Ertha - O kapele | Bandzone.cz
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

Ertha metal / Blansko

„Poslechněte si náš nový singl Trollbound!“

Skladby v přehrávači

Pro přehrávání skladeb je třeba zapnutý javascript, flash plugin verze 9 nebo HTML5 kompatibilní browser.

  • Trollbound (singl 2020) 44 ×
  • Guiding Star (píseň k románu Rituál) 178 ×
  • Pilgrim (singl 2017) 796 ×
  • You Were There (celá, demo 2011)- DEMO (2011) 384 ×
  • Resurrected (celá, demo 2011)- DEMO (2011) 231 ×
  • Voiceless Flute (celá, demo 2011)- DEMO (2011) 145 ×
  • Dominus Hominum (celá, demo 2011)- DEMO (2011) 134 ×

Členové

Nástrojové obsazení: Kytara, Baskytara, Zpěv
Nástrojové obsazení: Kytara
Nástrojové obsazení: Zpěv, Flétna, Harfa

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

Ertha je česká melodic metalová kapela.

 

Členové:

Eyrah (basa, kytara, zpěv)
Ereis (zpěv, flétna, harfa)
Zelda (housle, flétna, zpěv)
Braňo (kytara)
Petr (klávesy)

Bio a historie

Kapelu založili Eyrah s Ereis ještě na střední škole v Brně. Původně šlo o akustický projekt pro kytaru a zpěv, brzy se však oba našli v tvrdší hudbě, přibrali další hudebníky a přeměnili styl Erthy na metal s folkovým nádechem. První sestava nesehnala bubeníka, a tak nikdy nekoncertovala a rozpadla se, když Eyrah a Ereis odešli do Prahy na vysokou školu.

 V Praze začali znovu s novými lidmi a v roce 2010, konečně kompletní, odehráli první koncerty. Ještě téhož roku nahráli čtyři skladby na „demo“ EP, které pokřtili v lednu 2011. Už v té době se ale v kapele v kapele objevovaly neshody, které vyvrcholily postupným odchodem všech kromě zakládajících členů.

 Poté se dlouho nedařilo najít plně funkční sestavu. Nově se připojivší hudebníci zpravidla zase odpadli nejpozději po pár společných koncertech. Tento nešťastný stav se nakonec protáhl na několik let a značně zbrzdil další vývoj kapely i tvorbu nových skladeb. Přesto se řada věcí podařila – kapela poprvé hrála v zahraničí a navázala spolupráci, která v určité podobě trvá dodnes, například s kytaristou a skladatelem Gregem Jonsonem a samozřejmě s houslistou Zeldou.

 Zlom přišel s těhotenstvím zpěvačky Ereis. Po jeho oznámení se sestava scvrkla na Eyraha, Ereis a Zeldu a bylo otázkou, zda Ertha bude pokračovat a jak. Na nějakou dobu se činnost kapely omezila na komorní akustické zkoušky ve třech s miminem. Ereis začala hrát na harfu, Zelda přidal příčnou flétnu a Eyrah se vrátil ke kytaře. Nakonec se ale rozhodli to zkusit ještě jednou.

 Tak se začala pomalu rodit současná sestava. Klávesák Petr přišel v létě 2016. O rok později šla kapela do studia a nahrála singl Pilgrim, na kterém s kytarou hostoval Tonda „Gabriel“ Buček z kapely Rosa Nocturna. Krátce nato se objevil kytarista Bran. Bubeníka se dlouho najít nedařilo, a tak – poučena z dřívějších nezdarů – Ertha na jaře 2018 vyrazila opět na koncerty v neúplném složení. Asi největším úspěchem této sezóny bylo vystoupení na šestém ročníku festivalu Folk Metal Fest v Tišnově. Koncem roku ovšem bylo nutné koncertování opět na čas přerušit.

 Druhou rodičovskou pauzu kapela ustála bez úhony a rozhodla se ji pojmout jako tvůrčí volno. Začal se rodit plán na dlouhohrající album a v létě 2019 vznikly první studiové nahrávky. Práce na albu pokračuje a na jaře 2020 se kapela vrací i ke koncertování. Mezitím připravuje vydání singlu jako předzvěst alba. Vypadá to na pěkně nabitý rok.