Jmenuji se Gott ,Karel Gott !!!
The Golden Voice Of Prague nebo-li „Zlatý hlas z Prahy“, „Sinatra východu“, „Zlatý slavík“, „slavík východní Evropy“, „zpěvák století“ nebo „Posel dobrých zpráv“, to jsou přívlastky, které jsem získal já král české pop music Karel Gott, jedna z největších legend české hudební scény všech dob a současně i jedna z největších - neanglicky zpívajících - legend na světě. Na poli populární hudby hledejte jen těžko umělce, kteří by se tak dlouho a nepřetržitě těšili tak velké a široké oblibě jako já - a v tomto ohledu jsem naprosto výjimečným fenoménem...
Napsali o mně
Karel Gott začal svoji profesionální dráhu v pražských tanečních kavárnách roku 1957, první nahrávky pořídil v roce 1960 (anglicky) a roku 1963 nahrál svůj první velký hit. Od té doby, tedy více než 40 let, se bez větších výkyvů nepřetržitě a trvale těší široké popularitě napříč všemi generacemi, jako zpěvák stojící nad dobou a módními trendy. Od roku 1963 pouze s výjimkou několika ročníků se také trvale umísťuje (často s velkým náskokem) na prvním místě v anketách popularity.
Prosazoval se suverénně jako univerzální typ zpěváka s mimořádně širokým spektrem žánrů, i když možná nejčastěji se uplatnil jako romantický tenor velkých kantilénových písní. V čem spočívá tak mimořádný úspěch jeho kariéry? Karel Gott dokázal sloučit mimořádné hlasové dispozice, dokonale zvládnutou a vyškolenou pěveckou techniku, muzikantské cítění, profesionalitu, pracovitost, cílevědomost, charisma i spontánní schopnost výrazových a žánrových proměn zpívat prakticky cokoliv, od operních a operetních árií, klasických kanconet, národních a lidových písní, rocku, folklóru, jazzu, swingu, rock'n'rollu, tradicionálů, muzikálových melodií, až po moderní pop music nebo country. A když k tomu připočteme neobyčejně šťastnou shodu okolností, dokonalé producentské a hudební zázemí…
Kromě Albánie a Skandinávie vystupoval ve všech zemích Evropy, ale i v zemích Jižní a Severní Ameriky, Asie a v Austrálii. Získal si respekt a neuvěřitelně věrné fanoušky po celé Evropě, ale i v Americe a Japonsku (i když tam není tolik známý). Nejvíce se však zapsal do srdcí milionů fanoušků od druhé poloviny 60. let ve všech německy mluvících zemích, v zemích Beneluxu, v zemích východní Evropy, ale již začátkem 60. let se stal největší hvězdou na domácí scéně. Karel Gott se stal pojmem, doslova idolem, ale i symbolem své doby, kdy svět nebyl globalizován, ale rozdělen „železnou oponou“. Na tomto „minovém poli“ mezi dvěma politickými režimy se stal hvězdnou všech generací, které jej přijali doslova za „svého“, stálicí a jednou z největších evropských legend pop music. Účinkoval ve stovkách televizních show vlastních, i jako host (Gilbert Bécaud Show, Nashville Country Music Festival, Europarty, Rudi Carell Show, James Last Show, Ein Kessel Buntes) po celém světě. Je však i rekordmanem co do počtu nazpívaných písní - jen novinkových alb nahrál více, než 120 a výběrových mu vyšlo nespočet...
Neexistuje sice žádná přesná statistika o počtu jeho prodaných alb, ale může jít celkem o více, než 100 milionů kopií. Pouze v České republice a na Slovensku je to kolem 15 milionů, za což jako vůbec jediný interpret obdržel diamantovou desku. (To se ve vlastní zemi pravděpodobně nepodařilo nikomu na světě, včetně největších anglicky zpívajících hvězd - znamená to, že v průměru každý člověk u nás již vlastní jedno jeho album...). A ještě dnes, po více než 40 letech, se jeho desky velmi dobře prodávají.
Karel Gott má na svém kontě také nespočet nejvyšších ocenění, patří mu například celkem více než 50 diamantových, platinových, zlatých a stříbrných desek, které obdržel jako nejprodávanější interpret firem Supraphon, Melodija, Polydor, PolyGram, nyní Universal a jiných vydavatelství. Získal ale i nespočet dalších vyznamenání, včetně 22 Zlatých a 10 Českých slavíků, z toho prvního v roce 1963 a posledního v roce 2006. Spolupracuje s mnoha hudebními vydavatelstvími Evropy, Spojených států a Japonska. Jeho desky vyšly nejen prakticky po celé Evropě od Portugalska až po Rusko, ale i v Japonsku, ve Spojených státech a Kanadě. Přestože některé písně nazpíval také francouzsky, hebrejsky, latinsky, španělsky, italsky, rusky, ukrajinsky, romsky, polsky, maďarsky, chorvatsky, slovensky a některými dalšími jazyky, nejvíce alb nahrál v němčině a češtině, několik také v angličtině, ruštině a italštině.