Roman Horký - Novinky | Bandzone.cz
BZ si odteď na mobilu užijete lépe díky partnerovi redesignu GoGEN.

Roman Horký folk-rock / Brno

Playlist kapely
0:00 / 0:00
 • Na trati - ochutnávka
  Nezařazeno
 • Anděl - ochutnávka
  Nezařazeno
 • Věže Petrova - ochutnávka
  Nezařazeno
 • Menuet L.P. 1987
  Nezařazeno

Hymna pro Lodenicu

Nahrál jsem s Pozdním sběrem - tak se koukněte, jak je tam skvěle. Budeme tam 29.srpna, tak se nám líbil nápad napsat jim písničku a myslím, že se povedla...

Tady video ...

Na trati s Jurou Pařezem a Pozdním sběrem

Nápad natočit společné album přišel bez plánování jedné noci pod Chopokem, kde jsme společně s partou vodáckých kamarádů seděli u ohně a hráli si pro potěšení písničky známé i neznámé. Když přišla řada na Jirku s přáním, aby zahrál některé své starší písničky, které nejsou nikde zaznamenány, pár takových zahrál. Tehdy poprvé jsem řekl: „Proč nejsou natočené? To bychom měli napravit a rád bych se na jejich nahrávání podílel“. V závěru loňského roku se vyslovilo rozhodnutí. Natočíme společnou desku. Nazval jsem ji  pracovním názvem „staré vykopávky“. Z původního záměru sešlo a opravdu „staré vykopávky“ jsou na albu pouze tři. Doplnili jsem je písničkami z několika posledních let,.Při této práci jsme společně dotvořili další dvě písně. Hodinu duchů a titulní písničku našeho alba Na trati. Asi tím, že jsme byli v pracovní euforii, která nás opravdu bavila, napsal jsem dvě úplně nové aktuální písničky, kterými jsme album doplnili. 

 Původní záměr, že si pozveme na natáčení kamarády, zkušené muzikanty a tím, že album vydáme, celá záležitost skončí, se neuskutečnil. Rozhodli jsme se pro dlouhodobější spolupráci, řekněme na dobu neurčitou. Podpoříme album koncertním turné, na kterém budou  hrát muzikanti, kteří album natočili. Základem je zúžená sestava kapely Pozdní sběr. Jura s akustickou kytarou, baskytarista Jíra Meisner (ex. Druhá Tráva a Kamelot), klávesy Štěpán Baloun, kytara a zpěv Karel Macálka (ex. Vlasta Redl, Rangers). Rytmiku doplnil Vladimír Třebický (ex. Kamelot). Já jsem nastoupil na místo sólového kytaristy a zpěváka.

Z původně plánované řady hostů zůstali jenom dva. Party dechových nástrojů natočil Milan Straka (Buty) a sbory vyztužila Blanka Šrumová (Tichá dohoda). Na rozdíl od Milana, bude Blanka občasným hostem i na koncertech našeho projektu Na trati.

Na koncertech zazní mimo písní z našeho nového alba i starší písně Pozdního sběru v nových aranžích, stejně jako léty prověřené hitymoje. Veškeré informace jsou k dispozici na stránkách www.natratitour.cz  stejně jako na webech a facebooku Pozdního sběru i Kamelotu.

Na trati

(Upraveno: )

A to tady:

Roman Horký a Jiří Pařez se znají z Brna. Potkávali se tam nejen při vystoupeních na trampských a bluegrassových pódiích, ale i na legendárním pátém nástupišti, při cestách z města ven. Jejich hudební cesty začaly hodně podobně, u kytary, zpěvu a psaní vlastních písniček, přesto však většinu svého muzikantského života strávili  jako frontmani kapely. Roman Horký se dostal s Kamelotem od trampského swingu k španělskému flamencu a tropickému folkrocku, Jiří Pařez překročil v Pozdním sběru hranice moderního bluegrassu a zabydlel se v širším proudu moderní country a jižanského rocku. Spolupráce na tomto albu jim umožnila dosažené hudební hranice ještě trochu rozšířit směrem k dospělému současnému modernímu folku.

 Vedle jistého žánrové sblížení – po tolika letech – našli oba autoři a interpreti ještě jednu společnou oblast, a tou jsou texty.  Oba píší o téže krajině, o stejném městě, mluví za téměř stejnou generaci, mají podobné zkušenosti.  Přestože většinu písniček na tomto albu napsal Jiří Pařez, může se hostující Roman Horký u Posledního sběru cítit jako doma. V písničkách se objevuje dnešní Morava se svými kopci, řekami, vinohrady, železničními tratěmi, věžemi, hospodami, místy slavnými i nechvalně proslulými, podvodníky i lidmi, na které se dá spolehnout, prvními a posledními láskami, sny i prohrami.  Zpívat o krajině svého srdce je krásné, a příběh může být klidně i smutný. Krajina, která nemá svoje písně, jako by neexistovala. Kolik známe písniček o současném Brně? Kolik o chytání ryb na Oslavce? Album Na trati, k jehož poslechu nás zve Roman Horký a Pozdní sběr s hosty, zachycuje na novou zvukovou mapu našeho kousku země nové, svěží detaily.