Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

Pětník folk-acoustic / Praha

„Kolik barev má duha? Samozřejmě osm.“

Skladby v přehrávači

Pro přehrávání skladeb je třeba zapnutý javascript, flash plugin verze 9 nebo HTML5 kompatibilní browser.

  • Na sv. Řehoře (CD Pětník 2011) 653 ×
  • Černá kára (Live 2017) 591 ×
  • Přívěs (Live 2017) 541 ×
  • Božskej klid (Live 2017) 503 ×

Novinky

PĚTNÍK je finalistou XV. ročníku NOTOVÁNÍ!

Upraveno:

Děkujeme návštěvníkům NOTOVÁNÍ, kteří nás podpodpřili svými hlasy, díky kterým jsme postoupili ze základního kola do semifinále a ze semifinále do

FINÁLE XV. ROČÍKU PÍSNIČKOVÉ SOUTĚŽE NOTOVÁNÍ,

 jež proběhne 7. června 2018 od 19:30 v MUSIC CITY POINTU a na něž vás srdečně zveme a předem vám děkujeme za podporu, kterou nám tam svými hlasy dáte a pomůžete nám tím uniknout chvostu výsledkové tabulky finále soutěže.

Youtube Video NWvYF0V20YYYoutube Video NWvYF0V20YY

Tuto novinku našeho repertoáru, její autentický záznam z květnového semifinále Notování, kde nám pomohla k postupu do finále, posíláme jako malý dárek všem, kteří pro nás v Notování hlasovali či teprve hlasovat budou, jakož i všem návštěvníkům této stránky. 

Děkujeme vám a těšíme se na vás!

VAŠI 5NÍCI


PĚTNÍK V RECENZI ROCKOVÉ LEGENDY

Upraveno:

(Napsali Tony Smrčka a Karel Vidimský - Cimbura)

Asi se to už prolátlo. Ale, vlastně proč ne? Od loňského podzimka jsem hlavním nástěnkářem vokální kapelky Pětník. Starám se jim o internetová média a o vystoupení. A tak se stalo, že jsem na minulý čtvrtek domluvil koncert v kavárně na náměstí v Mníšku pod Brdy, a když přicházeli diváci, všiml jsem si nepřehlédnutelného rockového hudebníka Tonyho Smrčky)* s jeho paní Ivou - a že se trochu známe, dali jsme řeč. Nebylo by na tom nic zajímavého, kdyby mi od Tonyho druhý den nepřišla zpráva: „Karle, pošli mi sestavu a playlist ze včerejška. Napíšu malou recenzi.“ Tady ji máte:

V příjemném prostředí kavárny „Malý mnich“ v Mníšku pod Brdy se v posledních letech ustálila žánrově pestrá tradice koncertů, literárních pořadů a výstav. Ve čtvrtek 22. února 2018 tam byla hostem pražská vokální skupina Pětník.

Kvartet nadšených muzikantů předvedl barvitou směs folkové, trampské, jazzové i popové hudby českých a zahraničních autorů. Prvním příjemným zjištěním byla ryze akustická interpretace acapellového zpěvu bez použití zvukové aparatury. V minimalistickém prostoru kavárny velmi dobře zvolená varianta, díky které si kapela snáze získala respekt a pozornost publika. Publikum citlivě reagovalo na servírované lahůdky rozmanitého repertoáru v zajímavém konceptu aranžování tří hlasů v kombinaci s vokální rytmizací verbálního typu. Na tomto místě s poznámkou k absenci ryzího basu ve čtvrtém hlasu. Možná by se hodil pátý člen do názvu i obsazení...

Večerní produkce rozdělená na dvě části vyhoví jistě i konzumaci vybraných lahůdek, mezi nimiž dominuje špenátová vafle, tak typická pro Malého mnicha a samozřejmě dobré kafíčko. Vzpomínám na kapelu z Hanspaulky pojmenovanou „Hudba ke kávě“, v níž účinkovala Zuzana Navarová. Její písně zazněly i v tomto programu a dlužno konstatovat, že altistka Pětníku Alena Čápová zpěvačku připomíná hlasově i vizuálně. A to přímo nabádá k hodnocení ostatních členů sdružení. Kapelníkem a hlavním rytmikem je Honza Hučín. Spolehlivý motor kapely, který by (dle mého mínění) mohl své snažení trochu více exponovat i k tomu, aby kapela nabyla v dynamice celkového projevu. Dámské duo, kompletované díky sopránu Jany Perníkové, je svěží a přínosné celkové koncepci Pětníku. Posledním členem současné sestavy je Standa Kneifl - tenor z klasického gruntu vokálního spektra... Dlužno konstatovat, že kapela spolehlivě intonuje a aranžování skladeb nikterak nenarušuje jejich původní poslání a sdělení.

Textově mě zaujalo zařazení Josefa Kainara a Voskovce s Werichem. Průvodní komentář kapelníka byl vkusný, s decentní mírou auto-ironie v kombinaci s přiměřenou mírou didaktiky. Kapitolou samou pro sebe je osobitý „principál“ Karel Vidimský - Cimbura, legenda české folkové a trampské muziky.

Byl to milý, příjemný a přínosný večer. Pětníci, stavte se zas. Rádi se vašeho koncertu zúčastníme. Folkové hudbě a kavárně „Malý mnich“ zdar!

 

Vysvětlivka:

*) Antonín Smrčka (nar. 28. 4. 1954 v Praze) je baskytarista, zpěvák a hudební skladatel, frontman skupiny Míchačky betonu, současně působící jako zakladatel a basista skupiny  Tonny Blues Band. Spoluzakladatel skupin Abraxas, Žlutý pes a Pumpa. Hrál také v Yo Yo Bandu, v SLS Leška Semelky, v Dobrohošti a v hanspaulských kapelách Hlava B a Hudba ke kávě. Jako dramaturg se podílel v r. 1999 na prvním ročníku festivalu Blues Alive Šumperk… Tak nějak to stojí ve Wikipedii, ani já úplně všechno nevěděl…
TADY JE NĚCO DIVNÝHO, VŠIMLI JSTE SI?

Upraveno:

Ano, správně! Novým profilovým obrázkem je graficky zdokonalené logo kapely. A jeho součástí je podivná internetová adresa www.petnik.cz! Jak to přijde, když máme profil na Bandzonu?

Jak to přijde, na to přijdete tak, že si na tu adresu myšnete. Uděláte-li to, otevře se vám rozcestník, z něhož se můžete dostat zpátky sem, ale taky na staré stránky, které jsou naší kronikou od založení kapely v r. 1999 a zdrojem spousty zajímavých informací. 

Autorem nového grafického zpracování loga i nápadu s rozcestníkem je šikovnej kluk STANDA KNEIFL, náš tenorista, kterému za tyto změny k lepšímu děkujeme!