F.T.PRIM - O kapele | Bandzone.cz

F.T.PRIM folk-rock / Brno

Playlist kapely
0:00 / 0:00
 • Černej pasažer
  Labyrint
 • Twilight
  Labyrint
 • Čas vánoční (feat. D.N.A. Brno)
  Labyrint
 • Čára
  Woodcraft
 • Woodcraft
  Woodcraft

Členové skupiny

Nástrojové obsazení: Kytara, Zpěv, Doprovodný zpěv, Syntezátor / Sampler
Nástrojové obsazení: Zpěv, Doprovodný zpěv, Bicí, Bonga, Conga, Tamburína, Cajon, Triangl, Darbuka, Shaker
Nástrojové obsazení: Kytara, Bicí, Bonga, Conga, Cajon
Nástrojové obsazení: Piano, klavír, Varhany

Kontakty a odkazy

Z důvodů ochrany proti spamu jsou kontakty skryté a chráněné captchou. CAPTCHA je většinou různě zdeformovaný obrázek obsahující text, který má ověřit, zda u počítače sedí člověk anebo jde o robota. Robot totiž nedokáže rozpoznat text, který se na obrázku nachází. CAPTCHA slouží k tomu, aby automatizovaní roboti neposílali nevyžádanou poštu (tzv. spam) na uvedené emailové adresy.

Dodatečné info

Brněnská kapela.

Bio a historie

Skupina F.T.PRIM byla založena na konci roku 1988 ze dvou brněnských kapel: FLAŽOLET a TULÁCI. Proto písmenka F a T v názvu kapely. Zakládajícími členy byli: Aleš Bojanovský - kytara, zpěv ( Tuláci a občas i akordeon v brněnské folkové skupině Mezitim ), Jiří Stejkora - kontrabas , Dita Urbanová - perkuse, zpěv a Petr Fabšič - sólová kytara, zpěv ( všichni ze skupiny Flažolet ).

Od samého začátku se skupina snaží hrát výhradně vlastní repertoár od autorů A. Bojanovského a P. Fabšiče. V této sestavě se úspěšně účastní mnoha hudebních přehlídek a festivalů, hraje na finále Porty na Lochotíně v Plzni a v roce 1990 natáčí píseň s textem J. Stejkory Bez hraní a zpívání na LP desku Porta 90. Koncem roku 1990 kapela výrazně mění obsazení ( Petr Fabšič odchází na vojnu, Jirka Stejkora na nějaký čas do T.E. Bandu a Dita Urbanová se vdává do Německa ). Z původních členů zůstává pouze Aleš Bojanovský.

Do kapely nastupuje hráč na sólovou kytaru Tomáš Pavelek, na místo zpěvačky Sabina Obrová, se kterou přichází i hráč na perkuse a foukací harmoniku Jiří Obr. Zanedlouho nastupuje hráč na basovou kytaru Jiří Jetelina, který ještě nějakou dobu hraje současně i v kapele Narychlo. V této sestavě se skupina úspěšně účastní většiny největších hudebních festivalů FCT hudby ( Interporta, Porta, Mohelnický dostavník, Olešnická kytka, Náměšťská placka, Svojšický slunovrat, Zahrada ... ). Na Trampské Portě v roce 1991 získává Sabina Obrová titul Miss Trampská Porta.

Další změna nastává koncem roku 1991, kdy od skupiny odchází Jiří a Sabina Obrovi do folkové skupiny Aberace. Hráče na sólovou kytaru Tomáše Paveleka střídá Jan Žáček, se kterým přichází i nová zpěvačka Lenka Davidová a hráč na perkuse Pavel Plch, který je původně do kapely přijat přes inzerát jako kytarista. V této sestavě se skupina opět účastní většiny hudebních festivalů FCT hudby. Z tohoto období má skupina na svém kontě také vítězství ve významných FCT soutěžích jako například 1992 -Trampská Porta ( celostátní finále ) – Ústí nad Labem, kde Lenka Davidová přebírá po Sabině Obrové titul Miss Trampská Porta 1992, 1993 - Porta – Brno ( celostátní finále ), Náměšťská placka, Mohelnický dostavník a jiné. Skupina začíná pořádat svoje pravidelné měsíční Trampské kluby v sále na Údolní ulici v Brně vždy s nějakým hostem. V této sestavě natáčí skupina svoje první profilové CD Rosa Coeli, na kterém se producentsky podílí Roman Horký.

V roce 1995 odchází z kapely zpěvačka Lenka Davidová a na její místo přichází Růžena Suchánková. Pravidelné Trampské kluby se přesouvají do sálu divadla Barka v Brně v Králově Poli. Skupina vydává svoje druhé profilové CD Stříbrný klíč, na kterém zpívá Lenka Davidová i Růžena Suchánková. V roce 1996 odchází zpěvačka Růžena Suchánková na mateřskou dovolenou a střídá ji Vendula Kynlová. S ní skupina natáčí v roce 1997 svoje třetí profilové CD Větrná růže. Z tohoto období má skupina několik nahrávek pro Českou televizi do pořadu Aport a má vydává tři zpěvníky ( Souhvězdí lásky, Rosa Coeli, Větrná růže ). V této sestavě vystupuje skupina do roku 2001, kdy Pavel Plch odchází do skupiny Kamelot.

V tomto roce také skupina mění obsazení a přijímá nové členy. Přichází Martin Němčanský - kytara, zpěv ( bývalý člen skupiny Neshody ), Petra Cvanová - zpěv, perkuse ( bývalá členka skupiny Louisiana ), Jiří Vosmek - bicí nástroje, perkuse ( bývalý člen skupiny Duffy ). Kapela se trošku modernizuje a kromě bicích se začínají v hudbě prosazovat i klávesové nástroje. V této sestavě se účastí několika přehlídek a hudebních festivalů. Ve studiu Českého rozhlasu v Brně natáčí několik nových písniček.

Ke konci roku 2002 skupina opět mění své obsazení a vystupuje pouze jako trio ( Bojanovský, Jetelina,. Žáček ). V průběhu roku 2005 ( na koncertě k 10. Výročí časopisu Oslavské boudy v Babicích ) se skupina vrací do své původní a nejznámější sestavy a v této vystupuje dodnes.

Bývalí členové kapely:

Petr Fabšič
kytara, zpěv ( 1988 - 1989 )

Dita Urbanová - Hutton
perkuse, zpěv ( 1988 - 1989 )

Jiří Stejkora
kontrabas, foukací harmonika ( 1988 - 1989 )

Jiří Obr
perkuse, foukací harmonika, zpěv ( 1989 - 1991 )

Sabina Obrová
perkuse, zpěv ( 1989 - 1991 )

Tomáš Pavelek
kytara, zpěv ( 1989 - 1991 )

Růžena Suchánková - Kotolová
perkuse, zpěv ( 1995-1996)

Vendula Kynlová - Nahálková
perkuse, zpěv ( 1996 - 2000 )

Martin Němčanský
kytara, zpěv ( 2000 - 2002 )

Petra Cvanová - Stejkorová
perkuse, zpěv ( 2000 - 2002 )

Jiří Vosmek
bicí, perkuse ( 2000 - 2002 )

 

Současní členové:


Aleš Agi Bojanovský
kytara, zpěv ( 1988 - souč. )


Jan Žaky Žáček
kytara, zpěv ( 1991 - souč. )


Lenka Prťa Sýkorová
perkuse, zpěv ( 1991 - 1995, 2004 - souč. )


Jiří Štyrla Jetelina
basová kytara ( 1989 - souč. )

Pavel Bongo Plch
perkuse, conga, bonga, bicí, cajon, zpěv ( 1991 - 2000, 2004 - souč. )

host:
Ondra Bojanovský
elektrická kytara, perkuse, conga, bonga, bicí, cajon

Ondřej Strouhal
klávesové nástroje