Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

Pětník folk-acoustic / Praha

„Makáme na nových písničkách, glory nám zní v uších“

Skladby v přehrávači

Pro přehrávání skladeb je třeba zapnutý javascript, flash plugin verze 9 nebo HTML5 kompatibilní browser.

  • Na sv. Řehoře (CD Pětník 2011) 587 ×
  • Černá kára (Live 2017) 525 ×
  • Přívěs (Live 2017) 488 ×
  • Božskej klid (Live 2017) 455 ×

Novinky

PĚTNÍK V RECENZI ROCKOVÉ LEGENDY

Upraveno:

(Napsali Tony Smrčka a Karel Vidimský - Cimbura)

Asi se to už prolátlo. Ale, vlastně proč ne? Od loňského podzimka jsem hlavním nástěnkářem vokální kapelky Pětník. Starám se jim o internetová média a o vystoupení. A tak se stalo, že jsem na minulý čtvrtek domluvil koncert v kavárně na náměstí v Mníšku pod Brdy, a když přicházeli diváci, všiml jsem si nepřehlédnutelného rockového hudebníka Tonyho Smrčky)* s jeho paní Ivou - a že se trochu známe, dali jsme řeč. Nebylo by na tom nic zajímavého, kdyby mi od Tonyho druhý den nepřišla zpráva: „Karle, pošli mi sestavu a playlist ze včerejška. Napíšu malou recenzi.“ Tady ji máte:

V příjemném prostředí kavárny „Malý mnich“ v Mníšku pod Brdy se v posledních letech ustálila žánrově pestrá tradice koncertů, literárních pořadů a výstav. Ve čtvrtek 22. února 2018 tam byla hostem pražská vokální skupina Pětník.

Kvartet nadšených muzikantů předvedl barvitou směs folkové, trampské, jazzové i popové hudby českých a zahraničních autorů. Prvním příjemným zjištěním byla ryze akustická interpretace acapellového zpěvu bez použití zvukové aparatury. V minimalistickém prostoru kavárny velmi dobře zvolená varianta, díky které si kapela snáze získala respekt a pozornost publika. Publikum citlivě reagovalo na servírované lahůdky rozmanitého repertoáru v zajímavém konceptu aranžování tří hlasů v kombinaci s vokální rytmizací verbálního typu. Na tomto místě s poznámkou k absenci ryzího basu ve čtvrtém hlasu. Možná by se hodil pátý člen do názvu i obsazení...

Večerní produkce rozdělená na dvě části vyhoví jistě i konzumaci vybraných lahůdek, mezi nimiž dominuje špenátová vafle, tak typická pro Malého mnicha a samozřejmě dobré kafíčko. Vzpomínám na kapelu z Hanspaulky pojmenovanou „Hudba ke kávě“, v níž účinkovala Zuzana Navarová. Její písně zazněly i v tomto programu a dlužno konstatovat, že altistka Pětníku Alena Čápová zpěvačku připomíná hlasově i vizuálně. A to přímo nabádá k hodnocení ostatních členů sdružení. Kapelníkem a hlavním rytmikem je Honza Hučín. Spolehlivý motor kapely, který by (dle mého mínění) mohl své snažení trochu více exponovat i k tomu, aby kapela nabyla v dynamice celkového projevu. Dámské duo, kompletované díky sopránu Jany Perníkové, je svěží a přínosné celkové koncepci Pětníku. Posledním členem současné sestavy je Standa Kneifl - tenor z klasického gruntu vokálního spektra... Dlužno konstatovat, že kapela spolehlivě intonuje a aranžování skladeb nikterak nenarušuje jejich původní poslání a sdělení.

Textově mě zaujalo zařazení Josefa Kainara a Voskovce s Werichem. Průvodní komentář kapelníka byl vkusný, s decentní mírou auto-ironie v kombinaci s přiměřenou mírou didaktiky. Kapitolou samou pro sebe je osobitý „principál“ Karel Vidimský - Cimbura, legenda české folkové a trampské muziky.

Byl to milý, příjemný a přínosný večer. Pětníci, stavte se zas. Rádi se vašeho koncertu zúčastníme. Folkové hudbě a kavárně „Malý mnich“ zdar!

 

Vysvětlivka:

*) Antonín Smrčka (nar. 28. 4. 1954 v Praze) je baskytarista, zpěvák a hudební skladatel, frontman skupiny Míchačky betonu, současně působící jako zakladatel a basista skupiny  Tonny Blues Band. Spoluzakladatel skupin Abraxas, Žlutý pes a Pumpa. Hrál také v Yo Yo Bandu, v SLS Leška Semelky, v Dobrohošti a v hanspaulských kapelách Hlava B a Hudba ke kávě. Jako dramaturg se podílel v r. 1999 na prvním ročníku festivalu Blues Alive Šumperk… Tak nějak to stojí ve Wikipedii, ani já úplně všechno nevěděl…
TADY JE NĚCO DIVNÝHO, VŠIMLI JSTE SI?

Upraveno:

Ano, správně! Novým profilovým obrázkem je graficky zdokonalené logo kapely. A jeho součástí je podivná internetová adresa www.petnik.cz! Jak to přijde, když máme profil na Bandzonu?

Jak to přijde, na to přijdete tak, že si na tu adresu myšnete. Uděláte-li to, otevře se vám rozcestník, z něhož se můžete dostat zpátky sem, ale taky na staré stránky, které jsou naší kronikou od založení kapely v r. 1999 a zdrojem spousty zajímavých informací. 

Autorem nového grafického zpracování loga i nápadu s rozcestníkem je šikovnej kluk STANDA KNEIFL, náš tenorista, kterému za tyto změny k lepšímu děkujeme!


POSLEDNÍ PĚTNÍKOVÉ POVÍDÁNÍ ROKU 2017

Upraveno:

Dovolte, abychom úvodem poděkovali všem svým přátelům, příznivcům a spolupracovníkům a rodinám za to, že náš letošní návrat na scénu, od účasti ve finále Houpacího koně 1. července v Třeboni až po poslední letošní vystoupení 20. prosince v galerii Art Space na Starém Městě Pražském, můžeme považovat za úspěšný. I kdybychom nezpívali o106, ale o1006, bez vás by se to nepodařilo.

O tom, že jsme nezpívali pouze o106, ale asi o něco víc, svědčí následující v
ýňatek ze zprávy na hudebním serveru FOLKtime:

Pětník zněl skvěle – velmi jistě, s výbornými sólovými hlasy, kterým dominovala Jana Perníková. A aranže Honzy Hučína jsou bezvadné – takže se na ty novinky těšme.“

Ta slova napsal respektovaný hudební publicista Tomáš Hrubý v rozsáhlém textu pojednávajícím mj. i o našem koncertu 14. listopadu v pražském Válci a udělal nám tím velikou radost. Že sklidíme tak pěknou pochvalu hned za startovní čarou našeho comebacku jsme vskutku nečekali a velice za ni děkujeme! A vám, kteří tyto řádky čtete, přejeme aby se vaše konání v roce 2018 setkávalo se stejně příznivou odezvou jako naše snažení v závěru roku 2017.


KRÁSNÉ VÁNOCE A DO NOVOVÉHO ROKU 2018
ZDRAVÍ, ŠTĚSTÍ A MOŘE LÁSKY A RADOSTI ZE ŽIVOTA
VÁM PŘEJE

VOKÁLNÍ ACAPELOVÁ SKUPINA PĚTNÍK