Zikkurat - Novinky | Bandzone.cz
BZ si odteď na mobilu užijete lépe díky partnerovi redesignu GoGEN.

Zikkurat alternative-rock / Praha

Playlist kapely
0:00 / 0:00
 • Praseodym (2005)
  Nezařazeno
 • Hard Song (1990)
  Nezařazeno
 • New York (1990)
  Nezařazeno
 • Noční hlídač (1990)
  Nezařazeno
 • Lidožrout (1990)
  Nezařazeno
 • Chuligánská vzpoura (1982)
  Nezařazeno
 • Na václavským Václaváku (1982)
  Nezařazeno
 • Zkaženej zub (1981)
  Nezařazeno
 • Jez hodně banán (1981)
  Nezařazeno
 • Rozhovor s kapelou (1981)
  Nezařazeno
 • Filosof (1980)
  Nezařazeno
 • Jsi mimo (1980)
  Nezařazeno
 • WC čistící sůl (1980)
  Nezařazeno
 • Disco 2000 (1979)
  Nezařazeno
1 2 3 4 5 68101317212632384347505254 55 56 57 58

Dnes je 40. výročí od koncertu Zikkuratu ve Vrchovinách!

(Upraveno: )

V létě 1981 všechno nasvědčovalo tomu, že kapela úspěšně odrazila agresivní útok Pražského výběru, nabízejícího "spolupráci" na rozšíření své neúspěšné sestavy. Za tím účelem byl angažován jako manažer Alexander Komanický, bývalý spolužák Viléma Čoka. Neustálé pokusy destabilizovat Zikkurat nabídkami k přestupu, které dostali postupně Čok, Křivka a nakonec všichni včetně Havrdy, byly zdánlivě vyřešeny otevřeným telefonátem Komanického s Michaelem Kocábem.

Poslední koncert čtyřčlenného Zikkuratu s kytaristou Jaroslavem Zajptem se měl konat v obci Vrchoviny, části Nového Města nad Metují. Hned po příjezdu byla kapela kompletně legitimována příslušníkem VB, který někam po telefonu nahlásil všechny zúčastněné osoby. Jelikož se nic jiného nedělo, zvláštnímu uvítání nebyla věnována pozornost. Koncert nebylo možné zrušit kvůli nahrávání a pečlivé přípravě repertoáru s novým kytaristou. Zvukař a řidič Josef Přib do Vrchovin přivezl P. A. systém skupiny Abraxas a spolu se Zikkuratem přijeli i hosté, spřátelená pražská skupina PunkHard. Ta dostala během večera vlastní prostor a nakonec se převtělila do fiktivní skupiny Potenciometr, která celé vystoupení neplánovaně protáhla.

Atmosféra byla ten večer fantastická a publikum prožívalo extázi. V druhé polovině koncertu Zikkuratu oznámil Vilém Čok, že už nebude hrát, takže se hrálo bez něj. Josef Přib nestačil nahrát celého Krysaře s vynikajícím sólem Jardy Zajpta, protože v magnetofonu došel pásek. I tak byla kapela ve vrcholné formě, včetně vybavení a nástrojů. Pořadatel skupině nabídl "nadstandardní" honorář a ke konci akce až podezřele spěchal s podepsáním realizace. Na oficiálního vedoucího Zikkuratu, kterým byl Tomáš Havrda, však nátlak nefungoval. A tak se stalo, že když do sálu vešla skupina příslušníků kriminálky a hospodářské kontroly z Náchoda, Zikkurat teprve skládal aparaturu. Manažer Komanický okamžitě ohlásil odchod s Čokem do Pražského výběru. Křivka jen stačil Havrdovi, kterému přišlo oznámení o přijetí ke studiu na teplické konzervatoři, naznačit, že má veškerou zodpovědnost hodit na svého zástupce. Začaly výslechy, které trvaly až do pozdních ranních hodin. Policajti nakonec udělili Josefu Přibovi pokutu 500 Kčs za to, že neměl na autě napsanou firmu. Víc proti nenáviděným Pražákům nezmohli. Namísto kardinálního úlovku se v síti mrskala jen malá rybka. Odchod zakládajícího člena skupiny byl však fatální. Ráno se celý zájezd vrátil za naprostého ticha do Prahy a tím se definitivně uzavřela historie první sestavy. Zikkurat se dal v původním složení dohromady už jen jednou, na vzpomínkovém koncertě na strahovské "Sedmičce" v březnu 1982. Další podrobnosti včetně bohaté fotodokumentace najdete na našich stránkách a v knize Jiřího Křivky.

Včera uběhlo neuvěřitelných 30 let od premiéry filmu Pějme píseň dohola!

První celovečerní film Ondřeje Trojana se mezitím stal legendou a zařadil se mezi kultovní snímky z doby nedávno minulé. Jeho příběh se může zdát některým divákům nepochopitelný až nudný.

Ale kdo byl někdy na táboře, baví se pokaždé důvěrně známými situacemi, jejichž autentičnost skvěle dokresluje obsazení talentovanými neherci. Ano, svalnatec Bob je ze všech nejlepší! Nekonečná scéna výletu "na hranice všedních dnů" patří k základním atributům filmu. Už proto, že ji namísto dialogů doprovází naše hudba. Ve filmu zazněla prakticky celá skladba Poušť, jejímž autorem je Jiří Křivka. Původně jedna z částí zatím nevydaného autorského alba Země skleněných mlýnů dostala nové aranžmá s improvizovanými vyhrávkami saxofonu. 

Jak už bylo zmíněno v jedné z předchozích Novinek, nahrávání ve studiu Hrnčíře probíhalo za přítomnosti režiséra v roce 1990 a skupina se ho zúčastnila ve složení Jiří Křivka - kytara, David Ondříček - klávesy, Martin Ryšan - baskytara a Jan Chromovský - bicí a perkuse. Jako host se na soundtracku podílel vynikající saxofonista Václav Bratrych. Ve studiu vznikla přímo na místě instrumentálka s pracovním názvem 1990, kterou jste mohli slyšet v televizní video upoutávce.

V neděli uplynulo právě 40 let od našeho vystoupení na 9. PJD!

(Upraveno: )

Skupina Zikkurat, do té doby prakticky neznámá amatérská kapela, vystupující jen občas, většinou na školních akcích SPŠF Čimelice nebo pro účastníky pochodu Praha - Prčice, byla na poslední chvíli zařazena do sobotního odpoledního programu přehlídky alternativní hudby v rámci 9. Pražských jazzových dnů ve sportovní hale Na Folimance.

A tak se trio ve složení Jiří Křivka, Vilém Čok a Tomáš Havrda připravilo na předvedení svých divokých jazzrockových improvizací, které už nějakou dobu nahrávalo v domácím studiu nebo ve zkušebně panelárny Prefa (dnes stanice metra Nádraží Holešovice). Jako překvapení bylo v plánu zahrát kromě vlastní tvorby ještě několik originálů od britských punkových skupin The Damned, Sex Pistols a 999 nebo punkovou verzi klasického rock 'n' rollu Roll Over Beethoven od Chucka Berryho (inspirovanou úpravou The Beatles). Po celodenním soustředění v šatně, s občasnými návštěvami jednotlivých vystoupení beznadějné "konkurence", přišel konečně čas na Zikkurat. Na place už byl připraven moderátor Josef "Zub" Vlček a své nástroje odnášeli členové jazzového bigbandu MO z Českých Budějovic. Odnesli bohužel i stojan na noty, který si před vystoupením připravil Jiří Křivka. Než se kapele podařilo vymyslet, kam dát texty k punkovým písničkám, bylo jasné, že na ty jazzrockové improvizace už nezbyde čas. A tak se stalo, že kapela zahrála jenom druhou část připraveného programu, složenou z punkových cover verzí a vlastní písničky Disco 2000. Na jazzrock došlo jenom v krátké citaci kytarového motivu skladby Šlépěj z alba Zvěsti oblíbené skupiny Jazz Q. Zbytek, jak se říká, je už historie

1 2 3 4 5 68101317212632384347505254 55 56 57 58