třináctá komnata“ a pomalu se blížila k dvacátému výročí své existence.

Láďa Spilka - zpěv
Martin Čermák - kytara
Jirka Vrba - klávesy
Vašek Mrzena - basa
Vojta Zapadlo - bicí

V této sestavě se během roku 2019 připravilo výroční dvojCD „Dvacet černých růží“, které vyšlo v září jako dárek pro věrné fanoušky, kteří kapele projevují přízeň během těch dvaceti let.

V lednu 2020 však dochází z osobních důvodů k odchodu zpěváka a bubeníka, a tak kapela nabrala novou sílu a mladou krev v podobě příchodu zpěváka Jaromíra Bartoše a bubeníka Kamila Růžičky. Slibný rozjezd sestavy zpomalila vlna coronaviru, ovšem od léta 2020 jede kapela v těch správných kolejích v sestavě:

Jaromír Bartoš - zpěv
Martin Čermák - kytara
Jirka Vrba - klávesy
Vašek Mrzena - basa
Kamil Růžička - bicí

V březnu 2022 vychází deváté řadové album s názvem "Věčnost živlů", které je ihned podpořeno dlouhou sérií koncertů. V plánu je natočit videoklipy na dvě písně, to už jsme ale v nedaleké budoucnosti...