Benefit - O kapele | Bandzone.cz

Benefit rock / Praha

Playlist kapely
0:00 / 0:00
  • Zpověď
    Nezařazeno
  • Lakomec
    Nezařazeno
  • Pověz co čekáš
    Nezařazeno
  • Smolíček pacholíček
    Nezařazeno

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

Historie našeho souboru se začala psát v druhé polovině minulého století, v období po doznívající květinové generaci woodstockých mániček. Jimmy Hendrix byl mrtev a první příčky v rockových hitparádách začali osidlovat pařani jako Deep Purple, Black Sabbath, Zeppelíni a jiná obdivuhodná stvoření, která díky své originalitě, genialitě a okázalému vystupování vepsala navždy svá jména velkými písmeny do kronik rockových legend!
Právě v oněch časech se poprvé ve zkušebně potkávají: Láďa Čepelák - kytara, Honza Kavale - basa, Karel Jenčík - bicí, Honza Leš - zpěv a Vodička - doprovodná kytara. Jméno svému právě zasazenému stromu dávají podle slavné desky irských Jethro Tull - BENEFIT. Zanedlouho poté začínají dobývat pražské kluby na Novodvorské a Proseku. Do kapely přichází klávesista Stalin Popovič a hraje se výhradně převzatý materiál od výše zmiňovaných celků včetně opomenutých Uriah Heep. Sedmdesátá léta se přelévají do své druhé poloviny, někteří členové však vidí svou hudební budoucnost jinak a odcházejí na profesionální dráhu. Čepelák k Janě Kratochvílové a Kavale se připojuje ke skupině Františka Ringo Čecha se kterým sdílí slavnou Schelingerovu éru.
Postu šéfa skupiny se ujímá Popovič a doplňuje sestavu o nové členy, jimiž jsou: Tonda König - bicí, Milan Soták - kytara a z pražské Galaxie (zpívá v ní i Jirka Obst!) přichází Pavel Socha - basa. Místo Leše se za mikrofonem objevuje zpěvák Jiří Petrůj, jehož barva hlasu je nápadně podobná Kenovi Hensleymu, centrálnímu mozku Uriah Heep, jejichž tvorba tvoří většinu tehdejšího repertoáru skupiny. V té době se tomu sice ještě tak neříká, ale Benefit docela úspěšně funguje jako dnes tolik populární revival. Kapela dále jezdí po zábavách a čajích a sází na vokálnost většiny muzikantů.
Tehdy nastavá období neustálých personálních změn a hudební turistiky - Popovič opouští Benefit i republiku a emigruje do U.S.A. Tonda König se vrací ke konkurenčnímu Orientu, který je ale stejně s Benefitem nebývale provázán. Ostatně kdysi v něm hrával Milan Soták, ale i nový benefiťák zpěvák Jirka „Tkanička" Stach. Za bicí usedá nová tvář v podobě Milana Viplera, který nejspíš tehdy vůbec netuší, že zde s krátkou pauzou vydrží přes 20let (a stále se drží!J). Záhy z postu baskytaristy odchází Pavel Socha a nahrazuje ho fešák Evžen „Eda“ Hoffmann. Neposedný Tkanička však opět mění soubor a po jeho návratu k ORIENTU, BENEFIT angažuje hned dva vokalisty. Prvním z nich je Pavel Roth (Zahrada ticha - vzpomínáte?), tím druhým Šváňa.Ti se však též dlouho nezdrží…
Neopomíjejme fakt, že se v našem vyprávění nacházíme na přelomu osmdesátých let a rockový svět drží pevně v opratích N.W.O.B.H.M. (nová vlna britského heavy metalu), jejíž vlajkovou loď se svými tématickými alby a scénickou show kormidlují Iron Maiden a Judas Priest, které následuje celá armáda nesmrtelných (že pane DiMaio?)! Benefit však zůstává věrný svým hard rockovým kořenům, což se časem ukáže jako zlatá volba a díky tomu se nezadržitelně řítí do období své největší slávy…
Sestava se na nějaký čas ustaluje a Milan Vipler - bicí, Milan Soták - kytara, Evžen Hoffman - basa, navrátivší se Jirka Stach(!) - zpěv a poprvé v dresu Benefitu zpěvák Galaxie Jirka Obst nenechávají nikoho na pochybách, že patří mezi elitu naší zábavové scény. Vzhlíží se především v newyorkských KISS a koncerty dostávají úplně nový rozměr. Jeviště se mění v peklo na zemi otřásáno travexovými náložemi, sloupce ohňů olizují strop a z mlhy vystupují hráči ve stylových kostýmech s make-upem slavné čtyřky. To vše je umocněno kvalitní zvukovou aparaturou, která na tehdejší poměry nemá obdoby! Celý cirkus vzbuzuje u fanoušků davové šílenství a zajišťuje Benefitu na dlouhou dobu vyprodané sály. Hrají se kusy jako Love gun, C´mon and love me, Strutter, I was made for lovin´you, Black diamond… kapela ale nezapomíná ani na další hvězdy, takže z reprobeden zároveň duní i největší hity AC/DC, Status Quo, Sweet, Styx…- všechny výhradně s českými texty od dvorního textaře Jirky Obsta, jehož refrény si zpíváte dodnes. To vše má ale samozřejmě i svou stinnou stránku a soubor přichází do střetu s tehdejším režimem. V Rudém právu (ano, ano dnes pouze Právo) se o nich píše coby o fašistech (cenzorům nejspíš leží v žaludku ty dvě známá ostrá „S“ v názvu jejich vzorů), většina muzikantů je nucena nejednou navštívit proti své vůli Bartolomějskou ulici (sídlo tehdejší Státní tajné bezpečnosti) a Benefit má na nějaký čas útrum.
Po řadě nesmyslných obvinění se kapela opět reinkarnuje, nicméně Tkanička skupinu opouští - především kvůli své nemoci, které zanedlouho poté podléhá. Na jeho místo nastupuje bouřlivák Dany „Zepelin“ Horyna a Milan Vipler na krátkou dobu odchází k další s Benefitem svázaných kapel, a tou je Markýz John. Za bicí soupravou na záskok usedá drummer tehdejšího Vitacitu, a aby těch personálních změn nebylo málo, svůj odchod avizuje i kytarista Milan Soták, načež se zpět vrací Milan Vipler. Nedisciplinovaný Zepelin, dnes již proslulý jako synonym pro sebedestrukční životní styl - sex, drogy a rock´n´roll (Dany jak to děláš, že ještě žiješ?J) opouští Benefit také.
Vedle Jirky Obsta přichází druhá pěvecká posila, a to z řad kapely Acilpirin - Vláďa Koudelka, který díky svému okázalému vystupování a neúnavnému pohybovému projevu okamžitě dostává přezdívku „Gumáček" (…pane Koudelka neskákejte tak vysoko, nevejdete se nám do záběru…J). Všichni členové však již cítí, že doba přece jen pokročila a inspirováni úspěchem skupin jako Bon Jovi, po dlouhé době opět angažují klávesistu.
Je jím Jirka Zoul, do té doby působící v jazzrockové formaci Graham a přivádí sebou velmi nadaného kytaristu Luďka Bendu. Ukáže se, že Jirka je kromě klávesisty i výborný zpěvák, ale hlavně má dispozice i pro psaní vlastního materiálu, takže z repertoáru Benefitu částečně mizí písně Kiss a AC/DC a nahrazují je vlastní věci Budík, Krásně svůdná, Přepadenej láskou, Dům dětských duší nebo Zpověď, doplněné o hity Bon Jovi (You give love a bad name - Rebel), Gary Moore (Over the hills and faraway - Pod Šibenicí) a dalšího z řady amerických zmalovaných maškar Alice Coopera (Bad of nails - Postel plná hřebů) - začíná se tak psát další, neméně slavná éra skupiny Benefit.
Sestava natáčí již zmíněné vlastní skladby ve studiu Petra Jandy a nahrávky i kapela se dostávají do širšího podvědomí hlavně díky jejich uvedením v rádiích. V té době vznikají i legendární pohádky, bez kterých si dnes Benefit nedokáže nikdo představit - k již starší Šípkové Růžence přibývá Hloupej Honza, Baba Jaga, O Smolíčkovi a Hrabě Drákula, doplněné o převleky a scénickou show v podání obou zpěváků. Nadšení fanoušků nebere konce...Tato sestava se drží až do roku 88, kdy odchází Jirka Obst a kapela dále pokračuje pouze s Gumáčkem. Následuje celá řada koncertů včetně pražské Lucerny, ale jak už to tak chodí - jednou jsi dole, jednou nahoře…
S příchodem let devadesátých se začínají časy měnit. Nejen že padl režim, otevřeli se hranice a nastal nezastavitelný příliv anglo-saské produkce jak v podobě přeplněných obchodů s hudebními nosiči a k prasknutí vyprodanými stadiony (ano, bylo to to, o čem jsme snili…), ale zároveň i lačnost po rockové hudbě pomalu ustupovala kamsi za horizont. Zábavnímu průmyslu začaly kralovat dýdžejové a jen díky grunge kapelám jako Nirvana, Pearl Jam, Alice in Chains a jejich neopunkovým odnoším se zvuk elektrické kytary ze scény zcela nevytratil.
Benefit začal postupně přicházet o většinu muzikantů, ať už z osobních důvodů - Evžen, Gumáček, Jirka, či kvůli zdravotním problémům - Luďek, který boj se svou nemocí prohrává a krátce nato odchází i z tohoto světa (určitě se na nás dnes z té neskutečné výšky díváš - děkujeme a vzpomínáme!). Mohlo by se zdát, že zde náš příběh končí, ale nenechte se zmýlit...
Bubeník Milan Vipler nese prapor Benefit hrdě dál. Po neustále se měnícím obsazení - jmenujme alespoň Luboše Brenera, Petra Kubu, Pavla Sádlíka, Emila Smatanu (ex-Markýz John), který také přispívá kapele vlastní tvorbou (Vrátit zpátky, Zase si šílená…), se sestava na nějaký čas ustálila a natáčí roku 95 ve studiu Bellatrix své první oficiální studiové album s pracovním názvem Holomajzna I. Na desce hrají: Milan Vipler - bicí, Mirek Půček (dříve též Markýz John) - zpěv, Vláďa „Géza“ Švanda - kytara, Pavel „Chozé“ Jurda (oba dva ex-BOSS), Zdeněk „Kamzík“ Kaucký - klávesy a Páďa - kytara - většinu jeho partů však natáčí Géza a Páďa mizí neznámo kam. Později je údajně spatřen s lokální kapelou, která si říká Fuck off (!).
Uvolněné místo kytaristy však dlouho prázdné nezůstává a do Benefitu přichází tehdy sotva osmnáctiletý žák Vládi Švandy Artur Masný… Nastává klasický tancovačkový kolotoč, během něhož kapela obráží štace od Klatov až po Chlumec a hraje výběr toho nejlepšího z osmdesátých a devadesátých let, včetně nesmrtelných pohádek. Během dvou let opět opouští většina hudebníků své posty a soubor několik týdnů hraje pouze ve třech: Milan Vipler - zpěv, bicí, Chozé - basa, Artur - kytara. Situace se mění až s příchodem kytaristy Pavla Procházky a Benefit natáčí svůj druhý studiový počin Live 98, který sice nemá oficiální čárkový kód, nicméně fanoušky skupiny je přijat stejně dobře jako předchozí deska. Zanedlouho odcházejí kvůli osobním problémům Artur a Chozé, čímž se otevírá prostor pro nostalgický návrat starých pardálů a Benefit hraje necelý rok ve staronovém obsazení: Milan Vipler - bicí, Milan Soták - kytara, Evžen Hoffmann - basa, Jirka Obst - zpěv, Dany Horyna - zpěv a ponechávají mezi sebou i mladšího kolegu kytaristu Pavla Procházku. Z tohoto období je též pořízen videozáznam, který se prodavá na zábavách.
Jak už to tak bývá, hudebníci stále přicházejí a odcházejí, a tak se hříčkami osudu do Benefitu vrací nejen nezapomenutelný Gumáček, ale i Jirka Zoul a Artur Masný. Začátkem roku 2002 opouští kapelu Evžen a Pavel a po příchodu nového basáka a supertýpka Vendy „Merlina“ Kalaše sestava konečně vykrystalizuje do podoby jak ji znáte dnes.

Bio a historie

Nová doba - 150,- Kč
CD - nová doba 1. Pověz co čekáš
2. Na svědomí si to neberu
3. Lakomec
4. Vrátit domů zpět
5. Umělec
6. Smolnej den
7. Víkend
8. Pozvání
9. Zpívá s námi celý svět


   
  Pohádky a balady 150,- Kč
CD - pohádky

1. Rockin all over the world
2. Dobrou noc
3. Dvě tváře světa
4. Na kolenou
5. Slzy nejsou láskou
6. Zase jsi šílená
7. Tenhle rock and roll je náš
8. Vrátit zpátky
9. Zpověď
10. Máme den
11. Hrabě drákula
12. Hloupej Honza
13. Šípková Růženka
14. Smolíček pacholíček
15. Baba Jaga

   
  Benefit 98 150,- Kč
CD - benefit98

1. První láska
2. Tak si ji vezmi
3. Tam dál
4. Dobrou noc
5. Dvě tváře světa
6. Na kolenou
7. Démon
8. Matka zem
9. Zase jsi šílená
10. Rockin all over the world
11. Slzy nejsou láskou

   
  Benefit 95 150,- Kč
CD - benefit95

1. Dalši den bez tebe
2. Krásně svůdná
3. Přepadenej láskou
4. Vrátit zpátky
5. Zpověď
6. Zpívá s námi celý svět
7. Dneska máme den
8. Hrabě Drácula
9. Hloupý Honza
10. Šípková Růženka
11. Smolíček pacholíček
12. Baba Jaga

Komplety (možnost libovolně kombinovat CD z nabídky):
2ks CD: 280 Kč
3ks CD: 400 Kč
4ks CD: 500 Kč
Poštovné a balné: 100 Kč


CD lze objednat na e-mailu:

prodej@benefit-rock.com


Copyright © 2006 - 2007 EKdesign.cz