Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

U5 folk-rock / Havířov

Skladby v přehrávači

Pro přehrávání skladeb je třeba zapnutý javascript, flash plugin verze 9 nebo HTML5 kompatibilní browser.

Členové

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

Původně folková kapela, hrající v Havířově již 10let. Po několika změnách ve složení se kapela ustálila v dnešní podobě. Hraje výhradně vlastní tvorbu, dnes již folk-rockovou.

Více informací na stránkách kapely na U5.ic.cz

Bio a historie

Geneze U5 aneb  teorie jaderného štěpení

    12.04.1997 ve středu (aneb "Potkali se u Kolína") se ve vlaku do Prahy pro demonstrující učitele setkal základ jádra budoucí skupiny - Boris Hrubeš, Irena Kurková a její sestra Lucie. Slovo dalo slovo a první zkouška na gymnáziu v Havířově dala vzniknout základnímu folkovému kvartetu ještě s dalším kytaristou Jardou Hájkem, s nímž Boris hrál v duu Azyl. Když do sestavy přibyl kontrabasista Květoš Svrčina, bylo hotové jádro seskupení s názvem U5. Na vznik tohoto názvu jsou dnes dvě teorie. Jedna říká, že budou společně ú-pět, druhá, že všichni v té době učili, tedy že se setkalo 5-Učitelů.

    Skupina se dala na dráhu postavenou vyloženě na vlastní produkci písní, o které se postarali Boris Hrubeš a Jarda Hájek.  Již 8.11.1997 se konal první koncert v Komorní Lhotce, hned na to 15.11.1997 druhý v Kulturním domě Petra Bezruče v Havířově. V dalších letech se skupina zúčastňuje několika soutěží a vystoupení a dochází ke štěpení i fúzi jádra, a to jak kvantitativně, tak kvalitativně. Zkouší se zpěvákem Janem Hlaváčem a v roce 1999 přichází Jarka Žilková, která obohacuje hudbu o klávesy, kytaru a bongo. 

    V září 2003 U5 nahrává své první CD s názvem "Milión" ve studiu Pepy Pokorného v Havířově. S podbarvením hudebního vjemu pomáhá Lukáš Freisler (trubka, harmonika¨). V té době končí v sestavě Květoš Svrčina a basy se ujímá Pepa Pokorný.  CD se křtilo slavnostně v listopadu 2003 v malém sále Kulturního domu Petra Bezruče v Havířově. 15.10.2003 vystupuje U5 na festivalu "Čerstvý vzduch" na Hájence v Šenově.

    12.12.2003 skupina hraje na básnické soutěži "Havířovský šuplík". Poté si Jarka Žilková pořizuje bicí a skupina mění poněkud svůj styl hraní na něco, čemu se spíše dá říci folk-rock. V červenci 2004 vystoupila skupina v Renetě v Havířově na malém festivalu, v prosinci 2004 (18.12.2004) se U5 zúčastňuje havířovské "Vánočky".  Pak odchází Honza Hlaváč.

    Na jaře 2005 se projevuje přespříliš vedlejších zájmů Jardy Hájka, který dává přednost divadlu, a do skupiny přichází Milan Švajda s dvanáctistrunnou kytarou. Skupina dostává opět nový zvuk. To již pravidelně zkouší v bývalém skladu obuvi v Savele díky pomoci Pavla Kurka. 28.5.2005 se koná "Malý literární festival" spolku "Diknibas" v Havířově, kde skupina úspěšně předvádí své písničky. V té době má zaječí úmysly i baskytarista Pepa Pokorný, který se věnuje svému nahrávacímu studiu a projektu "Podráždikocoura" a projevuje se u něj nedostatek času. Před svým odchodem ještě produkuje demoverzi nového CD "Hrubešoviny" s pracovním názvem "Jsme v jídelně" (to byl nápis na tabuli ve zkušebně, ještě po zaměstnancích Savely). Místo Pepy Pokorného přichází do U5 baskytarista Rosťa Mička. Tím se konečně po mnoha štěpeních ustálilo jádro do dnešní podoby. Zároveň se mění zkušebna, skupina se stěhuje do podzemí Savely, do prostor bývalého protiatomového krytu. Na konci roku se U5 opět zúčastňuje  havířovské "Vánočky". V září 2006 vystupuje na oslavách 50. výročí založení havířovského Gymnázia Studentská. V pátek 13.4.2007 oslavuje skupina 10. výročí své existence ve velkém sále U Jelena, kde se s hostem Jardou Hájkem probírá písničkový průřez celým obdobím U5. Jako další host vystupuje divadlo "Bukos".  Na jaře 2008 se U5 snaží prosadit na soutěži folkových skupin "Moravský vrabec" a 25.4.2008 vystupuje opět ve velkém sále U Jelena i s hosty - havířovskými skupinami "Progresivní překližka" a "Deffekt" na akci zvané "Jelenfest".

Fanoušci: 20

Spřízněné kapely: 1

Podobné kapely

Statistika profilu

Návštěv dnes
1
Návštěv celkem
7 780
Poslechnuto skladeb
1 571
Profil registrován
30.4.2008