Ukulele Orchestra jako Brno - O kapele | Bandzone.cz

Ukulele Orchestra jako Brno progressive-alternative / Brno

Playlist kapely
0:00 / 0:00
 • UOjB Friday I'm In Love
  Nezařazeno
 • UOjB Mad World
  Nezařazeno
 • UOjB Because the Night
  Nezařazeno
 • UOjB A Little Less Conversation
  Nezařazeno
 • UOjB Riders on the Storm
  Nezařazeno
 • UOjB Rock The Casbah
  Nezařazeno
 • UOjB I Was Made For Lovin You
  Nezařazeno
 • UOjB Mamma Mia
  Nezařazeno
 • UOjB Happy Together
  Nezařazeno
 • UOjB Desert Rose
  Nezařazeno

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Z důvodů ochrany proti spamu jsou kontakty skryté a chráněné captchou. CAPTCHA je většinou různě zdeformovaný obrázek obsahující text, který má ověřit, zda u počítače sedí člověk anebo jde o robota. Robot totiž nedokáže rozpoznat text, který se na obrázku nachází. CAPTCHA slouží k tomu, aby automatizovaní roboti neposílali nevyžádanou poštu (tzv. spam) na uvedené emailové adresy.

Dodatečné info

Stálí členové orchestru:

Karel Heřman - zpěv, tenorové ukulele, foukací harmonika

Tomáš Oakland - zpěv, sopránové ukulele

Andrew Oakland - zpěv, barytonové ukulele

Hugo Oakland - zpěv, koncertní ukulele

Josef Nizner - zpěv, koncertní ukulele

Martin Krajíček - tenorové sólové ukulele

Michal Reich - zpěv, tenorové sólové ukulele

Michal Řihánek - barytonové ukulele, foukací harmonika, klarinet

René Senko - sopránové ukulele

Libor Vyhnálek - koncertní ukulele

Jiří Kosťa Kostelecký - tenorové ukulele

Aleš Svoboda - zpěv, basová kytara

Jiří Semtex Suchý - bicí

Bio a historie

Ukulele Orchestra jako Brno je sdružení věkem i hudebními zkušenostmi pestré party hráčů a příznivců ukulele, původně havajského nástroje připomínajícího malou kytaru.

Skupina vznikla na konci roku 2010, tehdy ještě v méně početném složení. Po prvních vystoupeních se velmi rychle vytvořilo seskupení amatérských i profesionálních hudebníků, postupně si budující osobitý přístup a také repertoár složený z coververzí známých písní, které se snaží prezentovat s cílem pobavit sebe i posluchače. Cesta jednotlivých členů k ukulele byla různá, základním impulsem však byla inspirace knihou Toma Hodgkinsona Líný rodič. Autor – sám propagátor ukulele – v ní vyzdvihuje přednosti tohoto skladného nástroje jedinečného zvuku a dokonce tvrdí, že by ukulele nemělo chybět v žádné domácnosti. Což potvrzuje i stále narůstající oblíbenost skladného nástroje mezi profesionály a hudebními nadšenci.

Od svého vzniku absolvovala UojB více než dvě stovky koncertů, od letních festivalů a vystoupení na náměstích, přes klubové hraní, soukromé i firemní oslavy, až po komornější akce v rámci představení slavného brněnského divadla Husa na provázku.

Na kontě má prozatím pět alb coververzí a EP s pěticí českých skladeb. Na jaře 2012 vyšlo „Živě z Brna/Live from Brno“ a hned následujícího roku deska „A Little Less Conversation“, v prosinci 2014 pokřtili UOjB  CD „Mad World“. Na jaře 2016 vyšel projekt s názvem „Ukulele Orchestra jako Brno hraje Škaredou holku“. Přetváří písně brněnské hardrockové kapely z devadesátých let, jejíž čtyři členové se sešli právě v UOjB. Na konci roku 2016 kapela vydala CD písniček z 80. let s názvem "Hity z kazety". Křest posledního alba coververzi s názvem "Here Come Your Men" proběhl v prosinci 2017.

V roce 2018 vznikly ukulele-coververze ryze moravských a slováckých písní vycházející na labelu Indies Happy Trails pod názvem "Štěglivá moravská písnička". Součástí bookletu je zpěvníček s texty a akordy.

Repertoár se postupně rozrůstá, v tuto chvíli ho aktivně tvoří více než padesát předělávek.

V netradičním podání UOjB můžete slyšet světové rockové a popové hity od Rolling Stones, Beatles, Doors, Steppenwolf, Police, Clash, AC/DC, Depeche Mode, Cure, Abby, Eurytmics, Iggyho Popa, Toma Jonese, Elvise Presleyho, Toma Pettyho, Billa Haleyho, Boba Marleyho, Amy Winehouse, Michaela Jacksona a dalších.

Proč právě ukulele a jak vznikl Ukulele Orchestra jako Brno?

Je nás v kapele dvanáct, každý si svou cestu k ukulele našel jinak. U někoho to určitě byla inspirace zvukem nebo výzva, co všechno se dá na ukulele zahrát. Název vznikl spontánně. A kromě vazby na město, kde žijeme, a mnozí z nás se narodili, jsme se postupně rozrostli tak, že jsme teď skutečně orchestr „jako Brno“. Před nějakou dobou naše vystoupení v rámci divadelního představení uvedli takto: „Říká se, že když někdo hraje na velký nástroj, že si tím něco kompenzuje. Pokud to platí i naopak, je tohle hodně drsná partička!“

Jak si vybíráte repertoár? Existuje v tak početné kapele demokracie?

Máme to rozmanité, každého z nás oslovuje jiná muzika, návrhy přichází nejrůznější. Hlavní slovo ve výběru je ale na zpěvácích, v tomto mají výsadní postavení. Máme to štěstí, že výborných zpěváků máme v kapele hned několik. Něco jako demokracie u nás funguje, ale trávíme spolu kromě koncertů a zkoušek nemalou část volného času a vždycky se nějak domluvíme.

Připadá vám dnešní svět šílený?

Když chytnete do ruky ukulele, tak vůbec!