Porucha zvuku - O kapele | Bandzone.cz
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. V pořádku Další informace

Porucha zvuku rock-alternative / Děčín

„Momentálně v hibernaci“

Skladby v přehrávači

Pro přehrávání skladeb je třeba zapnutý javascript, flash plugin verze 9 nebo HTML5 kompatibilní browser.

 • Noční rybí zpěv (5 Funebros) 1 056 × Stáhnout MP3 zdarma
 • Družstevnickej bál - píseň o manažerech (Na tu máš!) 1 057 × Stáhnout MP3 zdarma
 • Střílej! (Kdo miluje, je stále živ a zdráv) 1 078 × Stáhnout MP3 zdarma
 • Kdo se ve tmě... (Na tu máš!) 1 041 ×
 • Speedway (5 Funebros) 1 036 × Stáhnout MP3 zdarma
 • Pogo mlýnský (Porta live) 1 046 ×
 • Drsnej Bill (Porta live) 1 036 ×
 • Drsnej Bill II. (Porta live) 1 035 ×
 • Agresivní popík (Na tu máš!) 1 034 × Stáhnout MP3 zdarma
 • V posledním tažení/91 feat.MUPA/ 1 040 ×
 • A je rád (Na tu máš!) 1 036 ×
 • Dlaždič (Na tu máš!) 1 033 × Stáhnout MP3 zdarma
 • Vřava (Na tu máš!) 1 038 × Stáhnout MP3 zdarma
 • Správnej Ital (Porta live) 1 045 ×
 • Holčička (Porta live) 1 054 ×

Členové

Nástrojové obsazení: Bicí
Nástrojové obsazení: Balalajka, Baskytara

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

Bio a historie

Porucha zvuku byla založena v roce 1988 v Děčíně (velmi zhruba datováno). Velmi zhruba datováno proto, že snaha o založení hudební skupiny proběhla již v roce 1985, kdy Filip Macoun s Milanem Suchánkem, tehdejší spolužáci gymnázia, vymysleli název SINUS a těšili se, až budou umět hrát, Filip Macoun tehdy začal s prvními autorskými pokusy.

Postupně přicházeli další členové: Petr Bouška (kytara), Vladislav Ort (bicí nástroje, housle), Martin Kolář (basová kytara), Jan Bandurič (zpěv, perkuse, později kytara). Milan Suchánek střídal kytaru a saxofon. Filip Macoun byl téměř úplně výhradním autorem hudby, zároveň hrál na kytaru a zpíval, Jan Bandurič a Filip Macoun jsou autory většiny textů.

Porucha zvuku neměla nikdy ambice jakkoli se žánrově vymezovat, žánrová charakteristika rockabilly-rock uvedená pro účely music labelu Červený kůň vychází z textu Poruchy zvuku Rockabilly go!!, který Porucha zvuku napsala sama o sobě.

Ve svých počátcích vystupovala Porucha zvuku především na hudebních přehlídkách soutěže Porta (ročníky 1989, 1990, 1991, 1992). Nahrávky z těchto vystoupení vydalo v r. 2000 vydavatelství The Best of B. pod názvem Porucha zvuku - Porta live.

Do počáteční historie skupiny patří i nepovolené vystoupení na Akademii Gymnázia Děčín v roce 1989. Vystoupení bylo zakázáno s oddůvodněním, že Jan Bandurič špatně artikuluje.

Legendárním se stal v pořadí devátý koncert skupiny – punkový minifestival v Děčíně Bynově, kdy se po koncertě začínající punková kapela ptá Poruchy zvuku, jak hraje akordy, že znějí tak drsně!!

Tísnivou situaci s nedostatkem příležitostí k veřejnému vystupování řešila Porucha zvuku zasláním inzerátu do redakce časopisu Vokno: „30. 8. nikde nehraje Porucha zvuku“. Inzerát  bohužel nevyšel.

Po roce 1989 se členové Poruchy zvuku podílejí na založení občanského sdružení 1. hudební spolek v Děčíně, pod jehož hlavičkou pořádají koncerty, získávají finanční prostředky na vybudování nahrávacího studia. Díky mezinárodní spolupráci s obdobnými organizacemi ve Francii a Itálii vycestovává Porucha zvuku na koncerty i do těchto států (Francie – Paříž, Itálie – Corregio) a podílí se tak na putovním mezinárodním hudebním festivalu Eurockzik, který „přiváží“ i do Děčína.

V roce 1993 začíná Porucha zvuku zkoušet projekt s názvem 5 Funebros. 15. 4. 1993 jsou písně 5 Funebros prezentovány na koncertě v Městském divadle v Děčíně. Po tomto koncertě se původní sestava Poruchy zvuku rozpadá. Schází se ještě výjimečně u příležitosti koncertu v tehdejším děčínském rockovém klubu Karabach v prosinci 1993.

Historie Poruchy zvuku znovuožívá v roce 1997, kdy se Filip Macoun s lítostí nad dosud nenahraným projektem 5 Funebros rozhodne obnovit sestavu kapely a alespoň studiově zrealizovat tyto písně. V nové sestavě figuruje Karel Suchánek junior (bicí nástroje), Michal Tomášek (kytara, basová kytara), Dana Moclová (kytara, basová kytara, balalajka, klávesy), z původních členů zůstává v sestavě kromě Filipa Macouna také Milan Suchánek a Jan Bandurič. Tato etapa Poruchy zvuku je ukončena nahráním EP Kdo miluje je stále živ a zdráv a křtem EP na koncertě v děčínském klubu Šipka v roce 1999, na který Porucha zvuku pozvala tehdejší projekt významné osobnosti českého undergroundu Milana Hlavsy - Šílenství. Nyní si kapela z rodinných a pracovních důvodů vybírá svůj oddychový čas.

Porucha zvuku vydala v průběhu své existence dema: Beatles, Na tu máš!, 5 Funebros, Fordever, dva live záznamy: Porta live, Den pro všechny děti live, EP Kdo miluje je stále živ a zdráv.

V současnosti je Porucha zvuku zřejmě považována za názorové mluvčí porevoluční generace, neboť jeden z textů kapely (The new world – Nový svět) byl publikován ve vzpomínkovém almanachu města Děčína na přelomový rok 1989.

 

The new world

Is it a new world

With new houses

New people

Dressed in new trousers

 

Is it the new game

With new balls

New peaces

And new wars

 

Fashion of fashions

In great styles

Are it new jokes

With new smiles

 

Who’s afraid of a new show?

Who’s afraid of a new word?

Who’s afraid in the dark...

 

Is it a new world

Looking so old

 

Nový svět

Je to nový svět

S novými domy

Noví lidé

Oblečeni v nových kalhotách

 

Je to nová hra

S novými míči

Nové míry

A nové války

 

Móda mód

Ve velkých stylech

Jsou to nové vtipy

S novými úsměvy

 

Kdo se bojí nového show?

Kdo se bojí nového slova?

Kdo se ve tmě bojí...

 

Je to nový svět

Vypadající tak staře