ivši - O kapele | Bandzone.cz

ivši electronica-folk / Brno

Playlist kapely
0:00 / 0:00
 • AdvENtni aLbA
  i vši
 • Neboj se moje milovaná
  i vši
 • Oknem se blíží vůně tújí
  i vši
 • Obklopeni nenávistí
  i vši
 • Ladinovi H.
  i vši

Členové skupiny

Nástrojové obsazení: Kytara, Doprovodný zpěv

Kontakty a odkazy

Z důvodů ochrany proti spamu jsou kontakty skryté a chráněné captchou. CAPTCHA je většinou různě zdeformovaný obrázek obsahující text, který má ověřit, zda u počítače sedí člověk anebo jde o robota. Robot totiž nedokáže rozpoznat text, který se na obrázku nachází. CAPTCHA slouží k tomu, aby automatizovaní roboti neposílali nevyžádanou poštu (tzv. spam) na uvedené emailové adresy.

Dodatečné info

Desku ´i vši´ koncertně hrají:

Tomáš Šenkyřík-zpěv, kytary (Cymbelín)

Tomáš Vtípil-housle, noise, elektronika, zpěv (Urband, DG 307, Načeva, ....)

Marie Puttnerová-zpěv (Jablkoň, Půljablkoň, Kein Art Ensemble,...)

Tomáš Hradil-el. kytara, zpěv (Los Perdidos, Heda Pěňová, ...)

Recenze:

http://www.tyden.cz/rubriky/kultura/hudba/blizkovychodni-sanson-a-setkani-nad-nezne-barbarskou-poezii_332033.html#.VWRX6EZ8qk0

http://hudba.proglas.cz/detail-clanku/senkyrik-jirous-vtipil-i-vsi-recenze-cd.html

http://www.christiania.cz/blogs/milanhaussmann/senkyrik-jirous-vtipil-%E2%80%93-i-vsi-%E2%80%93-recenze

Bio a historie

  Čtrnáct zhudebněných básní Ivana Martina „Magora“ Jirouse zařadil na své nové album Tomáš Šenkyřík, dlouholetý kapelník skupiny Cymbelín. Na hudební složce alba spolupracoval, desku produkoval a za mixážním pultem seděl Tomáš Vtípil, o kterém Šenkyřík říká: „Mám rád jeho hudbu. Má křídla, hravost, je nekompromisní a odvážná.“ Jako hosté v jednotlivých písních účinkují například Tomáš Hradil (Los Perdidos, El Chupacabra, Heda Pěňová), Ivan Manolov (mj. Děti kapitána Morgana, DG 307), Marie Puttnerová (Půljablkoň, Cymbelín) nebo Pavel Všianský (Hoochie Coochie Band).

Tomáš Šenkyřík se před dvaceti lety poprvé setkal s Magorovou poezií, která okamžitě začala rezonovat v jeho hlavě. O několik let později zhudebnil báseň Panně Marii s děťátkem (vyšla v roce 2001 na albu Cymbelínu Kolem osy). Líčí: „Nahrávku jsme zavezli Magorovi do Prostředního Vydří, ale nebyl doma, a tak jsem ji položil na parapet za okno. Asi po dvou letech jsem Magora potkal v Roxy, a on nadšeně mluvil o tom, jak jsem ji zhudebnil. Byl jsem z toho v euforii…“ Po několika dalších setkáních Magor Tomášovi dovolil zhudebnit cokoli z jeho básní. Myšlenku celého alba, které by bylo současně holdem Jirousově poezii, mu nakonec pomohl realizovat Tomáš Vtípil – svými radami i konkrétními nástrojovými party (od houslí přes bicí po elektroniku).

V Magorových básních se objevují hyeny, šakalové a vlkodlaci, stejně jako andělé s Pannou Marií. Najdeme mezi nimi modlitby plné pokory a vroucnosti (Obklopeni nenávistí), miniaturní příběhy (Kateřina řekla), ozývají se v nich cikády i klepání kos (Ladinovi H.), cítíme z nich libé vůně (Oknem se blíží vůně tújí) i nepříjemný zápach (Flétnista na hnoji). Díky hudební složce, která je na albu stejně důležitá jako poezie, básně navíc dostávají nové významy a možnosti čtení či poslouchání.

Tomáš Šenkyřík (* 1972) vystudoval muzikologii a estetiku na FF MU v Brně. Se skupinou Cymbelín natočil alba Cymbelín, Kolem osy a Těba. Je autorem elektroakustické skladby inspirované četbou deníku Anny Frankové. Několik let působil jako etnomuzikolog v Muzeu romské kultury v Brně, podílel se například na albu lidových písní olašských a usedlých Romů Giľa Ďíla Giľora. Tomáš Vtípil (* 1981) byl mimo jiné členem skupin Čvachtavý lachtan a cs_zvuk, spolupracoval s brněnským básníkem Jaroslavem Erikem Fričem. Působí v kapele DG 307, věnuje se jazzové improvizaci a s písničkářem Marcelem Křížem spolupracoval na jeho albu Buskers Burlesquers.