Karel Heřman - zpěv, tenorové ukulele, foukací harmonika
Tomáš Oakland - zpěv, sopránové ukulele
Andrew Oakland - zpěv, barytonové ukulele
Hugo Oakland - zpěv, koncertní ukulele
Josef Nizner - zpěv, koncertní ukulele
Martin Krajíček - tenorové sólové ukulele
Michal Reich - zpěv, tenorové sólové ukulele
Michal Řihánek - barytonové ukulele, foukací harmonika, klarinet
René Senko - sopránové ukulele
Libor Vyhnálek - koncertní ukulele
Jiří Kosťa Kostelecký - tenorové ukulele
Aleš Svoboda - zpěv, basová kytara
Jiří Semtex Suchý - bicí
Ukulele Orchestra jako Brno je sdružení věkem i hudebními zkušenostmi pestré party hráčů a příznivců ukulele, původně havajského nástroje připomínajícího malou kytaru.
Skupina vznikla na konci roku 2010, tehdy ještě v méně početném složení. Po prvních vystoupeních se velmi rychle vytvořilo seskupení amatérských i profesionálních hudebníků, postupně si budující osobitý přístup a také repertoár složený z coververzí známých písní, které se snaží prezentovat s cílem pobavit sebe i posluchače. Cesta jednotlivých členů k ukulele byla různá, základním impulsem však byla inspirace knihou Toma Hodgkinsona Líný rodič. Autor – sám propagátor ukulele – v ní vyzdvihuje přednosti tohoto skladného nástroje jedinečného zvuku a dokonce tvrdí, že by ukulele nemělo chybět v žádné domácnosti. Což potvrzuje i stále narůstající oblíbenost skladného nástroje mezi profesionály a hudebními nadšenci.
Od svého vzniku absolvovala UojB více než dvě stovky koncertů, od letních festivalů a vystoupení na náměstích, přes klubové hraní, soukromé i firemní oslavy, až po komornější akce v rámci představení slavného brněnského divadla Husa na provázku.
Na kontě má prozatím pět alb coververzí a EP s pěticí českých skladeb. Na jaře 2012 vyšlo „Živě z Brna/Live from Brno“ a hned následujícího roku deska „A Little Less Conversation“, v prosinci 2014 pokřtili UOjB CD „Mad World“. Na jaře 2016 vyšel projekt s názvem „Ukulele Orchestra jako Brno hraje Škaredou holku“. Přetváří písně brněnské hardrockové kapely z devadesátých let, jejíž čtyři členové se sešli právě v UOjB. Na konci roku 2016 kapela vydala CD písniček z 80. let s názvem "Hity z kazety". Křest posledního alba coververzi s názvem "Here Come Your Men" proběhl v prosinci 2017.
V roce 2018 vznikly ukulele-coververze ryze moravských a slováckých písní vycházející na labelu Indies Happy Trails pod názvem "Štěglivá moravská písnička". Součástí bookletu je zpěvníček s texty a akordy.
Repertoár se postupně rozrůstá, v tuto chvíli ho aktivně tvoří více než padesát předělávek.
V netradičním podání UOjB můžete slyšet světové rockové a popové hity od Rolling Stones, Beatles, Doors, Steppenwolf, Police, Clash, AC/DC, Depeche Mode, Cure, Abby, Eurytmics, Iggyho Popa, Toma Jonese, Elvise Presleyho, Toma Pettyho, Billa Haleyho, Boba Marleyho, Amy Winehouse, Michaela Jacksona a dalších.
Proč právě ukulele a jak vznikl Ukulele Orchestra jako Brno?
Je nás v kapele dvanáct, každý si svou cestu k ukulele našel jinak. U někoho to určitě byla inspirace zvukem nebo výzva, co všechno se dá na ukulele zahrát. Název vznikl spontánně. A kromě vazby na město, kde žijeme, a mnozí z nás se narodili, jsme se postupně rozrostli tak, že jsme teď skutečně orchestr „jako Brno“. Před nějakou dobou naše vystoupení v rámci divadelního představení uvedli takto: „Říká se, že když někdo hraje na velký nástroj, že si tím něco kompenzuje. Pokud to platí i naopak, je tohle hodně drsná partička!“
Jak si vybíráte repertoár? Existuje v tak početné kapele demokracie?
Máme to rozmanité, každého z nás oslovuje jiná muzika, návrhy přichází nejrůznější. Hlavní slovo ve výběru je ale na zpěvácích, v tomto mají výsadní postavení. Máme to štěstí, že výborných zpěváků máme v kapele hned několik. Něco jako demokracie u nás funguje, ale trávíme spolu kromě koncertů a zkoušek nemalou část volného času a vždycky se nějak domluvíme.
Připadá vám dnešní svět šílený?
Když chytnete do ruky ukulele, tak vůbec!