Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

Choroši acoustic-folk / Středočesko

Skladby v přehrávači

Pro přehrávání skladeb je třeba zapnutý javascript, flash plugin verze 9 nebo HTML5 kompatibilní browser.

Členové

Nástrojové obsazení: Baskytara, Zpěv
Nástrojové obsazení: Kytara, Zpěv
Nástrojové obsazení: Kytara, Zpěv

Kontakty a odkazy

Z důvodů ochrany proti spamu jsou kontakty skryté a chráněné captchou. CAPTCHA je většinou různě zdeformovaný obrázek obsahující text, který má ověřit, zda u počítače sedí člověk anebo jde o robota. Robot totiž nedokáže rozpoznat text, který se na obrázku nachází. CAPTCHA slouží k tomu, aby automatizovaní roboti neposílali nevyžádanou poštu (tzv. spam) na uvedené emailové adresy.

Zobrazit kontakty

Dodatečné info

Akustická tramp-folková skupina Choroši pochází ze středních Čech. Byla založena v prosinci 2012 dvěma trampy-praktiky a jedním trampem-teoretikem jako jednorázový projekt s cílem zúčastnit se Porty 2013. Ačkoli Choroši svou pouť již v základním kole ukončili, pozitivní ohlasy a zážitky je motivovaly k rozhodnutí pokračovat ve společném hraní dál. V roce 2014 zvítězili ve finále autorské soutěže Porty s písní Výhybkář, získali ocenění Ústecký stříbrňák a probojovali se i do finále interpretační soutěže Porta, Festivalu trampské písně (zde získali ocenění za píseň Dík za ten víkend), Notování, Houpacího koně a Moravského vrabce. V soutěži Talent Country Radia 2014 skončili čtvrtí a v rádiu Proglas se představili vystoupením v živém vysílání. V roce 2015 Choroši vyhráli Náměšťskou placku, na Notování skončili v hlasování diváků druzí, zahráli si jako předkapela legendárních Rangers či Pacifiku a vystoupili živě v Country Radiu. V únoru 2016 odehráli v přímém internetovém přenosu celovečerní koncert v Českém rozhlase Olomouc. V soutěži Talent Country Radia 2016 skončili šestí, v diváckém hlasování na Náměšťské placce a Festivalu trampské písně zvítězili, na 41. Mohelnickém dostavníku byli druzí.

V prosinci 2013 Choroši nahráli živě své první čtyřpísňové demo, v roce 2014 vydali zpěvník 20 písní a v roce 2015 studiové pětipísňové demo (vše je k poslechu či stažení prostřednictvím webu kapely). Za další významný úspěch považují skutečnost, že se po více než roce od založení kapely všichni tři členové nakonec přece jen dokázali shodnout na jejím názvu.

Skupina je charakteristická svým syrovým trojhlasem doprovázeným dvěma kytarami a baskytarou. Choroši zastávají názor, že i ve třech lidech se dá udělat spousta muziky. Hrdě se hlásí k folkové a trampské hudbě a snaží se obohacovat ji pohodovými šlapajícími písněmi z vlastní autorské dílny. Posluchačům v nich Choroši vyprávějí příběhy (leckdy s překvapivým rozuzlením), které napsal sám život, popřípadě mu při psaní trochu pomohla bujná choroší fantazie.

Od svého vzniku Choroši hrají a zpívají v nezměněném složení:

Aleš Rogalewicz – zpěv, kytara
Petr Ovsenák – zpěv, kytara, struhadlo
Tomáš Doug Machalík – zpěv, rezobas (akustická baskytara)

Bio a historie

Aleš Rogalewicz (*1982)

Na folkové scéně se pohybuje (s několika delšími přestávkami) od svých 17 let. Působil jako písničkář či v dvoučlenné skupině s Jiřím Havelkou (Paduo). Ve skupině Choroši hraje na kytaru a zpívá, je autorem mnoha písní.

Oblíbení interpreti: Poslouchá především český folk, nejlépe v akustické formě – Hop Trop, Hoboes, Janoušek, Dobeš, Plíhal, Samson, Epydemye… je toho hodně :-)

Petr Ovsenák (*1983)

Kořeny Petrovy hudební kariéry sahají do jeho útlých dětských let, kdy sotva chodíc a mluvíc, už si sám pouštěl na gramofonu LP Greenhorns a Rangers. V pubertě odolal lákavému pokušení jiných žánrů (heavy metal, punk, pop) a zůstal věrný folku. Toto pevné pouto se utužilo na festivalu Zahrada ve Strážnici, kdy Petr často oželel spánek, aby mohl v elektrizující atmosféře amfiteátru opatrovat hořící svíčku a zpívat se svými oblíbenci (Nedvědi, Žalman, Fleret) dlouho do noci.

Ke koncertním pódiím a živému vystupování přičichnul po svých osmnáctinách jako člen dua Nestíháme. Nestíháme stihli odehrát více než 500 koncertů, vydali dvě alba a získali mnohá ocenění (Porta 2005 a 2007, Lodenica 2008). Ukázky ze skrovné Petrovy tvorby, písničky Malostranská, Soška a Čertovo jezero lze při troše štěstí slyšet i dnes na Radiu Folk, v Českém rozhlase či na Radiu Proglas.

Hudební nástroje: šestistrunná kytara, hlasivky, concertina
Hudební vzory: Van Morisson, Jan Nedvěd, Dmitrij Šostakovič, Hop Trop, Johnny Cash
Oblíbený světadíl: Brdy

Tomáš Doug Machalík (*1977)

Na konci minulého tisíciletí hrál ve východočeské kapele Já a zbytek, na přelomu tisíciletí v pražské kapele Batiko. V roce 2011 se vrátil k občasnému vystupování jako písničkář, v roce 2012 krátce působil v berounské kapele Bluetime. Během existence časopisu i(nternet)Folk přispíval recenzemi, v současné době se na serveru FolkTime podílí na průběžném hodnocení desek.

Ve skupině Choroši hraje na rezobas (speciální akustickou basovou kytaru), trochu zpívá, upravuje Alešovy písně a občas přinese nějakou vlastní.

Hudební vzor jako takový nemá, seznam jeho oblíbených interpretů je však o to obsáhlejší: zajímají ho zejména čeští a slovenští písničkáři, obecně pak interpreti s kvalitními texty.