Alasdair Bouch - O kapele | Bandzone.cz

Alasdair Bouch alternative-acoustic / Praha

Playlist kapely
0:00 / 0:00
 • Gravedigger
  Go Forth!
 • Missed A Word
  Go Forth!
 • Any Way I Can
  Go Forth!
 • The Prophet
  Third Time Lucky
 • Third Time Lucky
  Third Time Lucky
 • Damned If I'm Right
  Third Time Lucky
 • Fill My Time
  Second-hand Lullabies
 • Keep It Hid (demo version)
  Second-hand Lullabies
 • Charlie Parker's Postcard
  First Person Singular
 • Plain Girls
  First Person Singular

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

UK singer-songwriter Alasdair Bouch is a musical chameleon. From the alternative folk-blues of his debut album 'First Person Singular', via the raw soul & hook-laden power-pop of his sophomore release 'Second-hand Lullabies', to the old-school rhythm 'n' blues & drivetime rock of his third offering 'Third Time Lucky', he continues to wow audiences & confound expectations. His latest album, 'Go Forth!' marks a return to his roots, with a mature, acoustic Americana vibe in hymns to nature, love & death. He has taken his genre-defying original material all over the world, embellished with stories from life on the road, with an average of 150 concerts and festivals a year.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

'Britský skladatel, kytarista a zpěvák, Alasdair Bouch, ve své hudbě navazuje na anglické písničkářství založené na textu, koketuje s novým pojetím blues i lehkým rockem. ...V pomalejších a procítěných písních je slyšitelný odkaz na irského zpěváka a kytaristu Glena Hansarda. Autor však pojímá hudbu po svém. Obrací se na starší vlivy blues i písničkářské tradice a folku v novém hávu. Album je vystavěné hlavně na nevšedních a promyšlených textech, které se stávají největší výšinou.'  Adriana Semlová, musicweb.cz

'Koncerty Alasdaira Bouche jsou skvělým odpočinkem od starostí všedních dnů. Alasdair dokáže s publikem úzce svázat, čímž představení nabírají osobního rázu. O tom jak skvělý je Alasdair hudebník se mohou přijít přesvědčit všichni ti, co milují duchaplné texty a anglické písničkářství.'  Ondřej Smolka, Novinky.cz

Britský zpěvák a skladatel Alasdair Bouch žije v Praze. Jeho vlastní písně zahrnují alt-folk, melodický power-pop a blue-eyed soul. Jeho vysoce osobní texty a vášnivé podání písní nejlépe popisuje 'confessional blues'. Posluchejte svoje první album 'First Person Singular' a druhi 'Second-Hand Lullabies'.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Listen: http://www.reverbnation.com/alasdairbouch

Watch: http://www.youtube.com/user/delovacz

Follow: http://www.facebook.com/alasdairbouch

Tweet: https://twitter.com/AlasdairBouch

Buy: http://itunes.apple.com/us/artist/alasdair-bouch/id359922779

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Booking:  alasdairworks[at]gmail.com

Join the mailing list:  alasdairworks[at]gmail.com

Join the street team:  alasdairworks[at]gmail.com

Bio a historie

With over 20 years of live experience, golden-voiced UK singer-songwriter and multi-instrumentalist Alasdair Bouch has built a reputation as a songwriter's songwriter. Honing his craft and charismatic stage presence in venues as far-flung as New Zealand, Laos and Wales, his melodic, hook-filled anthems and trademark confessional, autobiographical tone have won him fans across the globe. Since kicking his day-job to become a full-time musician 6 years ago, Alasdair has released 4 critically-acclaimed albums, touring regularly in Germany, Austria, Poland, France, Belgium, UK, Switzerland and the Czech Republic.