THE V.I.P™ - Novinky | Bandzone.cz
BZ si odteď na mobilu užijete lépe díky partnerovi redesignu GoGEN.

THE V.I.P™ rock-art rock / Praha

Playlist kapely
0:00 / 0:00
 • THE DEEP FALLEN THROUGH CHEST BOYS CLUB
  SUNK CHEST CLUB & DOWNSON AIRPLANE (Selection)
 • DARKNESS HOUSE
  SUNK CHEST CLUB & DOWNSON AIRPLANE (Selection)
 • WONDER SONNY
  SUNK CHEST CLUB & DOWNSON AIRPLANE (Selection)
 • THIS VOICE IN MY HEART
  SUNK CHEST CLUB & DOWNSON AIRPLANE (Selection)
 • HELP ME LORD
  SUNK CHEST CLUB & DOWNSON AIRPLANE (Selection)
 • ROB A BANK
  SUNK CHEST CLUB & DOWNSON AIRPLANE (Selection)
 • EAGLES' CRY
  SUNK CHEST CLUB & DOWNSON AIRPLANE (Selection)
 • PLASTIC CORPSES
  SUNK CHEST CLUB & DOWNSON AIRPLANE (Selection)
 • MY PRIVATE AIDS
  SUNK CHEST CLUB & DOWNSON AIRPLANE (Selection)
 • PRAY HARD
  SUNK CHEST CLUB & DOWNSON AIRPLANE (Selection)
 • HOLLYWOOD HILLS
  SUNK CHEST CLUB & DOWNSON AIRPLANE (Selection)
 • MILLION MOMENTS OF THE SILENCE
  SUNK CHEST CLUB & DOWNSON AIRPLANE (Selection)

Headliner - Josef Vlček

(Upraveno: )

Headliner @headliner.cz · Časopis

THE V.I.P™

SUNK CHEST CLUB/DOWNSON AIRPLANE (VÝBĚR)

Pozoruhodná záležitost! Výběr z dvojalba zachycuje to nejlepší ze skladeb Petra Dolejše Kocha od roku 1980 skoro do současnosti. Koch označuje svou tvorbu za art rock, a když člověk poprvé slyší nekonečný, možná i trochu jednobarevný drajv Kochovy elektrické kytary, vzpomene si na pozdní anglickou psychidelii sedmdesátých let, třeba na Hawkwind.

The V.I.P™ se vyjadřují sice anglicky, ale jazyk jejich textů je bohatý a překvapivě poetický. To u našich kapel bývá výjimečné. Takové texty jako Orlí pláč nebo v Temném domě by obstály i v českých překladech, Jsou velmi osobní, točí se kolem Kochova vnitřního světa, ale do mnohých veršů si člověk může bez problémů namontovat vlastní zkušenost.

Úplně nejzajímavější je Kochův zpěv. Slovo zpěv by mělo patřit do uvozovek. Jde spíš o dramatickou recitaci do valící se kytarové hmoty, V době zpívajících zívalů je jeho energie a zaujetí jak z jiného světa. Je v něm život, stoprocentní oddání se tomu, co chce sdělit. Cítíme, že za hudbou je ještě nějaké další sdělení, které je slovy nevyjádřitelné.

Zvukaři se podařilo sejmout The V.I.P™ ve velmi autentické podobě a zachytit energii, která je podřízena hlavně Kochovu zpěvu. Ale abychom byli spravedliví – bez ostatních tří spoluhráčů. kteří hrají jako o život, by Kocha bylo také jenom půl.

O takové hudbě se říká, že „roste stranou“. A buď ji ostatní muzika časem dožene, objeví a integruje, nebo The V.I.P™ zůstanou nepochopenou raritou na okraji. Ale to čtveřici už nemusí uzajímat. To co Koch a spol. chtěli říci, bylo na desce světu sděleno. 

Josef Vlček

Headliner - Josef Vlček

The V.I.P se probouzejí k životu

(Upraveno: )

The V.I.P se probouzejí k životu

Hudební skupina The V.I.P připravuje nové album s názvem SUNK CHEST CLUB & DOWNSON AIRPLANE.

Frontman skupiny Petr Dolejs Koch představuje kdo se na nahrávkách dvojalba Sunk Chest Club & Downson Airplane skupiny THE V.I.P™ podílel: “Současní členové jsou původní jenom dva a jenom já jsem zakládající, protože Robert Jíša se k nám přidal na chvíli asi v roce 1986 a potom se vrhl do víru pop music. Takže sestava: Petr Dolejs Koch – zpěv, sólová kytara, foukací harmonika, Robert Jíša – klávesové nástroje. Najatí studioví hráči: Jakub Vejnar – basová kytara, Roman Vícha – bicí nástroje. Součástí skupiny jsou ale i zvukař a hudební producent Pierre Savage a hudební a jazykový konzultant Streyda Apache. Oba jsou to mimochodem pseudonymy. Já ještě ve skupině a na dvojalbu působím jako hudební a výkonný producent. Hudebně jde o fúzi rockové hudby, vážné hudby a jazzu, protože tomu také odpovídá složení hudebníků, kteří se na albu podíleli. Díky tomu, že rytmická sekce jsou jazzmani, varhaník skládá filmovou hudbu, ale také inscenuje opery, tu poslední třeba ve Vídni, a já jsem ten rockový až heavymetalový prvek, přesahujeme obvyklou rockovou škatulku, takže to naše hudební zařazení art rock tam asi není náhodou.”

Ukázku z chystaného dvojalba THE DEEP FALLEN THROUGH CHEST BOYS CLUB si můžete poslechnout zde: https://www.youtube.com/channel/UC5Jnyx_YqWe-wcz740-uvfQ

Na rozhlasových vlnách začali kolovat tři písně kapely THE V.I.P™

(Upraveno: )

Na rozhlasových vlnách začali kolovat tři písně kapely THE V.I.P™
Text: Luboš Hnát
Foto: archiv kapely THE V.I.P™
Publikováno: 11. 6. 2021

https://www.rockovy-svet.cz/muzikanti/the-v-i-p/

Sestava, která nahrála dvojalbum SUNK CHEST CLUB & DOWNSON AIRPLANE | Foto: Michael Dolejš

THE V.I.P™: zleva: Robert Jíša, Petr Dolejš Koch, Robert Vícha a Jakub Vejnar

Na českých rozhlasových vlnách se objevila nová zajímavá rocková muzika. Jde o tři písně skupiny THE V.I.P™, které pocházejí z připravovaného dvojalba Sunk Chest Club & Downson Airplane. Všechny pocházejí z pera kytaristy a zpěváka Petra Dolejše Kocha a slyšet je můžete ve vysílání Rádia Hey.

I když kapela THE V.I.P™ deskou debutuje, dvě ze tří písní mají svůj původ už v polovině osmdesátých let minulého století, konkrétně jde o My Private Aids a Hollywod Hills. Zbývající Rob A Bank vznikla v roce 2016. Pojďme si je teď poslechnout.

Text k pomalé My Private Aids pochází z roku 1986 a hudba na něj byla složena až o více než dvacet let později. Skladba je vystavěná na změně rytmu: k vybrnkávání na akustickou kytaru se postupně přidávají ostatní nástroje a nastane tak přechod do středního tempa. Po necelé půlminutě se ozve Kochův až příliš zastřený zpěv, který zde vypráví příběh vojáků a vojevůdců. S tím však vůbec nekoresponduje refrén, v němž se zpívá o AIDS. Zpěvák Petr Dolejš Koch k tomu řekl: „Ten text je hodně starej, kýho výra, jak mě to tenkrát napadlo. Asi se mi to tam zvukově hodilo a tenkrát v roce 1986 frčel AIDS.“ Konec se nese opět v pomalém tempu. Celá písnička se sice dobře poslouchá, ale člověk se nemůže zbavit dojmu, že tohle v osmdesátých letech již mnohokrát slyšel.

Youtube Video Z2Z8n1wxzXAYoutube Video Z2Z8n1wxzXA

Další kousek, který si můžete na vlnách Rádia Hey poslechnout, se jmenuje Rob A Bank. Ta jediná byla kompletně složena až v novém miléniu. Jedná se o našláplou hardrockovou jízdu, která vzdáleně připomíná Motörhead. Připadá mi, že zpěvák zde má skryté ambice přiblížit se Lemmymu, avšak hlas téhle rockové ikony byl přece jen silnější a charizmatičtější než ten, kterým disponuje Koch. V refrénu se zpěvák snaží přejít do výšek, které mu však moc nesvědčí.

Youtube Video QKlTIcTkMBEYoutube Video QKlTIcTkMBE

Během nahrávání ve studiu | Foto: Michael Dolejš

THE V.I.P™ při nahrávání

Poslední skladbou je Hollywood Hills. Její začátek je poznamenán vlivem The Doors a lehce psychedelickou atmosférou šedesátých let. Na rozdíl od obou předchozích jsou v ní slyšet hammondy, které jsou ale hodně utopeny za ostatními nástroji.

Youtube Video VeSv7r29FsYYoutube Video VeSv7r29FsY

Pokud mám shrnout svůj dojem: Muzika se dobře poslouchá, ale z každé písničky po chvílí poznáte, čím je ovlivněna. Osobně mám raději, když zpěvák více intonuje, ale Koch spíše vypráví s příliš velkým důrazem na výslovnost. Z mého pohledu je jeho zpěv velkou slabinou..

Stálými členy THE V.I.P™ jsou Petr Dolejš Koch (zpěv, kytara, foukací harmonika) a Robert Jíša (varhany). Na nahrávkách se jako studioví hráči podíleli Jakub Vejnar (basová kytara) a Robert Vícha (bicí). Do tvůrčího týmu ještě patří zvukový inženýr Pierre Savage a jazykový poradce a hudební konzultant Streyda Apache.

Kapela má podle svého zpěváka velké plány, připravuje se na odehrání některých festivalů. Chystá také speciální pódium a příští rok se hodlá vydat na velké turné po Německu.