Cermaque - Novinky | Bandzone.cz

Cermaque folk-alternative / Praha

Sledovat

Bandzone.cz Tip týdne

14. ledna 2013
Playlist kapely
0:00 / 0:00
  • Gamebook (EP Zastávka v čase, 2019)
    Nezařazeno
  • Milostný dopis kosmické sondě Curisosity (EP Zastávka v čase, 20
    Nezařazeno
  • Neboj /CD Neboj, 2017/
    Nezařazeno
  • U nás (CD Teorie dospělosti, 2018)
    Nezařazeno
  • Antoníne (singl CD Rodinné album,2014)
    Nezařazeno
  • Teorie dospělosti (CD Teorie dospělosti, 2018)
    Nezařazeno
  • Stříbský mlýn ( CD "DIVOZEMÍ")
    Divozemí
  • Podzime (CD Teorie dospělosti, 2018)
    Nezařazeno
  • Havlovy děti (CD Neboj, 2017)
    Nezařazeno
  • RACCI (radio edit z desky GRAVITACE, 2016)
    Nezařazeno
  • Saracén (CD Gravitace, 2016)
    Nezařazeno
  • Kokosovej suk (Rodinné album, 2014)
    Nezařazeno
  • LITOST (CD DEMON V PARIZI)
    Nezařazeno
  • AGITKA (CD DEMON V PARIZI)
    Démon v Paříži
  • Lorca ( CD "DIVOZEMÍ")
    Divozemí
  • ZAHRADNIK A EVZENIE (CD DEMON V PARIZI)
    Démon v Paříži
  • Vodka ( CD "DIVOZEMÍ")
    Divozemí
  • ANEZKA (CD DŮM SLZÍ)
    DŮM SLZÍ
  • Znamení fénixe ( CD "DIVOZEMÍ")
    Divozemí
  • U stínu Marie panny ( CD "DIVOZEMÍ")
    Divozemí
  • Julia (Cd Přítel holubů)
    Přítel holubů
  • námaha naděje(CD Přítel holubů)
    Přítel holubů
  • Valentynska rezna /zive z radia Proglas 10.3.2010/
    Nezařazeno
  • Svatebni pisen (CD Pritel holubu)
    Přítel holubů
  • Neviditelny (CD Pritel holubu
    Přítel holubů
  • DUM SLZI (CD DŮM SLZÍ)
    DŮM SLZÍ
  • Čejčí_pláč (živě 26.1.2011 v kavárně Trojka)
    Nezařazeno
  • Svata /zive z radia Proglas 10.3.2010/
    Nezařazeno
  • SLUNOVRAT (CD DŮM SLZÍ)
    DŮM SLZÍ
  • Temni bozi /zive z radia Proglas 10.3.2010/
    Nezařazeno
  • Sapito /zive z radia Proglas 10.3.2010/
    Nezařazeno
1 2 3 4 5 6 79111315 16 17 18 19 20 21 22 23 24 252729323640455157636872757779 80 81 82

ortel

ORTEL

vtom jak reflektor zas osvítí tě měsíc
a náhle nevíš vůbec nic
noc, je živá - a co víc - je březí
když vylézá zpod vík popelnic

která jako víka lidských rakví
klapou podél lesklých pohřebišť
rostou pořád k nebi - a smrťák ví
že tak mají k hlíně čím dál blíž

je težké najít shodu v legraci
když jedni řeší v práci
prokrastinaci
a druzí mají patnáct, dvacet minut
na cígo, oběd a na latrínu
kde kovem o kov
v nastřádané zlobě
ryjí na svůj okov
vlastní věštby době

světu, co z jedné strany rezne
a z druhé se leskne tak
že odráží sám sebe
kde dovídáš se přes net
doma v papučích
kolik lidí letos zmrzne
internetům na očích
a v komentářích čteš si
ať sám zhebneš

je to marast
svět se rozkročil
šířeji než Chuck Norris
když drtí jeho pohory
tři kontinenty zaráz
a ještě stačí připalovat svobodě
i když je to jen socha
a ke všemu dutá...

stále znovu ptáš se, proč to všechno
tolik strachu, tolik bolesti
od které si mnozí neoddechnou
než si k nim smrt cestu proklestí

v tom jak reflektor zas osvítí tě měsíc
a náhle nevíš vůbec nic
noc je živá, a co víc - je březí
když se řítí z lidských zřítelnic

a důstojnost je už jen slovo
v korporátnim mottu
kde bůh se dávno odmlčel
lid dál vzhlíží k Gottům
a hlasuje v anketách
pro svůj vlastní ortel
ten dopis nemá podpis
jen v post scriptu
post mortem...

stále znovu ptáš se, proč to všechno
tolik strachu, tolik bolesti
od které si mnozí neoddechnou
než si k nim smrt cestu proklestí

v tom jak reflektor zas osvítí tě měsíc
jako bys ho viděl poprvé
noc je živá, a co víc - je březí
a je černá, černá od krve

reflektor nad ostnatými dráty
slídí ve tmě, kdo se narodí
trnovou korunou probíjí kilowatty
pulz osudu v moři náhody

miriády srdcí tepou nocí
bicí do nichž mlátí šílenec
jak vlci, když uvázáni v kotcích
hryží mříže jako růženec

pulz osudu v moři náhody
pulz osudu v moři náhody...

ŠEDÁ, BĚLÁ A TY DALŠÍ BARVY

(Upraveno: )

ŠEDÁ, BĚLÁ A TY DALŠÍ BARVY


Budík mě provází do světa bez kontur. Praha je utopená v mlze a z vrchu Vinohradské vodárny, kde se probouzím, to vypadá, jako by svět ještě nenabral tvar, jako bychom mu ho teprve sami měli dát. O půl hodiny později pozře mlha i naši pozoruhodnou osádku - v jednom autě jsme se rozespalí sešli: evangelický farář, někdější pracovnice konzulátu v Sýrii, překladatel a dopisovatel kuvajtských novin a já se ženou, tj. animátor a jogínka, dnes ovšem v úloze „humanitárních písničkářů“. Jedeme do detenčního centra v Bělé pod Bezdězem, ukázat lidem, kteří zde jsou držení na hranici práva, alespoň o trochu laskavější tvář Evropy. Náš řidič Hasan – na této výpravě tlumočník do arabštiny – nadšeně nabízí koblihy. „Hasane! Tys neviděl Saturnina? Tohle jsou přece koláčky...“ Smějeme se, že projekt multikulti selhává i v našem malém autě a že k stoprocentnímu kulturnímu propojení prostě asi nemůže dojít. K o to většímu ovšem dochází propojení lidskému.

Z mlhy se pomalu vylamují bezdězské lesy v podzimních rouchách. Samar znepokojeně pozoruje osamocená auta neobvykle  roztroušená podél cesty. „Houbaři,“ ulevuju jí s úsměvem, ale myslím u toho na paranoiu a strach, které se v posledku tak divně a často nemístně rozmáhají skoro do všech situací a konverzací. Mlha ustupuje a svět pod ní rozhodně není černobílý. Blížíme se k Bělé.

V detenčním centru jsou všichni unavení. Po kritické zprávě ombudsmanky čelí zdejší správa i pracovnící velkému politickému i mediálnímu tlaku, přitom je zřejmé, že už tak svoji práci nestíhají, pracují na hraně lidských i časových kapacit. V Bělé bývá v posledních měsících zadržováno na půltisíce lidí, z toho prý často až stovka dětí. Mnozí z nich i několik měsíců. A nikdo – politici, právníci, policisté, ani sami zaměstnanci z Bělé – vlastně neumí vysvětlit proč...

První kontrola. Druhá kontrola. „V tom futrálu máte kytaru nebo zbraň?“ Zní to jak místní černý humor, dokud zřejmě vyhořelý policista nedodá úplně vážně: „Já si teď chci taky jeden pořídit. Ale fakt na zbraň. Musim ochránit svoji rodinu...“.

Unavená sociální pracovnice nás provází koridory plotů s ostnatými dráty, míjíme dětské hřiště s ozbrojenou ostrahou. Děti jsou dnes na výletě v hradecké zoo (s mrazením v zádech vtipkujeme o výletě z jedné klece do druhé, ale vlastně zaplaťpámbů za každou aktivitu, která jim dá na chvíli ulevit od téhle pro děti absolutně nemístné zkušenosti), takže dnes budeme „vpuštěni“ pouze ke „klukům“. To jest do úzkého vymezeného prostoru uprostřed tzv. „režimu“, kde je v asi osmi uminobuňkách zadržováno 50 mladíků ve věku 13-30 let.

V jedné z unimobuněk rychle zřizujeme improvizovaný výdejní stůl a Samar s mojí ženou Andrejkou chystají balíčky s drobnostmi , které jsme mužům přivezli – káva, čaj, spodní prádlo, šampony, věci, které jim mohou pomoci na chvíli získat pocit důstojnosti nebo alespoň úlevy. Zatímco jsou mladíci po dvojicích ostrahou vpouštěni dovnitř, vezmu kytaru a jdu zahrát těm, kteří se nedočkavě tlačí venku. Předhánějí se, kdo mi sežene lepší židli, tleskají do rytmu, hltavě a dojatě přijímají každé slovo, potřes rukou, jakýkoliv přojev zájmu a účasti. Na nohou mají většinou gumové „kroksy“, je šest stupňů nad nulou, mám na sobě o dvě vrstvy oblečení víc než velká část z nich a i tak se venku třesu zimou. „I here 5 months now. I want free... No understand why I here?“ Neumím jim to vysvětlit.

Povolená hodina a půl návštěvy uplyne jako nic a my se loučíme na oběd. V hospodě v Bělé potkáváme lidskoprávní advokáty, kteří do Jezové pravidelně jezdí a snaží se pomáhat, co nejvíce konkrétním lidem to lze. „Vy jste ve výhodě, že vás vpustí až do areálu,“ smějí se. „My můžeme s klienty mluvit jen přes mříž v návštěvní místnosti...“

Odpoledne se vracíme do detence. Má žena vaří se Samar kávu, já zapojuji dovezené kombo a mikrofon. Chystaný koncert se záhy mění v bouřlivé karaoke. Ukazuje se, že mezi vězněnými mladíky je hned několik výborných zpěváků, u mikrofonu se nás střídá asi sedm, kurdský rap doprovázený tleskáním následuje prožitá afgánská modlitba, při které všichni dojatě zmlkneme, následuje pakistánký pop, česká píseň o zklamané lásce... Jeden kluk vytáhne papír a zpívá vlastní text s refrénem, který s ním všichni nadšeně skandují. Jeden pakistánský vysokoškolák nám refrén překládá: „pusťte nás pryč – do Německa!“. Hudba uvolňuje spoustu emocí, všichni se střídavě smějeme, objímáme, dojatě zadržujeme slzy. Několik „kluků“ spontánně požádá mou ženu o ruku. Na rozloučenou padají věty jako: „Jsem tady už pět měsíců, ale dneska poprvé jsem se aspoň na chvíli cítil šťastný, my friends...“ „Prosím, vysvětlete těm venku, že nejsme žádní teroristi.“ Loučíme se s přáteli.

Venku se ptáme našeho doprovodu, jaktože vězni – jak jinak jejich situaci nazvat – nemají teplé oblečení a boty. Pracovnice argumentuje, že v detenci dvakrát týdně otevírá sklad charita, každý přijímaný uprchlík je při přijetí vybaven vším potřebným. Nelže – nebo tomu alespoň pevně věří. Probíráme to v autě, dumáme nad seznamem velikostí bot, o které nás zadržovaní muži vehementně prosili i nad tím, že si např. dovezené ponožky okamžitě navlíkali na sebe. Označovat to za divadlo nám přijde neúnosně cynické. Farář Mikoláš přidává historky z charity, kam jsou vězni vpouštěni po jednom a je možné, že na všechny ani nevybyde čas. Po chvíli vzdávám, že bychom se mohli dobrat jednoznačné pravdy. Jednoznačný byl ovšem pohled na lidi, kteří nám na rozloučenou mávali zpoza ostnantých drátů. Lidské bytosti schopné silných emocí, radosti, pláče, přátelství, na útěku před šílenou životní situací, provinilé pouze touhou po lepším životě – a uvězněné v nedůstojném prostředí bez přístupu k informacím a na neznámo dlouhou dobu. A podobně uvěznění mi přišli i pracovníci Bělé, kteří se každý po svém očividně s námahou snaží o to stejné – o lepší a důstojnější život. Systém zde těžce selhává na obou stranách plotu.

V Praze vysadím Andrejku, kterou pod váhou emočně náročných zážitků finálně dohnala podzimní chřipka a vydávám se sám na plánovaný dvojkoncert do Hořovic. Na místě zjišťuji, že klub byl vykraden a místo zajišťuje policie. Čekám s nečekaně se objevivším přítelem Richardem, který strávil dva letní měsíce pomáháním uprchlíkům v Makedonii, načež byl – tenhle bohemista, multilingvista, humanista a vůbec jeden z nejsrdečnějších lidí, co znám – označen policií za radikálního islamistu (!) a z Makedonie na pět let vyhoštěn. Koncert nakonec proběhne akusticky v předsálí, pro sedm nejvytrvalejších. Na cestě domů mě provází bledý doyen měsíc. Ani k půlnoci ale není svět černobílý, rudá a zlatá světla aut se rozpouštějí v mlze vracející se z nezavřených chřtánů chladné země. V Praze na Jiráskově mostě po stovkách postávají racci - jeden vedle druhého - jako čestná stráž. Je hrozně obtížné vyznat se v současném světě. Ale je hrozně důležité držet u něj stráž. A nikdy nepřestat vnímat jiného člověka... jako člověka.

kéž

(Upraveno: )

1) koho poprosit
ať se moře rozestoupí?
ať v něm modré děti
zády k nebi neplavou?

ať těhotné dívky
zas nechodí bosy
zemí stokrát očištěnou
stejnak špinavou

v rudých šatech podél stěny z drátů
oči zrudlé těžkou únavou
z myšlenek a chůze
a touhy po návratu
z křiku lidí
jejich svinstev
z ticha hvězd
co bloudí nad hlavou

černým prázdnem
které všecko svírá
jako chladná náruč zemřelé
kdo že zemřel? v Evropě snad víra
na Východě strážní andělé

R: nebylo to včera
je to dnes
z hrobu vyje zakopaný pes
k člověku se vrací
useknutý stín
zas slyšet jsou draci
podél zřícenin
jak hlásají zkratky
a šíří svůj běs
kéž šlo by to vzít zpátky
kéž nebylo by dnes
co vždycky jest

2) vzdorným mořem plují smutné lodi
antikódy šíří zbabělec
ze starých dob nový čas se rodí
cítím bezmoc jako manželé

kteří můžou jenom vlídným slovem
a svou vlastní pevnou účastí
při porodu svědčit, když bohové
skrze ženu světem zachrastí

a je to stejné, vždycky stejné
jak bylo poprvé
přesto stejně doufám, že to prvně
přejde bez krve


R: nebylo to včera
je to dnes
z hrobu vyje zakopaný pes
k člověku se vrací
useknutý stín
zas slyšet jsou draci
podél zřícenin
jak hlásají zkratky
a šíří svůj běs
kéž šlo by to vzít zpátky
kéž nebylo by dnes
co vždycky jest

1 2 3 4 5 6 79111315 16 17 18 19 20 21 22 23 24 252729323640455157636872757779 80 81 82