Der Šenster Gob - O kapele | Bandzone.cz
BZ si odteď na mobilu užijete lépe díky partnerovi redesignu GoGEN.

Der Šenster Gob klezmer-world music / Praha

Playlist kapely
0:00 / 0:00
 • Bosý cigán (NOVÉ)
  Dža mange hop
 • Nifty's freylach (NOVÉ)
  Dža mange hop
 • Ja vstretil děvušku (NOVÉ)
  Dža mange hop
 • Gypsy Colours
  Koláče
 • Šaštyl (LIVE)
  Nezařazeno
 • Ma maren ma (LIVE)
  Nezařazeno
 • Mazel Tov
  Live in Brno
 • Zvony
  Der Šenster Gob + Dála
 • Duj duj
  Live in Brno
 • Aj Marička Čičeri
  Live in Brno
 • Murka
  Der Šenster Gob + Dála
 • Cigany Himnusz
  Der Šenster Gob + Dála

Členové skupiny

Nástrojové obsazení: Kontrabas
Nástrojové obsazení: Flétna, Jódlování
Nástrojové obsazení: Kytara

Kontakty a odkazy

Z důvodů ochrany proti spamu jsou kontakty skryté a chráněné captchou. CAPTCHA je většinou různě zdeformovaný obrázek obsahující text, který má ověřit, zda u počítače sedí člověk anebo jde o robota. Robot totiž nedokáže rozpoznat text, který se na obrázku nachází. CAPTCHA slouží k tomu, aby automatizovaní roboti neposílali nevyžádanou poštu (tzv. spam) na uvedené emailové adresy.

Dodatečné info

Der Šenster Gob je pražská akustická kapela hrající romskou, židovskou a balkánskou hudbu, cestující při tom po celé Evropě v romantickém zeleném karavanu. Jejich styl se pohybuje od starých klezmerových nápěvů po novější romské jazzově laděné písně. Hrají s energií a invencí, ale také ctí tradice. Během dne je můžete občas potkat při buskingu v ulicích krásných měst, a večer možná zahrají ve vašem oblíbeném baru nebo koncertní síni. Přijďte a nebudete litovat!

 

Složení:

Matěj Heinzl ......................................... klarinet, saxofon, zpěv

Juraj Stieranka / Martin Sochor ........... housle, zpěv

Jan Vítů ................................................ kytara, zpěv

Vojtěch Vasko ...................................... kontrabas, zpěv

 

Jsme taky na Facebooku: www.facebook.com/DerSensterGob

a na naší stránce dersenstergob.eu

Bio a historie

Na počátku byl Jiří a Vojtěch, Jiří hrál na flétnu a Vojtěch na akordeon a chtěli společně hrát klezmer. Proto zavolali Žofiina kamaráda Jana, s kterým se seznámili na Kozím mejdanu v Milkovicích coby s člověkem, který zná nejvíc písniček na světě a který hraje na kontrabas. Jen ovšem neměl kontrabas, a tak si půjčil Vojtěchův a Jiří se zase nenaučil na klarinet, a tak hrál klezmer na flétnu, což bylo divné, ale o to zajímavější.

Tak spolu tito tři braši hráli celý podzim a zimu po Praze a jejím okolí, a až na jaře roztál sníh, vydali se přes Holandsko a Normandii do Bretaně na festival k Jeanovi z Les Poissons Voyageurs. To bylo tuze pěkné, ale měli na to celé jenom dva týdny, takže když se vraceli přes Švýarsko zpátky, musili si poněkud pospíšit. Proto se rozhodli v létě si cestu zopakovat, ale vyhradili si na to tentokrát celý měsíc.

Protože se jim to cestování tak zalíbilo, postavil si Vojtěch v zimě veliké zelené obytné auto (ještě větší, než měl Jean) a vydali se hnedle do severního Švédska na festival Umefolk. Tam ovšem již Jiří nevyrazil, neboť se mezitím stal pivovarníkem, a proto za něj zaskočila tamta Žofie, jsouce ovšem také výtečnou flétnistkou. Tak projeli Skandinávii a cestou zpět ještě pobaltí, náramně si to pochvalovali a dušovali se, že se do pobaltí musejí vrátit.

Hned v létě se tedy vydali s tím velkým autem do pobaltí. Protože ale Jiří vařil to výborné pivo a Žofie měla svých legrací dost, řekli Vojtěch a Jan Dálovi a Bohdanovi, aby jeli na ten výlet s nimi. Dála totiž byl knoflíkový harmonikář, který překládal texty různých romských a ruských písniček do češtiny a vůbec byl takový šikovný, no a Bohdan přezdívaný turboklarinet - co si budeme povídat. A tak zase tihle čtyři celý měsíc jezdili po Polsku, Litvě a Lotyšsku a byli by až do Estonska dojeli, kdyby nebyli cestou potkali tolik dobrých lidí a všude se nezdrželi.

Aby ale byla nějaká změna, přišla místo Dály, jeho akordeonu a charizmatického hlasu do kapely Anežka, její housle a charizmatický hlas. S ní Der Šenster Gob během zimy důkladně procestoval Československo. Jakmile roztál v červnu sníh, zabrousili hudební cestovatelé také do Bavorska, ovšem tehdy bez Bohdana. On totiž Bohdan je Ukrajinec, a ti Ukrajinci jsou asi hrozně nebezpeční, a tak musejí vždycky ve stanovený termín chodit na cizineckou policii ukázat, že mají taky na krku hlavu, a taky vyřizovat si různé zvláštní papíry, aby měli za co platit, protože jsou taky asi i hrozně bohatí, a tak Bohdan nemohl do Bavorska.

Mohl ale potom v létě, a proto kapela hned po festivalu, kterým v Praze oplatila Jeanovi jeho tehdejší pozvání, provedla okružní jízdu kolem Rakouska, a to sice skrze Bavorsko, Švýcarsko, Itálii, Slovinsko, Maďarsko a Slovensko (jen ne přes Rakousko, protože to byla cesta kolem Rakouska). Ten náramný výlet se líbil všem kromě kapely Cirkus Problem, v které taky Bohdan hrál a která se zrovna výborně proslavila skrze propagaci whisky, pročež měla před sebou množství koncertů, nahrávání alba a podobných kratochvil, které vedly až k tomu, že chudákovi Bohdanovi zakázala jet na podzim do Bretaně.

V Bretani už ale bylo domluveno mnoho koncertů, a proto se na Bohdanovo místo postavil Matěj, osvědčený klarinetista kapely Les Gars d'en Bas, v níž také Vojtěch hraje. Matěj ovšem umí taky na saxofonový tenor, ale vlastně Bohdan zase uměl také na ukrajinskou flétnu. No ale každopádně - takhle se to všechno za ty uplynulé čtyři roky seběhlo. A na současném konci je album Koláče a další cesty, koncerty, na ohni pečené ryby atp.