Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

Štěpán Axman Muž, 38 let / Brno

Skladby v přehrávači

Pro přehrávání skladeb je třeba zapnutý javascript, flash plugin verze 9 nebo HTML5 kompatibilní browser.

Playlist je prázdný :(

Fanoušek Štěpán Axman si do osobního playlistu zatím nepřidal žádné skladby.

Blog

Petr a strom

Upraveno:

    Strom je zvláštní a trošku osamělá bytost, nebo tak alespoň občas působí. I když je jich v lese hodně pohromadě, stejně se může bavit jen s těmi okolo, těžko si zajde na návštěvu na druhý konec remízku nebo jen tak si zaskočí na popovídání přes mítinu. Vlastně - mítina, paseka... co asi tak znamenají ve stromím světě? Něco jako pro lidi hřbitov nebo nemocnici? I nad těmito věcmi Petr dumal, když se vraceli z procházky a on se trošku opozdil za sestrou a tatínkem. I když stále na dohled, to samozřejmě.

    Pomalu přicházeli z oblasti lesa do lučnějšího porostu, na kameny posetou cestu s vyjetými kolejemi, od traktorů, lakatošů a podobné zemědělské a lesnické mechanizace. I tak tam bylo krásně a taky zvláštní, přirodně hlasité ticho. Ve městě je pořád nějaký technický hluk, hukot provozu na pozadí, houkání sirén a troubení.

    Tady bylo slyšet jak jim pod botama vrže písek, kamínky a šustí tráva, taková ta co roste uprostřed cesty a která lechtá auta na břiše. A už bylo horko, už je nechránily stromy chladivým stínem a vůní. Zase ty stromy! Rád by měl nějaký doma, v pokojíčku. Zavěsil by na něj houpací síť a taky by mu lezl do koruny až úplně nahoru a nemusel by se bát že spadne, protože kdyby náhodou opravdu uklouzl a sletěl dolů, žuchl by leda tak do peřin v posteli. Jen musí dát bokem psací stůl, aby se o něj nepraštil. A jaký by měl z té koruny výhled, krásně na celé město, ne jako z okna, druhé patro je slabota. Takže bylo rozhodnuto, pořídí si jeden takový krásný velký strom domů. Ale jak ho tam dostat, určitě bude i hrozně těžký a navíc by asi neprošel dveřmi u bytu. Po chvilce zamračeného přemítání a drobném období paniky, že se bude muset se svým tak krásným plánem rozloučit mu to došlo. Nejjednoduším způsobem bude si takový strom v pokojíčku vypěstovat. Sice prý rostou pomalu, ale to je určitě jen proto, že venku prší nepravidelně a málo často. Když bude svůj strom zalívat několikrát denně, musí přece růst podstatně rychleji. A bude si ním povídat, už nebude osamělý, tedy ten strom a každý den mu představí nějakého svého kamaráda.

    Popoběhl a sdělil svůj plán a všechny okolnosti tatínkovi. Sestra našpulila pusu, protože trošku záviděla, že ji něco takového nenapadlo taky. Ona by ovšem, jako správná malá princezna, pěstovala pouze růže, co s nějakým stromem. Koukat se na něj pořádně nedá a navíc je špinavý, kdežto růže je krásná a vznešená, ušlechtilá a moudrá. O tu by se to panečku staralo, určitě budou o chování růží i nějaké knížky. A vůbec, ať si ten strom klidně nechá. Tatínek byl naopak nadšený a většinu cesty domů pak s Petrem probírali, jaký strom by tak byl nejlepší, na pěstování, kamarádění a podobně.

    Doma Petr běžel hned celý nadšený za maminkou, aby se jí pochlubil, co vymyslel. Maminka měla jen jednu podmínku – bude si svůj strom zalévat opravdu ale jen on sám a listí nebo jehličí bude uklízet taky jenom Petr. Bude to jeho strom, tedy ať se učí zodpovědnosti. Petr jí to samozřejmě hned svatosvatě slíbil a utíkal zase zpátky za tatínkem, aby dořešili tu závažnou věc, jaký strom to vlastně bude. A to bylo veliké dilema. Řešili, jestli jehličnan nebo listnáč. Každý voní trošku jinak a taky je rozdíl moci hrabat nádherné pestrobarevné podzimní listí nebo pěstovat v jehličí houby, zkrátka obojí má něco do sebe. 

    Přemýšleli vymýšleli, z každé strany to obraceli. Všude byla nějaká pro i proti. Potom jim pomaloučku, ale přece jen došlo, že původně se chtěl Petr hlavně se stromem kamarádit a tam přece není potřeba, aby ten druhý byl nutně takový nebo makový. Tam jde o přátelství a tak nezáleží, jestli je ten druhý listnáč nebo jehličnan.

    Hodili veškerá dilemata za hlavu a rozhodli se, že se nechají překvapit. Půjdou se zítra projít a který strom je první cvrnke do nosu, toho sazeničku si vezmou a budou se o ní starat jak nejlépe dovedou. Tedy hlavně Petr přece, jeho strom to bude, ať se učí zodpovědnosti, v tom má maminka pravdu.

Zobrazit všechny články »

Poslední přidané obrázky

Zobrazit všechny galerie

Poslední názory

Láďa

Ahoj Morybundus Band má dvě nové nahrávky ..

přeji příjemný poslech ..za kapelu zdraví Láďa ..

Zobrazit všechny názory