Mrtvej Brouk - O kapele | Bandzone.cz
BZ si odteď na mobilu užijete lépe díky partnerovi redesignu GoGEN.

Mrtvej Brouk rock / Beroun-Centrum

Playlist kapely
0:00 / 0:00
 • VELKÝ VŮZ - ukázky z nového singlu
 • DALEKO JE K TOBĚ (Mach / Mach)
 • JINEJ SVĚT (Babel / Babel)
 • NOČNÍ STÍNY (Babel / Babel)
 • PLÁČ (Mach / Mach)
 • DŮKAZY (Mach / Mach)
 • NEZAPOMEŇ (Babel / Babel - Michal)
 • DOKUD JE ČAS (Mach - Babel / Mach)
 • KLENOTNÍK (Babel / Mach - Babel)
 • ZAJATÝ RÁJ (Babel / Mach)

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Z důvodů ochrany proti spamu jsou kontakty skryté a chráněné captchou. CAPTCHA je většinou různě zdeformovaný obrázek obsahující text, který má ověřit, zda u počítače sedí člověk anebo jde o robota. Robot totiž nedokáže rozpoznat text, který se na obrázku nachází. CAPTCHA slouží k tomu, aby automatizovaní roboti neposílali nevyžádanou poštu (tzv. spam) na uvedené emailové adresy.

Dodatečné info

MRTVEJ BROUK

 • Libor Mach - sólový zpěv, bicí, perkuse
 • Jaroslav Babel - kytary, baskytara, klávesy, sbory

Aktivní roky: 2001-2004, od 2013 dosud

Bio a historie

Členové Mrtvýho Brouka se spolu poprvé sešli na podzim roku 1990 v berounské kapele Roští, která tehdy působila v sestavě Petr Michal (baskytara, zpěv, občas klávesy), Blanka Michalová (zpěv), Ladislav Rylich (sólová kytara, občas zpěv), Jaroslav Babel (doprovodná kytara, občas zpěv) Libor Mach (bicí, občas zpěv), Monika Zimová (housle), Věra Křížová (příčná flétna). Až na výjimky všichni její členové docházeli na berounskou pedagogickou školu. Byla to tedy typická studentská kapela s typickým osudem - nepřežila konec našeho působení na zmíněné škole. Trojice Michal-Mach-Babel se pokoušela pokračovat v rošťácké tradici, když založila kapelu pod názvem Pexeso. Dalšími členy byli Václav Raufer (kytara) a Petr Forejt (klávesy), kterého později vystřídal Josef Jelínek. Tato formace dlouhého trvání neměla a cesty všech se nakonec rozešly.

Jaroslav Babel a Petr Michal v roce 1999 spoluzaložili skupinu Flying Fork. Prvně jmenovaný však skupinu brzy opustil, čímž postrošťácká spolupráce záhy skončila. V březnu 2001 se však víceméně náhodou potkal s Liborem Machem. Prakticky ihned se při této příležitosti domluvili na hudební spolupráci. Ač existovala snaha postavit kapelu v klasické podobě, nakonec z toho všeho vzešla dvoučlenná formace, která dostala název Mrtvej Brouk. Po půl roce se ocitla ve studiu RAM v Králově Dvoře, nahrála tu svoje vůbec první písničky na singl Záblesk. Krátce poté začaly práce na albu Pláč Země, které vznikalo od srpna 2002 do listopadu 2003 ve Studiu Strouha, kterému šéfuje kytarista a zpěvák benešovské skupiny Keks Štěpán Kojan. V té době Mrtvej Brouk také koncertoval. Dvoučlenná sestava znamenala samozřejmě nepříjemné omezení, a tak se živá vystoupení prováděla na halfplayback, do kterého zněla živá kytara a zpěvy. 

Ve Strouze vzniklo i několik dalších nahrávek. Kromě titulní písně singlu Zajatý ráj tu Mrtvej Brouk nahrál i několik věcí pro chystané druhé album, k jehož realizaci již nedošlo. Někdy koncem roku 2004 Mrtvej Brouk svou činnost ukončil.

V létě roku 2013 se však jeho členové domluvili na nahrání dalšího alba. Jeho námětem se stal asi 20 let starý Jardův nápad. Nahrávky Mrtvýho Brouka vznikají od roku 2014 v Liborově Studiu 60, první vlaštovkou byl singl Vzteklej pes, který kromě dvou nových písniček obsahoval i dvě starší nahrávky ještě ze Strouhy.

Podíváme-li se zpátky, Mrtvej Brouk stále těží z tradic rošťáckých. Samozřejmě, nejpodstatnější je fakt, že právě v Roští se jeho členové poprvé sešli v jedné kapele. U několika málo písní je jako spoluautor uveden Petr Michal, a tentýž člověk spolupracuje s Liborem Machem na jeho sólové identitě LiMA. Celá trojice se pak znovu sešla koncem roku 2015 v jednorázové skupině OVERT!ME.