Na Starý Kolena Band - O kapele | Bandzone.cz

Na Starý Kolena Band blues-southern rock / Plzeň

Playlist kapely
0:00 / 0:00
 • Tak nastartuj
  Nezařazeno
 • I´Am Sorry Mama
  Nezařazeno
 • Boltec Tvůj
  Nezařazeno
 • Grass String
  Nezařazeno
 • Žít a jenom žít
  Nezařazeno
 • Za vodou
  Nezařazeno
 • Chytrej dědek
  Nezařazeno
 • Lucky Man
  Nezařazeno
 • Příteli můj
  Nezařazeno
 • Nejradši mám R´n´Roll - velmi stará verze
  Nezařazeno
 • ROZHOVOR pro rédio :-)
  Nezařazeno

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

Na Starý Kolena Band to je badna krásných, mladých a perspektivních muzikantů, kteří se rozhodli hudebně vyučit na jižanském rocku, blues, tvrdém country, melodických písních a vše skloubili v jeden celek. Říkali tomu ze začátku Hard American Country Music a dělají to opravdu s chutí a nasazením, jen s tím že už je to teď dávno opravdový Southern rock a blues. 

Nápad na založení kapely, která by hrála přesně tento repertoár se zrodil v hlavě Tomáše Kotory ( do té doby lídra a textaře studentské Rock´n´Rollové kapely Kam Běžíte ?! ) v roce 1992  na Radiotherapeutickém oddělení FN v Plzni, kde vznikl i název Na Starý Kolena Band, plakát s jižanskou vlajkou a vídlemi, repertoár a image kapely s klobouky a jižanskými vlajkami. Dokonce se dochovaly i originály nahrávek, kreseb, textů a plakátů :-)) To vše za vydatné podpory dnes již bohužel nežijícího kolegy a amerikanisty pana Josefa Havlíka. Sehnat ale v té době vrstevníky na takovou muziku bylo nemožné. Buť byli moc velcí kotlíkáři, nebo rockeři či punkeři. A tak se muselo počkat, až se zestárne – na stará kolena.

A tak se čekalo do roku 2002, kdy Tomáš Kotora opustil tehdy lokalitě se vyjímající kapelu Redbols, přestoupil do rockovější stáje General Bass, a začal znova hledat partičku pro radost. Rockeři co znal to stále hrát nechtěli (co by za to dneska někteří dali :-)) ) a folkaře, kotlíkáře a jiné opékače ( Tom sám jezdil mnoho let na vandry, tak si to snad může dovolit říct, aniž by se někdo urazil)  už zase nechtěl Tomáš. A tak  pomohly  inzeráty. Díky inzerátu se ustálila zakládající dvojka kapely Tomáš Kotora - Ladislav Stuchl, kteří si rozdělili starosti o to, co oba uměli nejlépe. Tomáš sehnal a platil (a dělal to donedávna) zkušebnu, aparát, vybírá repertoár a domlouvá vystoupení, Ladislav začal hledat muzikanty. Společně píší texty. Byly to doby hodiny diskuzí, pouštění té pravé muziky co měli oba v archívu. Hodně tehdy pomohla Tomova návštěva v USA v roce 2000. Jasně že byla i diskuze o nástrojovém složení (zda housle či saxofon atd.), které kapelu nasměruje hudebně. Ale to je v pořádku a vždy tak, když se sejde rocker a bluegrassista.  Došlo i ke změně připraveného názvu na tehdy pro všechny přijatelný a odhlasovaný Jack Daniel. Jako další kytarista v té době přišel Pepa "Žíla" Petrželka, ale po neschodách s Ladislavem Suchlem dal Tomovi na výběr. Ten se tehdy rozhodl pro spolupráci s Ladislavem. Hlavními kolegy se dál stali tenorsaxofonista Libor Metelák a basák Čenda Fiala a za bicí usedá  Martin Zima. Spojení rocker a bluegrassista dokázalo do kapely přivádět plno muzikantů. Kapelou projde například Jiří “Bavr” Lokajíček (bicí), Marek Guldan (basa) atd. Kapela se ustálí na složení: Tomáš Kotora (zpěv),  Vladimír Stuchl (kytara), Honza Zmeko (kytara), David vyhnánek (basa) a Láďa Kubík (bicí). Odehraje se několik akcí, natočí demosnímek pro prezentaci, udělá soustředění kapely u Tomáše na chalupě ve stodole a začne se v tomto složení konečně přitvrzovat muzika a kapela se začne prosazovat.

Poté, co byl z osobních důvodů v kapele Ladislav Stuchl “vystřídán” v roce 2004 původně zakládajícím členem Pepou Žílou Petrželkou a přišel Libor “Bestijáš” First si kapela odhlasovala název Na Starý Kolena Band a Jack Daniel zaniká. Kapela zkouší a vystupuje. V zimě 2006 odchází po dohodě David Vyhnánek a po něm v květnu pak bez udání důvodu kapelu ze dne na den před natáčením CD opustili Honza Zmeko s Láďou Kubíkem. Později se ukáže, že odešli i s repertoárem do znovuzakládaného Jack Daniel. Přichází Viktor Duchek (basa), Láďa Pešta (bicí) a Martin Vitáček (klávesy). Tomáš po vzájemné dohodě ukončil fungování v kapele General Bass. Na Starý Kolena Band aby dodrželi smlouvu se v nové sestavě na první společnou zkoušku sešli hned v srpnu a to rovnou v nahrávacím studiu ExAvik a  natočili 2 písničky na CD - Folkrock v Plzeňském kraji ( vydal AVIK ) ,  - Za vodou a  Boltec Tvůj.

Jako vydatná posila přichází v říjnu Mirek Jančařík (kytara). Přitvrzuje se v muzice a ustálí se i vizuální stránka. Prostě klobouky, kůže a jižanský vlajky k takové muzice patří.

V letech 2006 - 2011 hraje kapela ve stálém složení: Mirek Jančařík - kytara, Pepa Žíla Petrželka - kytara, zpěv, Ladislav Pešta -  bicí, zpěv, Libor Bestyjáš First - foukací harmonika, zpěv, Martin Vitáček - klávesy, zpěv,  Viktor Duchek - basa a Tomáš Kotora - zpěv, akustická kytara .

V roce 2009 vydává kapela své 1. CD s názvem DEAD. Jelikož je celé natočené živě, tak když živé CD, tak mrtvý název. :-) CD je možné zakoupit na koncertech kapely, či v síti prodejen, či po internetu. Jsou na něm písně: Nebo Tě zbijou, Boltec Tvůj, I´am sorry mama, Za vodou, Žít a jenom žít, Johny Walker, Podej ruku, Příteli můj, Zle je, Chytrej dědek, Tak nastartuj. Jako hosté na CD zazpívaly Renáta Kukaňová, Ilona Šimánková a Eva Kolouchová.

V roce 2010 kapela vyhrává Samsonovy štafle rádia SAMSON, probojuje se na Stodolu Michala Tučného. Vystupuje se Žlutým psem, Katapultem, Krauserry, hraje v Mnichově. 

Od roku 2010 se z Libora Bestyjáše Firsta - foukací harmonika, zpěv a Ladislava Pešty na jejich vlastní přání a k naší lítosti stávají hosté na vystoupení kapely. Na jejich místa přichází Jan Libnar  - foukačka a Mirek Bílý - bicí. Oba v kapele od jara 2011 zůstávají natrvalo, ale v létě dochází k výměně na postu kytaristy. Mirek Jančařík odchází po 6ti letech hrát podstatně tvrdší muziku. Kapelou proběhne Vĺáďa Kaldec ( kytariska projektú Vl.Šafránka, Kutlochu, 4Bristols, atd .. ) a přichází Jirka Kříž (kytara, zpěv). Po 7 letech v roce 2018 dochází ke změně . Za bicí usedá Kamil Jindřich, kytaru bere do rukou Martin Tejml a za foukací harmonku se vrací Libor Bestyjáš First. 

A tuhle bandu přátel vidět a slyšet naživo fakt stojí za to. Nejaktuálnější info na   -

www.nastarykolenaband.cz

https://www.facebook.com/nastarykolenaband

Bio a historie

Kapela hraje v aktuálním složení: Martin Tejml - kytara, zpěv, Pepa "Žíla" Petrželka - kytara, zpěv, Kamil Jindřich -  bicí, zpěv, Martin Vitáček - klávesy, zpěv,  Viktor Duchek - basa, Libor "Bestyáš" First - foukací harmonika, Tomáš Kotora - zpěv, akustická kytara.

Reference (mimo cca 20ti klubů):

Festival Struny na ulici 2006, České centrum Mnichov 2007, Dny města Nepomuk 2007, Apriliáda Plzeň 2007, 2008, Festival na Ulici Plzeň 2007,2008,2011, 2018, 2021. Valdštejnská zahrada Senátu ČR 2008, Pilsner fest 2008, Dny Doubravky 2008, Motosraz Butov 2008, Oslavy města Přeštice 2008, 2009, Festival Most for Rock 2009, Festival Jižanský Mlejn 2009, Žilovské vinobraní 2009, Hudební rej 2009, Den bez aut Domažlice 2009, Oslavy osvobození města Plzně – hlavní scéna 2007,2008,2009,2012 Železnorudské slavnosti 2010,2011, 2017, Leháro 2021, Račické letní slavnosti 2021 ... to je takový výběr :-) 

 Webová prezentace:

http://www.nastarykolenaband.cz/

a máme i Facebook 

https://www.facebook.com/Na-Star%C3%BD-Kolena-Band-102561171320720