Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

Enjoy gothic-rock / Praha

„Kapela v hibernaci“

Skladby v přehrávači

Pro přehrávání skladeb je třeba zapnutý javascript, flash plugin verze 9 nebo HTML5 kompatibilní browser.

  • Fantasmagoriana - live 218 ×
  • Ztraceny svet 262 ×
  • Volani noci 171 ×
  • Prokleti 129 ×
  • Soumrak 119 ×
  • Rytiri 147 ×
  • Temna zeme 107 ×
  • Vzpominky 90 ×

Členové

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

Zakládající sestava z roku 1998:

Prokop Saidl - zpěv, basa

Petr Včelička - kytara

Honza Veselý - kytara

Sváťa Šutera - bicí

Poslední sestava z roku 2005:

Honza Dvořák - zpěv

Robert Pik - kytara

Petr Včelička - kytara

Martin Řápek - basa

Sváťa Šutera - bicí

Bio a historie

HISTORIE

 

     Kořeny kapely ENJOY sahají až do jara roku 1996, kdy bubeník Oldřich Halamíček sháněl nové muzikanty do své právě se rozdělivší skupiny ENOLA JOY. Tehdy se jedním z  nich stal i stávající kytarista a autor většiny textů i hudby Petr Včelička.

     Zpočátku kapela hraje jednoduchý tvrdší rock až punk ozvláštěný ženským vokálem. Po dvou nepříliš podařených koncertech v pražských klubech Újezd a Futurum ale začíná být jasné, že sestava v čele s intonačně nejistou zpěvačkou a mladičkým nedisciplinovaným sólovým kytaristou nemůže nadále úspěšně fungovat.

     Po mnoha následujících personálních změnách se nakonec v kapele vedle Halamíčka a Včeličky objevuje baskytarista a zpěvák Prokop Saidl (tehdy ještě člen užšího koncertního výběru BAMBINI DI PRAGA) a sólový kytarista Martin Mojžíš.

     V této sestavě vzniká v lednu roku 1998 demosnímek Zpátky v bahně, na který v časopisech Rock&Pop a Big beng! vycházejí vcelku příznivé recenze.

      Během nahrávání dema ale kapelu opouští Martin Mojžíš a tak se opět musí měnit obsazení. Chybějící článek na postu kytaristy tedy zanedlouho nahrazuje člen rozpadnuvší se kapely NÁKAZA Honza Veselý.

     S postupem času však začínají neúnosně narůstat problémy mezi bubeníkem a zbytkem skupiny a tak trojice Petr Včelička, Honza Veselý a Prokop Saidl na podzim roku 1998 odchází a s následujícím příchodem bubeníka Sváti Šutery vzniká i nový název ENJOY.

      V tomto složení se v lednu a únoru 1999 natáčí ve studiu Bellatrix demo s názvem Temná země, na kterém se čtveřice prezentuje temným šlapavým rockem. Písně pocházejí částečně z  nových a částečně ze starších skladeb ještě z repertoáru ENOLA JOY.

     K dotvoření současné nálady a konečné tváře písniček dopomáhá i hostující klávesista Honza Pecha. Recenze na demo se opět objevují v časopisech Rock&Pop a Beng!, skladba Vzpomínky vychází ve zkrácené verzi i na kompilaci Fajn rock music 4, díky které se vysílá v některých rozhlasových stanicích po celé republice.

     Po natáčení dema se kapela věnuje převážně koncertním aktivitám a pozvolna připravuje materiál na novou nahrávku.

       Za účelem kvalitnější interpretace odkládá Saidl baskytaru s tím, že se nadále bude věnovat pouze zpěvu. Tím pádem se ENJOY rozrůstá o nového baskytaristu Pavla Kříže a rovněž i klávesista Honza Pecha se zařazuje mezi stálé členy.

     Bohužel se vyskytuje další vážný problém a tím je neplánovaný odchod bubeníka, který v květnu 2000 kapelu opouští. Nastává komplikované a zdlouhavé hledání nového bicmana.

     Konečně se po dlouhé době usměje štěstí. Za bicí přichází Jarda Ruml, člen letité heavymetalové skupiny AUTOGEN. S ním se kapela konečně konsoliduje a s novou chutí do hraní začíná aktivně koncertovat a chystat nový demosnímek.

     Ten vzniká na přelomu září a října 2001, stejně jako oba předchozí, ve studiu Bellatrix pod názvem Ztracený svět. Stylově se více přiklání ke gotickému rocku, jehož náznaky se objevovaly už na Temné zemi, a písně z něj hned zaznamenávají úspěch i na křtu v klubu Hells Bells.

      S příchodem roku 2002 však nadchází období největších změn v dějinách ENJOY. Po několikaměsíčních nejasnostech a existenčních problémech kapelu postupně opouští trojice Veselý, Pecha a Ruml, kteří uvolňují místo navrátivšímu se Šuterovi a novému členu za klávesami Pavlu Mužíkovi. Díky tomu se sound opět posouvá kousek blíže gotickým obzorům.

     V červnu se kapela objevuje ve Futuru na akci The future of gothic rock, kde se konečně naživo může představit obměněná sestava. Pak ale následuje prudký útlum. Vzhledem k vytížení členů v jiných skupinách ENJOY prakticky nezkouší a ani nekoncertuje.

     Ke konci roku se ještě zdá, že se přece jen bude něco dít. Kapela se připravuje na vystoupení na festivalu Nebufest 2002, ale dva dny před koncertem si baskytarista nešťastně zraňuje ruku, což se ukazuje jako definitivní tečka za veškerými aktivitami. Je jasné, že už chybí síla a chuť pokračovat dál.

     Jediné východisko z nelichotivé situace je začít úplně jinak a v jiném obsazení a tak v roce 2004 dává kytarista Petr Včelička s bubeníkem Sváťou Šuterou dohromady nové ENJOY s trochu jiným soundem a vychází “best of” dvojCD KOMPLET, které je jakýmsi shrnutím a ohlédnutím za uplynulým obdobím pěti let.

     V zbrusu nové sestavě kapela odehrává asi tři koncerty a začátkem roku 2006 natáčí základy pro nové CD. Bohužel ani tento pokus o reunion úplně nevychází a ačkoli o rozpadu nepadá ani slovo, přesto jakákoli aktivita v rámci kapely ustává nadobro…

     V roce 2011 ještě světlo světa spatřuje DVD s posledním živým vystoupením v klubu Kain z roku 2005.