Žakéři - O kapele | Bandzone.cz
BZ si odteď na mobilu užijete lépe díky partnerovi redesignu GoGEN.

Žakéři world music / Brno

Playlist kapely
0:00 / 0:00
  • Hoy et oe

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

Brněnská kapela Žakéři je hudební těleso, které se zabývá interpretací tzv. staré hudby. Jedná se především o evropskou hudbu z období středověku, ať už přímo z Čech, Francie nebo Španělska. Část repertoáru tvoří také hudba historizující, která je inspirovaná buď přímo některým historickým textem či notovým zápisem, nebo z něj vychází. Každý člen souboru ovládá hru na několik hudebních nástrojů, povětšinou se jedná o repliky středověkých nástrojů.

Kapela vznikla jako součást historizujícího sdružení žakérského Poustevník, které vzniklo v roce 1997. Po pár letech došlo k oddělení obou seskupení. Poustevník se začal věnovat především krátkým divadelním a tanečním produkcím, zatímco Žakéři se zaměřili na hudbu.

Složení kapely se během let postupně měnilo. Prakticky stále byla ale skupina pětičlenná v sestavě čtyři dívky a jeden Bob - no - ale nic netrvá věčně: Uměleckou vedoucí a vrchním rejpalem zůstává Verča Davidová - s manželem Bobem poslední zakládající členové skupiny, další dvě dívky ve skupině Betku Kondelovou a Markétu Konečnou pak v roce 2009 poprvé doplnil další mužský prvek - Tomáš Vyvozil.

Kapela již vystupovala na různých městských historických slavnostech - Kutnohorské stříbření, Tovačovský jarmark, na Vánočních trzích v Brně, Muzejní noci,různých šermířských kláních, ale také na charitativních akcích a plesech.

 

Bio a historie