Zastávka Mileč - O kapele | Bandzone.cz

Zastávka Mileč punk / Plzeň

Playlist kapely
0:00 / 0:00
 • Lojzovo tajemství
  Nezařazeno
 • Nemám auta rád
  Nezařazeno
 • Černé brýle
  Nezařazeno
 • Jsi skvělej kus
  Nezařazeno
 • Vexlák
  Nezařazeno
 • Knedlíky
  Nezařazeno

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

Zastávka Mileč:
Déma
- kytara, hlavní zpěv
Jožžin - bicí, zpěv
Bowí - basa

Bio a historie

Historie tohoto bandu, který později výrazně ovlivnil i tvorbu nejznámější plzeňské punkové skupiny Znouzectnost, sahá někam do začátku 80. let, kdy se v rockovém podhoubí západočeské metropole začali objevovat první příslušníci hnutí punk.
Tato generace teenagerů snad pod vlivem pořadu západoněmecké televize o punku a Sex Pistols, zkrátila vlas, navlékla se do levných sak, která propíchala sichrhajckami, a toulaje se po místních tancovačkách, na kterých se o zábavu staraly běžné hard rockové formace, větřila, kde si „lajznout" divoký tanec pogo. Což samozřejmě nebylo jednoduché - pořadatelé onu divnou mládež většinou zpráskali anebo ji do sálu pro jistotu rovnou nevpustili.

Z nedostatku „té své hudby" pak tito punkoví teenageři začali zakládat svoje vlastní formace, které se vzápětí rozpadaly, aby daly vzniknout dalším, oněch pár lidí se v nich neustále točilo, nebylo na řádné nástroje, hrálo se na cokoliv, většinou po bytech, sklepech, vše bylo marginální, krátkodobé, zmatené až chaotické. Navíc se s příchodem roku „nové vlny se starým obsahem" příslušníci státní moci konečně začali zaměřovat nejenom na „kolaborantské a stát podvracející" máničky ale také na mladé pankáče, jelikož shora přišel příkaz, že socialismus je nyní ohrožen i mládeží s vlasem nedlouhým.

V této pohnuté atmosféře léta 1983 se dala dohromady skupina, v níž se setkali právě jedni z průkopníků hnutí punk na Plzeňsku - kytarista a zpěvák Déma (ex-Kuličkové ložisko), bubeník a zpěvák Jožžin, později je oba doplnil baskytarista Bowí. A nazvala se dle jedné vísky na železniční trati Plzeň - České Budějovice Zastávka Mileč.

Skupina toho příliš nenahrála, dvakrát si střihla vystoupení před svými oblíbenými Bon Parii a v září 1984 měla derniéru na punkové svatbě ve Slunečné u České Lípy. Mezitím ale stačila natočit ve zkušebně již zmíněných příbramských novovlňáků hodinový záznam, jež vešel ve známost pod názvem „Zzzzzzz Mmmmmmmm".

Punkový publicista F. F. o kazetě v knize Kytary a řev píše:
„Hudba Zastávky Mileč zní trochu jako domácí protipól The Clash, včetně vlivů klasického rock´n´rollu a reggae. Jednoduchý, úderný ´lidový punk´s čistým zvukem a povětšinou melodickým zpěvem. Texty Zastávky zcela věrně odrážejí dobu a místo svého vzniku - nenávist k vekslákům a diskofilům (´Dyskáč je běs´, ´Vekslák´), radostné budování socialismu u ponku ve Škodovce (´Do práce´) a samozřejmě i punková rebélie v časech honů na čarodějnice (´Konec upalování, parchanti´). Většina skladeb je ale spíš srandovních, třeba ´Nemám auta rád´, inspirovaná dobou, kdy se plzeňští punkové přesouvali na koloběžkách."

Zastávka Mileč odehrála jediný koncert+dvakrát předskakovala s třema songy před kapelou Bon Pari.
Nicméně tlaky ze strany tajných (nepomohlo ani přejmenování se na M.P. provoz) a odchod na povinnou vojenskou službu nakonec dovedly Zastávku Mileč k rozpadu.
Po absolvování povinné vojenské služby pak Déma s Jožžinem, s Cainem a s Goldou zakládají v roce 1986 kapelu Znouzectnost, která hraje dodnes.