Locomotive - O kapele | Bandzone.cz

Locomotive metal-hardcore / Český Krumlov

Sledovat

Bandzone.cz Tip týdne

16. ledna 2017
Playlist kapely
0:00 / 0:00
 • Digitální teror 2016
  Nezařazeno
 • Pryč odsaď 2016
  Nezařazeno
 • Řekni dost 2016
  Nezařazeno
 • R.I.P. 2016
  Nezařazeno
 • Lovci zla 2016
  Nezařazeno
 • Davová demence 2016
  Nezařazeno
 • Kolaps 2016
  Nezařazeno
 • Pod deklem 2016
  Nezařazeno
 • Peklo 2016
  Nezařazeno
 • Mr.G
  Nezařazeno
 • SEDUM (2008)
  Nezařazeno
 • O NIC NEJDE (2008)
  Nezařazeno
 • ORNAMENT Z PIJAVIC (2003)
  Nezařazeno
 • PĚST LOKET (1999)
  Nezařazeno
 • VÍTEJ V PRDELI (1999)
  Nezařazeno
 • INCEST (1996)
  Nezařazeno

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

Bio a historie

1995 -  Na troskách death metalové kapely EXTRAXE vzniká v Českém Krumlově nová banda jenž si osvojila název LOCOMOTIVE

 

1996 – LOCOMOTIVE nahrávají své první demo které záhy získává kladné ohlasy ze stran fanoušků tak i hudební kritiky. Hudební magazíny jsou nadšeny tvorbou v níž skupina mísí prvky death metalu, thrashe a hard core. Na základě těchto reakcí kapela nahrává v AV studiu ve Vyšším Brodě své debutové album  LOCOMOTIVE – I .  V létě pak LOCOMOTIVE zahajují svou koncertní činnost kdy se představují veřejnosti na letních festivalech. Na svou stranu si získávají publikum díky své precizní a živelné prezentaci.

 

1997 – LOCOMOTIVE opouští zakládající člen Štěpán Cako a nahrazuje ho Marek Ciml z ENTER. Pokračuje se v koncertních taženích a poprvé se vyjíždí za hranice otevírat show takovým legendám jako jsou PRO-PAIN, THE SPUDMONSTERS či GURD na mezinárodním Hard Core Festu v Bratislavě. Následují koncerty na celém území České Republiky po boku kapel jako jsou GRIP INC. , KRABATHOR, WALTARI, RYKER´S, LABERINTO atd. Na podzim LOCOMOTIVE absolvují týdenní turné kde se pohybuje návštěvnost okolo 200 lidí.  

 

1998 – Nahrává se následovník debutu jímž se stává Ep „Homo Sapiens“ opět v AV Studiu. Toto Ep kapela pokřtila na druhém ročníku Hard Core Festu v Bratislavě opět po boku  PRO-PAIN, PISSING RAZORS, GURD a FURY OF FIVE. V létě LOCOMOTIVE vystupují na největších českých festivalech jako jsou Dynamo North Power Jam, Nuclear Storm, Noc plná hvězd a mnoho dalších.

 

1999 – LOCOMOTIVE se věnují koncertní činnosti, odehrává se množství koncertů v Čechách na Slovensku a Rakousku. Opět koncerty po boku PRO-PAIN, SINISTER, GROINCHURN, KRABATHOR, DARKSIDE atd.  Následuje třetí ročník Hard Core Festu společne s legendárními AGNOSTIC FRONT, DROPKICK MURPHYS a STRAIGHT FACED. V létě jsou LOCOMOTIVE pozvání časopisem SPARK k vystoupení na mezinárodním hudebním veletrhu „MUZIKA 99“ jako jedna z nejnadějnějších kapel kde hrají společně s MUTE DEAFNESS a stálicí českého metalu ARAKAIN. Koncem roku se LOCOMOTIVE uzavírají do studia Hacienda kde pod dozorem Miloše Dodo Doležala nahrávají další album „ Nejsme Nic“.

 

2000- Po nahrání alba „Nejsme Nic“ odchází nečekaně kytarista Marek Ciml. Kapela i přes to vyráží na tour k podpoře nového alba se spřízněnými COLP a skvělými Poláky SWEET NOISE .  Na postu kytaristy zaskakuje Paste z COLP. V této sestavě LOCOMOTIVE fungují až do jara kdy do kapely přichází Roman Řivnáč. Ten s kapelou absolvuje pražské předskakování gigantům MACHINE HEAD a několik festivalů. LOCOMOTIVE dostávají od americké firmy DWELL RECORDS nabídku účastnit se natáčení tribute alba AC/DC,s radostí se tato nabídka přijímá a předělává se song Higway To Hell který je umístěný jako titulní skladba tohoto tribute alba kterého se zúčastnily vybrané kapely z celého světa.  Roman však poté odchází a nahrazuje ho Robert Kubík z death metalových SIAX. V ustálené sestavě pak LOCOMOTIVE odehrávají kolem 10 koncertů do konce roku. Na podzim se dokončují práce  na přestavbě zkušebny na vlastní studio, jenž dostává název LOCO.

 

2001 – Ve vlastním studiu se připravuje předprodukce na další album. Na konci roku se vyráží na tour skrz  ČR a SK společně s Holanďany DIMENSION SEVEN a českými SHATTER, bylo to 10 dní plných nekonečných pařeb a headbangingu!!

    

2002 – LOCOMOTIVE absolvují tour v Holandsku společně s DIMENSION SEVEN a věnují se koncertování v klubech po celé ČR a SK, a pár koncertů i v Rakousku. V květnu se začínají věnovat ve svém studiu LOCO předprodukci třetího alba. A opět jsou požádání zúčastnit se od Američanů DWELL RECORDS natáčení tribute alba, tentokrát německých velikánů RAMMSTEIN, je vybrána skladba Wollt Ihr Das Bett In Flammen Sehen. Poté se dotáčí  promo demo které se rozesílá po vydavatelstvích a fimách. Kromě pěti skladeb obsahuje i videoklip ke skladbě „ We All“ .

 

2003 – V březnu se LOCOMOTIVE uzavírají opět ve studiu Hacienda kde pod producentským dohledem Miloše Dodo Doležala vzniká třetí album „Ornament z pijavic“ . K titulní skladbě se natáčí vynikající live video klip, který se vysílá v lokální TV Očko. I hned po dokončení alba LOCOMOTIVE vyráží na třítýdenní turné společně s Holanďany DIMENSION SEVEN a CANCELLED ( Demia), které zasahuje ČR, SK, NL, H a Srbsko. Ihned po tour se ještě odehrává koncert v Rakousku  v tuto chvíli s neznámými Maďary EKTOMORF.  V létě kapela představuje nové album na festivalech či klubech kde hrají po boku legendárních TESTAMENT v Pražském klubu Futurum. Na podzim LOCOMOTIVE vyráží na menší tour po ČR společne se The.SWITCH a UNDERSIDE. Konec roku je pak završen společným koncertem s legendou grind core NAPALM DEATH v Brně !

 

2004 -  LOCOMOIVE podpořují nové album „Ornament z pijavic“  intenzivním koncertováním po českých a slovenských klubech a festivalech připravují nové songy na další Ep. Kapela byla pozvána do hudební TV Očko k rozhovoru kde se propagovala nová deska a videoklip „Ornament z pijavic“  Mezitím nadále přestavují své studio LOCO které se technicky stále vylepšuje a dodělává se zázemí pro pohodlí kapel. V květnu se LOCOMOTIVE opět vydávají na tour po Holandsku, tentokrát po boku Italských K-AGAIN a Holanďanů CHEESY.  V říjnu k tomu začíná kytarista Rob rozjíždět aktivity se známou grind corovou kapelou INGROWING kde nahrazuje odcházejícího kytaristu Pouzara. Ke konci roku se LOCOMOTIVE odeberou do studia Hacienda kde natáčí bicí pro své nové Ep které bude dotočeno ve vlastním studiu LOCO. Ke konci roku stačí ještě odehrát skvělý koncert společně s PRO-PAIN a EKTOMORF na Slovensku v Bratislavě.

 

2005 – Během března se dokončují práce na novém Ep ve studiu LOCO které je komplet v angličtině a nové skladby slouží jako ochutnávka k nové desce která je naplánována na konec roku 2006.  Kytarista Rob si v mezičase odskočí s INGROWING na měsíční Asijské tour skrz Thajsko, Singapore, Malajsii a Indonesii, což přináší pro LOCOMOTIVE spolupráci s Malajským labelem SYMPHONIC BLAST PRODUCTION kde je naplánováno vydání Ep pro tyto Asijské země na rok 2006.  LOCOMOTIVE byli přizváni zúčastnit se části Evropského tour PRO-PAIN, koncertuje se po boku nyní již kámošů PRO-PAIN a Maďarů SUBSCRIBE skrz Německo, Rakousko, Slovensko a Čechy, byli to skvělé koncerty a LOCOMOTIVE si získávají nové fanoušky nejenom v ČR. V tomto roce se i natáčí kompletní koncert v Bratislavě za účelem výroby prvního DVD LOCOMOTIVE k 10 – ti letům existence této metal corové mlátičky.

 

2006 – LOCOMOTIVE ukončují definitivně spolupráci s Booking Agency -  Dead Fish Production, Petra Závodského a o chod kapely se začíná na  starat kytarista Rob. Stále se dál hojně koncertuje po všech koutech Čech a domlouvá se  Evropské tour které má zasáhnout Itálii, Švýcarsko, Rakousko a Holandsko. Ale z rodinných důvodů z jednoho z členů se musí toto tour odložit na rok 2007. V dubnu LOCOMOTIVE opět odehrávají dva koncerty tradičně po boku PRO-PAIN. Dokončují se práce na DVD Live in Bratislava které má být pokřtěno v květnu za účasti Izraelců BETZEFER a Němců PREZIDENT EVIL a KORODED. Koncert se odehraje ale křest se nekoná, práce nebyli ještě na 100% dokončeny. Nakonec se křtí v listopadu v úplně plném klubu Marty´s v Českých Budějovicích za podpory kámošů HAZYDECAY, SHATTER a BORN AGAIN. Jednoznačně nejlepší koncert v tomto roce pro kapelu, kde na podporu LOCOMOTIVE a křtu DVD Live in Bratislava se sešlo něco přes 350 fans.

   

Jestliže máte rádi tvrdou a  agresivní prdel nakopávající hudbu s živelnou show plnou moshingu a energie  máte jedinečnou možnost !!!  

  

Rena – bass, vocal

Willi – guitar, backing vocal

Rob – guitar

Jouza – drums

 

Releases:
Locomotive I.            LP      1996
Homo Sapiens           EP      1998
Nejsme Nic                LP      1999
Ornament z pijavic     LP      2003
No Compromise        EP       2005

Live in Bratislava      DVD   2006

     LOCOMOTIVE BIOGRAPHY 1995 - 2006 1995 -  A new band emerges in Český Krumlov on the ruins of the death metal band EXTRAXE, naming itself LOCOMOTIVE.  ******1996 – LOCOMOTIVE record their first demo that soon gets positive response both from fans and from music critique. Music magazines are enthusiastic about the creation in which the band combines elements of death metal, thrash and hard core. On the base of this response, the band records its debut album LOCOMOTIVE – I in AV Studio of the town of Vyšší Brod. In summer LOCOMOTIVE start their concert activity, presenting themselves to the public at summer festivals. They attract the public thanks to their precise and spontaneous presentation. ****** 1997 – The founder member Štěpán Cako leaves LOCOMOTIVE and is substituted by Marek Ciml from ENTER. The concert campaigns go on and the band crosses the border for the first time, to open the shows to such legends as PRO-PAIN, THE SPUDMONSTERS or GURD at the international Hard Core Fest of Bratislava. Concerts all over the territory of the Czech Republic follow side by side with bands as GRIP INC. , KRABATHOR, WALTARI, RYKER´S, LABERINTO etc. In autumn LOCOMOTIVE make a one-week tour where each concert is visited by about 200 people. ****** 1998 – The second album is recorded – Ep “Homo Sapiens” – in AV Studio again. This Ep was christened by the band at the second edition of the Hard Core Fest of Bratislava, again side by side with  PRO-PAIN, PISSING RAZORS, GURD and FURY OF FIVE. In summer LOCOMOTIVE appear at the greatest Czech festivals as Dynamo North Power Jam, Nuclear Storm, Noc plná hvězd and a number of others. ****** 1999 – LOCOMOTIVE go in for concert activity, there are a lot of concerts in the Czech Republic, Slovakia and Austria, again side by side with PRO-PAIN, SINISTER, GROINCHURN, KRABATHOR, DARKSIDE etc.  The third edition of Hard Core Fest follows together with the legendary AGNOSTIC FRONT, DROPKICK MURPHYS and STRAIGHT FACED. In summer LOCOMOTIVE are invited by the SPARK magazine to appear at the international music fair named “MUZIKA 99” as one of the most promising bands, playing there together with MUTE DEAFNESS and ARAKAIN, the fixed star of Czech metal. By the end of the year, LOCOMOTIVE lock themselves in the Hacienda Studio, recording another album, “Nejsme Nic” (“We Are Nothing”) under Miloš Dodo Doležal’s supervision. ******  2000- After having recorded the “Nejsme Nic“ album, the guitar player Marek Ciml leaves unexpectedly. Yet the band sets out for a tour to support the new album with the allied COLP and the excellent Pole band SWEET NOISE. Paste from COLP stands in for the guitar player. LOCOMOTIVE acts in this composition until spring when Roman Řivnáč comes to the band. He passes the Prague concerts where the band supports the giants named MACHINE HEAD before 2500 fans , as well as several festivals. LOCOMOTIVE get the offer from the American DWELL RECORDS company to take part in recording of the tribute album of AC/DC; this offer is accepted with delight and the song Highway To Hell is adapted and situated as the front composition of this tribute album where selected bands from all over the world took part. But Roman leaves after that, being substituted by Robert Kubík from SIAX, a death metal band. LOCOMOTIVE plays then about 10 concerts in this stabilized composition until the end of the year. In autumn the works at reconstruction of the rehearsal room to an own studio named LOCO are finished. ******  2001 – Pre-production for another album is prepared in the own studio. By the end of the year the band sets out for a tour across the Czech Republic and Slovakia together with the Holland band named DIMENSION SEVEN and the Czech band named SHATTER – they were 10 days full of infinite parties and headbanging!! ****** 2002 – LOCOMOTIVE make a tour in Holland together with DIMENSION SEVEN and concerts all over the Czech Republic and Slovakia, as well as several concerts in Austria. In May they start pre-production of their third album in their LOCO studio. And they are asked again by the American DWELL RECORDS to take part in recording the tribute album, this time for the German giants named RAMMSTEIN; the piece Wollt Ihr Das Bett In Flammen Sehen is selected. Then the recording of the promo demo is finished and sent to publishing houses and companies. It contains five compositions and the videoclip to the piece named “We All”. ****** 2003 – In March LOCOMOTIVE lock themselves again in the Hacienda Studio where their third album “Ornament z pijavic” (“Ornament Made of Leeches”) is made under the producer supervision of Miloš Dodo Doležal. An excellent live videoclip is recorded to the front piece and broadcasted in the Óčko local TV. And immediately after finishing the album, LOCOMOTIVE sets out for a three-week tour together with the Holland bands DIMENSION SEVEN and CANCELLED ( Demia), covering the Czech Republic, SK, NL, H and Serbia. Immediately after the tour, a concert in Austria is given together with EKTOMORF, a then still unknown Hungarian band. In summer the band presents its new album at festivals or in clubs, playing side by side with the legendary TESTAMENT in the Prague Futurum club. In Autumn LOCOMOTIVE sets out for a smaller tour in the Czech Republic together with THE SWITCH and UNDERSIDE. The end of the year culminates by a common concert with the grind core legend NAPALM DEATH in Brno! ****** 2004 – LOCOMOTIVE support the new album “Ornament z pijavic” by concerting intensively in Czech and Slovak clubs and festivals and preparing new songs for another Ep. The band was invited to the Óčko music TV station for a talk where the new “Ornament z pijavic” album and videoclip were promoted. In the meantime they go on reconstructing their LOCO Studio, improving it technically and finishing the background for comfort of the bands. In May LOCOMOTIVE sets out again for a tour across Holland, this time side by side with the Italian K-AGAIN and the Holland CHEESY. In October, the guitar player Rob starts also his activities with the well-known grind core band named INGROWING, where he substitutes the leaving guitar player Pouzar. By the end of the year, LOCOMOTIVE go to the Hacienda Studio, recording percussion for their new Ep that will be finished in their own LOCO Studio. By the end of the year they also manage to make an excellent concert together with PRO-PAIN and EKTOMORF in Bratislava, Slovakia. ****** 2005 – During March the works at the new Ep are finished in the LOCO studio; that Ep is made completely in English and the new pieces serve as a tasting for the new album planned for the end of the year 2006. In the meantime Rob, the guitar player goes for a one-month Asian tour across Thailand, Singapore, Malaysia and Indonesia with INGROWING, which brings LOCOMOTIVE the cooperation with the Malayan label named SYMPHONIC BLAST PRODUCTION where the edition of an Ep for these Asian countries is planned for 2006. LOCOMOTIVE were invited to take participate in a part of the European tour of PRO-PAIN, they play side by side with the already befriended PRO-PAIN and the Hungarian SUBSCRIBE across Germany, Austria, Slovakia and the Czech Republic; the concerts were cool and LOCOMOTIVE has attracted new fans not only in the Czech Republic. This year a complete concert is recorded in Bratislava in order to produce the first DVD of LOCOMOTIVE for the 10th anniversary of existence of this metal core “thresher”. ****** 2006 – LOCOMOTIVE terminate definitively the cooperation with Booking Agency - Dead Fish Production of  Petr Závodský and Rob the guitar player starts caring for the run of the band. They go on making frequent concerts all over the Czech Republic and a European tour is being arranged, which should cover Italia, Switzerland, Austria and Holland. But family reasons of one of the band members cause this tour being postponed for 2007. In April LOCOMOTIVE make again two concerts side by side with PRO-PAIN, as traditionally. Works at the DVD named Live in Bratislava are being finished; the DVD should be christened in May under participation of the Israeli BETZEFER and the German PREZIDENT EVIL and KORODED. The concert takes place, but the christening does not, because the works have not been finished on 100% yet. In the end the DVD is christened in November, in the completely crowded Marty’s Club in České Budějovice, under the support of the befriended HAZYDECAY, SHATTER and BORN AGAIN. This was the definitely best concert for the band this year; more than 350 fans have met to support LOCOMOTIVE and to christen the Live in Bratislava DVD.   If you like hard and aggressive music giving a kick in the arse, with spontaneous show full of moshing and energy, you have a unique opportunity!!!  

Rena – bass, vocalWilli – guitar, backing vocalRob – guitarJouza – drums 

Releases:
Locomotive I.            LP      1996
Homo Sapiens           EP      1998
Nejsme Nic                LP      1999
Ornament z pijavic     LP      2003
No Compromise        EP       2005
Live in Bratislava      DVD   2006