Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

Sapon heavy-hard rock / Plzeň

Skladby v přehrávači

Pro přehrávání skladeb je třeba zapnutý javascript, flash plugin verze 9 nebo HTML5 kompatibilní browser.

Novinky

Recenze CD SAPON - ... v blbý době

článek: "Skupina Sapon smývá prach z vlastní historie"

Recenze CD SAPON - ... v blbý době
... ČASU DOST?

aneb

CESTA SAPONU NEKONČÍ

Recenze / skupina SAPON - CD ... v blbý době / hudební vydavatelství AVIK, Plzeň, 2014 / celkový čas cca 55 minut

A je to tady! Sice po více než čtvrtstoletí, ale přece - jedna z nejnedoceněnějších heavy metalových (hard rockových) kapel přelomu 80. a 90. let vydala v podstatě své oficiální debutové album (její „samopaly“ z přelomu tisíciletí v tuto chvíli nepočítám).sapon.jpg

Plzeňský Sapon se sice v době, kdy ještě neexistovaly mobilní telefony ani internet, celé republice zviditelnil účastí v edici Rockmapa, ale jako jediný z metalových souborů zastoupených na prvním rockmapovském elpíčku se ve své době nedočkal vlastního LP; zřejmě i z této skutečnosti pramenila jistá frustrace, jež způsobila brzký porevoluční zánik skupiny.

Dnes, po takřka třiceti letech od data vzniku nahrávek, Sapon dokazuje, že si tehdy elpíčko plně zasloužil. Všech 15 skladeb, nahraných v letech 1986 – 1988, vykazuje nespornou hudební, melodickou i rytmickou sílu, patřící kvalitativně do absolutní špičky tuzemského metalu někdejšího období. A nejenom někdejšího – stojím si za názorem, že tahle produkce je schopna převálcovat i spoustu dnešních mladých „metelic“.

Vladimír „Vápno“ Vápeník je velmi výrazný zpěvák, pro jehož zabarvení hlasu jsem získal slabost už při poslechu Rockmapy. Jeho řízný, ale přitom lehce lkavý záběr, v některých polohách ne nepodobný zpěvu Standy Hranického, se jistě podílí na celkovém vyznění muziky, k čemuž viz dále. A stejně jako zpěv, je pro metal směrodatná kytara – jí zde dominuje osobnost Miroslava „Jabko“ Hanuše, ve většině skladeb společně s Michalem Štrauchem. Tyhle tři chlapíky zdárně rytmicky vedou basák Vladimír Sochací a bubeník Josef Zedník (na CD účinkují též další doboví členové souboru, leč to v tuto chvíli není podstatné).

Ovšem největší silou Saponu je hudební tvorba jako taková: ty písničky mají prostě šmrnc, disponují skvělými hudebními nápady, muzika šlape – jedná se o šťavnatý, nápaditý, výrazný heavy metal s nezbytnou melodičností i říznou rytmikou, který svou svěží „speedovou“ jiskrou nijak nezaostává za energií Titaniku, svými bravurními, melodickými kytarovými mezihrami si nijak nezadá se šlágry Kernu a celkovým poctivým heavy metalovým soundem se zcela vyrovná Citronu či Vitacitu.

Čímž ovšem vůbec nechci říct, že by Sapon někoho kopíroval, naopak (ono jak by mohl, když byl jeden z prvních ;-). Sapon měl vlastní tvář, jejímž základním znakem byla dle mého subjektivního názoru jakási „hrubá melancholie“, kterou dokázal do svého metalu i přes potřebnou nekompromisnost propašovat. Většina skladeb, i když vykazuje heavy metalový sound, má v sobě coby podkres jakousi zvláštní magii, zvláštní „nejuchavou“ atmosféru, jakýsi všudypřítomný smutek tohoto slzavého údolí zvaného Svět (a nemám samozřejmě zdaleka na mysli jen balady, u nichž je jistá dávka melancholie takřka závazkem).

Co se týče textů, všechny jsou v češtině (instrumentálku pochopitelně nepočítám ;-). Plně vyhovují potřebám přímočaré tvrdé muziky, ale rozhodně nejsou hloupé, tři texty jsou dokonce složeny na motivy básní ceněného Ivo Hucla, takže o nějakou primitivní záležitost v žádném případě nejde.

Jako jeden ze stěžejních tématických motivů Saponu lze odhalit téma cesty, vyjádřené buď přímo tímto slovem, anebo některým odvozeným výrazem (viz již samotné názvy Cesta cest, Cesta na jih, Jdou, Tulák po hvězdách anebo třeba úvod nejslavnější písně skupiny považované za její neoficiální hymnu Ďábel v nás: „Kráčíme cestou nevím kam/ďábel nás vede kam chce sám“. Bohužel, v souvislosti s věčnými válečnými konflikty je navždy nadčasový text Zase („Nemám sil jít dál, Bože, já chci žít!“).

Třebaže dle mého názoru se na výběru nenachází jediný slabý song, za (nejen) hudebně nejvýraznější kompozice bych označil kousky Ďábel v nás, Pro Beneho, Podvodnice, Blázen štěstí, ... času dost?, Dračí doupě a Šance pro tebe (ne nadarmo byly tyto dvě poslední věci, obě s malebným podkresem varhan, později vybrány pro Rockmapu).

Zajímavostmi neboli lehce atypickými songy jsou jednak Cesta na jih, rozevlátě zaranžovaná za pomoci foukací harmoniky a Hammondů, a jednak jediná instrumentálka na CD Navždy tě ztrácím, již má autorsky i instrumentálně na svědomí jediný hudebník, Miroslav Hanuš – nejenže ji sám složil, ale nahrál na ni kromě kytary i všechny další nástroje, tj. bicí, basu i klávesy!

Všechny nahrávky vykazují velice slušný zvuk (prošly remasteringem), a tudíž si můžete jednu z nejzajímavějších metalových tvoreb přelomu 80. a 90. let vychutnat v plné, nerušené síle.

Škoda jen úsporného, pouze 4-stránkového bookletu (snad ve snaze kotouček zbytečně nepodražovat), na nějž se vešla historie kapely a 5 dobových černobílých fotografií, texty už logicky bohužel ne. Nicméně dlužno sapon_promo.jpgkorektně podotknout, že na svém Bandzone profilu má skupina již některé texty zveřejněny, a doufejme, že brzo přibudou další.

Jedna ze skladeb alba nese název ... času dost? – Ano, dost času trvalo, než tyto staré nahrávky Saponu spatřily světlo oficiálního hudebního světa. Členové si asi uvědomili, že život je přeci jen krátký a času dost nemáme nikdo, a tak se správně rozhodli, že cesta Saponu by ještě končit neměla („Na smrt je času dost / táhni, zubatá“). Avšak jak vidno, samotný název skladby má v sobě otazník...

Jak jsem napsal v jiném článku tohoto webu, Sapon smývá prach z vlastní historie. A tak se i my můžeme vydat na cestu do sklepního studia v Třemošné, na cestu do druhé poloviny 80. let minulého století, na cestu do ... blbý doby. Koneckonců, v tomto smyslu oceňuji symptomaticky nápaditý obal se smyslnou mladičkou kytaristkou, která se nechápavě škrábe na hlavě při pohledu na dobové fotografie z okupace roku 1968, pojaté coby vitráže oken potemnělého chrámu, v němž sama stojí a v němž nám ukazuje v podstatě holý zadek jakožto přiléhavý symbol oné pomyslné prdele, v níž jsme byli. (Poznámka: jako brněnský web musíme upozornit na zajímavost, že druhá fotografie svrchu v prvním chrámovém okně je zřetelně z okupace v Brně).

Ale v kontextu natolik dobré desky se myslím sluší zakončit recenzi pozitivně, a jak jinak než na platformě oné symbolické cesty: poslední, patnáctá skladba výběru se jmenuje Tulák po hvězdách. Je možná dějinným paradoxem, že tady je „londonovský“ Tulák po hvězdách songem posledním, zatímco na slavné debutové sólovce Aleše Brichty Růže pro Algernon, na jejímž natáčení se v roce 1994 podílel i ex-saponovský Mirek Jabko Hanuš, je jiný Tulák po hvězdách songem úvodním. Inu, kruh se vždy uzavírá.

Tedy - kdož chcete, staňte se dalším tulákem po hvězdách a pojďte se toulat, toulat po patnácti hvězdách, patnácti skladbách Saponu, jež vznikly v době, která byla sice blbá, ale ty písničky jsou sakramentsky dobrý!

Tady Dědek.

Faktografické údaje o CD:


Zobrazit všechny novinky »

Poslední přidané obrázky

Zobrazit všechny galerie »

Videa

Zobrazit všechna videa »

Poslední názory

Zobrazit všechny názory »

Fanoušci: 23

Spřízněné kapely: 0

Žádné spřízněné kapely

Podobné kapely

Statistika profilu

Návštěv dnes
1
Návštěv celkem
2 952
Poslechnuto skladeb
1 433
Profil registrován
9.1.2014