Povídaly Žemuhrály - O kapele | Bandzone.cz

Povídaly Žemuhrály pop-funk / Kopřivnice

Playlist kapely
0:00 / 0:00
  • Dětské sny
    Nezařazeno
  • Návraty
    Nezařazeno
  • Nepochopená
    Nezařazeno

Členové skupiny

Nástrojové obsazení: Bicí
Nástrojové obsazení: Kytara, Akordeon, Zpěv

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

Bio a historie

Projekt Povídaly Žemuhrály byl založen asi v roce 2011, zakládající členové jsou Petr Bartoň z Nového Jičína (skutečný zakladatel, autor názvu kapely, hráč na cajon a perkuse) a Svatopluk Lojek z Kopřivnice (autor písní a textů, kytara, zpěv). Původní hlubokomyslný záměr provozovat čistě akustický projekt bez nutnosti zapojení do elektrické energie se realizoval jen jednou na veřejné zkoušce pod širým nebem ve Štramberku v obsazení akustická kytara a cajon. Nadšené obecenstvo tvořili 3 dobří kamarádi. Možná byli vlastně jen 2. Nicméně během jednoho plodného roku vzniklo 12 vlastních skladeb (vlivy: pop, rock, funk, jazz). Tvůrčím cílem bylo a je tvořit příjemné a žánrově rozkročené písničky, nebát se řízného rockového riffu ani jazzově znějících akordů, zkusit funkovou sloku, rovný zpěvný refrén na 3 akordy i melancholické intermezzo. Raději zvolit srozumitelnou češtinu než se schovat za provařené anglické fráze bez obsahu (… I see it in your eyes, neboli vidím to ve Tvé rýži apod.)
Rytmika je základ, ovšem ke cajonu se nepodařilo sehnat na elektřině nezávislého kontrabasistu. Písně tedy začal (elektrickou) baskytarou tvrdit Libor Vurst z Kopřivnice (nyní z Boršic u Buchlovic), muzikou i životem ostřílený to borec. Skupina v tříčlenném složení odehrála dva klubové koncerty v Novém Jičíně a Kopřivnici. Později kapelu doplnili Radim Olejník (kytara, zpěv) a Martina Kasanová (zpěv), oba z Kopřivnice. V letech 2012, 2013 a 2014 proběhly 3 předvánoční hudební večery v chatě Dr.Hrsky ve Štramberku s repertoárem obsahujícím vlastní i převzané skladby. Na skvělou a uvolněnou atmosféru těchto koncertů členové rádi vzpomínají. Poslední veřejné vystoupení v tomto původním složení se konalo v klubu Drago v Novém Jičíne, na saxofon již hostoval Jiří Havlíček z téhož města. Psal se asi rok 2015 a asi byl leden (určitě byla ještě zima).
Život přinesl nové výzvy snad všem účastníkům našeho hudebního projektu (plození potomků, spousta práce, stěhování na jižní Moravu či na Nový Zéland atd atd) a proto se dobří přátele rozhodli činnost ukončit a vytvořit demo CD jako hezkou vzpomínku na staré časy. Tohoto úkolu se zhostil zkušený hudebník Daniel Olejník z Kopřivnice. Boží mlýny melou pomalu, ale  jistě, a tak album v roce 2018 opravdu vzniklo. Aby nahrávka nezůstala jen laciným suvenýrem, který se jednou za deset let vytáhne ze šuplíku a následně tamtéž a ještě hlouběji uschová, byl kladen důraz na promyšlené aranže a písničky byly obohaceny o party vzácných hostů (Petr Štěpán ze Skotnice - trumpeta, Rudy Horvat z Ostravy - el.kytara (prosím neplést s Rudou z Ostravy !!!), Daniel Olejník - bicí, Jiří Havlíček - saxofon). 
Díky nadšení a neocenitelné pracovitosti Daniela Olejníka projekt Povídaly Žemuhrály žije dál. Byli oslovení noví muzikanti, kteří se budou snažit písně představit publiku opět živě (na saxofon Jiří Havlíček z Nového Jičína, na klávesy Filip Borovský z Příbora, Radim Hanák z Valašského Meziříčí vezme do rukou baskytaru, za bicí usedne Daniel Olejník a odezpívá si to a na kytaru oddrncá jediný původní člen Svatopluk Lojek). Již první zkouška probíhala velice slibně. 
… Zatím moc nevíme, kam se naše současné snažení bude ubírat a jaké trvání a průběh bude mít. Pokud nezůstane jen u jednoho koncertu, bude to skvělé... toť velké přání autora tohoto vzpomínkového usebrání…
Členové - bez rozdělení na současné a minulé - přicházeli do souboru zhruba v tomto pořadí:
Petr Bartoň (cajon, perkuse)
Svatopluk Lojek (kytara, zpěv)
Libor Vurst (baskytara, zpěv)
Martina Kasanová (zpěv)
Radim Olejník (kytara, zpěv)
Jiří Havlíček (saxofon)
Daniel Olejník (bicí)
Filip Borovský (klávesy)
Radim Hanák (baskytara)