My Name Is Music - O kapele | Bandzone.cz

My Name Is Music indie-pop / Vienna

Sledovat

Bandzone.cz Tip týdne

14. června 2010
Playlist kapely
0:00 / 0:00
 • This Is Your Life (CD Super Acceleration 2013)
  Nezařazeno
 • Pop Is Dead (CD We Are Terrorists - 2011)
  Nezařazeno
 • Three Steps Behind (CD Super Acceleration 2013)
  Nezařazeno
 • Computer Game (CD Super Acceleration - 2013)
  Nezařazeno
 • Excellent Climber Armstrong (CD Super Acceleration - 2013)
  Nezařazeno
 • Straight & Simple (CD We Are Terrorists - 2011)
  Nezařazeno
 • Black Summer (CD We Are Terrorists - 2011)
  Nezařazeno
 • I Don´t Need Your Sympathy (CD We Are Terrorists - 2011)
  Nezařazeno
 • That's What I Am (CD Revolution - 2010)
  Nezařazeno
 • RocK´n´Roll Is Mono (CD We Are Terrorists - 2011)
  Nezařazeno
 • Grab The Microphone (CD Revolution - 2010)
  Nezařazeno

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

MY NAME IS MUSIC are a mixed doubles from Vienna who created their very special Indie-Style.

After two albums which were released within one year („Revolution“ - 2010 and „We are terrorists“ - 2011) and over 100 concerts in Austria and abroad, the mixed double from Vienna climbed up to the first row of the strong Austrian music scene and is now touring with their new Album “Super Acceleration”.

Rebelliously and unconditionally they take all the elements of rock, blues, funk and electro apart and build a new cool Indie sound which “sends an impetus to limbs, hips and `the nodding dog mechanism´” (Musicreviews / Germany)

Sat Bisla, who already pushed bands like Wolfmother, Keane, Ting Tings or The Editors, discovered the duo and featured their songs in his international radio show “Passport Approved“, which can be heard all over the world, from LA to New York, from Germany to Australia and from Japan to New Zealand.

Berlin radio Fritz, Hamburg Radio N-Joy, Prague Radio One and Austria’s iconic channel FM4 are supporting MY NAME IS MUSIC. They were FM4 Soundpark band of the month May 2013, the song “Black Summer” managed to climb the Top Ten of the FM4 Charts, “This Is Your Live” #12. In Britain’s NM-Charts “Smooth Revolution” went up to 30 in the first week and “Pop Is Dead” was on #8 of London King B´s Charts. Their extraordinary videos rotate on music television channels like Tape TV, MTV, VIVA and GOTV.

Also on stage the duo has established a reputation for being sexy, fancy, funny and intoxicating, not only in matters of playing their drums. Their concert list is long and impressive. MNIM played in the hottest clubs, like the White Trash in Berlin, the Molotow and Hafenklang in Hamburg, the legendary Rock Cafe in Prague or the Dunaj in Bratislava. They were also invented to numerous festivals like the Reeperbahn Festival, Berlin Music Week, Nürnberg.Pop, United Islands Festival in Prague, Donauinsel Festival in Vienna and they supported bands like We Have Band/UK, The Asteroids Galaxy Tour/DK, Haight Ashbury/UK, Shonen Knife/JP or Belleruche/UK.


 

BOOKING:

Czech Republic: Gonzales Booking:  +420 777 113 670,   gonzales.booking@gmail.com

Germany, Switzerland, Belgium, Netherlands, Luxembourg, France, Italy: www.popup-records.de

Austria: www.easylistening.at

Slovakia: www.orepole.sk

Hungary: Sandor Kozlov: kozlov@a38.hu

 

Bio a historie

It is fascinating, how MY NAME IS MUSIC make their audience forget – just being on stage and playing their music - that they are only a duo. A lot of charisma and the fun they have while playing and singing make this possible.

Máte rádi špinavý, maximálně úsporný a na dřeň ostrouhaný garážový rock a la White Stripes? Vězte, že nemusí pocházet ze zámoří ani z ostrovů.

 Rakouská scéna čas od času přinese příjemné překvapení. Vídeňské duo My Name Is Music, známé i z našich pódií třeba díky společným koncertům s Goodfellas, sice není příliš originální. Samo se hlásí ke vzorům White Stripes či The Ting Tings, tedy ke dvojicím, hrajícím stejně syrovou a energickou hudbu ve stejně osekaném obsazení. Ale je autentické, rozhodně nebudí dojem chudých středoevropských příbuzných. Muzikantská zdatnost, „úplnost" hudby navzdory „děravým" aranžmá, dobrá angličtina a nosná témata textů jsou samozřejmostí.

 Nejlepší zpráva je, že My Name Is Music dokázali zachytit, jak to jenom v nahrávacím studiu jde, svoji koncertní vervu i na druhou desku We Are Terrorists. Nepodlehli svodům naplácat k písním příliš mnoho playbackových stop a samplů. Chvályhodně se nevzdali svojí nejsilnější zbraně, čirosti. Stejně ryze působí i zpěv obou protagonistů. Konkrétní, bez zbytečných kudrlinek, vedoucí posluchače přímo k jádru písně. Nebo pudla?

 Jako dobrý příklad poslouží titulní balada We Are Terrorists. Kontroverzní slogan „My všichni jsme teroristé" podtrhuje jednoduchou, ale funkční ironickou pointu: „Vede se válka s terorem, ale kde jsou tu nějací teroristé? Jediní teroristé jsou zkorumpovaní politici, kteří mají šikovnou záminku ke ždímání peněz a omezování osobních svobod normálních lidí." Ano, v hospodě tisíckrát probrané téma. Ale v hněvivé verzi vídeňského dua dostává další rozměr. Rozměr skutečného protestsongu.

Se vzory My Name Is Music to navíc není tak prostinké, jak by se mohlo zdát. Nejsou epigony jediného rockového trendu odstartovaného White Stripes, za inspirací se noří mnohem hlouběji. Naznačuje to i jediná cover-verze alba, sugestivní uchopení klasiky Killing An Arab z repertoáru ranných The Cure. Že The Cure postavili tuhle píseň, v důsledku protirasistickou a protiválečnou, na stejném účinku protikladů jako Vídeňáci svůj „terorismus"? No jasně! Právě proto, že My Name Is Music sarkasmus The Cure dokonale chápou, mohli tuhle věc z konce 70. let důvěryhodně aktualizovat a navíc důstojně utáhnout jen v aranžmá basa - bicí - hysterický vokál dívčí poloviny dua.

 Ne, My Name Is Music sice neodstartovali nový trend a nepřekonávají žádné hudební hranice. Ale písně na desce We Are Terrorists nesou poselství, přesvědčují a neoposlouchají se po prvním přehrání. Upřímné vyznání lásky rock'n'rollu a lákavá pozvánka na další koncerty. Tenhle hudební „teror" rozhodně nevyhodí dobrý vkus do povětří.

May 2011

Billboard (Czech Republic)

_________________________________________________________________

Indie-rockoví minimalisti My Name is Music

Pod ulítlým názvem My Name is Music (Mé jméno je hudba) se skrývá nová rocková skupina, která by se dala přirovnat k White Stripes nebo Black Box Revelation.

 Ačkoliv Rakousko není zrovna zemí, která by proslula kvalitní pop music, někdy se prostě zadaří. Vídeňští My Name is Music se objevili v roce 2010 s debutem Revolution a letos nadělili fanouškům CD We Are Terrorists.

 Odehráli už mnoho koncertů v německy mluvících zemích i v ČR a někde prý platí za indie senzaci. I když u nás o nich moc lidí neslyšelo, hrají je rádia v Německu i ve Velké Británii.

 Jejich album We Are Terrorists vykazuje maximální jednoduchost, rockový minimalismus se tu spojil s hravostí možná až dětskou. Jedna kytara, bicí, zpěv, občas trochu kláves a hlavně na první poslech chytlavé nápady, za které by leckterý popový šmírák prodal duši. Díky syrovosti, parádnímu zpěvu a smysluplným textům téhle kapele rádi odpustíte i to, že je v podstatě velice neoriginální.

May 2011

Novincy (Czech Republic)

_________________________________________________________________

Vienna based Duo My Name is Music has just recently released their second album entitled We Are Terrorists. It contains 12 very strong compositions. It is refreshing with this kind of Rock/Electro/Pop/Indie with an attitude and statement going against the establishment.

 Usually the music that My Name Is Music performs is not my favorite cup of the, but I actually happen to like this record. I would esp. draw your attention towards the first single track named “Straight and Simple”, “Pop Is Dead” and also to The Cure’ cover of “Killing An Arab”. Catchy as fuck tunes and mind-blowing arrangements portraits the real force of this band. On this album we can mainly hear female vocals, but to times those are supplemented by ditto male ones; perfectly exemplified in a song called “Kill The Beat”.

 To times their singing and musical style in general reminds me a bit of Eurythmics, Blondie, Pixies, Amy Winehouse and similar Pop & Crossover acts. If they work even longer and harder in preparation of the follow-up album, I predict a bright future for this politically and socially aware band from Austria. Until then I’ll enjoy We Are Terrorists with amazing artwork, decent and modern production and maturity.

 May 2011

Metal Revolution (Denmark / DK)