Fata Morgana - O kapele | Bandzone.cz

Fata Morgana metal / Plzeň

Playlist kapely
0:00 / 0:00
 • Dračí krev
  Nezařazeno
 • Spalovač mrtvol
  Nezařazeno
 • Markýz de Sade
  Nezařazeno
 • Dr. Mengele
  Nezařazeno
 • Sexuální degustátor
  Nezařazeno
 • Život po životě
  Nezařazeno
 • Kremace ďábla
  Nezařazeno
 • Televizní zpracování
  Nezařazeno

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

Fata Morgana - kontakt : Fata-morgana-metal@seznam.cz, www.fata-morgana.cz

Současná sestava:

Ajsa - zpěv

Basa - basa

Sabath - kytara

Honza V. - kytara

Francimor - buben

FATA MORGANA 
Skupina Fata Morgana vznikla v roce 1986. (Již dva roky předtím sice začala zkoušet, pod tehdejšími názvy jako Komplex, Démon nebo Kobra však nikdy nevystoupila.) U zrodu stáli mj. kytaristé Ota Husák (posléze - a stejně tak i dnes Ferat) a Daniel Švarc (později Törr a Daniel´s) nebo nynější bubeník Palice Michal Pošvář. Nejslavnější sestava se Švarcem, basákem Petrem Neumanem, bubeníkem Pavlem Osvaldem a frontmanem Romanem Hanzlíčkem zvaným Ajsa se vytvořila o rok později a Fata Morgana tendy definitivně nabrala blackmetalový kurz. Následovala řada úspěšných vystoupení (soubor nejen díky své, na příslušnou dobu hodně odvážné show v prosinci 1987 hned dvakrát takříkajíc dobyl i pražskou metalovou Mekku, tedy KD Barikádníků), vzniklo též první demo Hrabě Konrád, ale to vše s sebou zároveň neslo rázné zásahy strážců tehdejší socialistické morálky a kulturnosti, jež vyvrcholily zákazem vystoupení Faty Morgany na dnes už legendárním festivalu Death Metal Session v květnu 1988 a následným dočasným rozpadem kapely. Už před tím však Ajsa odešel na vojnu a Neuman soubor kvůli neshodám se Švarcem také opustil, aby si s sebou odnesl dosavadní repertoár a ten, doplněn o nové skladby, dál prezentoval s novými spoluhráči pod názvem Asterix (ani on se však nevyhnul brzskému nástupu ke splnění své vojenské povinnosti). Psychicky poněkud ´zvláštní´ Švarc, tehdy již používající umělecké jméno Šakal, si vyzkoušel hraní v prvoligovém Törru, jenže i ten stihl zákaz. Vrádil se tedy do Plzně a postavil nové tříčlenné těleso pod krycím názvem F.A.T., v němž působil i Osvald. Na podzim 1989 se však znovu stěhuje do Prahy opětovně posílit Törr, a F.A.T. tím končí. Nezdolný manažer kapely (a Šakalův otec) Ladislav Švarc postavil zbrusu novou sestavu s jepičím životem nazvanou Fata (stihla po sobě nicméně zanechat jedno demo), aby se posléze dohodl na spolupráci s Asterixem, ve kterém v tom čase opět působil nejen Neuman, ale také Ajsa. Soubor přijal zpátky osvědčené jméno Fata Morgana a vzdor četným personálním změnám působil na scéně až do roku 1993, kdy jeho členové definitivně vzdali svůj boj s upadajícím zájmem publika a vrhli se na podnikatelské aktivity.
Další etapa činnosti se začala psát až v roce 2000, kdy Ajsa s Neumanem, nabuzení především vznikem tributního cédéčka na počest Faty Morgany, ohlašují návrat kapely na pódia. K němu došlo po půlroce zkoušení v dubnu 2001. Obsazení, jak už je u téhle kapely zvykem, se od těch dob opět několikrát proměnilo, nicméně ústřední dvojice zůstává...

Bio a historie

Základní kámen byl položen již dávno, někde okolo roku 1984, kdy geniální dítko - muzikant zakládá pár souborů jako třeba Demon…. To dítko slyší na jméno Dan Švarc a přáteli je nazýván Dáňa. To ale pouze do doby, kdy se staví do armády prvoligových TORR a tam dostává jméno Šakal, ale vraťme se k jeho počátkům. Z různých anonymních spolků a skupin vzniká v roce 1986 skupina FATA MORGANA a v její řadách Karel Knill, Michal Pošvář,Luboš Hubinger, Roman Velinov, Ota Husák a nesmí chybět Daniel Švarc. Bylo to pomalu hvězdné obsazení, ale to v té době nikdo ještě netuší, že vznikne FERAT, ALICE….

 

Skupina se vzhlíží v u nás nastupujícím novém stylu - heavy metalu. Vznikají unikátní skladby, které FATA MORGANA hrála až do svého skonu. Jednalo se o hity jako Hamty hamty, Pročisti si uši….

Ke konci roku a na počátku roku 1987 zůstává Dan s FATOU sám. V témže čase se rozpadá skupina CARACURD a její bývalí členové zjišťují, že mají s Danem na muziku stejný náhled a názor a tak dres Faty Morgany vedle Dana začínají oblékat - Roman "Ajsa" Hanzlíček - zpěv, Petr "Basa" Neuman - bass a Pavel Osvald - bicí. S novou krví nachází i novou tvář sama FATA MORGANA a stává se vyznavačem black metalu. V té době, tak šílená skupina u nás nehrála. Sami muzikanti se oblékají do ostnů, trnů, nábojových pásů, řetězů a černé kůže (kolegové DESTRUCTION nebo SLAYER by zezelenali závistí) a samotné jeviště vedle velikého loga nese ohromný pentagram z kostí a řetězu, kostelní svíce, lebky a černočernou rakev !! Vzniká první demo Hrabě Konrád.
Skupina sama sklízí úspěchy po celé republice. Všude je čeká našlapaný sál a nadšené publikum a smečka za odměnu odevzdává to, co se od ní čeká. Pořadatelé a funkcionáři si ovšem rvou vlasy popř. zbytek toho, co jim na hlavě zbývá, jelikož show FATY je opravdu divoká. Jako vrchol roku 1987 je vystoupení v prosinci ve slavném Metalovém chrámu své doby - Barče v Praze z kraje měsíce, aby se FATA MORGANA triumfálně vrátila na konci měsíce v akci nazvané Metalové Vánoce ! Vystupují tu veličiny našeho heavy metalu - Vitacit… a samotná FATA MORGANA se dostává čas na svůj set se skupinou ORIENT a ARAKAIN !!


Rok 1988 není pro FATU MORGANU přívětivý. Nejprve odchází Roman na vojnu. Skupina sama je trnem v oku všem soudruhům a soudružkám a to nejen ze Svazu mládeže !! Všechny okolnosti, které na skupinu dopadají mají za následek vzrůstající tlak ve skupině samotné. Vznikají rozepře mezi Petrem a Danem a vrcholí to Petrovým odchodem. Ostatně skupina sama je prakticky před zákazem činnosti. Petr se obklopuje novými tvářemi jmenovitě Luďkem Ryplem - kytara, zpěv, Roman Filip - kytara a Honza Rusnák - bicí. Skupina přebírá songy z FATY MORGANY a začínají pracovat i na vlastním materiálu a zakládá vlastní formaci ASTERIX. ASTERIX má úspěch a tak natáčí svoje demo - ASTERIX - Live. Bohužel, vojna není kojná a tak k Zeleným mozkům odchází záhy i Petr Neuman.


Kytarový mág Daniel Švarc zůstává sám s bubeníkem a tak se hledá posila. Stává se jí Jirka Tričler - hráč na tlusté dráty - basu. FATA MORGANA jede dál jako trio a zpěv přebírá sám Dan. I jako trio slaví FATA úspěchy, ale na obzoru se již černá - pardon , vlastně rudne! Vládce se srpem a kladivem, kterému je FATA již delší dobu trnem v oku zakazuje činnost a skupina již nesmí vystoupit na slavném DEATH METAL SESSION a to ani zadarmo ! Akci organizuje sám král Black Metalu - Vlasta Henych! Ač FATA nevystupuje, pouta jsou navázána a tak Dan nastupuje do TORR jako druhá kytara. S jeho příchodem se stává TORR ještě divočejší a FATA MORGANA zmírá !! Bohužel, je doba těžkého kulturního temna a tak se éterem nesou maximálně hity o jakýchsi Céčkách nebo Holkách z nejmenované školky…. Nastává soumrak nad heavy metalem v Čechách. Vše odstartuje slavný koncert v Bratislavě, kde vystupuje společně s TORR i ARAKAIN !! Tento koncert Komunisté nevydejchají a následuje vražedný článek v Rudé plátku (Rudé právo - brrrr), který má za následek zákaz činnosti!!! Novodový hon na čarodějnice začíná ! (znění článku chystáme do rubriky Proti proudu času).
TORR je u ledu a Dan - teď už přezdívaný Šakal nebo Obstaravatel pohřbů se vrací zpět do rodné Plzně. Obnovuje FATU MORGANU společně s Osvaldem a Tričlerem. Pracují na novém materiálu, z kterého světlo světa spatří demo ZOMBIE. Některé songy si bere sebou Šakal opět do TORR, ale o tom až za chvíli. Komunista nezapomíná a přesto, že vychází již zmíněné demo, název FATA MOTGANA jde na index !!! Muzikanti si ho mění na zkrácené F.A.T. s kterým se představí i přehrávkové komisi. Soudruzi si vysvětlují název jako Formace Akustického Tlaku. Skupina uspěla a tak má opět možnost brázdit celou naší krásnou zem. Šakal je v životní formě a chce hrát, skládat, psát…. Vzniká další demo, které je natočeno v tak malebném a romantickém prostoru jakým jistě plzeňské krematorium je. Nelze se divit názvu dema, které se jmenuje Ústřední spalovna.


TORR obnovují činnost a Šakal se opět vrací k TORR. Na desce ARMAGEDDON vychází mimo jiné i jeho skladby Ďáblem posedlá, Smlouva s peklem… FATA MORGANA alias F.A.T. zmírá podruhé ! Danův otec, veliký fanda muziky a manažer FATY MORGANY hledá však nové hráče. Vzniklá formace však má jepičí život a tak jmenujme jen muzikanty - Daniel Drozda - zpěv, Václav Váchal a Václav Horák - kytary, Jindra Sklenář - bass a Míra Valenta - bicí. Je připravováno demo United Fires, které však nikdy nevychází. A kyvadlo času ukrajuje všem ze života, takže se vrací první navrátilec z vojny Ajsa, který se ihned chopí mikrofonu u populárního ASTERIXU a nedlouho na to se vrací i Petr Neuman. ASTERIX nastupuje do opuštěné zkušebny, kterou vybudoval L. Švarc ve svém domku. Začíná se psát rok 1990 a máme svobodu a pijeme ji plnými doušky. A když svoboda, tak se opráší název FATA MORGANA a black metalová legenda opět vyplouvá. Nikdy nebyla podle mého názoru FATA MORGANA tak silná jako v této době. Neexistovala v našich krajích skupina. Která by si na jevišti dovolila to, co FATA MORGANA. FATU MORGANU v této době tvoří - Petr " Basa" Neuman, Roman "Ajsa" Hanzlíček, Luděk Rypl, Martin Řezáček a M. Šmejkal. Skupina šokuje fans na festivalu METAL MASSACRE v Litvínově. Skupina začíná tvořit velkou pódiovou show. Na jevišti se plazí mlha a kouř, lebky, kostra, kostelní svíce, kříže…hra světel a všemu vévodí rakev, z které při songu vylézá maskot FATY MORGANY. Skupina experimentuje i s ohněm a nechává za sebou očouzené stropy, zuhelnatělé podlahy a ohořelé opony… exploze travexu a cukru se špatně časují… Muzikanti jsou nadšení, podařil se comeback návrat se vší pompézou !


Vyhrocují se spory mezi p. Švarcem a samotnou skupinou. Začíná žabomyší válka, kdo, komu, co a kdy… Pro fandy to je nezajímavé, ty chtějí slyšet svou muziku. Přes rozchod s manažerem si ponechávají přes jeho protesty chlapci název FATA MORGANA. Skupinu je možno vidět všude tam, kde se něco děje, jako např. akce ve Starém Kolíně, kde zazní i nový hit - Obrácené kříže, který skupina později podpoří i výborným videoklipem.


Začátek roku 1992 nachází opět osiřelého Dana, který opustil TORR. Chce hrát, ale proslýchá se, že závislost, s kterou má problémy není závislostí na muzice…. Chce obnovit původní FATU MORGANU a je podporován svým otcem. Začínají další tahanice a spor o název a opět se v různých fanzinech objevují zaručené zprávy kdo, komu a co…


Samotná FATA MOTGANA však triumfálně táhne republikou. Po ní - spálená země a pořadatelé v šoku !!


Na jevišti mimo rakve skupina používá i popravčí špalek (při songu Kat přichází i sám Mistr meče v rudé kápi a dochází k exekuci - rocker Alice Cooper by jistě šílel při pohledu na divokou show FATY MORGANY, musím mu video poslat), nad pódiem se tyčí šibenice. I ona dostane během produkce svého návštěvníka. A do všeho duní black metal, valí se kouř a mlha a samotné jeviště bičují svými šlehy barevné sloupce světel… Dav šílí a dostává se do extáze. Při písni Hamty hamty "Ajsa" z ohromného pytle vyhazuje repliky dolarů s podobiznami chlapců FATY MORGANY - špičkový suvenýr!! Z rakve vystupuje maskot a kostelní svící zapaluje přímo na jevišti obrácené kříže….


V této době se točí demo Kremace ďábla a v regionální televizi je vidět klip Obrácené kříže. Po dokončení této kazety odchází Petr Beránek, kterého střídá Martin Moucha. Na konci roku ještě usedá za bicí soupravu - nikdo jiný než sám Petr "Hádes" Batěk z TUDOR. V roce 1993 skupina FATA MORGANA umírá potřetí….


Daniel "Šakal" Švarc se stále pokouší vrátit do první ligy. Natáčí vlastní projekt Zoanthropic (1991) později se pokouší o spolek Daniels, ale nikdy z těchto mráčků již nepršelo a v součastné době o něm není nic známo…


V roce 2000 se okolo "mrtvé" FATY MORGANY začínají hýbat okolnosti, maskot v rakvi nezmírá a klepe na víko svého vězení. Nejprve je to hektický čin velikého fandy Michala Filipiho, který ovlivněn hudbou FATY MORGANY připravuje materiál na TRIBUT FATÉ MORGANĚ. Celý projekt dotáhne až do konce a vzniká CD Peklo nezná vyvolených, kde hrají skupiny, které ovlivnila FATA MORGANA. Následuje článek v plzeňských novinách ohledně tohoto CD. Nedávno vychází další článek - s Petrem " Basou" Neumanem, který nepopírá, že v táboře FATY MORGANY se něco děje…


11.12.2000 v plzeňském marketu TESCO sedím se samotným Petrem a prohlížíme materiál, stovky fotografií, videa… a Petr oznamuje, že FATA MORGANA připravuje materiál a nacvičuje v nejmenovaném městečku nedaleko Plzně a fandové, jak to vypadá, tak FATA MORGANA vyrazí ke zteči v plné polní včetně rakve a nového materiálu a korouhví s nápisem BLACK METAL…. Budeme informovat …