Free Fall - O kapele | Bandzone.cz

Free Fall rock-metal / Uherské Hradiště

Playlist kapely
0:00 / 0:00
 • Trinity
  Nezařazeno
 • Obrazy
  Protínám
 • Pilgrim´s story
  Difference
 • Reality
  Garden Of Depression
 • Ten den
  Malý kousek věčnosti
 • Chytit proud
  Protínám
 • Timepiece
  Protínám
 • Bezbranná
  Protínám
 • Lost in time and space
  Double Meaning´s
 • I´m going back
  Double Meaning´s
 • Amphetamine
  Double Meaning´s
 • Little piece of eternity
  Double Meaning´s
 • Red Roses ( in the dark)
  Garden Of Depression
 • Jester´s smile
  Garden Of Depression
 • Difference
  Difference
 • Free Fall - CD Protínám (2013) - Teaser
  Nezařazeno
 • Everything´s Relative !!! REMIX by Pavel Vantuch (2011)
  Nezařazeno

Členové skupiny

Nástrojové obsazení: Kytara
Nástrojové obsazení: Kytara
Nástrojové obsazení: Bicí

Kontakty a odkazy

Z důvodů ochrany proti spamu jsou kontakty skryté a chráněné captchou. CAPTCHA je většinou různě zdeformovaný obrázek obsahující text, který má ověřit, zda u počítače sedí člověk anebo jde o robota. Robot totiž nedokáže rozpoznat text, který se na obrázku nachází. CAPTCHA slouží k tomu, aby automatizovaní roboti neposílali nevyžádanou poštu (tzv. spam) na uvedené emailové adresy.

Dodatečné info

Free Fall je  uherskohradišťská skupina hrající směs metalu, rocku, ale i popu. Její tvorbě dominují elektrické podklady, chytlavé melodie a zajímavé vokály. Kapela má za sebou nespočet koncertů po mnohých klubech na Moravě i v Čechách. Díky vítězství v soutěži Rocková dvanáctka 2006 se dostala do širšího povědomí lidí a otevřela si tak dveře na větší pódia a festivaly po celé ČR (mj. Masters Of Rock, Basinfirefest, Sázavafest, Vizovické trnkobraní, Noc plná hvězd, Benátská noc, aj.) a předskakování zahraničním velikánům, např. Tarja, Within Temptation, Lordi, Waltari, Grave Digger, Leaves Eyes, Uriah Heep a UFO.

 

SESTAVA (od 2019):

Zdeněk Hradil - zpěv
Aleš Lenhart - kytara
Marek Sikora - kytara
Rudy Dworník - baskytara
Pepu Mareček- bicí

Bio a historie

BIOGRAFIE

Kapela Free Fall vznikla na konci roku 1995. Tehdejší tvorba kapely se noří do vod grunge místy výrazně kontrastující s prvky brit-popu.

Naprostý zlom v hudebním projevu kapely nastává s příchodem Dana Prajse, který usedá za bicí a vnáší do kapely svěží vítr v podobě elektroniky a samplů.

V roce 2004 natáčí FF ve studiu Šopa pod taktovkou Standy Valáška první výraznější počin - desku s názvem Difference, která již nese prvky elektroniky a stylově se dá označit jako doom metal. CD obsahuje 9 skladeb. Jako host se zde představuje Monisha Burdová, která se posléze stává stabilní a právoplatnou členkou souboru.

V roce 2005 kapelu opouští kytaristi Tonda Mléčka a Pevel Veselý. Nahrazuje je nový kytarista - Aleš Lenhart, asi po půl roce rozšiřuje řady FF druhý kytarista - Aleš Vávra. Rošáda se nevyhnula ani postu bubeníka. Dan Prajs přenechává místo bubeníka Pepovi Marečkovi, Dan přesto zůstává u kapely coby externí člen, který má na starosti elektroniku a samply. Z původních členů kapely tak zůstal jenom Jindra Hráček - zpěvák a baskytarista.

Během jednoho roku se kompletně změnilo složení FF a začíná se intenzivně pracovat na novém materiálu.

V roce 2006 se kapela hlásí do celorepublikové soutěže Rocková 12, kterou pořádá zlínské rockové rádio. Free Fall se stává historicky prvním vítězem této soutěže a dostává se tak na pódium největšího tuzemského metalového festivalu Masters Of Rock ve Vizovicích (kde si zahráli např. po boku legendárních Mötorhead) a na pódium Sázavafestu. Dá se říct, že vítězstvím v této soutěži se kapela dostává do povědomí širšího okruhu lidí.

Rok 2007 byl pro kapelu taky velmi významný a důležitý. Kapela zaznamenává další úspěch, tentokrát v soutěži Česká Rocková Liga, kde se dostává až do semifinále mezi 12 kapel, čímž si zajišťuje účast na Basinfirefestu a dostává se na kompilaci ČRL 2007, za což je kapele udělena neoficiální platinová deska.

V témže roce spatřila světlo světa i nová deska Garden Of Depression, která je vydána pod křídly vydavatelství Redblack. Natáčení probíhalo opět v lipovském studiu Šopa u Staně Valáška. Deska byla podpořena mnoha kladnými ohlasy ze strany hudebních novinářů a kritiků.

V roce 2008 byl k písni Reality z desky Garden Of Depression natočen první oficiální videoklip.

V roce 2010 kapela nahrává a vydává desku Double Meaning´s, která obsahuje bonus v podobě videoklipu k písni Amphetamine (kamera, režie, střih - Petr Sitník). Celá deska byla opět nahrána a smícháma s následným masteringem v osvědčeném studiu Šopa.

V roce 2011 opouští kapelu zpěvačka Monisha, kterou nahrazuje Sabina "Sabath" Francová. Krátce po této změně dochází ke druhé. Kapelu opouští kytarista Aleš Vávra, kterého nahradil Marek Sikora.

O dva roky pozděj v roce 2013 dochází ke zlomovému okamžiku - přechod z anglických textů do českých. Kapela se tímto krokem rozhodla blíže přiblížit českému publiku. V tomto roce tak vychází první české album kapely - Protínám (opět točeno ve studiu Šopa). Na této desce spolupracovali Pavel Vantuch (syntezátory) a Pavel Horký (kytarové zesilovače HOT Amps), díky čemuž má album velmi specifický zvuk. Ke skladbě Chytit proud vzniká profesionální videoklip z dílny Adama Vitovského, jenž byl natáčen ve Strážnici.

V roce 2014 se zpěvačka Sabina rozhodla opustit kapelu a její místo zaujímá Andrea "Simba" Leová. V témže roce kapela vystupuje jako předkapela Within Temptation a Tarji Turunen, což velmi pomohlo kapelu zviditelnit.

Rok 2015 představuje pro kapelu dosavadní vrchol. K oslavě 25. výročí vzniku Free Fall bylo vydáno speciální album Malý kousek věčnosti. První disk alba obsahuje 3 nové skladby a výběr ze starších skladeb, ovšem znovu nahraných ve studiu Šopa s novým zvukem a nazpívaných v českém jazyce. Druhý disk alba obsahuje videoklipy, fotografie a další bonusový materiál mapující historií kapely. 

Rok 2015 byl dále plný koncertů. Po 8 letech se kapela vrací na hlavní pódium festivalu Masters of Rock a při té příležitosti natáčí živý videoklip k písni Realita. Následuje několik dalších festivalů, předskakování kapelám jako UFO, Uriah Heep a předevím turné s českou legendou Citron napřič Českou republikou.

Úspěšnou šňůru koncertů však ukončil ochod zpěvačky Simby a posledního zakládajícího člena Free Fall  frontmana Jindry Hráčka. Následující 2 roky kapela hledala adekvátní náhradu, dokud se ke kapele nepřipojil baskytarysta Rudy Dworník a zpěvák Zdeněk Hradil. Free Fall je připraven se znovu vrátit na pódia. Následují intenzivní práce na novém směru kapely a tvorbě nového materiálu.

V roce 2019 kapela opět koncertuje avšak brzy ji zastihla Covidová krize, což návrat na scénu podstatně zkomplikovalo. 

V roce 2021 kapela nahrála 3 nové skladby ve studiu Šopa, jakožto ukázku nového směru a zvuku kapely.

 

 

Diskografie:

Slave - demo (2000)

Difference (2004)

Promo (2006)

Garden Of Depression (2007)

Double meanings (2010)

Protínám (2013)

Malý kousek věčnosti (2015)

Singl Trinity (2021)