Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

Ertha metal / Blansko

„Poslechněte si novou skladbu Guiding Star!“

Skladby v přehrávači

Pro přehrávání skladeb je třeba zapnutý javascript, flash plugin verze 9 nebo HTML5 kompatibilní browser.

  • Guiding Star (píseň k románu Rituál) 7 ×
  • Pilgrim (single 2017) 653 ×
  • You Were There (celá, demo 2011)- DEMO (2011) 299 ×
  • Resurrected (celá, demo 2011)- DEMO (2011) 178 ×
  • Voiceless Flute (celá, demo 2011)- DEMO (2011) 107 ×
  • Dominus Hominum (celá, demo 2011)- DEMO (2011) 106 ×

Členové

Nástrojové obsazení: Kytara, Baskytara, Zpěv
Nástrojové obsazení: Kytara
Nástrojové obsazení: Zpěv, Flétna, Harfa

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

Ertha je česká melodic metalová kapela.

 

Členové:

Eyrah (basa, kytara, zpěv)
Ereis (zpěv, flétna, harfa)
Zelda (housle, flétna, zpěv)
Braňo (kytara)
Petr (klávesy)

Bio a historie

Počátky kapely leží v Brně někdy v roce 2005. Tehdy dali Eyrah a Ereis dohromady několik folkoidních písniček pro zpěv a kytaru a spolu se spolužačkou, která hrála na klavír a klávesy, se pod názvem Lost Grace pokoušeli něco z toho nacvičit přímo v učebně hudební výchovy.

Eyrah i Ereis ale brzy začali tíhnout k tvrdší hudbě, klavír i se spolužačkou vyměnili za klávesačku Lori a o něco později přešli s novým kytaristou, nemem, definitivně na elektrický zvuk. Stávající písničky prodělaly mutaci a vznikly nové, folkový nádech ovšem zůstal a podpořil ho i příchod flétnisty Růžmena. Během následujících dvou let se sehráli a vypadalo to slibně, nepodařilo se jim ale najít bubeníka, a tak na koncerty nedošlo a po čase začalo opadat i nadšení. Když se Eyrah a Ereis odstěhovali do Prahy kvůli vysoké škole, byl rozpad jen otázkou času. Přišel v létě 2008. Lori s nemem se pustili do vlastních projektů a pro Erthu začalo dlouhé a úmorné hledání nových členů.

Už na podzim téhož roku se k Ertě připojil bubeník Orvin a kytarista Marcus. Ve čtyřech se zavřeli do zkušebny a začali nacvičovat. Hledání klávesisty se ale ukázalo jako mnohem těžší. Po mnoha nezdařených pokusech skončilo až v lednu 2010, kdy se objevila Rea a kapela konečně mohla začít cvičit „naostro“. Všichni ostatní už byli slušně sehraní, díky Marcusovi přibyly i zcela nové skladby. Během jara také proběhlo stěhování do lepší zkušebny a doplňování aparatury a v dubnu přišel i poslední člen, Saňour, který se ujal fléten a mužských vokálů. Ertha byla konečně kompletní a s obrovskou energií se vrhla na secvičování.

V červnu 2010 se konal první koncert v klubu K4 v Praze. I když šlo o poměrně malou akci, ohlasy z publika byly pozitivní a kapela se s o to větší chutí pustila do další práce. Po prázdninové pauze vystupování pokračovalo, došlo i na výjezdy mimo Prahu – koncerty v Dobříši a v Brně. Playlist se průběžně rozšiřoval, téměř na každém koncertě přibylo něco nového. V prodeji také byly první ertí placky. Koncem roku se kapela na jeden víkend zavřela do studia a nahrála čtyři skladby na dlouho plánované demo.

V lednu 2011 uspořádala svou zatím největší akci, koncert v pražském Exitu Chmelnice, kde bylo vytoužené CD pokřtěno za účasti Miloše a Moniky z Demencie Mortalis. Krátce nato se ale v kapele začaly objevovat vážnější neshody a po březnovém koncertě byla ukončena spolupráce s Reou. Náhrada za ni tentokrát přišla už v květnu v podobě Arandi. V průběhu léta pak došlo k téměř kompletní obměně sestavy. Marcusův post převzal Martin a flétny se ujal Heinrich. Bicí a třetí vokál (growl) ještě nastálo obsazeny nejsou. Naštěstí má kapela spoustu schopných přátel a díky tomu se na podzim mohlo pokračovat. První koncert v nové sestavě proběhl v říjnu. A teď především makáme na písničkách, aby bylo co nahrávat na nové demo… :)