Nebylo nás pět - Novinky | Bandzone.cz

Nebylo nás pět alternative-progressive / Plzeň

Playlist kapely
0:00 / 0:00
  • Utrpení knížete Sternenhocha - 1. Věta - I. část
    Nezařazeno
  • Utrpení knížete Sternenhocha - 1. Věta - II. část
    Nezařazeno
  • Utrpení knížete Sternenhocha - 1. Věta - III. část
    Nezařazeno
  • Utrpení knížete Sternenhocha - 2. Věta - I. část
    Nezařazeno
  • Utrpení knížete Sternenhocha - 2. Věta - II. část
    Nezařazeno
  • Utrpení knížete Sternenhocha - 2. Věta - III. část
    Nezařazeno
  • Utrpení knížete Sternenhocha - 3. Věta
    Nezařazeno
  • Naposled (CD Naposled, 2009)
    Nezařazeno
  • Růže a zvony (CD Naposled, 2009)
    Nezařazeno
  • Bábel (CD Naposled, 2009)
    Nezařazeno
  • Rozcestí (CD Naposled, 2009)
    Nezařazeno
  • Ledovec (CD Naposled, 2009)
    Nezařazeno
  • Simči přísné hodnocení
    Nezařazeno
1 2 3 4 5 6 7 8 9 1012141720232527 28 29 30 31 32

Další z recenzí

Račte se podívat na další recenzi Utrpení knížete Sternenhocha;

Angažovaný pop i oslava šíleného knížete

 

Transkripce zde; Přiblížit spisovatele a filozofa Ladislava Klímu undergroundovému publiku se už před lety úspěšně podařilo Plastikům v programu Jak bude po smrti. Kdy někdo sáhne k jeho nejslavnějšímu románu o šílejícím knížeti a jeho děsivé femme fatale Helze, bylo tudíž jen pouhou otázkou času. Jeho ponurá atmosféra dekadence a zvrácenosti si totiž o dialog s (pochopitelně experimentálněji pojatou) hudbou doslova koleduje.

Je proto možná s podivem, že po předloze sáhla až plzeňská, širšímu publiku prakticky neznámá čtveřice, kterou navíc vedle jednoho muzikantského veterána tvoří převážně mladí členové. Ti se evidentně nepoddali hororovému vyznění textu a podařilo se jim zachovat si odstup, což je zajisté výborný výchozí bod k tomu, přistoupit k materiálu otevřeně. Bohužel se jim ale zároveň nepodařilo dostat do hudební složky alespoň prvky černého humoru, který je rozhodně jedním ze stavebních kamenů příběhu.

Zpracování tématu ze všeho nejvíc připomíná komponovaná pásma progresivně / art rockových kapel let minulých. Daleko větší důraz než na případné hudební novátorství či nečekané nápady je tu na instrumentální provedení. Tomu vévodí výrazné housle, které spolu s energickou rytmikou a propracovanou kytarou dávají zapomenout na temné a pomalé minimalistické mantry mnohých undergroundových kolegů. Občasného pocitu akademičnosti a ryze konzervativní podstaty výsledek ale nezbaví.

Celkově jde tak spíš o dílo pro pokročilejší posluchače, toužící po náročnější tvorbě, plné delších instrumentálních pasáží a komplikovaných hudebních postupů. Spíše než směrem k současným zvukovým experimentům pošilhává po moderní vážné hudbě a uměleckém vyjádření. Vzhledem k tomu, že ale na snadné vyjádření a posluchačskou vstřícnost předem rezignovalo samým tématem, a předem tak zjevně počítá s menšinovým příjemcem, svoje fanoušky si určitě najde.

FOTO: ARCHIV

AUTOR: ANTONÍN KOCÁBEK

 

 

Koncerty

Zveme vás všechny teď ve středu (25.5.2011) do Anděla, kde vystoupí

  • Petting Zoo
  • Nebylo nás pět,

a dále též na Jižák, kde bude na konci června veliká akce plzeňského výkvětu:

  • What's your favourite number?
  • Dispinxies
  • Chrochtátor
  • Slunovratovy paprsky aneb paleocerebellární difosfát
  • Hrozněmoc
  • Chiba
  • Nebylo nás pět.

I tam bychom vás samozřejmě chtěli srdečně pozvat.

NNP

Srdečně vás všechny zveme na koncert,...

který se odehraje v sobotu 14.5.2011 v plzeňské Buena Vistě. Vystoupíme společně s kroměřížskou kapelou Candy Meatworks!

A hle, můžete si přečíst recenci na novou desku od Richarda Kutěje na MUSICZONE.CZ:

Tohle CD se vyplatí poslouchat někde v klidu za pročítání hezky udělaného bookletu. Ten obsahuje jak texty, tak i průvodce dějem celého díla. Kapela Nebylo nás pět na svém albu "Utrpení knížete Sternenhocha" zpracovala klasické dílo našeho významného spisovatele Ladislava Klímy a vy se tak můžete ponořit do děje tohoto psychologicko-hororového příběhu, které ovšem obsahuje i prvky hodně temného a morbidního humoru.

Pro nezasvěcené. Jde o příběh knížete Sternenhocha, sebevědomého muže, po císaři druhého nejmocnějšího muže říše. Do doby, než mu do cesty na jednom plese vstoupila postava sedmnáctileté dívky Helgy. "..a první můj dojem byl, že je to děvče přímo ošklivé, vyčouhlá postava, tenká, že jsem se jí lekl, tvář hanebně bledá, prahubená. Všechny tahy, i když jinak ne nejhorší, tak nějak zvadlé, ospalé, uspávající. Mrtvolné pohyby schlíplého těla a oči vyhaslé v pobledlé tváři," zní Helžin popis očima knížete podaný zpěvem jednoho z protagonistů kapely.

Jenže mocný kníže se do "dívenky" ze zchudlého šlechtického rodu bezhlavě zamiluje. Bere si jí za ženu a nastává mu peklo. Helga mu sice porodí syna, kterého ale vzápětí zabije. A stává se čím dál tím více dominantní a zlou v jejich vztahu. Kníže jednoho dne Helgu v rozčílení omráčí a uvrhne do hladomorny. Má v úmyslu jí po čase pustit, ale v obavě, aby jí nenašel již mrtvou, se neodvažuje do hladomorny vkročit. Po čase má kníže přeludy a neví, zda se mu Helga zjevuje mrtvá, či je živá. Postupně pozbývá rozumu, chřadne, nakonec ulehá k její tlející mrtvole a několik dní nato zcela pozbyv rozumu rovněž umírá.

Tolik tedy stručný popis z Průvodce dějem bookletu celého díla.

K ponurému dílu poměrně sedí i jeho hudební stránka. Potemnělá, ale zároveň energická muzika. Hudba, která se pohybuje na rozhraní progresivního i klasického rocku a alternativy. Slyšíš tady především tradiční rockové nástroje, velký prostor ale dostávají také housle a kapela dokáže využít i dalšího nástrojového aparátu.

Celkově jde o na sebe navazující plochy, které se mnohdy opírají o čistě instrumentální pasáže. Nechybí ani dramatičnost daná příběhem, který hudba doprovází, a lehká, ovšem snesitelná, dávka jisté teatrálnosti, kterou občas slyšíš také ve zpěvu. Ten obstarává především mužský hlas, část textu ale přepouští i své ženské kolegyni.

Chtít monotematicky zpracovat jakékoli dílo, a obzvláště dílo klasické, jako v případě tohoto Klímova románu, je vždy nejistá procházka po tenkém ledě. Mnohdy se může stát, že samotný prvotní nápad je silnější, než to, co z něj nakonec vznikne. Kapele Nebylo nás pět se ale jejich úmysl myslím docela povedl a udělala pro to v rámci svých možností maximum. Hudebně ale opravdu nečekej žádné velké novum ani překvapení. Zkrátka, uslyšíš tady kapelu, která vychází z tradiční rockové hudby, ráda ale také experimentuje, nebojí se obsáhlejších pasáží a troufla si zpracovat dílo literárního klasika. Nic víc, nic míň. Jestli je to dostačující, to už nechám na každém z posluchačů, kteří si k této desce najdou cestu.

O vydání desky se postaral label Guerilla Records, který se nikdy nebál vstoupit právě do nejistých vod muziky "ne pro masy". Jako u každé mé recenze na tituly tohoto labelu nemůžu opět nepřidat prst nahoru za hezky zpracovaný digi pack booklet alba.

Kontakt na kapelu Nebylo nás pět: www.nebylonaspet.wz.cz

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 1012141720232527 28 29 30 31 32