Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

Pětník folk-acoustic / Praha

„Kolik barev má duha? Samozřejmě osm.“

Skladby v přehrávači

Pro přehrávání skladeb je třeba zapnutý javascript, flash plugin verze 9 nebo HTML5 kompatibilní browser.

  • Na sv. Řehoře (CD Pětník 2011) 741 ×
  • Černá kára (Live 2017) 679 ×
  • Přívěs (Live 2017) 614 ×
  • Božskej klid (Live 2017) 566 ×

Novinky

Zpráva o stavu PĚTNÍKU na konci prvního roku comebacku

Upraveno:

Úvodem dovolte, abychom vás pozvali na videopísničku, na jednu z tuctu, které vznikly zcela spontánně bez předchozího varování a jež si, budete-li chtít, můžete pustit všechny zde - a užijte si je krásně! Kde a kdy tyto záznamy vznikly se dočtete v následující zprávě. 

Youtube Video weqqbyFbGncYoutube Video weqqbyFbGnc


Začalo to loni, na jaře 2017, když jsme se přihlásili do soutěže 
Houpací kůň a dostali se až to jejího červnového finále v zámeckém parku v Třeboni. Tenkrát jsme si řekli, že bychom měli s naší několikaletou stagnací hnout. V Třeboni jsme sice na bedýnku vítězů nevylezli, ale nová chuť zpívat tu byla a byla tu i přihláška do Notování, soutěže, z níž se dnes rádi chlubíme 3. místem z finále 7. června 2018. Do finále jsme ovšem museli projít říjnovým základním kolem a květnovým semifinále. A mezi tím byla spousta dalšího hraní!


Začalo to 14. listopadu koncertem v pražském
Válci, kde nám byl hostem úžasný kytarista Michal Šnajdr a ve stejném měsíci jsme se skamarádili se skupinou Lážo Plážo, u níž jsme v předvánočním koncertu v Lysé nad Labem hostovali. Posledním vystoupením v r. 2017 byla hostovačka ve vánočním koncertu Tomáše Berky & Corpus Delicti v pražské galerii Art Space. Moc hezký večer to byl…

V lednu 2018 jsme byli hosty cyklu Na scestí, který v mladoboleslavském kulturáku pořádá jedna z našich nejlepších „keltských“ kapel -
Isara. V únoru jsme poporvé „vyjeli za slávou“ do Mníšku pod Brdy, do kavárničky Malý mnich, a sláva to byla, i reportáž o tom vyšla! Z našeho druhého koncertu ve Válci, kdy jsme si na 8. března pozvali jako hosta Lážo Plážo, žádné povídání sice nevyšlo, ale moc rádi na něj vzpomínáme! A v březnu a znovu v dubnu jsme vystoupili jako hosté oblastních kol Porty, napřed na Podbrdí v Hořovicích, potom v Praze ve Mlejně.

Mezi oběma Portami jsme v březnu úspěšně vystoupili na festiválku
Břevnovský Březňák a 12. dubna jsme si zazpívali v hezkém klubu Tercie v Praze na Smíchově. Jako výborný host tohoto koncetu vystoupil Tom Berka a oslavili jsme při něm narozeniny Karla Cimbury Vidimského, který se nám od podzimka stará o hraní. Vzpomínky na tento krásný večer kalí jen skutečnost, že si v Klubu Kafe Tercie už nezazpíváme. Jeho provozovatel byl neúměrným zvýšení nájmu ke 30. červnu 2018 donucen po jediném roce činnost klubu ukončit.

Hodně jsme se těšili a nakonec byli zklamáni květnovou hostovačkou v Trifot Open Micu na Praze 13, ale brzy nám náladu zvedlo vystoupení na festivalu
Vyšehraní, kde jsme vystupovali 30. května. Vystupovali jsme tam jako support koncertu slovenského jazzmana Petera Lipy k jeho pětasedmdesátým narozeninám a považujeme toto vystoupení za jeden z vrcholů celé kariéry Pětníku.

Na prahu června jsme vystoupili spolu s dalšími muzikanty na malém soukromém festiválku v Podkrkonoší, z něhož pochází tucet videopísniček, na něž vás odkazujeme v úvodu tohoto článku. Vzpomínky na tuto krásnou akci uchovává i fotoalbum  a hlavně naše paměť odkud dlouho nevymizí.


Týden po již zmíněném úspěchu ve finále Notování jsme si 14. června udělali druhý výlet do Mníšku pod Brdy. Tentokrát to měl být koncert pod širým nebem v zahrádce kavárny Malý mnich, ale počasí nás zradilo. Chlad a déšť odradil diváky, přišlo jich tentokrát maloučko, ale neúspěch to nebyl: malý koncertík uvnitř kavárny a přátelské posezení po něm se nám moc líbily.

První comebackovou klubovou sezónu jsme uzavřeli velmi netradičně v „klubu“ známém jako obřadní síň radnice v Praze 4 – Nuslích, kde se 30. června v pravé poledne jedna z našich zpěvaček, slečna Jana Perníková, stala mladou paní Soukupovou.

A jsou tu prázdniny! O nich, nepřibudou-li další, nás čekají tři festivaly – sledujte náš program - a po nich se na vás těšíme opět při klubových a dalších koncertech. 

Krásné léto vám přeje acapellka PĚTNÍK!


PĚTNÍK je finalistou XV. ročníku NOTOVÁNÍ!

Upraveno:

Děkujeme návštěvníkům NOTOVÁNÍ, kteří nás podpodpřili svými hlasy, díky kterým jsme postoupili ze základního kola do semifinále a ze semifinále do

FINÁLE XV. ROČÍKU PÍSNIČKOVÉ SOUTĚŽE NOTOVÁNÍ,

 jež proběhne 7. června 2018 od 19:30 v MUSIC CITY POINTU a na něž vás srdečně zveme a předem vám děkujeme za podporu, kterou nám tam svými hlasy dáte a pomůžete nám tím uniknout chvostu výsledkové tabulky finále soutěže.

Youtube Video NWvYF0V20YYYoutube Video NWvYF0V20YY

Tuto novinku našeho repertoáru, její autentický záznam z květnového semifinále Notování, kde nám pomohla k postupu do finále, posíláme jako malý dárek všem, kteří pro nás v Notování hlasovali či teprve hlasovat budou, jakož i všem návštěvníkům této stránky. 

Děkujeme vám a těšíme se na vás!

VAŠI 5NÍCI


PĚTNÍK V RECENZI ROCKOVÉ LEGENDY

Upraveno:

(Napsali Tony Smrčka a Karel Vidimský - Cimbura)

Asi se to už prolátlo. Ale, vlastně proč ne? Od loňského podzimka jsem hlavním nástěnkářem vokální kapelky Pětník. Starám se jim o internetová média a o vystoupení. A tak se stalo, že jsem na minulý čtvrtek domluvil koncert v kavárně na náměstí v Mníšku pod Brdy, a když přicházeli diváci, všiml jsem si nepřehlédnutelného rockového hudebníka Tonyho Smrčky)* s jeho paní Ivou - a že se trochu známe, dali jsme řeč. Nebylo by na tom nic zajímavého, kdyby mi od Tonyho druhý den nepřišla zpráva: „Karle, pošli mi sestavu a playlist ze včerejška. Napíšu malou recenzi.“ Tady ji máte:

V příjemném prostředí kavárny „Malý mnich“ v Mníšku pod Brdy se v posledních letech ustálila žánrově pestrá tradice koncertů, literárních pořadů a výstav. Ve čtvrtek 22. února 2018 tam byla hostem pražská vokální skupina Pětník.

Kvartet nadšených muzikantů předvedl barvitou směs folkové, trampské, jazzové i popové hudby českých a zahraničních autorů. Prvním příjemným zjištěním byla ryze akustická interpretace acapellového zpěvu bez použití zvukové aparatury. V minimalistickém prostoru kavárny velmi dobře zvolená varianta, díky které si kapela snáze získala respekt a pozornost publika. Publikum citlivě reagovalo na servírované lahůdky rozmanitého repertoáru v zajímavém konceptu aranžování tří hlasů v kombinaci s vokální rytmizací verbálního typu. Na tomto místě s poznámkou k absenci ryzího basu ve čtvrtém hlasu. Možná by se hodil pátý člen do názvu i obsazení...

Večerní produkce rozdělená na dvě části vyhoví jistě i konzumaci vybraných lahůdek, mezi nimiž dominuje špenátová vafle, tak typická pro Malého mnicha a samozřejmě dobré kafíčko. Vzpomínám na kapelu z Hanspaulky pojmenovanou „Hudba ke kávě“, v níž účinkovala Zuzana Navarová. Její písně zazněly i v tomto programu a dlužno konstatovat, že altistka Pětníku Alena Čápová zpěvačku připomíná hlasově i vizuálně. A to přímo nabádá k hodnocení ostatních členů sdružení. Kapelníkem a hlavním rytmikem je Honza Hučín. Spolehlivý motor kapely, který by (dle mého mínění) mohl své snažení trochu více exponovat i k tomu, aby kapela nabyla v dynamice celkového projevu. Dámské duo, kompletované díky sopránu Jany Perníkové, je svěží a přínosné celkové koncepci Pětníku. Posledním členem současné sestavy je Standa Kneifl - tenor z klasického gruntu vokálního spektra... Dlužno konstatovat, že kapela spolehlivě intonuje a aranžování skladeb nikterak nenarušuje jejich původní poslání a sdělení.

Textově mě zaujalo zařazení Josefa Kainara a Voskovce s Werichem. Průvodní komentář kapelníka byl vkusný, s decentní mírou auto-ironie v kombinaci s přiměřenou mírou didaktiky. Kapitolou samou pro sebe je osobitý „principál“ Karel Vidimský - Cimbura, legenda české folkové a trampské muziky.

Byl to milý, příjemný a přínosný večer. Pětníci, stavte se zas. Rádi se vašeho koncertu zúčastníme. Folkové hudbě a kavárně „Malý mnich“ zdar!

 

Vysvětlivka:

*) Antonín Smrčka (nar. 28. 4. 1954 v Praze) je baskytarista, zpěvák a hudební skladatel, frontman skupiny Míchačky betonu, současně působící jako zakladatel a basista skupiny  Tonny Blues Band. Spoluzakladatel skupin Abraxas, Žlutý pes a Pumpa. Hrál také v Yo Yo Bandu, v SLS Leška Semelky, v Dobrohošti a v hanspaulských kapelách Hlava B a Hudba ke kávě. Jako dramaturg se podílel v r. 1999 na prvním ročníku festivalu Blues Alive Šumperk… Tak nějak to stojí ve Wikipedii, ani já úplně všechno nevěděl…