Deathstars - Úvod | Bandzone.cz
BZ si odteď na mobilu užijete lépe díky partnerovi redesignu GoGEN.

Deathstars metal-metalcore / Benicassim, Spain

Playlist kapely
0:00 / 0:00
 • Deathstars - Via The End
  Nezařazeno
 • Deathstars - The Mark Of The Gun
  Nezařazeno
 • Deathstars - Death Dies Hard
  Nezařazeno
 • Deathstars - Night Electric Night
  Nezařazeno
 • 01 - Deathstars - Chertograd
  Nezařazeno

Kontakty

Z důvodů ochrany proti spamu jsou kontakty skryté a chráněné captchou. CAPTCHA je většinou různě zdeformovaný obrázek obsahující text, který má ověřit, zda u počítače sedí člověk anebo jde o robota. Robot totiž nedokáže rozpoznat text, který se na obrázku nachází. CAPTCHA slouží k tomu, aby automatizovaní roboti neposílali nevyžádanou poštu (tzv. spam) na uvedené emailové adresy.

Novinky

Video for 'All The Devils Toys' from the new DEATHSTARS album 'The Perfect Cult'.

Youtube Video HdZlAt1IyyAYoutube Video HdZlAt1IyyA

he Swedish industrial rock band DEATHSTARS returns with a blast when they release their long anticipated fourth studio album »The Perfect Cult«. 

While their predecessor, 2009's »Night Electric Night« was spawned with the band fairly off the hook of their »Termination Bliss« touring cycle, only to see the band hitting the road yet again. For the upcoming new output, DEATHSTARS finally managed to give themselves the needed time span to work in a "calm and methodic manner, fully exploring the music writing process which resulted in the most dramatic Deathstars album to date."

Besides their many headlining tours around the world over the years, the band also joined RAMMSTEIN's sold out arena streak for their "Made In Germany 1995-2011" European Tour 2011/2012. At the same time they released »The Greatest Hits On Earth«, a compilation presenting a decade of their tracks, released via Nuclear Blast. 
»The Perfect Cult« has been captured in several studios: drums, guitars and bass were recorded in Bohus Sound Recording, Kungälv Sweden, vocals in Gig Studios in Stockholm, Sweden and keyboards, orchestration and editing was done in Black Syndicate, Stockholm. While the mix as usual was handled by legendary Stefan Glaumann (RAMMSTEIN, WITHIN TEMPTATION), guitarist/keyboardist Nightmare took

Zobrazit všechny novinky

Nově přidané fotky

Zobrazit všechny galerie

Nově přidané videa

Zobrazit všechna videa

Poslední názory

Lubomirhotovy

Death -smrt -je to dábel a satanáš a co s tímhle vrahem miliard -máme do činění-je třeba volat Ježíše -aby i vás pánové vykoupil ze spárů toho dábla a padlého Lucifera...je to sprostej cynik a lhář...Kristovec a rock.misionář L.H.

Zobrazit všechny názory