Matúš Majerník & Jan Kodad - O kapele | Bandzone.cz

Matúš Majerník & Jan Kodad acoustic-blues / Praha

Playlist kapely
0:00 / 0:00

Členové skupiny

Nástrojové obsazení: Harmonika, Rap
Nástrojové obsazení: Kytara, Zpěv

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

Matúš Majerník & Jan Kodad je akustické duo. Jejich snahou je hrát bluesovou muziku v její původní podobě tak, jak ji na počátku dvacátého století hráli chudí afroameričané na zápražích svých nuzných obydlí v povodí delty řeky Mississippi. Přestože Jan ani Matúš jako afroameričané nevypadají a jejich nejméně vzdálenou řekou je Vltava, snaží se o autentickou interpretaci tohoto jedinečného stylu.

Bio a historie

O nás:

Matúš Majerník pochází až z Bardějova na samotném východě Slovenska. Tam jej bylo možno potkat coby hráče na baskytaru v bluesrockové kapele Octopus (odkaz mezi spřízněnými kapelami). Avšak stejně jako se mnoho bluesmanů z Amerického jihu plného bavlníkových plantáží postupně přesunulo na sever do Chicaga, Matúš téměř doslova sbalil svých pět švestek a odcestoval do Prahy, kde pobývá od roku 2007. Baskytaru prozíravě vyměnil za rezofonickou kytaru a rovněž byl okolnostmi (respektive nedostatkem vloh svého jediného spoluhráče) donucen ke zpěvu. Též je hráčem na cigar-box guitar.

Kdysi dávno se Jan Kodad po zjištění, že se kytara ani klavír nevejdou do kapsy rozhodl pro foukací harmoniku. Po několika letech příležitostného hraní trampských písní po hospodách a strašení náhodných kolemjdoucích melodií z filmu Tenkrát na západě však zakotvil v bluesové muzice. Jeho první kapelou se stala bluesrocková banda Javaanse blues, jejíž tři členové nyní hrají pod jménem Bete noire. Rovněž se náhodně objevuje na pražských pódiích coby host mnohých více či méně bluesových kapel a interpretů, mezi nimi například Morning maniac music, Žižkovský dezert, Malá pokroková hudba, Jazz crumpet nebo Martin Chik, na jehož koncertě se poprvé potkal s Matúšem a od té doby se společně věnují bluesové muzice a konzumaci alkoholu.

Cigar-box guitar je nástroj dříve velice populární mezi chudými muzikanty, kteří si nemohli dovolit skutečnou kytaru. Jedná se o svépomocí vyrobený strunný nástroj, jehož tělo je obyčejně vyrobeno z krabice od doutníků a rovněž jeho další součásti jsou typu "co dům dal". Pro mnoho slavných muzikantů, mezi nimiž je údajně například i Jimi Hendrix, byl cigar-box guitar jejich prvním nástrojem a tedy pomyslným počátkem jejich hudební kariéry. Vzhledem k tomu, že v současné době existuje zejména v Číně mnoho továren na levné kytary, muzikanti už nejsou nuceni vyrábět si hudební nástroje doma a riskovat s tím spojená zranění. Cigar-box je však stále hezkou připomínkou doby, do které se datují počátky bluesové muziky. Rovněž vyniká svým originálním vzhledem a zvukem. Matúš Majerník Majerník se svou značkou Švestkonal je nyní téměř jediným zdejším výrobcem tohoto unikátního nástroje.

 

Nástroje:

Matúš: rezofonická kytara Amistar tricone, cigar-box guitar Švestkonal

Jan: harmoniky Hohner Crossover, Hohner Special 20, Hohner Golden melody

 

Odkazy:

Švestkonal cigar-box kytary

Matúš na Slovakblues.com