Footnote - O kapele | Bandzone.cz
BZ si odteď na mobilu užijete lépe díky partnerovi redesignu GoGEN.

Footnote funk-soul / Plzeň

Playlist kapely
0:00 / 0:00
  • Come to get her - live cam recording from Buena Vista
    Nezařazeno
  • How Insensitive - live aus Jam
    Nezařazeno
  • Brother can You spare a dime? - live aus Jam
    Nezařazeno

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

FOOTNOTE

(funk gang)

 

"We talkin about love and happiness. And for me is a happiness, when Fred Wesley is playing his horn."

James Brown

 

Jsme kapela, formace, hudební In-formace, poznámka pod čarou, která se začala šířit hudebním éterem virálním způsobem na začátku roku 2008, kdy Martin dostal číslo na jakousi Mirku Novákovou, kterou pak náhodou potkal ve tři ráno na velmi pozdní jam session v plzeňském hifi klubu. Slovo dalo slovo, tón dal tón - a od té doby s námi Pepa drží basu, Lukáš nešetří klapky a David svým řízným (někdo by možná řekl řeznickým) úderem udává groove. 

 

Mirka Nováková zpěv

Martin Švantner kytara

Pepa Melcr basová kytara

Lukáš Turek piano

Richard Sequens bicí

 

Dechová sekce:

 

Radek Havel sprosťák hrající na tenor a soprán saxofon

 

Hosté:

 

Josef Řičica Mr. Trumpeta

Daniel Vopelka džentlman hrající na altsaxofon

 

Hrajeme funky, blues, latinu, fusion a další příbuzné směry. Kapela se sehrála na osvědčeném repertoáru písní, které máme všichni rádi - písně např.  Ray Charlese, A. Jobima, A. Winehouse, Jamieho Culluma ale i třebas Led Zeppelin, J. Hendrixe, G. Moorea atd. V současné době se připravujeme na vlastní repertoir.

 

"I don't have the skills required to play really fast by today's standards, and even if I did, I wouldn't do it because the faster you play, the less women will be at your gig. But I do play really loud, because my amp sounds better that way and I can't hear the boos from the audience..."

Scott Henderson


 

Bio a historie

Životopisný příběh notanožného tělesa


Kapitola I: Martin a Mirka

Jednou se takhle Martin procházel se svým kamarádem a dlouholetým hudebním souputníkem Vojtou Kašem, který mu říká:

"Hele, sem byl v jednej zkušebně s jednou dobrou zpěvačkou... Chtěla by někde zpívat jazz..."

"Tak jo, dej mi na ni číslo..." řekl Martin. A tak Martin dostal číslo na Mirku, a ještě ten den jí cestou do Prahy zavolal a pozval ji na sobotní jam session do Jabloně (www.jablon.eu). Mirka však nedorazila, a jak už to v podobných příbězích bývá, Martin na ni zapomněl.

Nějaký čas potom. Respektive po jam session brzy k ránu, seděl Martin společně s plzeňskými muzikanty v zakouřených prostorách jistého klubu a brnkal to, co se kolem půl čtvrté hodiny ranní tak obvykle brnkává (variace na I. Mládka apod.). Do klubu se najednou vedrala parta ozbrojená perkusemi různých druhů a začala vydávat rozličné zvuky - přičemž se najednou před Martinovou obrýlenou tváří objevila další obrýlená, ženská, tvář s otázkou:

"Hele já mam sebou zpěvový kombo, můžu si s váma zajamovat?"

Martin zvedl krhavé oči. "Co by ne..." odpověděl.

 A pak se to stalo. Po několikahodinovém jamu do časného rána, se Martin a Mirka shledali s nápadem že založí kapelu.

 

Kapitola II: Pepa a Porta

 Jednoho jarního rána naložili Martina jeho folkoví kolegové do velkého vozu - jede se prý hrát na Portu, slavný to festival. Jak řekli, tak udělali. Martin mezitím než přišli na řadu pospával v hledišti ukolébán plápoláním ohňů a písněmi o tom jak dobrá byla stará žárovka. Když tu najednou Martina probudily údery palce o hmatník. Na podiu se rozehrával basista jiného ražení než mohl divák v těchto portoidních končinách zahlédnout.

"Frrrr...slap slap slap...tap ttap ratata... Jo, dej mne ještě víc..."

Kapela spustila a basák proti ní - jaký to výborný basista do funky, pomyslel si Martin, jméno kapely, ve které hrál bassman si zapamatoval a Pepa byla na světě, tedy v kapele.

 

 Kapitola III. "Umí simvás někdo na piáno?" a "Kdo do toho bude řezat?"

Kytarista přeci nemůže všechno pořád oddřívávat sám (musí mít čas na nacvičování sól a valčíku) - po několika kontaktech a pitkách vykrystalizoval v kapele její další element - Lukáš Turek, absolvent hodin klavíru na jedné nejmenované jazzové konzervatoři v Čechách, a také právník, či rocker ve volných chvílích.

Kapela nejdříve zkoušela se Zdendou D., ten však vytížen neměl příliš na zkoušky čas. Takže se  nějaký čas dolaďovaly zejména harmonie, výrazy (obličejů při hře, tzv. "funny faces") atd. Až do toho jednoho dne praštil David - Martinův spoluharcovník z jazzrockové kapely Eclipsis.

A strašné dítě FOOTNOTE spatřilo světlo denní.

 2009

Davida Tyra střídá za bicími Petr Kotora.

2010

A Petra Kotoru střídá Richard Sequens.